Skocz do zawartości

MiG-21, 10PLM Łask/1:32 - AirShow Radom 2002


KRL

Rekomendowane odpowiedzi

Nowy projekt a więc nauki ciąg dalszy.

Na warsztat trafił, samolot nie tylko Piękny ale stanowiący KAWAŁ historii Polskich skrzydeł.

 

MiG-21MF w moim wykonaniu w wersji okolicznościowej „łaciatej” stacjonujący w Łasku, MiG-21 ma przedstawiać samolot przygotowany na pokazy w Radomiu dlatego też model bez większych śladów eksploatacji itd.

Zapewne przed pokazem MiG’i zostały odpowiednio wypucowane.

 

Model prezentuje bez uzbrojenia a nawet bez pylonów – powodów jest kilka:

Pierwszy to bardzo podoba mi się jak model wyszedł od dołu i szkoda mi było wklejać tam pylony do których nie mam zresztą odpowiednich kalek i to drugi powód.

Trzeci to zamierzam przygotować całe uzbrojenie, które w wydaniu Trumpetera jest bardzo bogate i wystawić je przed MiG’em który otrzyma także podstawkę imitująca miejsce postoju.

Model to wydanie Trumpetera pierwotnie w malowaniu Niemieckich sił powietrznych i Irackich do wykonania wersji PL o numerze 9012 posłużyłem się kalkami Techmod.

Model jest dość dobrze zdetalizowany i wykonany skleja się łatwo i przyjemnie- choć jest pracochłonny ale kształt Migacza wynagradza wszelkie starania i czas jaki pochłania.

 

Jak zwykle w przypadku moich modeli po wnikliwych oględzinach postanowiłem pozamykać wszystkie hamulce, klapy etc. Wciąż nie podobają mi się te wszystkie pootwierane gadżety, które dla mnie psują sylwetkę modelu ale to taka moja fanaberia. Model malowany z ręki bez maskowania choć pomagałem sobie wyciętymi szablonami własnej roboty.

 

Przy tym modelu spróbowałem także powalczyć z wash’em i uwidocznieniem dokładnym linii podziału wcześniej robiłem to za pomocą materiału Vallejo ale ogólnie rzecz ujmując materiał ten to w mojej opinii nieporozumienie podobnie jak podkład tej firmy.

W końcu po kilku eksperymentach sięgnąłem do zasobów firmowych i wymieszałem odpowiednie pigmenty QD ze Spirit Wipem i coś co było trudne do wykonania stało się bajecznie proste.

Efekt poddaje wam pod ocenę jeszcze sporo mi brakuje i wiele nauki przede mną ale ogólnie jestem zadowolony jak na nowicjusza.

MiG-21 podobnie jak F-5E, F-4E i F-104 znajdzie u mnie miejsce w przynajmniej trzech odsłonach tak więc następny będzie MiG o numerze 6503 i tu na pewno będzie sporo łat, brudu i innych uszkodzeń.

 

 

IMAG1773_zpsevj8gvhp.jpgIMAG1761_zpsegtktgs0.jpgIMAG1765_zpslc8zecgd.jpgIMAG1756_zpsuquefe0u.jpgIMAG1738_zpsajdgvxgn.jpgIMAG1733_zpsgmrkqcba.jpgIMAG1727_zpssx5a63ky.jpgIMAG1721_zpsgm70c4lt.jpgIMAG1742_zpse1vwxv8a.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zle wklejone klapy zaskrzydłowe -w jakimś dziwnym położeniu -ani schowane , ani wypuszczone dp startu. Po drugie -żle wklejone [ za mocno podniesione do góry ] osłony kół głównych i chyba brak przy nich wciągnika osłon [ nie widzę na zdjęciach ]

I po trzecie -ta osłona działka działka jest jakaś taka nieforemna [ za duża ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapy skrzydłowe są ruchome można je ułożyć jak sobie stryjenka winszuje co do osłon kół są wklejone tak jak wskazują na to ograniczniki by wkleić je w innej pozycji musiałbym obciąć ograniczniki, co do osłony działka to już trzeba napisać do Trumpetera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś owiewka dziwnie wygląda w tym modelu, a może mi się tylko wydaje.

 

Cały model wygląda nienaturalnie i dziwnie. Ale oddzielmy to co zrobił KRL od tego co zrobił Trumpeter.

KRL swoją pracę wykonał dobrze. Trumpeter niestety nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samolot jest w malowaniu 10.eskadry lotnictwa taktycznego a nie jak to opisałeś 10.Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.

Skoro robisz maszyny w polskich barwach, dobrze byłoby unikać takich błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie 10PLM przestał istnieć z początkiem roku 2001 a w jego miejsce została powołana 10 Eskadra Lotnictwa Taktycznego.

 

Dziękuję za zwrócenie mi uwagi, niestety nie mogę już edytować pierwszego postu i poprawić tego oczywistego błędu.

Zasugerowałem się kalkami na których jest błąd i to nawet idący dalej ale to już inna sprawa nie sięgnąłem do źródła co absolutnie mnie nie usprawiedliwia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapy skrzydłowe są ruchome można je ułożyć jak sobie stryjenka winszuje co do osłon kół są wklejone tak jak wskazują na to ograniczniki by wkleić je w innej pozycji musiałbym obciąć ograniczniki, co do osłony działka to już trzeba napisać do Trumpetera.

 

Nie lubię jak mi się wciska kit .Że klapy są ruchome w modelu . to wcale nie znaczy że można je wkleić według " widzi mi się stryjenki" Klapy mogły być schowane , wypuszczone do startu i lądowania , a nie ustawione ot sobie. To samo dotyczy osłon kół głównych .Albo całkiem schowane , albo całkiem wypuszczone [ przy tej konfiguracji modelu ] Jak sie coś robi , to wypadałoby to zrobic w miarę poprawnie , a jesli się .........to nie powołujemy się na instrukcje producenta .

Jak masz czas Kolego i znasz języki możesz napisać do Trumpetera odnośnie osłony działka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapy skrzydłowe są ruchome można je ułożyć jak sobie stryjenka winszuje co do osłon kół są wklejone tak jak wskazują na to ograniczniki by wkleić je w innej pozycji musiałbym obciąć ograniczniki, co do osłony działka to już trzeba napisać do Trumpetera.

 

Nie lubię jak mi się wciska kit .Że klapy są ruchome w modelu . to wcale nie znaczy że można je wkleić według " widzi mi się stryjenki" Klapy mogły być schowane , wypuszczone do startu i lądowania , a nie ustawione ot sobie. To samo dotyczy osłon kół głównych .Albo całkiem schowane , albo całkiem wypuszczone [ przy tej konfiguracji modelu ] Jak sie coś robi , to wypadałoby to zrobic w miarę poprawnie , a jesli się .........to nie powołujemy się na instrukcje producenta .

Jak masz czas Kolego i znasz języki możesz napisać do Trumpetera odnośnie osłony działka .

 

Kompletnie nie rozumie takiej spinki, nie miałem zamiaru czy chęci cię urazić zdenerwować czy sprowokować jestem bardzo daleki od takich zachowań.

Jestem początkującym modelarzem według mojej oceny wykonałem wszystko zgodnie z instrukcją co nie oznacza że nie mogłem popełnić błędów. Druga spraw to moje podejście do modelarstwa traktuję to jako coś co ma mi sprawiać przyjemność nie sklejam modeli na wystawy czy konkursy tylko na półkę i nawet jak coś w pełni nie oddaje stanu faktycznego czy gdzieś coś jest o milimetr czy kilka przesunięte to nie jest to dla mnie problem. Nie widzę błędu przy osłonach podwozia wkleiłem tak jak wypadają ograniczniki nie przyglądając się zdjęciom czy jest to prawidłowo czy nie, co oczywiście nie oznacza, że jest to zrobione bezbłędnie.

 

Kolego jeszcze raz napisze ponieważ wiem co mam na półce klap nie wkleiłem tak by były w jednej pozycji mogę nimi poruszać w górę i w dół wykonując fotki nie zwróciłem uwagi że są w różnych pozycjach ( dla mnie nie ma to aż takiego znaczenia). Może należało je wkleić na stałe ale wątpię ponieważ na końcach były wystające nie wiem jak to nazwać "dzióbki" i po odpowiednim podszlifowaniu wnęk na skrzydłach ten element jest ruchomy przynajmniej ja tak to wykonałem.

 

Co do działka nie mam z tym w ogóle problemu nie przeszkadza mi że jest takie czy inne nie oceniam modelu i nie oczekuję od modelu nadzwyczajnego oddania szczegółów nie jestem i pewnie nigdy nie będę na tym etapie modelarskiej drogi.

Natomiast jeżeli masz ochotę coś z tym zrobić to ja osobiście nie widzę problemu byś wysłał mail do producenta a jeżeli potrzebujesz pomocy w tłumaczeniu to także nie widze problemu przyślij tekst po Polsku a ja ci przetłumaczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa peryskopu jest oczywista - spiep......em wklejenie tej części po całości.

Kołnierz w okół peryskopu był dużo większy niż miejsce na wklejenie go w oszkleniu i ubzdurałem sobie, że nie możliwe jest by trzeba było tak dużo podszlifować tego kołnierza i zapewne należy go wkleić od wewnętrznej strony oszklenia.

 

Głupio pomyślałem, więc i głupio wykonałem. Natomiast po wklejeniu fotek na forum odezwał się do mnie kolega na PW pisząc, że także sklejał ten model i zapewnia mnie że trzeba po prostu wyszlifować kołnierz i wkleić peryskop tak jak powinien być zamontowany - od góry.

 

Nie pozostało mi nic innego jak naprawić ten błąd i tak też uczyniłem:

 

IMAG1808_zpsfa8bbuzx.jpg

 

Jak widać pobyt na forum jest naprawdę ważny, pouczający i dający odpowiedz na wiele pytań nowicjusza (na to właśnie liczyłem dołączając do forumowiczów) tak więc dziękuję wszystkim za opinie, uwagi itd. są naprawdę ważne powodują, że nie trzeba wyważać otwartych drzwi.

Mam nadzieję, że przy jak to mówi moja druga połowa "lepieniu" 29'go będzie lepiej.

 

Na koniec kalki - oczywiście używałem nie tylko tych z Techmod'u ale między innymi, natomiast przy okazji jakby ktoś potrzebował to mam na zbyciu nienaruszone kalki oryginalne dołączone do modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Otworzyłem se ten temat,,,,,a tu najazd na autora modelu!.Migacz ładny bo sam  samolot  się broni piękną sylwetką. Doczepię się jednak  do stożka w chwycie powietrza,.To do daje producent  (,,,metalowy,,,) to porażka..Chyba Pinokio nie powstydziłby się takiego nosa.Ale podoba się.Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.