Skocz do zawartości

EF-111A Raven Italeri 1/72


slusar

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka słów o maszynie:

EF-111 Raven to samolot walki radioelektronicznej stworzony jako modernizacja bombowca F-111. Komora, która w Aardvarku służyła do przenoszenia bomb, w "Kruku" posłużyła za miejsce na elektronikę. Najważniejszym elementem maszyny był system zakłócający AN/ALQ-99, którego układy były rozmieszczone w różnych miejscach na całym płatowcu. Anteny nadawcze znajdowały się w gondoli umieszczonej zaraz za przednim podwoziem, anteny odbiorcze natomiast w komorze na szczycie statecznika pionowego, podobnie jak w Prowlerach US Navy. Także ww. system AN/ALQ-99 to poprawiona wersja ALQ-99 z EA-6B. Kabina pilotów została zorganizowana tak, że pilot zajmował się wszystkimi systemami kontroli lotu, a drugi członek załogi jedynie walką elektroniczną. Wersja EF-111A różni się od EF-111 mocniejszymi silnikami. Raven zasadniczo nie posiadał żadnego uzbrojenia, chociaż istniała możliwość zabrania dwóch Sidewinderów. Środkiem obronnym była ucieczka. Mimo to Raven w 1991r. wygrał walkę powietrzną z irackim Mirage F1, doprowadzając go do roztrzaskania się o skały.

 

Model:

Muszę przyznać, że ukończenie tego modelu nie przyszło mi szczególnie łatwo i użyłem dużej ilości szpachli. Odwzorowanie moim zdaniem jest na wysokim poziomie. Całkiem fajnie prezentują się wnęki podwozia, które postanowiłem zostawić bez żadnych dodatków. Zmiany, których dokonałem to: nitowanie, wychylenie usterzenia, otwarta kabina pilotów z jednej strony, przerobienie kabiny (na miejscu operatora systemu walki elektronicznej znajdował się drążek, zamiast panelu obsługi układu) oraz foteli, które moim zdaniem miały nieodpowiedni kształt. Zrezygnowałem także z instalowania belek podwieszeń pod skrzydłami. Nie wiem, czy jest to błąd merytoryczny, chciałem jednak uzyskać czystą linię samolotu, która moim zdaniem jest przepiękna. Model malowałem akrylami, jak zwykle przy użyciu pędzla. Podstawowe, szare, kolory płatowca dobierałem poprzez mieszanie czarnej i białej Pactry. Cieniowanie grafitem z ołówka, miejscami metaliczny suchy pędzel. Kalkomanie odpowiadają maszynie, która stacjonowała w bazie Cannon w Nowym Meksyku. Ogólnie jestem zadowolony z modelu (na półce prezentuje się pięknie), chociaż wiem, że nie uniknąłem błędów. Za jakiś czas postaram się uporać z prostą podstawką i wrzucić jej zdjęcia. Zapraszam do oglądania.

 

8fotom.jpg

 

12p.jpg

 

11p.jpg

 

2p.jpg

 

1p.jpg

 

8p.jpg

 

3p.jpg

 

5p.jpg

 

4p.jpg

 

9p.jpg

 

10p.jpg

 

6p.jpg

 

7p.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slusar gratulacje fajnie wykonanego i egzotycznego na forach modelu W kilku miejscach widać film kalek ale ogólnie mi się podoba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Model faktycznie jest egzotyczny na polskich forach ale praca nad takimi sprawia mi największą przyjemność. Jeśli chodzi o wnęki podwozia, to w tym tygodniu postaram się zrobić i wrzucić jakieś zdjęcia.

 

Bardzo fajnie wygląda jak na malowanie pędzlem . Ja też maluję pędzlem możesz zdradzić jak zrobiłeś te cieniowanie linii grafitem ? .

Na kawałku papieru ściernego scieram grafit z ołówka. Wydaje mi się, że najlepszy efekt będzie przy miękkim ołówku (ja użyłem tego z Ikei). Przy twardym ołówku zacieniowane miejsca będą się wyraźnie błyszczeć. Następnie "nabieram" grafit na patyczek do uszu. Najpierw usuwam nadmiar pocierając patyczkiem o kartkę papieru, im więcej grafitu usuniemy, tym jaśniejszy odcień uzyskamy. Później rozprowadzam grafit na modelu "wcierając" go w miejsca, które mają być zacieniowane. Na końcu można delikatnie wypolerować model miękką szmatką, wtedy mała ilość grafitu pokryje całą powierzchnię i połysk będzie jednorodny(nie będzie świecących pasków w zacieniowanych miejscach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.