Skocz do zawartości

Kiedy zamykamy "Wrzesien'39" ?


PKD4GA

Rekomendowane odpowiedzi

no tak zasugerowałem się swoim zamiłowaniem do naszego sprzętu 39 a wątek dotyczyć powinien wszystkiego co się wiąże z ta kampanią czyli także niemiecki słowacki i radziecki.

Jestem jak najbardziej za takim wątkiem i nie ma znaczenia czy będzie tam kilku czy kilkuset modelarzy aktywnych. Taki wątek jest potrzebny bo daje możliwość wymiany informacji z pasjonatami tego okresu co przy modelowaniu jest jak najbardziej przydatne a w przypadku początkujących jak najbardziej wskazane.

To nic że będzie seria tych samych modeli z RPM-u czy innego Mirage. To wynika z tego że niestety mało firm podjęło się produkcji naszego sprzętu (a szkoda). Może gdy skupimy się (miłośnicy września) to będzie to jakiś sygnał dla producentów i zmobilizuje ich do opracowania i wydania kolejnych, lepszych (uwzględniających nasze sugestie zawarte właśnie tu na forum) egzemplarzy naszego sprzętu?

Pomysł z czysto polskimi sprzętami jest niezły i wart rozpatrzenia. Może zrobić oddzielnie nasz krajowy sprzet 18-39 i oddzielnie IX39?

 

Zauważcie ze wiele elementów dyskusji związanych było z wiedzą wykraczającą poza pudełko modelu. To jest bardzo ważne i chyba najdostępniejsze źródło wiedzy dla początkującego modelarza (argument za pozostawieniem wątku) i dobrze by było aby ta wiedza była zebrana w miarę w jednym miejscu a nie rozstrzelona po wszystkich mozliwych watkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Kiedy nie ma tego działu, jest dużo projektów w dziale Pojazdy z 1939 r., a kiedy powstaje diorama, bez pojazdu, mało osób oglšda w innych działach. Ja jestem za pozostawieniem działu i przebudowš na dział Wojsko Polskie 1918-1939 r. Wtedy do jednego wora trafiajš dioramy, pojazdy, samoloty, itp. Tak więc to mój głos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wojsko Polskie 1918-1939" i ujęcie w tym wszystkiego to chyba najrozsądniejsze. Nie rozbijałbym już tego wątku na pojazdy, samoloty itp bo taka przeplatanka może być fajniejsza niż dział z samymi 7TP i TKSami.

 

Czy w takim razie możemy uznać sprawę za załatwioną i rozpocząć tworzenie takiego wątku ?

 

PS Szkoda mi tylko Panzer4 i ludzi którzy chętnie skleili by sprzęt niemiecki czy radziecki biorący udział w Wojnie Obronnej, może w ramach działu WP 18-39 stworzyć osobny "dzialik" dla obcego sprzętu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie szkoda. Co prawda jest "sposób" na to - czyli zrobić dioramkę z naszym sprzętem i obcym łącznie ( a'la krasne ) ale to półśrodki.

Najrozsądniejszym chyba będzie zrobienie 2 czyli IX39 (łącznie z obcym sprzętem dotyczącym samej kampanii), oraz RP 18-39 obejmującym okres DO kampanii IX 39 (zawierał by też wojnę radziecko-polską i wątek zaolziański)

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie takie. Jeśli ktoś zbuduje pojazd, który był w fazie prototypu albo tylko na papierze to zaliczy się do WP 18-39? Taka np. p-lotka na podwoziu 7TP Jendrasa to gdzie byłaby wrzucona. Jest to s-f ale w realiach tamtych czasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram!

Tylko trzeba by je ładnie nazwać:

a)Wojsko Polskie 1918 - 1939

b)Kampania polska 1939

 

Nazwa "Wrzesień 1939" odpada moim zdaniem, bo jest niezgodna z prawdą i umniejsza zasługi polskich żołnierzy. No chyba, że "Wojna Obronna 1939" to już co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gulus ale wtedy wracamy do punktu wyjścia naszego wywodu, czyli co ze sprzętem GER/RUS który brał udział w Wojnie Obronnej ? No chyba że będziemy kleić same zdobyczne wozy ;)

Skoro powstaje temat o WP 1918-1939 to stwórzmy tez lege artis możliwość umieszczania w nim sprzętu przeciwników, inaczej będzie nuda i bagno. Mówię Wam, za pół roku to będzie polskie getto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Jędrek ma racje bo ile jest modeli polskich wozów z tego okresu ? ilu producentów? Myślę że dołączenie do działu wszystkich stron konfliktu urozmaici dział i sprawi że zawsze coś się będzie działo takie moje zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego temat "wojna obronna 39", "kampania wrześniowa" czy jak to zwał jest konieczny bo pozwoli umieszczać także obce modele z tego okresu. A co do kwalifikowania poszczególnych modeli do danego działu ("18-39" czy "kampania") to chyba nie stanowi problemu? w przypadku dioram sprawa jest bezdyskusyjna a co do jedynczego modelu to decyduje o tym sam budujący z jakiego okresu chce model budować ( czy walki wrześniowe czy "życie pokojowe 20 lecia") i jak go przedstawi (podstawka np). Połączenie z wątkami lotniczymi czy morskimi wydaje się byc dobrym rozwiązaniem które urozmaiciło by forum o ile zarządzający zechcą wyciąć lotnictwo i inne z tamtych działów i wtłoczyć je do tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przepraszam że się wtrącam ale może by tak główny temat nazwać "Dwudziestolecie międzywojenne w miniaturze" i podzielić tematy na te o których piszecie, Wrzesień 1939, Wojsko Polskie 1918 - 1939, Sprzęt prototypowy itp.

 

Pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie stworzenie "na wieki" nowego dzialu wydaje mi sie zupelnie zbedne, a nawet szkodliwe.

 

Szkodliwe bo temat jest calkiem "w poprzek" - do jednego wora wrzuca sie tematy ze wszystkich dzialow, czyli lotnictwa, pancerki, cywili itd. itp. Rozwalanie istniejacego podzialu i umieszczanie tematow zgodnie z regula: "zasadniczo czolgi sa tu, ale czesc jest tu - bo to takie" jest chyba malo sensowne? Co gdy pojawia sie inni pasjonaci z sentymentem np. do wszystkiego co japonskie, czeskie, lub finskie? Bedziemy mieli czolgi w pietnastu miejscach... podobnie samoloty, okrety itd. i bedziemy mieli balagan.

 

Projekt grupowy ma swoje ramy czasowe i ostatecznie wszystko trafia, po jego zakonczeniu do odpowiednich dzialow.

 

Jezeli koledzy maja taka potrzebe, to moze w nazwach swoich tematow, na poczatku dodaja np. [W'39], lub co tam bedzie Wam pasowalo. Bedzie latwiej szukac (jezeli wypracujecie jednorodne oznaczenie), a wynikiem bedzie lista wszystkiego co dotyczy tematu.

 

Takie jest moje zdanie, chcialem je wyrazic... i teraz czuje sie szczesliwy.

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co gdy pojawia sie inni pasjonaci z sentymentem np. do wszystkiego co japonskie, czeskie, lub finskie? Bedziemy mieli czolgi w pietnastu miejscach... podobnie samoloty, okrety itd. i bedziemy mieli balagan.

 

Racja, ale wydaje mi się, że NIE MOŻNA porównywać polskiej tematyki do japońskiej, czeskiej itd. ?

Na polskim forum dział o Wojsku Polskim czy Kampanii polskiej byłby chyba jak najbardziej na miejscu, nieprawdaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wyrazilem swoje zdanie na wiadomy temat. Uwazam ze pomysl jest frapujacy/ciekawy itd. itp. jednak chwilowo wynik rozwazan/wypracowana_propozycja jest kontrowersyjna. Trzeba prowadzic dalej burze mozgow, a moze sie wykluja inne koncepcje.

 

Co gdy pojawia sie inni pasjonaci z sentymentem np. do wszystkiego co japonskie, czeskie, lub finskie? Bedziemy mieli czolgi w pietnastu miejscach... podobnie samoloty, okrety itd. i bedziemy mieli balagan.

 

Racja, ale wydaje mi się, że NIE MOŻNA porównywać polskiej tematyki do japońskiej, czeskiej itd. ?

Na polskim forum dział o Wojsku Polskim czy Kampanii polskiej byłby chyba jak najbardziej na miejscu, nieprawdaż?

- ojej, a po co szukac dziury w calym? "Japonczyki" to tylko przyklad, a Ty podpinasz sie "narodowo". Podstaw tam sobie "Polacy vs Soviety - 1920", "Polacy we Francji 1940", "Polacy w Normadii" i osobny duzy dzial "Polacy na froncie zachodnim", dodatkowo naturalnie "Polacy na froncie wschodnim", "Polacy w Czechoslowacji 1968" (bo czemu nie?), "Wojna polsko-jaruzelska", "Polskie misje UN", "Polacy w Iraku" i "Polacy w Afganistanie". No bo co mamy napisac ewntualnym chetnym? Ze "39" jest fajniejsze niz "40" czy "20" i tu jest dzial, a tu nima i koniec? Kto sie tu polapie za rok czy dwa? I co gdy fanatycy kawalerii stworza frakcje rozlamowa?

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wywołuj wilka z lasu

Zaraz rzeczywiście "zagalopujemy" się za daleko - dosłownie i w przenośni.

W każdym razie moje zdanie jest takie, aby projekt Wrzesień '39 w takiej postaci w jakiej on jest obecnie, ZAKOŃCZYĆ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co? Jakie będą losy tego projektu? Wydaje mi się, że nie ma na co czekać. Większość tych, którzy chcieli wyrazić swoje zdanie, już to zrobiła. Padły różne opinie, a nawet pomysły na przyszłość "powrześniową".

Ale ostateczna decyzja i tak należy do administratorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pisze PKD4GA to mam wrażenie że mu tu sobie możemy gadać w bambus, a dopóki nie "wypracujemy" takiego wariantu jaki proponuje mod to nic się nie zmieni.

Jakiekolwiek zmiany w tym wątku są tylko i wyłącznie uwarunkowane dobrą i nieprzymuszoną wolą, której wyraźnie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda udziału w projekcie nie brałem ale co poczytałem to moje i mam pytanie...Dlaczego bierzecie to wszystko jako atak na wasze zainteresowania i brak dobrej woli moda?Nie napisał nic co mogłoby was specjalnie dotknąć.Bez przesady...Jak tak czytam trochę z boku to rzeczywiście mam wrażenie że podejście jest zbyt narodowe i osobiste...I będę szczery,nie znam się na Wrześniu'39,interesuje mnie tylko aspekt lotniczy czyli głównie P-11 itp,znajduję się kompletnie na drugim biegunie modelarskim (lub w innej galaktyce:) ).Nie chcę wywoływać sprzeczek i dyskusji o wątpliwej "spokojności" ale trochę luzu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzeczki są nie potrzebne tak samo jak przelewanie w kółko z pełnego w puste. Wszyscy wiedzą o co chodzi i gross zainteresowanych wyraziło swoją opinię, przy czym ciężko jest jakoś to zebrać do kupy skoro jeden mod jest za, drugi przeciw:

 

Osobiscie stworzenie "na wieki" nowego dzialu wydaje mi sie zupelnie zbedne, a nawet szkodliwe.

 

Szkodliwe bo temat jest calkiem "w poprzek" - do jednego wora wrzuca sie tematy ze wszystkich dzialow, czyli lotnictwa, pancerki, cywili itd. itp. Rozwalanie istniejacego podzialu i umieszczanie tematow zgodnie z regula: "zasadniczo czolgi sa tu, ale czesc jest tu - bo to takie" jest chyba malo sensowne? Co gdy pojawia sie inni pasjonaci z sentymentem np. do wszystkiego co japonskie, czeskie, lub finskie? Bedziemy mieli czolgi w pietnastu miejscach... podobnie samoloty, okrety itd. i bedziemy mieli balagan.

 

a drugi:

Ponieważ jest to forum polskie. Osobiście nie dbam co się dzieje w sprzęcie niemieckim czy też japońskim lub Republiki Południowej Afryki (chociaż mają piękne sprzęty)

Myślałem o takim zakątku na forum, gdzie ktoś, kto wpadnie na pomysł sklejenia polskiego sprzętu sprzed II Wojny Światowe, będzie mógł to pokazać a inni będą mogli odszukać trochę informacji (o ile nie dojdzie do kłótni i pyskówek, ale może dacie radę się pohamować ).

 

Ustalmy jedną wersję, a nie chodźmy w kółko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden czlonek zalogi, czy jak to woli administracji, ma takie zdanie, a drugi inne. Napisali co mysla i szafa gra. Mamy prawo tak pisac, podobnie jak kazdy user. Ja swoj wywod poparlem argumentami, poniewaz uwazam ze tylko w takim przypadku dyskusja ma sens. Pogrywanie tekstami w rodzaju "moderatorstwo sie znarowilo, zaparlo i koniec" jest de facto marnym argumentem, a sposob dojscia do takich wnioskow to juz zupelna zagadka. Uwazam ze komunikacja i dyskusje nad kierunkiem rozwoju jest potrzebna, szkoda ze niektorzy uwazaja ze im sie nalezy i koniec, a cala reszta jest zbedna i to nieistotny dodatek. W takim wypadku prowadzenie dyskusji bedzie trudne, ale wina nie lezy po stronie administracji.

 

Z tego co pisze PKD4GA to mam wrażenie że mu tu sobie możemy gadać w bambus, a dopóki nie "wypracujemy" takiego wariantu jaki proponuje mod to nic się nie zmieni.

Jakiekolwiek zmiany w tym wątku są tylko i wyłącznie uwarunkowane dobrą i nieprzymuszoną wolą, której wyraźnie nie ma.

- ja tam lubie sie przekomarzac, jak chcesz to mozemy dlugo prowadzic taka wymiane zdan... i oczywiscie dreptac w miejscu. Napisze tak: "user probuje wymoc korzystna dla niego decyzje, grajac karta 'zlej woli administracji', przekonuje iz wszelkie propozycje wysuwane przez userow sa natychmiast odrzucane. User nie przyjmuje do wiadomosci argumentow administracji iz przychylenie sie do jego postulatow sprawi ze struktora forum stanie sie malo przejrzysta itd. Nie wykazuje tez woli wypracowania innego rozwiazania."

 

Bedziemy sobie tak pisac i pisac, a w fazie koncowej przejdziemy do omawiania naszych cech osobniczych podpierajac sie epitetami. Chcesz tak?

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.