Jump to content

Jarek Es

Members
 • Content Count

  59
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Jarek Es

 1. Przedstawiam model Zlina Z 381 od Kovozavody Prostejov. Jest to właściwie przepak innego czeskiego producenta Stransky. Model bardzo przyjemny w budowie, wszystko nieźle spasowane, wymagające miejscami niewielkiej ilości szpachli. Większym kłopotem było spasowanie owiewki oraz pokrywy silnika. Największy kłopot to kalki, bardzo dobrze leżą, ale są bardzo cienkie i trzeba bardzo uważać by się nie podarły, niestety w dwóch miejscach to się nie udało Z dodatków użyłem pasów od Eduarda. Model wykonany w barwach Aeroklubu Chrudim z roku 1947, niestety nie mieli zdjęć oryginału. Całość malowana farbami Tamiya.
 2. Czy model zgłoszony do ''czeskiej,, oceny może też startować w normalnym festiwalu??
 3. Ożeż ty w mordę!! Pięknie to wygląda!! Podoba się, i to bardzo
 4. Pierwszy raz zajrzałem do tego warsztatu. Nie wiem co powiedzieć, chyba tylko tyle, że to już nie jest modelarstwo to sztuka. Szczęka opada.Piękny projekt, trzymam kciuki za powodzenie. A ja to się chyba przesiądę na zbieranie znaczków.
 5. Bardzo ładna włoszczyzna. Kiedyś popełniłem ten model, i na pewno do niego kiedyś wrócę jeszcze raz.
 6. SnaQ dzięki za słowa krytyki. Co do szachownic to faktycznie mogłem je zrobić od masek, ale tego już nie cofnę. Malowanie płata na żywo wygląd nieco mniej subtelnie. Co do brudu, to model faktycznie jest czysty, ale zmienię to po powrocie z urlopu
 7. Może ktoś jeszcze skrytykuje/pochwali kilka tygodni mojej pracy nad tym modelem??
 8. A tego to akurat nie wiedziałem
 9. Dzięki. Cieszę się, że się podoba
 10. Przedstawiam mój najnowszy model. Fokker D VIII z zestawu Eduard Profipack w skali 1:48. Sklejony prosto z pudła, jedynie co dołożyłem od siebie to naciągi i śruby rzymskie. Zestaw całkowicie bezproblemowy w sklejaniu, spasowanie idealne, kalki kładły się super. Malowanie to 7 Eskadra lotnicza Polskich Sił Powietrznych z 1919 roku, pilot kapitan Stefan Bastyr. Farby użyte przy modelu to Gunze, i miejscami Italeri i Tamyia.
 11. Na lotnisko do Latkowa jest bardzo prosty dojazd. Trzeba wyjechać z Inowrocławia w kierunku Torunia, przy głównej trasie Poznań - Toruń, lotnisko znajduje się jakieś dwa kilometry od tablicy Inowrocław po prawej stronie, nie można nie trafić. Autem można wjechać na teren pikniku, będą wyznaczone miejsca na terenie lotniska. A na teren imprezy wchodzimy główną bramą, (jest to pierwsze wejście na teren jednostki jadąc od strony Inowrocłąwia) na pewno trafisz. Co do planu imprezy wiem tyle co inni, wszystko owiane tajemnicą, jak to w wojsku.
 12. Po pierwsze czy na starą kalkomanię był kładziony jakiś lakier? Jeśli nie to proponuję namoczyć w letniej wodzie, powinna zejść. Jeśli natomiast był położony lakier, to sprawa jest nieco gorsza bo trzeba by jednak trochę zeskrobać. Mogą jednak zostać ślady.
 13. Dwa w jednym. Czyli najpierw przywozicie model na konkurs, a następnie udajecie się na piknik śmigłowcowy do Latkowa. Przypominam, że cały czas jest możliwość zgłaszania modeli przez internet, no chyba, że ktoś woli stać w sobotę w kolejce i wszystko wypisywać ręcznie.
 14. Mamy kolejnego sponsora. Polski producent chemii i akcesoriów modelarskich, firma Wa-Mod z Łodzi przesłała nam swoje produkty, jako nagrody w naszym konkursie.
 15. Będę się przyglądał. Ten model od dawna chodzi mi po głowie.
 16. Dla tych co nie byli a się do nas wybierają. Impreza odbywa się w Powiatowej Hali Sportowej Kujawianka, znajdującej się przy ulicy M. Konopnickiej. Tu odbywa się nasz konkurs: A to jest wejście do III LO przy ulicy G. Narutowicza, i tu nasza impreza się nie odbywa: Mylące jest to, że hala przylega do budynku liceum, ale wejścia do nich są na innych ulicach.
 17. Jarek Es

  Lim-2/MiG-15

  Bydgoski Lim2/Mig 15 Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2.
 18. Memoriał Benedykta Kempskiego Skrócony życiorys Ś.P. Benedykta Edwarda Kempskiego. Urodził się w styczniu 1938 roku w miejscowości Balczewo (koło Inowrocławia). Znajdujące się w pobliżu lotnisko sportowe i wojskowe w Latkowie, jak sam często wspominał, rozbudziły u niego pasję do latania. Już jako kilkuletni chłopak " projektował " i budował z drewna modele latające, które z różnym skutkiem wykonywały krótkie "loty". Jednak jego największą pasją pozostały skoki spadochronowe, W roku 1956 rozpoczął szkolenie spadochronowe, a następnie szybowcowe i samolotowe w Aeroklubie Kujawskim. Przed powołaniem do czynnej służby wojskowej miał na koncie już przeszło 300 skoków. Służbę pełnił w 6 Dywizji Powietrzno-Desantowej, jednak po skomplikowanym złamaniu podczas kolejnego skoku został przeniesiony do spadochroniarni na wojskowe lotnisko Latkowo k. Inowrocławia. W tej jednostce zaczął swoją karierę zawodową ( przez kilka lat był instruktorem również w 37 Pułku Śmigłowców Transportowych w Leżnicy k. Łęczycy, szkoląc m. in. pilotów z Libii) wykonywał skoki spadochronowe ze wszystkich typów śmigłowców wykorzystywanych w lotnictwie polskim ( w tym z Mi-6 i jako pierwszy w Polsce z Mi- 24 w roku 1979). Karierę zawodową zakończył po 35 latach służby uzyskując klasę mistrzowską instruktora spadochronowego i złotą odznakę spadochronową z trzema diamentami. Pasja do lotnictwa znalazła swoje odbicie w modelarstwie - wykonał około 20 modeli redukcyjnych z drewna lipowego i balsy ( do dziś zachowała się ich większa część) Współcześni modelarze redukcyjni łapią się za głowę, widząc modele w skali 1:25 wykonane od podstaw z drewna, często na podstawie prywatnych planów. Tak wyglądało modelarstwo redukcyjne w latach 50-tych i 60-tych. Na początku lat 60-tych rozpoczął działalność publicystyczną. Przez blisko cztery dekady opracował dla miesięcznika "Modelarz " ponad 100 planów samolotów, szybowców i śmigłowców (w tym serię " Śmigłowce Lotnictwa Polskiego"). Publikował również w wydawnictwie MON, opracowując dla serii " Typy Broni i Uzbrojenia " przeszło dwadzieścia pozycji o tematyce lotniczej. Po jego śmierci ( w sierpniu 2008 roku) przedstawiciele środowiska modelarskiego Inowrocławia w osobach: Wojciech Kica, Michał Szafosz i Adam Spiliszewski zwróciło się do żony p. Benedykta z prośbą o wyrażenie zgody na ustalenie patronatu Jego imienia nad konkursem modelarskim. Od kwietnia 2009 roku (III Konkurs Modelarski- I Memoriał ) wręczane są statuetki na tę okoliczność w kategorii lotniczych modeli kartonowych i plastikowych. W roku ubiegłym została wręczona statuetka w kategorii modeli statków i okrętów, a w tym roku wręczona zostanie również trzecia statuetka w kategorii pojazdów pancernych i kołowych. Nagrody fundowane są i wręczane przez syna Piotra i jego żonę Mariolę, decyzja o przyznaniu statuetki jest osobistą decyzją fundatorów bez wpływu sędziów. [Piotr Kempski] Przy DH-82 Z synem Piotrem
 19. Miło nam poinformować o kolejnej nagrodzie specjalnej. Jest to PUCHAR "Pod But", nagroda za najlepszy model festiwalu zdaniem modelarzy z Koszalina. Koszaliński Pluton Modelarski modelarstwo.koszalin.pl
 20. Dobra wiadomość. Otrzymaliśmy nagrody ufundowane przez Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. http://www.muzeumwl.pl/
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.