Skocz do zawartości

Dassault MD. 450 Ouragan - Valom 1/72


Moses

Rekomendowane odpowiedzi

Mitchell daje mi się nieźle we znaki, leżąc sobie w domu na chorobowym musiałem coś robić, coś prostego, padło na Francuza noszącego tarczę Dawida. Model Valomu niedawno opisywałem na blogu, i zgodnie z przewidywaniami nie ma większych problemów. Jak na razie wszystko pasuje, chociaż trochę szpachli będzie trzeba użyć na łączeniach połówek kadłuba.

 

md450-002.jpg

Elementy kokpitu przed sklejeniem. Łamiąc przyzwyczajenie odpalania aerografu do każdej możliwej cześci, malowany pędzlem.

 

md450-006.jpg

Detal żywicznego fotela wzbogaconego o fototrawione pasy

 

md450-003.jpg

Kokpit umieszczony w kadłubie.

UWAGA: w instrukcji jest błąd dotyczący montażu burt kokpitu (części 8 oraz 9) montować je należy tak jak pokazano na zdjęciu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idzie całkiem sprawnie, bryła samolotu nabrała kształtu. Niestety w kilku miejscach będzie trzeba zaaplikować szpachli i popracować papierem ściernym.

 

md450-004.jpg

md450-005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie czarno, smutno. I tak zaszalałem dając zielony zagłówek, bo też jest czarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie czarno, smutno. I tak zaszalałem dając zielony zagłówek, bo też jest czarny.

No i ch.. już dyskwalifikacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelki Duch Pana chwali!

Krystian gdzieś był jak Cie nie było!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę tu trochę tam . Może do Wawy na "fiestę" wpadnę, jeszcze nie wiem, ale modele na pewno wpadną. A no właśnie tej a to Ty czy skur....y fb wyrzucił Cię z moich znajomych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej nie pitol tylko przybywaj na fiestę. Ja z kilkoma modelami mam zamiar się pojawić, miło by było zainaugurować na takich imprezach z kimś znajomym

 

Co do FB to pewnego dnia zabrakło mi Twojego spamu i patrze, a ja Cię nie mam w znajomych, chyba Cie FB wywaliło bo nie mogłem odnaleźć Twojego profilu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Też ma ten model na warsztacie. I na początek dwa pytania?

1) Kolor wnęk podwozia , hamuców aerodynamicznych to chrome yellow (ten żółtawy), czy ma być zinc chromate ( ten bardziej zielony)?

2) Gdzieś w internecie widziałem zdjęcia na których fotel był w kolorze zinc chromate a kabina szara?

Słyszałeś coś o tym czy "lecisz" wg instrukcji?

Pozdrawiam

Damian Biwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Koniec roku jest zawsze dla mnie chwilą, kiedy nie mogąc już patrzeć na wszystkie rozgrzebane modele straszące z gabloty, odkładam świeże projekty i biorę się za to co już dawno powinno być skończone. W tym roku niewiele tego, więc równolegle z Cobrą, wziąłem się za wykańczanie Huragana.

 

MD.450 został porządnie poszlifowany, następnie potraktowany Surfacerem 1200 i przeryty/przenitowany tam gdzie trzeba było. Pokryty został siateczką klasycznego czarnego preshadingu, natomiast wzierniki, klapki itp. rzeczy zaznaczyłem kolorem białym.

 

md450-009.jpg

md450-010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model musiał odstać swoje do momentu, aż nie nabrałem pewności w trasowaniu linii ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ouragan otrzymał charakterystyczny dla maszyn IDFu kamuflaż przełomu lat 50 i 60. Składał się on z plam koloru brązowego, szaro niebieskiego, spód natomiast był szaro-niebieski. Do malowania, z ręki, użyłem farb z palety firmy Humbrol oraz Gunze. Kolejno zostało użyte:

C314 – Blue (FS35622) do powierzchni dolnych, dla górnych powierzchni

186 – Brown (FS30117)

C326 – Blue (FS 15044).

md450-012.jpg

md450-014.jpg

md450-013.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miniatura otrzymała dziś kalkomanie. Kalki dołączone do zestawu są cienkie, i w miarę wytrzymałe. Ładnie wchodzą w linie podziału, dobrze reagują na płyny.

 

md450.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostro się zaparłem aby ukończyć jak najszybciej zakończyć Ouragana, tak aby móc go zaprezentować na styczniowym XXVIII Ogólnopolskim Przeglądzie Modelarstwa Redukcyjnego w Muzeum Techniki, więc staram się każdą wolną chwilę spędzać nad tym zestawem.

 

W dniu wczorajszym ratowałem kalkomanie z paszczami, które uległy uszkodzeniu podczas maskowania paneli przy działkach. Operacja na szczęście zakończyła się sukcesem i dziś rano mogłem zająć się łoszowaniem. Łosza wykonałem olejną farbą Van Gogh “Paynes Grey”, kładąc gęstą farbę na cały model, po czym po paru minutach wytarłem nadmiar ręcznikiem papierowym. Dzięki temu zabiegowi wyeksponowane zostało gęste nitowanie maszyny.

 

md450-019.jpg

md450-023.jpg

 

Teraz praca nad zaciekami okopceniami itp ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wczesniej to jakis bezbarwny pewnie polozyles?

 

Standardowo Sidolux

 

jak to robicie mi cały czas się nie udaje

 

Znam ten ból Kowal, w zasadzie jest to pierwszy mój model w którym jestem zadowolony z łosza ;)

A dokonanie takiej magii jest po prostu banałem ;)

 

1. Kupujemy tubę farby olejnej dla plastyków

2. kupujemy white spirita

3. kupujemy dobrej jakości ręcznik papierowy

4. kupujemy sido ;)

5. nakładamy na model sido tak ayb zabezpieczyć model, oraz aby powierzchnia była gładka

6. z tubki wyciskamy solidną porcje farby, zakraplamy kropelką lub dwoma white spirita

7. maziamy powstałą mazią cały model.

8. czekamy ok 5-10 minut

9. papierowym ręcznikiem wycieramy mazie z modelu

i w tym momencie powinny zagrać fanfary

 

P.S. polecam poszukanie na YT filmu KFSa z warsztatów z Bytomia gdzie pokazywał różne techniki malowania i weatheringu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płatowiec w zasadzie ukończony. Niestety wyniknął mały problem, mianowicie dałem za mały balast na dziobie, przez co model leci na ogon.

 

Po łoszu porobiłem trochę zacieków specyfikiem AK Dark Streaking Grime. Następnie suchymi pastelami wykonałem okopcenia przy lufach działek, oraz przy wyrzutnikach łusek. Srebrną kredką porobiłem kilka delikatnych obić, i przykurzyłem wszystko pastelami. Model zawerniksowany został bezbarwnym lakierem matowym Gunze C182. Pozostało teraz tylko wykonać podwieszenia

 

md450-027.jpg

md450-025.jpg

 

Przy okazji ze składzika wyciągnąłem materiał na kolejny IDFowy model

 

md450-029.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.