Skocz do zawartości

Sd.Kfz 251 C/D Holzgas - 1/72 - scratch


wosiek

Rekomendowane odpowiedzi

Projekt Steyer 1500 A Bus dobiega końca ( relacja z warsztatu http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=87&t=26517 ) więc czas pomyśleć nad czymś nowym

Postanowiłem w końcu zrealizować ciekawą konstrukcję, która nie nadawała się do eksploatacji w warunkach bojowych ze względu na małą mobilność (krótki zasięg), w związku z tym była wykorzystywana w szkołach nauki jazdy. Dodatkowo za wykonaniem modelu Sd.Kfz 251 C/D przemawia fakt posiadania trochę zbędnych części z poprzednich modeli

Prace oprę o dwie znalezione w internecie fotografie, które to dobrze zapamiętajcie, bo będą moją bazą

 

251ermitHolzgasantrieb1.jpg

 

251ermitHolzgasantrieb.jpg

 

Jak widać na zdjęciach, pojazd to hybryda stworzona z z dwóch pojazdów Sd.Kfz. 251 Ausf.C i D. W tle jednego ze zdjęć widać również Sd.Kfz. 251 Ausf.C napędzany węglem drzewnym. W materiałach, które udało mi się znależć w internecie jest informacja o conajmniej dwóch pojazdach tego typu. A to, że było ich więcej niech świadzy fajt odkrycia jeszcze jednego zdjęcia, gdzie widać prawdopodobnie inne pojazdy tego typu.

 

017_holzgasantrieb_9.jpg

 

Jeśli macie jakieś ciekawe informacje lub zdjęcia na temat tej interesującej konstrukcji, lub zauważycie szczegóły, które pominę piszcie proszę śmiało. W końcu co kilka lub kilkanaście par oczu to nie jedna Poza tym twierdże, że nikt nie jet alfą i omegą i należy słuchać innych jeśli mają coś do powiedzenia

Pierwcza relacja już wkrótce.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 116
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam wiernych kibiców

 

Dzisiaj udało mi się sklecić kocioł. Oto efekty

 

k2.jpg

 

k1.jpg

 

Zdjęcia jak to zwykle bywa pokazują, że trzeba będzie jeszcze szlifnąć tu i tam

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zapytam, to nazywało się kocioł? Bo ja słyszałem, że to był własnie generator gazu...

 

Masz rację to jest generator gazu (inne nazwy wytwornica gazu lub czadnica), ale czym on jest? Otóż niczym innym jak kotłem do spalania np.węgla drzewnego Sypiesz do niego drewno i spalasz przy ograniczonym dostępie powietrza dzięki czemu powstaje palny tlenek węgla czyli główny składnik gazu drzewnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety znowu piszę post pod postem, ale aktualizacja w warsztacie tego wymaga

 

Oleje na przyczepie od busa schną więc praca nad transporterem idą całą parą

Przeczep praie skończony. Musiałem skorygować trochę przód, bo jak to bywa przy różnych modelach trochę do siebie nie pasowały.

 

sd1.jpg

 

sd2.jpg

 

Dorobiłem kosz na paliwo. To takie moje "widzi mi się", ale chyba zasadne, bo gdzieś je trzeba było wozić

 

sd3.jpg

 

Tutaj macie małą przymiarkę z rozpoczętą górą transportera

 

sd4.jpg

sd5.jpg

 

Aktualnie bawię się w blacharza

 

sd6.jpg

 

pozdrawiam i do zobaczenia w przyszłym roku.

 

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Forumowiczów w Nowym Roku !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie się zapowiada. Nie moja skala ale zasiadam.

Miło mi. Mam nadzieję, że nie pożałujesz

 

Niewiele się działo,ale zawsze coś

Dorobiłem poręcze i stelaż pod plandekę

sd8.jpg

...skompetowałem załogę

sd7.jpg

sd9.jpg

... i rozpocząłem zabawę z podwoziem. Ze względu na brak takowego padło na żywiczną konwersję Modell Trans. Trochę zabawy jest z dolną powierzchnią gąsienicy, bo wlew jest przez cały układ jezdny i trzeba dłubać w mydełku, ale jak się już przekonaliście nie jest mi to obce

pod1.jpg

I to by było tyle na dzisiaj. Teraz czas na malowanie wnętrza i zamknięcie budy.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopadło mnie przeziębienie więc dzisiaj "dniówka domówka"

Rozpocząłem analizę mocowania generatora gazu i w związku z tym mam parę wątpliwości, bo zdjęcie jest trochę niewyraźne. Może Wasze wprawne oczy pomogą mi je rozwiać. Na zdjęciu zaznaczyłem co mnie interesuje i jak ja to widzę.

 

analiza.jpg

 

Teraz trochę wyjaśnień:

1. Mocowanie podpory dolnej do podwozia.

Według mnie: wycięty otwór w poszyciu nadwozia wzmocniony przez dokręconą lub przynitowaną blachą. W to wprowadzony płaskownik i przyspawany do ramy podwozia.Do tego przyspawany lub przykręcony płaskownik podpory ( no właśnie przyspawany czy przykręcony i czy aby napewno płaskownik, a nie teownik z przycinaną półką?)

2.Mocowanie górne konstrukcji wsporczej.

Tutaj raczej nie ma wątpliwości - odpowiednio pospawany ceownik połączony z jednej strony z nadwoziem, a z drugiej do kątownika przyspawanego do czadnicy. Zgadza się?

3. Dodatkowa konstrukcja przy nadwoziu.

Według mnie: do ceownika konstrukcji wsporczej przykręcona odpowiednio przycięta blacha do której dokręcono lub przyspawano płaskownik w kształcie litery U i przyspawano do wytwornicy gazu. No i jak moje rozumowanie?

4. Podpora dolna z płaskownika (może teownika?) przy czadnicy

Według mnie jest to przyspawany poprzecznie płaskownik łączący obie podpory tworząc w ten sposób luterę U. Ten płaskownik jest przyspawany do generatora gazu.

 

I to by było tyle na chwilę obecną. Jeśli uważacie, że jest inaczej niż wypisałem w punktach 1-4 piszcie proszę, bo malowanie kukiełek i wnętrza pojazdu niewiele czasu zajmie i zabieram się za konstrukcję.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że znowu post pod postem, ale to już nie moja wina

Brak odpowiedzi na wątliwości z poprzedniego postu traktuję, jako poprawne rozczytanie zdjęcia i powoli bedę brał się za konstrukcję wsporczą i instalację gazową. Na dzień dzisiejszy wWnętrze i pacynki gotowe. Oto efekty.

 

sd11.jpg

 

sd10.jpg

 

sd12.jpg

 

sd14.jpg

 

czas na sklejenie nadwozia

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło popatrzeć że ktoś się wizą za gazówki (mi brakuje umiejętności ale kiedyś sobie coś takiego zrobię). Pojazdy napędzane gazem było wiele od ciężarówek aż po pantery. Może ten pojazd to zalążek gazowej kolekcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło popatrzeć że ktoś się wizą za gazówki (mi brakuje umiejętności ale kiedyś sobie coś takiego zrobię). Pojazdy napędzane gazem było wiele od ciężarówek aż po pantery. Może ten pojazd to zalążek gazowej kolekcji?

Na wszystko przyjdzie czas, zwłasza umiejętności Czy będzie gazowa kolekcja? Chyba nie, bo brak lub skąpa dokumentacja ciekawych pojazdów to uniemożliwia, a ople, fordy i inne są już oklepane.

 

Teraz mała aktualizacja. Zaczniemy od kolejnej analizy

 

analiza1.jpg

 

Przyjąłem jako jednostkę skos nadwozia i przeniosłem na elementy konstrukcji. Oczywiście nie był to precyzyjny pomiar ( rozmazane zdjęcie, kąty i załamania), ale było to lepsze niż nic

 

Teraz moje wypociny

k3.jpg

k4.jpg

...i na koniec przymiarka na sucho do pojazdu

k5.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się czepiać, bo wszystko ładnie i super, ale z figurek nie zdrapałeś chyba szwów?

Masz całkowitą rację, ale to zauważyłem dopiero po pomalowaniu kukiełek. Najbardziej to razi na "śpiącym rycerzu", ale ten akurat jest praktycznie cały schowany pod plandeką więc mu nie zaszkodzi trochę nadagi

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Siema

Ogólnie super ale kociołek jak na mój gust deczko za duży, ze zdjęcia wynika mniej więcej na szerokość koła, a Twój ma ok 1,5 szerokości koła , trochę jednak za dużo. Jak chcesz mogę sprawdzić kocioł w 1/35. Można przeliczyć na 1/72.

Pozdrawiam i zaglądam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema

Ogólnie super ale kociołek jak na mój gust deczko za duży, ze zdjęcia wynika mniej więcej na szerokość koła, a Twój ma ok 1,5 szerokości koła , trochę jednak za dużo. Jak chcesz mogę sprawdzić kocioł w 1/35. Można przeliczyć na 1/72.

Pozdrawiam i zaglądam.

Oczywiście chętnie skorzystam z oferty,

Polegam wyłącznie na zdjęciu i po zrobieniu górnej konstrukcji wsporczej i jej przymierzeniu ( wygląda na to, że jest ona przyspawana do kotła równolegle) trafiam w miejsce jak na zdjęciu czyli zewnętrzna krawędź drzwi.

Z ciekawości sprawdziłem wymiar koła w modelu i zasadniczy wymiar kotła ( bez obręczy). Kocioł jest faktycznie trochę za duży bo ma się jak 9 mm koło - 11 mm kocioł ; zdjęcie koło 19mm - kocioł 21,5 mm( nie jest to jednak 1,5 raza). No cóż nikt nie jestidealny

 

Nie miałem dzisiaj weny do hanomaga i chciałem dać odpocząć oczom dlatego spłodziłem zalążek podstawki.

p1.jpg

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam

Może zdjęcie modelu przekłamuje , bo jak na moje oko proporcje do zdjęcia troszkę uciekły. W 1/35 średnica koła 16,2mm a średnica kotła to 15,0mm. Po przeliczeniu kocioł powinien mieć 8,33 czyli 8,3 mm

Może model dragona wymiarowo ma problem?

Tak wygląda to w 35:

th_09012012424.jpg th_09012012423.jpg

sorki za jakość fotek ale robione telefonem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może zdjęcie modelu przekłamuje , bo jak na moje oko proporcje do zdjęcia troszkę uciekły. W 1/35 średnica koła 16,2mm a średnica kotła to 15,0mm. Po przeliczeniu kocioł powinien mieć 8,33 czyli 8,3 mm

Może model dragona wymiarowo ma problem?

Dzięki za info.

Ok, skłaniam się ku Twojej opini.

Może bym i zostawił kocioł taki jak jest ale znalazłem jeszcze coś takiego. Co prawda jest to inna maszyna i ma błędy (np. rury chłodnicy gazu są za krótkie) Tutaj kocioł jest również smuklejszy

ct2_1408-62.jpg

Dodatkowo przeanalizowałem sobie jeszcze raz zdjęcie. Odnosząc się do:

1. koła roweru

2.średnicy koła hanomaga - faktycznie średnica kotła powinna mieć mniej więcej tyle co koło jezdne

analiza2.jpg

Co mnie jeszcze zabolało?. Pierdółki na dole kotła u mnie są zdecydowanie za duże ( pewnie wynika to ze złej średnicy kotła) przez co jego mocowanie jest nie w tym miejscu co powinno :(

 

Podsumowując - Zdecydowanie zmieniam kocioł !!!

pozdrawiam

 

P.S. Greif mógłbyś jeszcze podać mi wysokość kotła, średnice i wysokość filtra oraz średnice tych dzindzibołków na dole kotła, bo trzeci raz już nie będę przerabiał

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Siema

No ja co to prosiłbym o skanik na maila (jak co to pw) rysunek zrobiony na szybkiego także sorki bez skali wymiary podstawowe, gdyby coś to pisz. th_kocioljpg.jpg

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.