Skocz do zawartości

RWD 5 bis Skarżyńskiego 1/72 ZTS


jarek38

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich w warsztacie RWD 5 bis firmy ZTS Plastyk. Model zacząłem kilka tygodni temu i buduję go równolegle z RWD 5 SP-ALX Legun I. Kalki do 5-ki Skarżyńskiego zrobił albert091283 i oczywiście nie zawaham się ich użyć Zdjęciami udokumentuję to, co do tej pory zostało zrobione. Model powstaje z połączenia zestawu ze skrzydłem zalegającym gdzieś w złomowni. Na początek in box.

e62b45c7a3d33023m.jpg 2ba78cf082c2746fm.jpg ac5e9d1b2bb4c3b0m.jpg

Powstała kratownica, fotel, podstawa przedniego wiatrochronu i płytka tapicerki nad tablicę przyrządów, oraz zbiornik oleju, różniący się od stosowanych seryjnie.

94e6de68ff474269m.jpg e4486f8cd1d291a5m.jpg f1cd11d622e9330am.jpg

Przerobiona została osłona czołowa silnika i powycinałem w kadłubie miejsca na drzwi i zbiornik oleju, dokleiłem listwy napinające płótno-to później będzie szlifowane razem z surfem. Spróbowałem dorobić blaszkową osłonę czołową silnika, ale jednak zrobię ją tak jak w Legunie I.

aa9781540ed1aa32m.jpg 2ff289585cf88518m.jpg 678f7d1e07263584m.jpg 86d2bd2348729d2em.jpg

Skrzydło zostało pogrubione pręcikami z ramki i zaszpachlowane, fotki po szpachlowaniu za dni kilka.

6a5c447363cb9ac1m.jpg

Albercie, Krzysztofie, liczę na Waszą pomoc, gdyż wiem, że potraficie się dokopać do ciekawych informacji. Oczywiście koledzy, liczę również na Waszą pomoc, każdy, nawet najmniejszy skrawek info, czy mało znane foto, może pomóc w budowie.

Zapraszam, Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Mały Up, czyli de ja vu. Podobnie jak w RWD 5 Legun I i w 5 bis poszpachlowane; kadłub, skrzydła, lotki ze zmienionym układem wzmocnień, powierzchnie sterowe. Owiewki kół, koła zostały odlane z żywicy i spasowane ze sobą, wygląda to dużo lepiej od zestawowej części. [gdzieś wyparowało zdjęcie, dołączę później]

c88840334c371f92m.jpg 0b8c00686276f892m.jpg 80497f01bd08ad93m.jpg

Korci mnie dorobienie śmigieł z forniru, niewątpliwym bodźcem do tego byłaby informacja od Was potwierdzająca obecność na samolocie Skarżyńskiego niemalowanego na czarno śmigła. Spójrzcie w swoje zbiory, może jakieś potwierdzenie się znajdzie

ED; fotka znaleziona/dołączona.

Edytowane przez Gość
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdobyte doświadczenie przyda Ci się zawsze. A jeśli okaże się, że to śmigło musi być czarne to pozostaną przynajmniej fotki wypiłowanego, drewnianego cacka.

Trudno się z tym nie zgodzić, zobaczymy czy chęci przerodzą się w czyn, ... a fotki i tak zostaną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Mały Up, czyli powrót z odmętu niepamięci. Skarżyński 79 lat temu w chwale bohatera latał w tym czasie po Brazylii i Argentynie odwiedzając skupiska polonii, a na forum cicho, czyżby nikt nie pamiętał? Wracam po dłuższej przerwie i aktualizuję warsztat. Skrzydła, lotki i stery zostały oklejone paskami kalki imitując wzmocnienia na płótnie, fotel dostał oparcia i poduchy, drzwi ramę, a wnętrze kadłuba zostało wyposażone w siatkowe schowki na niezbędne rzeczy potrzebne Skarżyńskiemu w podróży. Na przedszybiu zostanie wklejona skrzynka barografu z dodatkową busolą, do kratownicy podłączyłem węże paliwowe, na zbiorniku paliwa umieściłem pompkę paliwa(Sf) – gdzieś na pewno była, ale gdzie?, skrzydło doposażone we wlewy paliwa i klapki rewizyjne.

706c5bf43d1a429dm.jpg 108611754dcb4a03m.jpg cb12f510d60e0e16m.jpg f9022ab4f5805f44m.jpg 074a253ae7a0f6b7m.jpg ef8a90d1a2b2980am.jpg 3a43f15837c2bfa2m.jpg 10c921287a9752a6m.jpg c18e80aa04ed29d2m.jpg 9957b823b69ff6abm.jpg 84458cfab6ff1b0cm.jpg a09be1dca4a16c60m.jpg 3833f921e8469390m.jpg 777ef7fca72efad5m.jpg

Do następnego widzenia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaj - śledź, śledź...

Ten model to m.in. efekt wielu miesięcy grzebania w archiwach, przeglądania dziesiątków fotografii, czytania fragmentów z przedwojennej literatury, megabajty maili... Parę rewolucyjnych rzeczy w tym modelu będzie, choćby ten wylot wentylacji pod kadłubem, nie mówiąc o tym, co dopiero w kabinie. Otwartej tym razem, panie Jarku?

 

W każdym razie Jarek definitywnie rozwiązał dylemat: czy na podszybiu, przed pilotem była druga busola czy też sztuczny horyzont? Jak widać - odpowiedź brzmi: ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny detal

Po Twoim warsztacie określenie "fajny detal" ma wydźwięk pozytywny - toś mnie uspokoił

fotki jakby lepsze

Staram się, ale brak mi cierpliwości i pewnie wiedzy w temacie.

A niby takie maleństwo ;)

Podobnie pomyślałem po złożeniu wszystkiego do "kupy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model to m.in. efekt wielu miesięcy grzebania w archiwach, przeglądania dziesiątków fotografii, czytania fragmentów z przedwojennej literatury, megabajty maili... Parę rewolucyjnych rzeczy w tym modelu będzie, choćby ten wylot wentylacji pod kadłubem, nie mówiąc o tym, co dopiero w kabinie. Otwartej tym razem, panie Jarku?

Tak panie Krzysztofie, drzwi otwarte, a dzięki Twoim zdolnościom detektywistycznym, poszukiwaniu w literaturze czasem małych, ale istotnych fragmentów mamy choćby barograf na podszybiu, czy deskę z zegarami w innym miejscu. Co do maili, to masz u mnie na poczcie swój własny folder, tyle tego było

czy na podszybiu, przed pilotem była druga busola czy też sztuczny horyzont? Jak widać - odpowiedź brzmi: ...

... druga busola i do tego oklejona przez Skarżyńskiego jakąś taśmą, bo ... no Krzysztof?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Mały Up, czyli niekończąca się opowieść. Małe skrzydła , duży problem i tak powstały cztery wersje skrzydła do piątki, a było to tak .. . Brzmi jak baśń, oj nic bardziej mylnego, raczej dramat, thriller, może tragedia. Pierwsza wersja wyglądała jak w Legunie I, ale stwierdziłem, że jeżeli wzmocnienia płótna są zrobione na powierzchniach sterowych, to powinny też być na skrzydle, to i okleiłem , nałożyłem kalki i wkleiłem skrzydło na swoje miejsce i co?, wielkość liter rejestracji zaczęła mnie drażnić, a i w dyskusjach z KayFranz wyszła mniejsza o jedno ilość żeber na długości lotki … , no to był pretekst do przeróbki – typowy zwiad bojem – o rany! Znów szlifowanie oklejanie, szpachlowanie, itd. Skrzydło znów było gotowe, ale co to?, drażnią mnie odległości pomiędzy żebrami nad lotkami, a żebrami reszty skrzydła i znów „zwiad bojem” – o matko! Po porównaniu kilku planów i zdjęć doszedłem do zaskakujących mnie wniosków;

- przestrzenie między żebrami na całej długości skrzydła były równe

- ostatnie dwa żebra przed lotką były równej długości

- lotki w związku z powyższym musiały być krótsze od zestawowych i miały inny kształt

- rejestracja większa i masywniejsza

- rejestracje na kalkach zostały przez producentów dopasowane do przestrzeni na modelu, stąd odmienny wygląd od rzeczywistych, widocznych na zdjęciach

No cóż, o szpachli już pisałem, o szlifowaniu również, a!, wzmocnienia płótna, wzmocnienia z pasków kalki nakładane po raz trzeci, tym razem dookoła przez krawędź spływu, by uzyskać charakterystyczne wystające końcówki żeber i teraz będzie już tylko; surfowanie, malowanie, lakierowanie, kalkomanie … i może w końcu zamknę temat 5-ki, amen.

69c05263fcd6b694m.jpg 20f15c31941968e3m.jpg 7b1f153049dd9ef3m.jpg 9f89a3fe3ee0f73fm.jpg 42b41771d185a18em.jpg 2da07cec048ccc42m.jpg 5a8bd3f6863a663am.jpg 1dcd3f935be15de0m.jpg33d4e25126b09434m.jpg 8367153075e5f3f5m.jpg ad05b309754a5addm.jpg cf669b8465d406e8m.jpg 5905b58811b15f78m.jpg 9dead273135354a2m.jpg 917d9657ca63107dm.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie to wygląda. Widzę, że 'projekt BIS' zbliża się do długo wyczekiwanego 'La Grande Finale' )). Już teraz zresztą jest na co popatrzeć. No i fajnie, że zdecydowałeś się na wcześniejszą 'wersję' kolorystyki rejestracji - czerwoną. Ta czarna, która zaistniała już po przelocie jest zdecydowanie bardziej 'ponura'. A czerwień nadaje modelowi 'życia'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie, że zdecydowałeś się na wcześniejszą 'wersję' kolorystyki rejestracji - czerwoną. Ta czarna, która zaistniała już po przelocie jest zdecydowanie bardziej 'ponura'.

Nigdy o tym nie słyszałem, sądziłem, że czarna rejestracja jest pokłosiem interpretacji czarno-białych zdjęć.

Dzięki i oby nic do końca się już nie wydarzyło, bo chyba ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Jarku! Jak zwykle super Widać ogrom pracy "detektywistycznej" i modelarskiej.

 

Ta czarna, która zaistniała już po przelocie jest zdecydowanie bardziej 'ponura'. A czerwień nadaje modelowi 'życia'.

A tutaj http://modelwork.pl/viewtopic.php?p=206393#206393 przeczytałem, że "rejestracje powinny być czerwone - błędna interpretacja czarno białych zdjęć przed laty". Albert chyba tez gdzieś tak pisał. Czy były więc na pewno dwie wersje malowania? Jakieś źródło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Jarku! Jak zwykle super Widać ogrom pracy "detektywistycznej" i modelarskiej.

 

Ta czarna, która zaistniała już po przelocie jest zdecydowanie bardziej 'ponura'. A czerwień nadaje modelowi 'życia'.

A tutaj http://modelwork.pl/viewtopic.php?p=206393#206393 przeczytałem, że "rejestracje powinny być czerwone - błędna interpretacja czarno białych zdjęć przed laty". Albert chyba tez gdzieś tak pisał. Czy były więc na pewno dwie wersje malowania? Jakieś źródło?

Czołem

Dla mnie najbardziej wiarygodnym źródłem jest książka - album Skarżyńskiego (ta z wklejanymi zdjęciami - wydanie z 1935 roku) - 'W RWD przez Atlantyk'. Tam są fotki - litery zarówno czerwone, jak i późniejsze, czarne. Poza tym litery różnią się krojem na wcześniejszej i późniejszej rejestracji. Do tego znaczki aeroklubowe i inne też są inne i w innych miejscach na maszynie 'sprzed i po'. Poza tym plakaty - można nawet w necie je chyba znaleźć (choć tam w książce są zreprodukowane w dużej ilości) - na tych z okresu przelotu i tuż po nim litery są czerwone, a na późniejszych już czarne. Zresztą w książce w tekście jest nawet wzmianka o przemalowaniu maszyny i rejestracji ))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.