Skocz do zawartości

OT-130/2 Mirage/UM, 1/72


Bushi

Rekomendowane odpowiedzi

CP3.jpg

 

Przedstawiam model radzieckiego czołgu chemicznego OT-130/2. Został zbudowany na bazie zestawu firmy Mirage Hobby nr 72615, dodałem do niego gąsienice firmy UM/MT, plus pewną ilość elementów dorobionych samodzielnie. Sklejalność modelu jest raczej kiepska, dużo części do siebie nie pasuje, jest zbyt gruba lub źle zwymiarowana. Największy problem był z dopasowaniem zestawowych kół do gąsienic firmy UM/MT. Kolejnym są błotniki, które na przodzie i tyle opadają w dół, przez co wydaje się, że koła i gąsienice są krzywo.

W poprzednim modelu UM/MT takich problemów nie było:

viewtopic.php?f=68&t=24163&hilit=t+26+hybryda

Po długich zmaganiach, kiedy model zaczął jakoś tam wyglądać, wpadłem na pomysł umieszczenia go na podstawce.

Doszedłem do wniosku, że warto spróbować pokazać model w trakcie działań bojowych z zastosowaniem uzbrojenia głównego jakim był miotacz ognia.

Na podstawce o wymiarach 12x12cm umieściłem kawałek lasku i niemiecki okop będący celem ataku.

Fotografie zamieszczam poniżej.

 

Model (zbliżenia)

 

1-53.jpg

 

2-49.jpg

 

3-48.jpg

 

5-40.jpg

 

6-35.jpg

 

7-30.jpg

 

9-17.jpg

 

10-13.jpg

 

11-12.jpg

 

Cała podstawka

 

12-11.jpg

 

IMG_03360.jpg

 

IMG_03390.jpg

 

IMG_03540.jpg

 

IMG_03750.jpg

 

IMG_03770.jpg

 

IMG_03780.jpg

 

IMG_03800.jpg

 

IMG_03850.jpg

 

IMG_03860.jpg

 

IMG_03870.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model jak na tę skalę wygląda naprawdę ładnie. Na podstawce ładna roślinność. Z czego wykonałeś tą imitację cieczy zapalającej? Wygląda dość ciekawie, chociaż myślę że powinna się bardziej jak by to powiedzieć - rozbryzgiwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje za pomysł. Też myślałem o czymś takim przy moim Churchillu, ale na razie jeszcze daleko do podstawki. Fajne wykonanie. Mógłbyś jedynie trochę różnicować kolor tego strumienia - jakiś pomarańcz i czerwień by się przydała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się sposób w jaki pomalowałeś czołgusia.

Fajnie się ta zieleń zróżnicowała.

Podstawka też niczego sobie.

 

Natomiast sik ognisty mi się nie widzi. Pamiętam, że bodajże Kamil (KFS) też coś takiego uskutecznił, łącznie z rozświetleniem odpowiednich fragmentów podstawki. Ale też jakoś to do mnie nie przemawiało.

 

Wygląda na to, że Niemcy za płotem mają lód zamiast krwi ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy Ty masz czas robić te modele? Strumień ognia widziałem kiedyś u K.F. Sztarbały. On jeszcze dodatkowo rozjaśniał podłoże pod nim ( tak, aby uzyskać efekt odbijającego się płomienia od podłoża) ale coś mi się wydaje, że zarówno on jak i Ty nie osiągnęliście zamierzonego efektu. Model i podstawka wykonany pięknie, aż chce się to oglądać, ale ogień, taki sobie. Zdaję sobie sprawę, że ciężko było oddać efekt ognia , ale mi się to nie widzi. Duży plus za innowację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil83 i bociek - płomień robiłem po raz pierwszy, zastosowałem dość prosty sposób.

Użyłem rozciągniętego nad ogniem kawałka plastiku jako stelaża. Następnie pomalowałem go na biało. Jak wysechł oblepiałem go kilka razy masą Vallejo (water effect albo mat gel base) zabarwioną kolejno na kilka odcieni pomarańczu i żółci.

Jednak efekt przejść kolorystycznych nie powinien być zbyt widoczny, jak widać na filmie:

przez prawie całą długość płomień ma raczej jednolity kolor, zmienia się dopiero po kontakcie z podłożem.

 

Co do malowania rozjaśnień na elementach terenu, sprawdziłem model K F Sztarbały. Faktycznie zrobił Flammpanzera i pomalował podłoże, jest tylko jeden mały szczegół - ów kolega zrobił swoją pracę w skali 1/35.

Mój model jest w skali 1/72, ma 6,4cm długości a podstawka na której się mieści ma wymiary 12x12cm.

Na podstawce znajduje się około 200 elementów roślinnych plus kamienie, sztuczna woda, figurki itd...

Jakoś nie wyobrażam sobie pomalowania nawet na ograniczonej liczbie elementów otoczenia odblasku od płomienia.

Zrobienie tego w uproszczony sposób za pomocą natrysku farby z aerka nie da sensownego efektu.

Malowanie ręcznie każdego elementu czyli zrobienie odblasku na wodzie, hełmach, metalowych częściach munduru, każdym mokrym liściu czy źdźble trawy to długie miesiące pracy z mikroskopem...ja nie mam na to jakoś ochoty, może innym razem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota, gratulację. Wydaje mi się, że dość ciężko zrobić płomień żeby wyglądał naprawdę realnie. Dobrze, że go zrobiłeś bo widać ze scenki co to za czołg i w jaki sposób można było go wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.