Skocz do zawartości

Improwizowany Samochód Pancerny Kubuś Aerodrom 1/72


gumowy01

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym pochwalić się moim najnowszym dziełem, czyli Improwizowanym samochodem pancernym "Kubuś" w skali 1/72. Jako bazę do wykonania modelu posłużył model firmy Aerodrom, a w zasadzie jedynie dwie połówki kadłuba. Model jest bardzo prostym short-run-em, bez jakichkolwiek detali. Co ciekawe na podstawie planów pojazdu zamieszczonych w książce J.Tarczyńskiego "Kubuś" Pancerka Powstańczej Warszawy, kadłub modelu wypada niemal idealnie, w 1/72.

Dla zainteresowanych in box zestawu aeorodromu

http://www.ipmsdeutschland.de/FirstLook/Aerodrom/Aerodrom_Kubus/Aerodrom_Kubus.html

Budując model jako bazę spawów wykorzystałem zestaw spawów Aber nr R-06, które pocieniłem do szerokości 0,3 mm. Reszta to elementy wykonane z płytki poliestrowej grubości 0,25 mm, drucików różnej grubości. Budynek to produkt vacuformowy firmy T.M Diorama z Darłowa o nazwie Warszawa 44-45 - bunkier. figurki to przeróbki różnych firm głównie Preiser, sanitariuszka jest z Esci, gość ze stenem i pociskami do Piat-a to jakiś żywiczny rowerzysta. Do wykonania modelu i elementów dioramki posłużyły mi stronki

http://www.plastikowe.pl/galerie/samochod-pancerny-kubus

http://www.historiaradia.neostrada.pl/Okupacja%201939-44.html

http://henryk.rycko.pl/foto/v/Zycie+w+czasie+okupacji+w+Warszawie/Zmiana+nazwy+ulicy.png.html

 

Zapraszam do oglądnięcia zdjęć i wyrażenia opinii

 

l8aq5qH.jpg?1

H9sjnvq.jpg?1

Bvn8sE4.jpg?1

hSFx1pJ.jpg?1

X4H93IJ.jpg?1

ePHaWpT.jpg?1

YW8VxTu.jpg?1

Tt27guj.jpg?1

uGfA9Ed.jpg?2

gRc9tya.jpg?1

MI4YbWC.jpg?1

qczCBS8.jpg?1

8yLiRXO.jpg?1

63JYhKW.jpg?1

6KFeReC.jpg?1

ZLp55SV.jpg?1

PXuTV9H.jpg?1

46Jyg3q.jpg?1

855ikoG.jpg?1

gFIUZA4.jpg?2

hdOhITG.jpg?3

kbOJA2e.jpg?1

 

kilka zdjęć z budowy

 

VleWb3i.jpg?1

HFoRMR9.jpg?1

D4GH1o0.jpg?1

Avh5dq6.jpg?1

ID0zDUO.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi 20 cm to żeś Waść dowalił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oryginał chyba nie miał spawów 20cm

Ale 20 mm? Bo tak mi wychodzi z obliczeń. Ale, gumowy01, tabliczkę z niemiecką nazwą ulicy koniecznie popraw, bo "r" zjadłeś.

Całość przyjemna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba byłem ślepy, dzięki już poprawione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne, naprawdę bardzo fajne, jedynie nie podoba mi się ta dziwnie powiewająca flaga. Wiem że jak wieje to przybierają różnorakie kształty, ale nie pasuje mi ten "ruch" do scenki. Nieruchoma uważam wyglądała by lepiej, i nadała scenie większej naturalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi 20 cm to żeś Waść dowalił

 

Spawy rzeczywiście za grube, trzeba było próbować z jakiejś masy a następnie je pokarbować skalpelem. Ostatnio robiłem swoje pierwsze w skali 1:35 i co nieco tematu liznąłem, w skali 1:72 na pewno byłyby trudniejsze bo aby oddać prawidłowo skalę musiałby mieć 0,3mm szerokości, ale myślę że nieco poniżej 1mm też byłyby akceptowalne. Jednak tutaj chyba wyladowały jakieś gotowce z blaszek prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te mają szerokość 0,3 mm i tak są za szerokie. A faktycznie pochodzą z Abera o czym pisałem na początku tematu. Udało mi się pozbyć z nich ok 0,1 mm z szerokości. Faktycznie gdybym robił jeszcze raz to wykonał bym z najcieńszego z profili plastikowych. Pocieszam się jedynie tym że bez zbliżeń nie rażą tak bardzo w oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby kolega czytał post po poście to by wiedział że zjadła się litera "r" i jest to już poprawione, a nie bił niepotrzebnej piany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałeś do pieca z Kubusiem, z tymi żaluzjami to się chyba trochę narobiłeś. Dużo wyciągnąłeś z tego modelu, ale on ma już swoje lata i był robiony na podstawie prawie żadnych dokumentów. Jeżeli chodzi o spawy, to wiesz co chcę powiedzieć

Powinieneś poprawić klapy, one były postawione pionowo, tak aby chroniły strzelca, są tam specjalne zaczepy do blokowania ich.

 

PS. skąd ty wziąłeś ten trzeci atak na UW, jeżeli już, to drugi (ostatni), i na konserwatorium, nie na UW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Trzeci atak na Uniwersytet Warszawski" zaczerpnąłem z Książki Jana Tarczyńskiego "Kubuś" Pancerka Powstańczej Warszawy strona 56 "...Okazja do działań zaczepnych zaistniała 2 września, w czasie trzeciego (a drugiego z udziałem powstańczych pancerek) szturmu na Uniwersytet Warszawski..."

 

Co do klap to pierwsze słyszę. Na zdjęciach tego zachowanego z MWP są tak ułożone jak w modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to zgadza się, myślałem, że piszesz o III ataku Kubusia na UW. Klapy w pozycji bojowej były ustawione pionowo i zablokowane, patrz zdjęcie:

 

muzeum-wojska-polskiego-w-68-rocznice-powstania-warszawskiego-8222-kubus-8221-swiadek-historii-8221,106,2,1343823300.jpg

 

Podczas postoju były swobodnie opuszczone na burty. Pamiętaj, one miały chronić strzelca, a podczas jazdy mogły ulec uszkodzeniu zawiasy. Kubuś tak naprawdę, był bardzo dobrze przemyślaną konstrukcją, mimo swego wyglądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te mają szerokość 0,3 mm i tak są za szerokie. A faktycznie pochodzą z Abera o czym pisałem na początku tematu. Udało mi się pozbyć z nich ok 0,1 mm z szerokości. Faktycznie gdybym robił jeszcze raz to wykonał bym z najcieńszego z profili plastikowych. Pocieszam się jedynie tym że bez zbliżeń nie rażą tak bardzo w oczy.

 

Hmm zakładając że realna szerokość spawu w pancerce to 20mm (w radzieckich często więcej) to przy proporcjonalnym pomniejszeniu spaw na modelu powinien mieć 0,27mm więc te na Twoim Kubusiu powinny być dobrze dopasowane, a jednak bardzo rzucają się w oczy.

Zastanawiałem się nad materiałem na spawy, może gdybyś jeszcze kiedyś lepił coś w tej skali, spróbuj żyłki wędkarskiej, dostępne grubości to nawet 0,05mm, po lekkim przeszlifowaniu powinny udawać idealnie lekko wypukły spaw, struktura spawia że łatwo w nich wykonać wgłębienia udające wylewanie spawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Drugi Kubuś na podstawie tego samego zestawu Aerodromu powstaje na życzenie kolegi. Wiem jakie błędy popełniłem przy pierwszym. Spawy pójdą z najcięńszych profili plastikowych 0,25 mm montowanych we wcześniej natrasowanym rowku. Test wykonany spaw o ok połowę mniej

lada chwila będą pierwsze zdjątka.

Zastanawiałem się przez chwilę nad wykonaniem wnętrza jednak jego i tak nie widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.