Skocz do zawartości

Farby Model Master


Gość Campo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam problem za każdym razem kiedy maluje aerografem farbami model master na powierzchni modelu pojawiają się farfocle, próbowałem rozcięczać wamodem oraz nitro( ale nie na modelu ). Stosunek w granicach 4 cz. rozcięczalnika do 6 cz. farby , oraz 1:1. Trzeba pewnie kupić firmowy rozcięczalnik. Czy ktoś wie czy farby MM można rozcięczać terpentyną balsamiczną firmy renesans ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można rozcieńczać terpentyną, benzyną, benzyną do zapalniczek, rozcieńczalniami do wyrobów olejnych itp. Nie powinno być problemów. Malowana powierzchnia zależy również od ciśnienia, farby podkładowej, czystości aerografu itp.

O jakiego rodzaju farfoclach piszesz? Czy to jest "piasek", czy jakieś plamki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farfocle są w rodzaju "piasku", Pierwszy raz mi się to przydarzyło, przeważnie za pierwszym albo drugim razem wszystko jest dobrze, teraz będę musiał malować model czwarty raz (kolor biały matowy).

Aero pseudo-Iwata po każym malowaniu dobrze czyszczone, ciśnienie 1,8 bara , pierwszym razem był surfacer 1000 później już nie dawałem podkładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze masz zbyt wysokie ciśnienie. Powinno być 1 Bar, po drogie radziłbym zaopatrzyć się w rozcieńczalnik Levelling Thinner Gunze (ten z żółtą etykietką). Jest wydajniejszy niż rozcieńczalnik firmowy MM, a do tego możesz nim rozcieńczać różne marki farb.Po trzecie przed każdym malowaniem, przed nałożeniem podkładu, staraj się odtłuścić powierzchnię modelu (np. przy pomocy szmatki zwilżonej denaturatem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozcieńczalnik, a nie rozcięczalnik. Jeśli nawet go masz to i tak miałeś zbyt wysokie ciśnienie. Nawet jeśli wytworzył się meszek,to można go usunąć polerując najdelikatniejszym papierkiem ściernym lub twardym filcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze masz zbyt wysokie ciśnienie. Powinno być 1 Bar, po drogie radziłbym zaopatrzyć się w rozcieńczalnik Levelling Thinner Gunze (ten z żółtą etykietką). Jest wydajniejszy niż rozcieńczalnik firmowy MM, a do tego możesz nim rozcieńczać różne marki farb.Po trzecie przed każdym malowaniem, przed nałożeniem podkładu, staraj się odtłuścić powierzchnię modelu (np. przy pomocy szmatki zwilżonej denaturatem).

 

Jakie to marki farb bo chyba nie wszystkie ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Gunze Seria H

- Gunze Seria C

- Gunze Surfacer

- Pactra

- Humbrol (z Humbrolem można robić cuda przy użyciu tego rozcieńczalnika)

- Model Master Enamel

- Model Master Acrylic (powinien, ale nie jestem pewien)

- Tamiya

- Revell Enamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Po pierwsze masz zbyt wysokie ciśnienie. Powinno być 1 Bar, po drogie radziłbym zaopatrzyć się w rozcieńczalnik Levelling Thinner Gunze (ten z żółtą etykietką). Jest wydajniejszy niż rozcieńczalnik firmowy MM, a do tego możesz nim rozcieńczać różne marki farb.Po trzecie przed każdym malowaniem, przed nałożeniem podkładu, staraj się odtłuścić powierzchnię modelu (np. przy pomocy szmatki zwilżonej denaturatem).

Co rozumiesz przez stwierdzenie, że Levelling Thinner "jest wydajniejszy" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być 1 Bar,

A ja tylko dodam, że ja wolę malować na 2 do 2,5 bara.

O, taki ze mnie "wysokociśnieniowec".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz przez stwierdzenie, że Levelling Thinner "jest wydajniejszy" ?

 

Z moich doświadczeń wynika, że Levelling Thinner'a Gunze zużywam przy rozcieńczaniu znacznie mniej i do większej ilości marek farb niż innych rozcieńczalników (Wamod, MM, Tamiya, Spirytus).

 

A ja tylko dodam, że ja wolę malować na 2 do 2,5 bara.

O, taki ze mnie "wysokociśnieniowec".

 

Każdy ma swoje doświadczenia. Mnie o wiele lepiej maluje się emaliami przy ciśnieniu 1 Bar, a akrylami przy 2 Bar.

 

Emalią MM malowałem między innymi LVT-2 i pomimo początkowego meszku (który dał się potem bez większych problemów spolerować) otrzymałem bardzo ładny odcień, który nie zmienił się zbytnio nawet po nałożeniu wash'a i weatheringu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomalowałem właśnie połówkę "złomu" trzema farbkami MM 2085, 2086, 2091. Rozcieńczenie 2:3, więc dość rzadko, rozcieńczalnik zwykły olejek terpentynowy z apteki. Ciśnienie 1,5 bar, ale również maluję przy ciśnieniu 1bar i 2bar. Odległość malowania ok. 5cm.

Pomalowana powierzchnia prezentuje się bardzo ładnie i jest gładka. Przypuszczam, że rozcieńczalnik w niewielkim stopniu wpływa na jakość malowania (za wyjątkiem sytuacji ekstremalnych) a większe znaczenie ma po prostu doświadczenie, które przychodzi z czasem.

 

th_IMG_1695.jpg

 

 

 

Pozwolę sobie jeszcze zacytować siebie sprzed trzech lat na temat moich dość zabawnych doświadczeń malowania akrylami:

"1. Vallejo - wypsikałem całe 17ml na F-16 1:48, zrobił się piasek - doszedłem do wniosku, że Vallejo są do d.

2. Pactra - silver, nalałem do zbiorniczka - coś później robiłem z modelem zacząłem malować po godzinie - w ogóle się nie dało - pluło i się zatykało: wniosek Pactra do d. i aerograf też.

3. Revell - rozcieńczyłem tak jak pisało w instrukcji 20%-25%, zrobiła się prawie woda, jak zacząłem malować to się lało - wniosek: Revell też do d.

4. Model Master - co chwilę się zatykało albo pluło obficie - wniosek: MM jest do d. i aerograf też.

5. Humbrol – rozcieńczony wodą destylowaną. Pomalowałem model i w trakcie zrywania taśmy maskującej farba zeszła razem z taśmą.

 

Po nabyciu odrobiny doświadczenia i poczytania forum okazało się, że przyczyną w/w problemów było odpowiednio:

1. za duże ciśnienie w aerografie,

2. w tym wypadku pył aluminium osiadł na dnie zbiornika i po prostu się aerograf się zatkał,

3. zbyt mocno malowałem i warstwa położonej farby zrobiła się za gruba

4. farba była po prostu za gęsta,

5. model nie był odpowiednio wymyty."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki z tego wniosek? Trzeba malować jak najwięcej, ćwicząc również na złomie modelarskim.

Ja po prostu podałem swoje doświadczenia, broń Boże nie traktując ich jak prawdy objawione. W końcu do tego jest forum, do wymiany doświadczeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki z tego wniosek? Trzeba malować jak najwięcej, ćwicząc również na złomie modelarskim.

Ja po prostu podałem swoje doświadczenia, broń Boże nie traktując ich jak prawdy objawione. W końcu do tego jest forum, do wymiany doświadczeń

Nic dodać nic ująć - bardzo trafnie to podsumowałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.