Skocz do zawartości

ISU-122 Zvezda 1/72


marskan

Rekomendowane odpowiedzi

Projekt rozpoczęty. W tej skali na początku nie ma zbyt wiele roboty. Tym bardziej w modelu Zvezdy, który składa się bardzo przyjemnie. Części do siebie pasują i poza wycięciem elementów, wygładzeniem drobnych nierówności i sklejeniem nie wymagają jakiś specjalnych zabiegów.

Jedyne dodatkowe zabiegi to przeniesienie skrzynki narzędziowej w inne miejsce niż zaplanował to producent, co wymagało zaszpachlowania otworu.

 

qQ9BDX.jpg

 

Szpachlowania wymagała też kopułka (?) na wieży - nie wiem czy się tak ona fachowo nazywa. Czołgi to temat dla mnie dość nowy.

 

zUgk2m.jpg

 

Dorobiłem też spawy w miejscach gdzie powinny być, a model ich nie posiada oraz uchwyty w górnej części wieży.

 

Xl7WiL.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie w tym modelu. Za dużo pracy kosztowało mnie zrobienie takich, plastikowych. W następnym uchwyty będę robił już inaczej - właśnie druciane i wcześniej nawiercę otwory do mocowania. Tutaj zrobiłem plastikowe, które "ciągnąłem" na gorąco z ramek modelu i potem formowałem, bo oryginały z zestawu gdzieś pogubiłem podczas wycinania.

Jeśli chodzi o malowanie to myślę o polskim malowaniu - z orzełkiem i numerem.

Podczas składania modelu poprawki robiłem opierając się m.in. o to zdjęcie, dlatego wkleiłem uchwyty z przodu wieży. Na z zdjęciach z II ww tych uchwytów nie ma. Tak więc chyba powinienem zrobić wersję powojenną LWP, albo wojenną ale odciąć przednie uchwyty - nie jestem specjalistą od czołgów - tak kombinuję. Może ktoś doradzi jak to było ?

 

ISU-122_skos_RB.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorobiłem daszki nad peryskopami, ale rozwiercić lampy i klaksona mi się nie udało - powinienem to zrobić przed przyklejeniem. Zrobiłem preszading i położyłem kolor używając MIG-019 4BO RUSSIAN GREEN. Niestety zdjęcia nie oddają tego, jak faktycznie wygląda ten kolor na modelu. Jest bardziej khaki niż na zdjęciach i bardziej wpada z żółć, ba zdjęciach wydaje się po prostu zielony. Postaram sie jutro zrobić zdjęcie w świetle dziennym, może będzie to wyglądało w sposób bardziej naturalny.

 

imhFMs.jpg

 

qrqvqM.jpg

 

aSFVpd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pochwałę. Chciałbym napisać, że to dlatego, że się starałem. Niestety, te "otarcia" to nie moja zasługa.

W kilku miejsca gdy montowałem gąsienice faktycznie wytarła się farba, a raczej podkład pod farbą, bo pierwszy raz i chyba ostatni testowałem akrylowy. Poza neutralnym zapachem - a może jego niemal brakiem nie dostrzegam dodatkowych zalet. Nie układa się tak łatwo i nie jest tak trwały jak stosowany wcześniej Mr.Surfacer.

Dodatkowe "otarcia" to odbite światło od połyskującego lakieru. Rzeczywiste otarcia będę dopiero robił - muszę tylko poszukać jakiś zdjęć, bo nie bardzo wiem jak to w czołgach wygląda na kołach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj szkoda że dopiero teraz dałeś fotkę z boku z gąsienicami. Bardzo by się przydały ich zwisy, charakterystyczne cecha IS-ów i pochodnych. Obawiam się że na tym etapie to jest już raczej nie do zrobienia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj szkoda że dopiero teraz dałeś fotkę z boku z gąsienicami. Bardzo by się przydały ich zwisy, charakterystyczne cecha IS-ów i pochodnych. Obawiam się że na tym etapie to jest już raczej nie do zrobienia...

 

W modelu Zvezdy z ich wyginanymi gąsienicami, to chyba w ogóle nie jest do zrobienia, niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, Zvezda chyba nie przewiduje zwisów. Starałem się je zrobić, ale to niewykonalne bo gąsienice są za krótkie. Przy zwisach albo by się nie dopięły, albo bym coś urwał.

Model już skończyłem. Teraz robię zdjęcia i dziś jeszcze wyląduje w galerii. Niestety - jak się z resztą spodziewałem - nie nad wszystkim pod koniec miałem kontrolę tzn. nad brudzeniem itp. Wyszło jak wyszło, trochę się nauczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.