Teraz jest Wt gru 12 2017, 10:16

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Działo kolejowe "DORA" 800mm 1:35
PostNapisane: Śr paź 18 2017, 20:47 

Zaczynamy od podstawy i torowiska.Nową podstawę wykonałem z płyty mdf 18.Składa się z dwóch części ze względu na wagę i długość 197cm.

Obrazek
Oryginalne torowisko wyleciało.Jak widać są tu kosmicznej wielkości podkłady kolejowe i szyny ,nie wspominając o głazach miedzy podkładami.

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Czas na lakierowanie ,wcześniej podstawa została polakierowana podkładem i wyszlifowana.Lakier to czarny mat.
Obrazek Obrazek Obrazek

Teraz czas na podkłady i przekładki.Podkłady wykonane ze sklejki,przekładki płyta mdf jest ich coś koło 200.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Podkłady zostały pokryte bejcą a przekładki pomalowana na czarno,przyklejone do podstawy klejem wikol do drewna.
Obrazek Obrazek Obrazek

Czas na szyny i tu pojawił się problem, łączna długość szyn to 8 metrów.Za cholerę nie udało mi się dostać szyn w skali 1:35 oczywiście można kupić niewielkie odcinki lub zaopatrzyć się w torowisko z kolejki elektrycznej w skali 0.Koszty są jednak za duże 90cm takiego torowiska w skali 0 to koszt 180 zł i z dostępnością jest problem.Wykorzystałem szyny z 2 modeli "Dory" w skali 1:72 tam też był problem z wysokością szyn.Do wykonania podsypki wykorzystałem kamyczki zakupione w sklepie zoologicznym.Wymagały użycia sita.Zmocowane do przekładek klejem wikol.przy tej czynności można stracić nerwy:)
Obrazek Obrazek

Następny problem to klamry spinające szyny do podkładów.Wykonałem je sam a śruby zostały wycięte z oryginalnego torowiska dołączonego do modelu.Klamry wycięte z plastiku z pudełka z płyty kompaktowej.Każda klamra składa się z 3 części czyli razem wychodzi 2400 stuk.Bywają czasami troszkę nierówne ale to też kosztowało mnie troszkę zdrowia.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Tak powstała podstawa i torowisko godna tego modelu z zachowaniem skali.Masa pracy ale efekt bardzo przyzwoity.Waga podstawy to 23 kilogramy,liczba części 2643 nie liczą kamyczków oczywiście.
Chwilowo to tyle.
Pozdrawiam.

Tytuł: Re: Działo kolejowe "DORA" 800mm 1:35
PostNapisane: Cz paź 19 2017, 15:39 

:piwo: :piwo: :piwo: :piwo:
warto było
trud nie poszedł na marne :super:

PostNapisane: Cz paź 19 2017, 20:45 

Twoje modele zawsze budzą podziw.

Czołgi - pancerna pięść armii

W warsztacie: HMS Dreadnought 1907,
Portfolio, Polska grupa modelarska w UK

PostNapisane: Cz paź 19 2017, 20:55 
Administrator

tylko że torowisko dla Dory wygląda nieco inaczej, do tego tak szerokie podkłady? szerokość toru 2x 1435mm + odstęp między nimi jakieś 5-6 m ... być może te pudełkowe coś miało za zadanie utrzymać torowisko? bo na zdjęciach widać te pudełka dość dobrze...
Obrazek

PostNapisane: Cz paź 19 2017, 22:06 

Te jak je nazwałeś pudełka znajdowały się na łukowatym torowisku.Tak celowano i strzelano tym cudem.
Obrazek

PostNapisane: Cz paź 19 2017, 22:23 

Obrazek

PostNapisane: Pt paź 20 2017, 1:48 
Administrator

no wiadomo bo nie było możliwości ustawienia na kierunku strzelania, mnie jednak nie dają spokoju podkłady, bo no niestety zdjęcia sa jakie są a z nich nie wiele wynika...może jednak to były 3 rzędy noramlnych podkładów? bo na tym zdjęciu co dodałeś rozstaw by pasował na 3 szerokości...
bo z drugiej strony mogły by być po jednej strone np od zwrotnic... no ale ilość troszkę poraża...jakiś pomysł?

PostNapisane: Pt paź 20 2017, 15:40 

Obrazek

Na tej fotce widać przekładaniec,kilka normalnych podkładów następnie jeden długi.To stanowisko montażu działa.
Stawiał bym na tak długie podkłady pomagało to zapewne w utrzymywaniu odpowiedniej odległości miedzy torowiskami podczas montażu.
Pewnie nie musieli gonić i sprawdzać czy torowiska się nie rozjeżdzają.Na łukowatym odcinku widać już same długie podkłady+jeszcze te stalowe konstrukcje wzmacniały torowisko.
Czytałem że podczas wystrzału podkłady potrafiły się łamać od obciążenia.
Małe sprostowanie,szyny jakie pasują do tego modelu z kolejki elektrycznej to skala 1 1:32 a nie 0 1:45.

PostNapisane: Pt paź 20 2017, 22:49 

Teraz trudniejsza sprawa.Postaram się wyjaśnić jakie zmiany zaszły w samym modelu.Co udało się naprawić a czego nie.

Na focie oryginału widać odstępy pomiędzy wózkami.

Obrazek

Były to dwa osobne wózki.Oczywiście w modelu jest brak przerwy między wózkami.Tak sobie wymyślili tak zrobili.Jest to problem nie do przeskoczenia.
Widziałem wiele relacji gdzie chłopaki próbowali rozsunąć wózki ale z marnym efektem.Jedyne wyjście to wykonać wózki od nowa a ja na to za cienki jestem.

Obrazek

Kolejna sprawa na fotce oryginału widać prowadnice wind które wystają poza wózek i nie są niczym połączone w dolnej części zakończone czymś w rodzaju haka.W modelu oczywiście jest inaczej.
Fotka pochodzi z pierwszego modelu jaki zbudowałem.

Obrazek
W innych relacjach z budowy próbowano poradzić sobie z tym problemem przesuwając cała górną część modelu do tyłu.Po dokładnej analizie oryginalnych fotek zauważyłem że brakuje fragmentu konstrukcji pod podestem w tylnej części.

Obrazek

Obrazek
Sprawę załatwiłem przecinając konstrukcje i wklejając wstawki o szerokości 2cm co pozwoliło wysunąć prowadnice wind za wózek, dorobiłem też haki.Dodatkowo pojawiły sie zawiasy na prowadnicy windy czego w modelu nie było.

Podłoga podestu też wymagała wstawek
Obrazek

PostNapisane: So paź 21 2017, 3:15 

Ale fajnie patrzy sie na takiego olbrzyma :) a i wkład pracy w podstawkę tez robi wrażenie.

PostNapisane: So paź 21 2017, 16:05 

Marzył mi się projekt Dory 1:35 ale po zobaczeniu Twojej pracy oraz ilości błędów będę chyba musiał zrezygnować z tegto pomysłu lub zakupić w skali 1:72. Może tam będzie mniej błędów.

http://www.facebook.com/modelarskapasja <-- zapraszam do odwiedzin :)

PostNapisane: So paź 21 2017, 20:02 

zoltan1 napisał(a):
Obrazek
Czytałem że podczas wystrzału podkłady potrafiły się łamać od obciążenia.

Ooooo!! Darłówek!! :D Podczas wystrzału deski grubości ok 10 cm wsunięte w ten betonowy płot na wprost torowiska leciały w drzazgi..

PostNapisane: So paź 21 2017, 20:22 

Dzięki.
Model 1:72 jest pozbawiony większości błędów jakie możemy spotkać w skali 1:35, jedynie wysokość i szyn i kilka detali może zastanawiać.W Twoich okolicach testowano to działo wiec kupić i sklejać:)

PostNapisane: So paź 21 2017, 20:42 

zoltan1 napisał(a):
wiec kupić i sklejać:)

Popatrzę jak idzie tobie-nie mam tyle miejsca żeby je postawić w domu :mrgreen:

PostNapisane: So paź 21 2017, 21:20 

Pocieszę Cie ja też.Wszystko co zbuduję trafia na allegro.Taka forma dorobienia do emerytury.Często słyszę pytanie czemu tak drogo :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

REGULAMIN FORUM