Skocz do zawartości

PT-76 11 Batalion Czołgów Pływających Słupsk (1:35)


sokol

Rekomendowane odpowiedzi

Model dojrzewał na półce prawie rok. Ale w końcu musiał trafić na warsztat:

Po pierwsze - wóz ze Słupska, kolejny do kolekcji z białą kotwiczką na niebieskim tle, po drugie PT-76 zawsze mi się podobały, do tej pory wspominam je z sentymentem, tym bardziej widziałem jak były demontowane w słupskich koszarach

 

Powstanie więc czołg pływający z 11 Batalionu Czołgów Pływających 7 Dywizji Obrony Wybrzeża.

 

Model to oczywiście żywiczny zestaw z Jadara w skali 1:35. Dostępny kiedyś wtryskowy PT-76 z Eastern Express jest dziś nieosiągalny.

Model Jadara nie jest jednak zły. Całkiem dobrze wykonane elementy, dwie blaszki fototrawione, powinny umożliwić zrobienie fajnego modelu.

 

Do mnie niestety model trafił z pewnymi brakami - połamane błotniki, ubytki na przodzie górnego pancerza kadłuba. Ale błotniki już przyklejone, a ubytki wypełni się szpachlą.

 

Póki co zacząłem zgodnie z instrukcją - obrobiona wieża i lufa z hamulcem wylotowym. Jako ciekawostkę mogę napisać że armata ma też odwzorowaną komorę nabojową - czyli będzie coś przez włazy widać.

 

Na razie na zachętę jedna fotka ze starszym (ale mniejszym ) bratem z PST (1:72).

 

1.jpg

 

Wkrótce dalsza część relacji ....

 

Pozdrawiam

sokol

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No to lecimy dalej:

 

2.jpg

 

Wanna kadłuba, poza ubytkiem mechanicznym (1) jest praktycznie bez wad. To co widać na zdjęciu to tylko złożone z sobą dwie połówki i jak widać całkiem ładnie do siebie pasują.

Postrzępione błotniki widoczne na zdjęciu wymagają obróbki - trzeba usunąć nadlewki (3). Szerokość błotników po usunięciu nadlewek wskazana jest strzałką (2).

 

Tu widzimy ujęcie z boku:

3.jpg

 

i z góry:

 

4.jpg

 

W widocznych tu otworach na górnej płycie silnika pojawią się niebawem siateczki z dołączonej blaszki fototrawionej.

 

5.jpg

 

Tył kadłuba wymaga jeszcze zeszlifowania miejsca po odciętym elemencie wlewowym, a (1) wskazuje miejsce gdzie wyjątkowo trzeba będzie użyć szpachli - jest tu ok. 2 mm szczelina. Na tej fotce widoczne są też klejone przeze mnie błotniki (2) - nie jest tak źle A przed tą operacją to były całkiem ładne puzzle

 

 

A tu to czego na zewnątrz nie widać (choć przez właz można będzie zajrzeć) - komora nabojowa, zamek itp. armaty D 56 T kalibru 76,2 mm:

 

7.jpg

 

Części są już powycinane i zgrubnie oszlifowane, a także (jak widać) sklejone.

 

Jadar postanowił wyposażyć swój model w karabin przeciwlotniczy DSZK kalibru 12,7 mm. Na poniższej fotce widać część składowe (nie wszystkie). Na razie tylko sam karabin jest pozbawiony nadlewek.

 

8.jpg

 

Pozdrawiam

sokol

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie coś naszego i współczesnego! Relacje dodaje do ulubionych.

U mnie na swoją kolej czeka Topas ale przerażają mnie gąsienice. Powiedz skąd weźmiesz emblematy jednostki, jeśli masz możliwość wykonania samemu to czy mógłbym mieć również prośbę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotwiczkę będę drukował na papierze do kalek. Mam zrobiony rysunek w Corelu.

 

Wcześniej (do bewupa) znajomy mi wydrukował na cienkich naklejkach, ale to i tak za grube, choć w sumie do BWP-1 z 7BOW jest jak znalazł, bo na nich kotwiczki są w postaci naklejek, a nie są malowane.

 

Pozdrawiam

sokol

 

PS.

Z dwie kotwiczki to mogę przekazać, plus naklejki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz możliwość wykonania samemu to czy mógłbym mieć również prośbę?

Zobaczymy czy się na arkusiku zmieszczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Mało osobó decyduje się na pojazdy tej produkcji i okresu ;)

Tymbardziej ciekawe to będzie.

Ps - jak było ze sklejalnością mniejszego brata z PST?

 

No ja tam tego rodzaju klimaty lubię

 

Niestety z różnych przyczyn jest mały przestój w pracach.

 

A PST sklejało się nawet dość dobrze. Nie było większych problemów.

 

Pozdrawiam

sokol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Wakacje, bieganie po lesie z karabinem spowodowały mały zastój w modelarstwie.

 

No ale trzeba w końcu do niego powrócić

 

No to powrót zaczynam od prac nad PT-76.

 

Oto efekt wczorajszych prac - mocowanie relingu i sam reling na wieży. Mocowania to blaszka fototrawiona z zestawu, a reling... hmmm... tu jest patent mojego kolegi wykorzystany: cienki drucik cynowy - łatwo się kształtuje

 

wieza1.jpg

 

wieza2.jpg

 

wieza3.jpg

 

Pozdrawiam

sokol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sokol, YnoT robi kalki do naszych PT-76, muszę poszukać, bo miałem obydwa zestawy i jeśli dobrze pamiętam to w jednym było malowanie z 7 DD, a drugie z jakiegoś batalionu rozpoznawczego, którejś dywizji pancernej. Tak więc poszukam i Ci wyślę .

Bo ja to chyba swojego PT-76 zrobię w barwach najukochańszej, już nie istniejącej Ludowej Armii Niemieckiej Republiki Demokratycznej...kochałem ten kraj (w 1988 roku byłem tam na obozie harcerskim-pionierskim).

A ja już niedługo zaczynam dłubać BRDM-U z czasu wyjazdu naszych na wakacje do Czechosłowacji w 1968 roku. Tylko w piątek blachy odbiorę i zabieram się za robotę.

Tutaj jest link do mojej wstawki na temat modelu i kilku fotek, na forum:

viewtopic.php?t=4253

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ślicznie, znaczy się, że na horyzoncie 2 premiery sprzętu niebieskich beretów

Tak przy okazji, ARMO ma w swojej ofercie PT-76 i PT-76 wersję polską. Czym one się dokładnie różnią?

 

Hmm... z tego co się orientuje to polska modyfikacja polegała na dodaniu obrotnicy z wkm-em DSzK nad włazem ładowniczego.

 

Sokol, YnoT robi kalki do naszych PT-76, muszę poszukać, bo miałem obydwa zestawy i jeśli dobrze pamiętam to w jednym było malowanie z 7 DD, a drugie z jakiegoś batalionu rozpoznawczego, którejś dywizji pancernej.

 

No tak jak ustaliliśmy na gg to niestety kalki z Ynotu nie mają kotwiczek 7 DOW :(

 

A ja już niedługo zaczynam dłubać BRDM-U z czasu wyjazdu naszych na wakacje do Czechosłowacji w 1968 roku. Tylko w piątek blachy odbiorę i zabieram się za robotę.

Tutaj jest link do mojej wstawki na temat modelu i kilku fotek, na forum:

viewtopic.php?t=4253

 

Wiem, widziałem i przeglądam wątek. Nawet dodałem link do zdjęć BRDMa z Koszalina.

 

Pozdrawiam

sokol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że lepiej pod lakier. Trochę to je "spłaszczy"

 

Mam nadzieje, że będą na Twoim Topasie dobrze wyglądały

 

A swoją drogą (ale nie w przypadku Topasa i PT-76) to naklejki bardziej odpowiadają rzeczywistości niż kalki. Wszystkie kotwiczki na wozach 7 Brygady obecnie to naklejki

 

Pozdrawiam

sokol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SOKOL napisał:

 

A swoją drogą (ale nie w przypadku Topasa i PT-76) to naklejki bardziej odpowiadają rzeczywistości niż kalki. Wszystkie kotwiczki na wozach 7 Brygady obecnie to naklejki

 

Wojtek, ale z tego co pamiętam to już nie ma TOPAZ'ów, a dawniej nie było naklejek tylko oznaczenia jednostek były malowane wg. szablonów metodą natryskową...może się mylę.

 

Pozdrawiam

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SOKOL napisał:

 

A swoją drogą (ale nie w przypadku Topasa i PT-76) to naklejki bardziej odpowiadają rzeczywistości niż kalki. Wszystkie kotwiczki na wozach 7 Brygady obecnie to naklejki

 

Wojtek, ale z tego co pamiętam to już nie ma TOPAZ'ów, a dawniej nie było naklejek tylko oznaczenia jednostek były malowane wg. szablonów metodą natryskową...może się mylę.

 

Czytamy ze zrozumieniem Napisałem "ale nie w przypadku Topasa i PT-76". Oznacza to, że info o naklejkach nie dotyczy tych dwóch wozów. W ich przypadku faktycznie kotwiczki były malowane.

No i niestety nie ma ich już na stanie 7BOW i chłopaki na plażę desantują się bewupami... :(

 

A nie ma już od dawna. W końcu lat 80 lub na początku 90 widziałem na własne oczy poskładane na placu armaty 76,2 mm wyciągnięte z czołgów pływających. Smutny to był widok. Tym bardziej, że obok leżały puste wieże.

 

Pozdrawiam

sokol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.K. przepraszam, źle odczytałem. Racja. A rzeczywiście to musiał być bardzo smutny widok, pocięte lufy i wieżee...szkoda.

Ale to w przypadku każdego sprzętu raczej marny widok, bo co innego jeśli został na "polu bitwy"

Pozdrawiam

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając smutny widok, to muszę powiedzieć, że "siedemdziesiątka szóstka" z PT-76 robiła spore wrażenie gdy leżała wyciągnięta z wieży. Później, miałem okazję widzieć w Munster enerdowskiego PT i tu już nie sprawiała wrażenia masywności.

 

A tu tak przy okazji, na prezencik przy niedzieli. PT-76 w barwach NAL (muzeum w Munster):

 

pt-76.jpg

 

Pozdrawiam

sokol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Małe uzupełnienie

 

Jak okazało się, że ukaże się wtryskowy model polskiego PT-76 to żywiczny zestaw poszedł w kąt. No i wreszcie doczekałem się fajnego pudełeczka

 

Prace idą dość sprawnie i obecnie PT-76 wygląda tak:

 

1) Kadłub bez kół i bez osłon reflektorów:

PICT0002.JPG

 

2) Kadłub z żywiczną wieżą z Jadaru:

PICT0004.JPG

 

3) Wieża z Trumpetera z karabinem przeciwlotniczym DSZK kalibru 12,7 mm

PICT0009.JPG

 

4) Porównanie wieży wtryskowej z żywiczną

PICT0011.JPG

 

Więcej zdjęć:

http://www.sokol.slupsk.pl/PT-76/

http://www.sokol.slupsk.pl/PT-76_1/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.