Skocz do zawartości

ulica prl - pomoc


jacek j

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W tym dziale jest to mój pierwszy post.

Proszę o pomoc bardziej doświadczonych w temacie dioram.

Planuje zrobić dioramkę 1/25. Uaz na ulicy z trelinki, chodnik, kawałek szarego muru z napisem Solidarność i plakatem.

Planowałem zrobić to na kartongipsie. Trelinkę wydrapać, itd.

Moje pytanie, czy mam zerwać wierzchnią warstwę kartonu przed malowaniem, aby uzyskać efekt muru/trelinki ?

 

oto zdjęcia poglądowe

IMG_0727mal.jpg

IMG_0726maly.jpg

IMG_0725maly.jpg

IMG_0723maly.jpg

 

 

 

 

z góry dziękuje za podpowiedzi, pozdrawiam Jacek J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, ciekawy projekt. Karton zrywasz mocząc go wodą i delikatnie odrywając. Uważaj jednak bo przy tej operacji Gips tez wodę ciągnie i płyta może pęknąć. Dopiero wtedy wydrapujesz trylinkę, płyty chodnikowe, bruk lub podobne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dziękuje za cenną radę.

A czy w miejscu chodnika usunąć jakoś "nadmiar materiału" tak aby kładąc nst wartswę k-g nie mieć wysokości całej płyty g-k, tylko np. wysokość chodnika np. 5 mm ? Czy np. zeszlifować go grubym papierem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dziękuje za cenną radę.

A czy w miejscu chodnika usunąć jakoś "nadmiar materiału" tak aby kładąc nst wartswę k-g nie mieć wysokości całej płyty g-k, tylko np. wysokość chodnika np. 5 mm ? Czy np. zeszlifować go grubym papierem ?

 

Mozesz zrobic szalunek wzdluz kraweznika i nadlac tam gipsu, zeby chodnik byl wyzszy.

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Jestem troszkę na bieżąco, bo robię podobny projekt w 1:72.

Płyty chodnikowe raczej były układane na przemian.

Poza tym można by je nieco zużyć: zrobić pęknięcia, lekko poszarpać brzegi, nierówności na ich powierzchni (byle nie przesadzać z tym zużywaniem)

Zakręt z krawężników też trochę za bardzo podrobiłeś, no chyba, że tak ma być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się też że całość jest chyba troszkę za duża. Mianowicie o ile dobrze pamiętam (w kraju nie ma mnie już 8 lat) to rozmiar płyty chodnikowej z okresu PRL to był najwyżej 30 x 30 cm. W skali 1/72 daje to w przyblizeniu 5x5 mm. Tak więc te już wyglądają na bardzo duże. Dodatkowo sma chodnik wygląda na bardzo wysoki. Powiedzmy że w rzeczywistości wystaje jakies 12 cm. U ciebie powinien zatem być jakieś 2mm ponad trylinkę. Tutaj masz informacje na temat trylinki która też wydaje się być nieco za duża http://pl.wikipedia.org/wiki/Trylinka

No niestety skala nie wybacza. Jak masz może model tego UAZ-a to podstaw go a wtedy łatwiej będzie ją oceniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się też że całość jest chyba troszkę za duża. Mianowicie o ile dobrze pamiętam (w kraju nie ma mnie już 8 lat) to rozmiar płyty chodnikowej z okresu PRL to był najwyżej 30 x 30 cm. W skali 1/72 daje to w przyblizeniu 5x5 mm.

Ale kolega robi podstawkę w skali 1:25

Płyty chodnikowe miały różne wymiary, były też np. 50x50cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytki powinny się układać z przewiązaniem. Krawężniki za mocno obtłuczone od czoła i za krótkie na zakręcie - koniecznie zmień to, bo nie wygląda to dobrze. Spokojnie daj pełnowymiarowe na zakręt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chyba nigdy nie patrzyłem pod nogi, jak teraz.

Generalnie chodniki u mnie na osiedlu są właśnie w ten sposób układane. Wiec zostaje

Krawężnik. Obdrapanie, to w sumie samo tak wyszło. Raczej nie będę go poprawiał w tej podstawce.

 

Wydrapałem trelinkę oraz kratkę ściekową

trelinka, - tylko 1 warstwa farby, będzie domalowywana. Czy uważacie że powinienem dodać jakieś przetarcia piachu, jakoś bardziej urealnić, zniszczyć, ziemia, itp,

 

kratka - do poprawki. Obsadzić i pomalować

 

Zastanawiam się nad zrobieniem muru z "czerwonej cegły". Na chwile obecną strasznie szaro się zrobiło

 

Czym kleić k-g do siebie ? Rozrobić trochę gipsu ?

 

Przepraszam za jakość zdjęć, robione w nocy. Przy następnych postaram się bardziej przyłożyć

 

_DSC2071m.jpg

 

_DSC2075m.jpg

 

_DSC2082m.jpg

 

_DSC2084m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Małymi kroczkami do przodu.

Zdarty karton z płyty k-g. Pomalowane plakatówką pomarańcz i bordo. Wyryte cegły. naklejony plakat i napis pędzlem białą akrylową.

Nie udało mi się uzyskać efektu spływającej białej farby. Jedynie co to rozmazałem. Ma ktoś jakąs podpowiedz w tym zakresie

 

_DSC2385m.jpg

_DSC2615m.jpg

_DSC2620m.jpg

_DSC2623m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Murek ładnie wyszedł. Kolorki lux

 

Z uwag:

VII zjazd PZPR to rok 1975, więc nawet przed powstaniem KOR-u. Poszukałbym plakatu bardziej zbliżonego do czasów Solidarności.

Tym bardziej, że w roku 1980 odbył się już VIII zjazd PZPR.

No i w grafitti flaga wyszła czerwono-biała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Popracowałbym nieco nad UAZem

 

Słabo, zwłaszcza z tyłu, wygląda faktura plandeki.

Boczny napis MILICJA lepiej wyglądałby zrobiony z kalkomanii.

Boczne kierunkowskazy chyba nieco za płaskie.

Galeryjka zdaje się odbiegać kształtem od stosowanych przez pojazdy MO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Grzes,

wg Ciebie co należało by zrobić ?

1) wg mnie jest ok, ale proszę o uwagi - pamiętajmy o tym, że to karton

2) zgadza się - nie miałem kalkomanii

3) zgadza się - dokleiłem już 3 warstwy blistru

3) nie jestem przekonany, były różne

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.