Skocz do zawartości

Queen Mary 2 - warsztat i nie tylko


Diobeu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, chciałbym się podzielić swoim obecnym warsztatem:

wspaniałym statkiem Queen Mary 2.

Nie będą to przechwałki, raczej użalanie się nad sobą i nadzieja na porady i sugestie bardziej doświadczonych, coś w stylu bloga zrozpaczonej panienki

W skrócie: z kadłubem było trochę roboty - oryginalnie widoczne są ślady początku i końca prasy zwłaszcza na części podwodnej, przerobiłem też podstawkę, oryginalna nie podobała mi się (dwie jakby wręgi na których kładzie się model). Malowałem podkładem Humbrola, reszta to emalie Model Master, część podwodna mat, burty satynowy czarny i połysk biały. Część podwodna pokryta bezbarwnym satynowym firmy IDEA, lakier ten zważył mi emalie na całej jednej burcie! Byłem zrozpaczony, ale doprowadziłem to do jako takiego wyglądu kosztem zamalowania niektórych klap czy drzwi, szczegóły widać na zdjęciach. Nauka na przyszłość: nie stosować lakierów rozpuszczalnych nitro na emalie modelarskie jeśli nie wie się naprawdę co się robi! Burty są już pomalowane połyskiem Humbrola, mam też Model Master.

Trochę źle to zrobiłem bo powinienem najpierw dać kalki a potem malować cały model ale nie pomyślałem, teraz muszę jeszcze raz cały model pokryć minimalną warstwą bezbarwnego.

Będę wdzięczny za wszelkie porady i sugestie, z tego co pamiętam ktoś tu robił już QM2.

pozdrówki dla wszystkich

 

Poniżej zdjęcia w mam nadzieję przystępnej formie do oglądania: (zmienione na prośbę admina)

 

1. Początek, przed pudełkiem blaszki firmy Gold Medal Models, trochę kosztowały, do tego nie mam Paypala więc zatrudniłem siostrę do ich przywiezienia z USA, w ich skład wchodzą głównie relingi, ale kamery cctv, leżaki, zegary na ścianach, koła ratunkowe oraz... kapitan

002je.jpg

 

2. Tu widać różnicę w poprowadzeniu linii podziału biały/czarny na dziobie, na górze moja linia, na dole linia Revella, wyszło to dopiero później, za późno na poprawki.

018ph.jpg

 

3. Drobna zmiana podstawki na swoją (sama tulejka), podest oryginalny.

017mnw.jpg

 

4. na korpusie śruby widać resztki falbanki, która mi się zrobiła po położeniu lakieru IDEA na emalię Model Master.

016ky.jpg

 

5. Burta prawa, dobra, pomiędzy czarny i minię idzie jeszcze oczywiście czerwona kalkomania z napisami.

015xaw.jpg

 

6. Lekkie ziarno na połysku, którego nie powinno być.

014ai.jpg

 

7. Strona "zalana" wielokrotnym szlifowaniem i malowaniem spowodowanym zważeniem się emalii.

013us.jpg

 

8. j.w.

012hv.jpg

 

9. j.w.

011wx.jpg

 

10. Zadek, będzie piękny z napisem Queen Mary 2, Southampton.

010vdg.jpg

 

11. Tu widać co straciłem poprzez wielokrotne szlifowanie i malowanie, niektóre wyryte elementy zniknęły, niektóre wystające zostały lekko zeszlifowane, no cóż...

019fv.jpg

 

 

12. Zepsuta burta, część dziobowa. Z daleka nie widać

007iw.jpg

 

13.

006ip.jpg

 

14. A w środku bród, smród i ubóstwo Po lewej, tuż przez tylną wręgą usztywniającą widać wystające wiertło, na którym trzyma się model - wiertło przechodzi przez podstawkę, zostanie to jeszcze wzmocnione. Po prawej kanały od dziobowych śrub strumieniowych, obiecuję późniejsze zdjęcie

020vw.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 178
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam!

Czy planujesz zainstalowanie wewnętrznego oświetlenia? Te blaszki to wyposażenie zestawu czy też dodatkowy zakup? Ja również planuję zabrać się za ten model, ale nie mam na razie możliwości "lokalowych" i czasowych Ale wiem, że pudło na mnie czeka Tym bardziej, że do powstania prawdziwego statku miałem okazję się ciut "przyłożyć" Podstawkę wykonałeś samodzielnie z czego? Czy wewnątrz kadłuba wklejałeś coś do wzmocnienia gniazda podstawki?

Pozdrawiam

jkrzew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne bydle. Sam skusiłem sie ostatnio na mniejsza wersje w 700-ce ale i tak wychodzi prawie pół metra Masz już pierwszego kibica.

 

PS. Fotki dawaj w temacie tak jak napisał Admin. Takie przeglądanie utrudnia trochę śledzenie prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny początek. Mam drobną uwagę - w dziobowej dennej części powinny znaleźć się śruby trzech sterów strumieniowych

007.JPG

Powinieneś wyciąć te zaślepki i wkleić jakieś tulejki. Wewnątrz nich umieszczone są śruby.

queen-mary2b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Czy planujesz zainstalowanie wewnętrznego oświetlenia? Te blaszki to wyposażenie zestawu czy też dodatkowy zakup? Tym bardziej, że do powstania prawdziwego statku miałem okazję się ciut "przyłożyć" Podstawkę wykonałeś samodzielnie z czego? Czy wewnątrz kadłuba wklejałeś coś do wzmocnienia gniazda podstawki?

Pozdrawiam

jkrzew

 

Po kolei:

Zmienię sposób zamieszczenia zdjęć, przepraszam, ten sposób dla mnie był dużo wygodniejszy, ten właściwy będzie dla was lepszy i to doskonale rozumiem, po prostu właśnie odkryłem program Picasa

Wewnętrznego oświetlenia nie robię, nie mam pomysłu ani za bardzo ochoty.

Jak to przyłożyłeś się do powstania statku - pracowałeś w stoczni nad statkiem czy w Polsce nad tym czymś na dziobie? - bo z tego co wiem ten element powstał w Polsce.

W podstawce przerobiłem sposób mocowania modelu do niej - oryginalnie były dwie poprzeczne wręgi, na których kładzie się model co mi się nie podoba, tu dałem zerżnięty z jakiegoś zdjęcia sposób czyli dwie tulejki, przez nie przechodzi wiertło 2mm, ustabilizowane jest ono Poxiliną, w modelu są dwa otworki, przez które przechodzą te wiertła, to co wystaje do wnętrza statku zostanie oklejone Poxiliną na folii, tak że po zastygnięciu będzie dało się jeszcze zdjąć, a jak już się zdecyduję że to koniec to zaleję cyjanoakrylem.

 

Ładny początek. Mam drobną uwagę - w dziobowej dennej części powinny znaleźć się śruby trzech sterów strumieniowych

Powinieneś wyciąć te zaślepki i wkleić jakieś tulejki. Wewnątrz nich umieszczone są śruby.

 

To co u mnie jest to są klapy, aktualnie w stanie zamkniętym, one są ruchome a pod spodem są śruby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ponownie!

Wyraziłem się może nieprecyzyjnie Przyłożyłem się w sensie "myszkowatym" (czyli używania myszy komputerowej i czasem klawiatury ) A poważnie to brałem udział w projekcie unijnym OPTIPOD, który polegał na zaprojektowaniu i zbadaniu właściwości kształtu kadłuba dla jednostek z napędem podowym. Było to ładnych parę lat wstecz, chyba z 10 A rezultatami tych prac jest kilka jednostek z takimi napędami, które chociaż bardzo obiecujące, nadal sprawiają sporo kłopotów technicznych. Jak szukać tych "blaszek"? Czy to jest "dedykowany" zestaw dla QM2 w 1/400 czy osobne zestawy elementów w danej skali dla "pasażerów"? Kusi mnie bardzo wykonanie oświetlenia modelu, ale muszę coś wymyśleć (diody, światłowody ?) Może ktoś ma jakiś pomysł?

Pozdrowienia

jkrzew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blaszki są stąd:

http://goldmm.com/

a dokładnie tu:

http://goldmm.com/ships/gms400-9.htm

 

Dziwny ten sklep, strasznie "amerykańskie", dziwne zasady kupowania, tylko paypal albo inne dziwne tryby. Mnie się udało bo siostra była akurat w USA więc zapłaciła tym ich jakby przekazem pocztowym, no i dolar był tani

Teraz jak patrzę na te elementy to nie mam pojęcia jak ja je przykleję nie mówiąc o pomalowaniu/zagięciu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chętnie będę zaglądał do Twojego tematu Mam ten model w swoim składziku i od dłuższego czasu przymierzam się (jak pies do jeża) do budowy tego modelu. Jedyne co mnie wstrzymuje przed budową QM2 to brak veny i blaszek - w końcu muszę je zamówić. Może Twoja relacja zmobilizuje mnie do budowy swojego modelu

Życzę powodzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze wielkie dzięki za odzew, nie spodziewałem się tak miłego przyjęcia, o to chodzi, teraz mi się jeszcze bardziej chce kleić

 

Po drugie: UWAGA DO TYCH, KTÓRZY ZAMIERZAJĄ ROBIĆ TEN MODEL.

Oryginalne kalki czerwone wstawiane pomiędzy część podwodną a nawodną nie pasują do modelu, poza tym są robione z 4 części na całej długości modelu więc razi łączenie kalek, w części rufowej nie pasują do rysunku, który pokazuje, gdzie one mają być, słowem - porażka. Nakleiłem całą burtę, zacząłem od dziobu, doszedłem do rufy i się przeraziłem. Miałem kilkadziesiąt sekund na decyzję zanim ta pierwsza chwyci na dobre. Zdecydowałem odklejać je ale pozostawić te drobne rysunki na czarnym tle, oto wynik tej szybkiej decyzji.

022ip.jpg

 

Również to miejsce, ta przeszlifowana część brązowa - pokrycie jej kalką zgodnie z tym co chce producent jest IMHO niemożliwe, kalka nie pasuje.

021ex.jpg

 

Po wyschnięciu prysnę to bezbarwnym żeby taśma nie zebrała kalki, następnie okleję i zrobię czerwony pasek na kadłubie emalią. W ten sposób będę miał połysk nad wodą i mat pod wodą - to co chciałem.

 

A tu podstawka ze szczegółami co z nią zrobiłem:

023lf.jpg

Na tulejkę od podstawki nałożyłem na wcisk+CA tulejkę metalową, Wsadziłem tam wiertło, zapchałem Poxiliną od spodu, potem od góry i już. Model nawet teraz stoi równo i się nie chwieje a jak dostanie jeszcze to wzmocnienie od środka kadłuba + klej na tulejce to będzie całkiem pewnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś doszło parę kalek, niestety najważniejsza kalka: Queen Mary 2, Southampton na rufie ledwo uszła z życiem, za dużo poprawiałem, w pewnym momencie posklejała mi się, ledwo ją rozprostowałem, ale jest trochę skancerowana, żona powiedziała, że się trochę napis w czasie rejsów zniszczył - żaden powód do zmartwień

Kurcze, to najtrudniejsza rzecz jak na razie - kalki to nie jest moja mocna strona.

 

026kg.jpg

 

025zf.jpg

 

024ci.jpg

 

027gd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz ładniej. Znalazłem coś takiego na stronie

http://scherbakshipmodels.tripod.com/id60.html

qm2extbridge2.jpg

 

Mam pytanie czysto zawodowe - o klapy na sterach strumieniowych. Nigdy się z takimi nie spotkałem a remontowałem wiele promów, czy masz jakieś zdjęcie tych klap ? Szukam w internecie i nie mogę nic znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
czy masz jakieś zdjęcie tych klap ?

Oglądałem program o tym cudeńku i teraz zabłysnę. Te klapy zostały zrobione w naszej polskiej stoczni. Niepamiętam w której.

Na tym zdjęciu widać te klapy.

qm2building.jpg

Zdjęcie z Internetu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panów ,

Jak mogę coś doradzić to postaraj się lepiej przygotować kadłub w miejscach, gdzie będą kolumienki podtrzymujące model.

Chyba najłatwiej i najszybciej to szpachlówka poliestrowa samochodowa, wstępnie obrobiony klocek z brzozy x2 i w miejscu, gdzie są kolumienki wklej klocki od wewnątrz na szpachlówkę , potem odwróć kadłub i ustaw tak aby dno było względem wiertła 90 stopni po obu osiach. Masz wtedy pewność, że nie będzie pochylony po zamocowaniu, kolumienki mają otwory na przelot i przez podstawę idzie wkręt do drewna spax przez kolumnę i w kadłub 100 procent gwarancji .

Kolumienki mam jakieś mają wysokość około 45mm.

Szkoda, że pomalowałeś zwykłymi farbkami, jest bardzo ciężko uzyskać, dobrą jakość powłoki farby, model Tigenes malowałem bazami i na koniec lakier dwuskładnikowy .

Wiem, że model jest z polistyrenu ale są doskonale podkłady na plastik w sprayu jak i do pistoletu, aerografu. Dają pełną ochronę przed agresywną chemią bazy jak i lakieru. Ja używam motip w sprayu ale przed malowaniem wiadomo mieszać dobre 20 min. a potem wiaderko i wrzątek

i puzha do wiadra, po to aby w trakcie malowania mieć stałe ciśnienie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętacie jak pisałem, że biały to najtrudniejszy kolor? Napisałem tak tylko dlatego, że zapomniałem o czerwonym Jeeeezu, jak on beznadziejnie kryje! Tak samo było z Humbrolem, teraz sobie przypominam. Jakoś dałem radę, szczegóły wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej kilka zdjęć z zakończenia budowy i malowania kadłuba, wszystko pokryte jest połyskiem Model Master, z paru względów nie wyszło mi zostawienie matowego podwozia.

 

1. Specjalnie otwarłem klapy

028abg.jpg

 

2.

029lh.jpg

 

3.

030bh.jpg

 

4.

031wa.jpg

 

5. Przepraszam za odblask.

032fe.jpg

 

6. A tu widzicie Poxilinę, oblepiłem nią wystające tam wiertła (stronę wsadzaną w foterko wiertarki), na wiertłach była folia, teraz po zastygnięciu jest sztywno a model da się jeszcze zdjąć z podstawki.

034ef.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nie wiem czy za szybko, nie widziałem innego wyjścia jak nakleić je teraz. Potem obracać model i manewrować nim będzie coraz trudniej, coraz więcej rzeczy będzie można uszkodzić. Teraz stoi sobie na podstawce w pokoju obok a ja poszczególne podzespoły robię w pracowni, dopiero gotowce doklejam, kalki są pokryte bezbarwnym więc ich nie zedrę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobne postępy w pracach, nic tylko oklejanie, Maskol, aerograf, odklejanie i czekamy do jutra i tak w kółko, ale fajne jak widać jakiś efekt.

Naprawdę przepraszam za zdjęcia, aparat to Nikon Coolpix L1, kilka lat się ładnie sprawował i nagle coś mu się stało, nie trzyma ostrości, gubi światło, na ekranie ładnie wygląda a na zdjęciu kolory masakryczne, wkrótce go zmienię.

 

1. Pokład rufowy.

037yl.jpg

 

2. Pokład główny i jeden z rufowych.

036ug.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przykrą wiadomość dla ciebie co do aparatu kończy mu się zycie , tak jest z cyfrą , ja mam to samo zaczyna kombinować z fokusem i szkoda mi staruszka bo jest fajny Fuji Fine Pix S-5600 bardzo fajna zabawka do prawie profi zdjęć ,

Moje obesne fotki takie na szybko robie telefonem C-702 na makro ,

bo zawsze mam go pod ręką co nieco na nich widać,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejna porcja:

 

1. Pierwszy z pokładów.

037bj.jpg

 

2. Tu już pokład główny wklejony. Niestety w związku z brakiem wskazówek co do malowania nie wiedziałem, co z wewnętrznych ścian będzie widoczne, a co nie. Teraz czeka mnie trochę poprawek - ściany burt z ukośnymi oknami będą jednak od wnętrza widoczne przez co muszę je malować. Kłania się dokładnie przestudiowanie instrukcji przed pracą.

038vn.jpg

 

3. Widok od dziobu.

040vp.jpg

 

4. Tu, jak widać, zdecydowałem się pomalować wnętrza basenów kolorem jak w instrukcji oraz wkleić kalki z imitacją wody, wyglądają one średnio bo to po prostu niebieska kalka z białymi falkami, ale efekt nawet mi się podoba. Gorzej, jak pomyślę o blaszkach, które mnie czekają w postaci drabinek i barierek basenowych.

042hu.jpg

 

5. Jak do tej pory wszystko ładnie pasuje, w jednym tylko miejscu pojawia się dziura, jest ona widoczna w miejscu, gdzie ten falochron trójkątny "wchodzi" w lewą burtę, na zdjęciu to ciemna kropka, ale jest to po prostu dziura w burcie - wszystko inne pasuje idealnie a w tym miejscu jakby zabrakło plastiku.

043ll.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem i liczę na pomoc bardziej doświadczonych.

Są sobie takie dwa elementy:

 

dscn0142.jpg

 

dscn0141bl.jpg

 

Trzeba je pomalować jak na rysunku:

okna.jpg

 

Czyli wszystkie pokłady na kolor pokładów, a wszystkie ścianki na biało. Sęk w tym, że jak widzicie wyraźnie na rysunku z instrukcji trzeba od krawędzi burty zostawić paseczek białego, na moje oko to ok. 0,8 - 1 mm. W tym miejscu potem przykleja się relingi z przezroczystego plastiku (barierka ze szkłem w środku).

Pytanie brzmi: JAK TO POMALOWAĆ?

Po pierwsze: pędzel czy aero? Jak dojadę pędzlem do styku ścianki z podłogą i będę miał za dużo farby to mi ona wypełni styk zalewając drugą powierzchnię, za to odchodzi oklejanie. Jak prysnę to aero najpierw robiąc podłogi na brązowo, potem je oklejając i następnie malując ścianki, sufity itd. to nie zostawię tego paska białego. W tej chwili mam taki plan:

1. Maluje na biało aero miejsca tych paseczków.

2. Naklejam paseczki taśmy o szer. 1 mm, maluję pędzlem pokłady na brąz.

3. Zaklejam podłogi razem z paseczkami, które wciąż są zakryte.

4. Pryskam cały element na biało.

 

Może ktoś coś innego wymyśli? Może zostawić te paseczki w oryginalnym kolorze plastiku, czyli blado białym? Będzie chyba widać, tym bardziej że jest to główny, reprezentatywny element statku - centralnie na środku cała ogromna ściana kajut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.