Skocz do zawartości

M1A1 poraz drugi ( Dragon 1/35)


Gość Grzegorz Grabowski

Rekomendowane odpowiedzi

Jaką farbą pomalowałeś te abramsy??? bo z tego co widzę są to akryle, czyli albo mieszałeś kolor, albo istnieje farba której szukam od dawna i nie mogę znaleźć ... Chyba że użyłeś mm acryl navy/marines sand

 

Co do koloru tych Abramsów, to odpowiedź wysłałem na PW ale gdyby nie dotarła, to powtarzam. Ten kolor to VALLEJO IRAQUIAN SAND. Żadnych mieszanek, ten kolor jest odpowiedni wprost z buteleczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 133
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

VALLEJO IRAQUIAN SAND

 

 

Błędnie napisałem nazwę tej farbki. Na buteleczce, widnieje nazwa IRAQUI SAND a nie jak napisałem IRAQUIAN SAND

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś po raz pierwszy, odważyłem się na eksperyment z washem Nie jestem jednak pewien czy idę w dobrym kierunku i prosiłbym o opinie, względnie wskazówki, czy to powinno tak wyglądać, czy powinienem jeszcze popracować nad techniką. Kilka fotek:

 

Obraz324.jpg

 

Obraz325.jpg

 

Obraz326.jpg

 

Obraz327.jpg

 

Obraz331.jpg

 

Obraz328.jpg

 

Obraz329.jpg

 

Obraz330.jpg

 

Jeszcze jedno pytanko. Czy czarny wash jest odpowiedni do pojazdów pustynnych, czy lepszy jest w odcieniach brązu i czy ewntualnie można nałozyć na model dwa różne odcienie washu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że do piaskowego koloru odpowiedni będzie czerwonawo-brązowy wash nieco delikatniejszy niż ten co zrobiłeś. Obicia na czołgu robiłeś gąbką, czy metodą na lakier do włosów? Co do farby to jestem ci bardzo wdzięczny ale proszę o numer bo wg. sklepu moje hobby jest to farba iraq sand o numerze mc124 czy to ta?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obicia na czołgu robiłeś gąbką, czy metodą na lakier do włosów?

 

 

Obicia robiłem gąbką i wykałaczką. Po prostu ostro zakończoną, wykałaczkę, maczałem w farbce i mazałem po modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Gecon

Generalnie z washen to jest tak:

Po pierwsze robisz go zeby zaakcentowac cienie, pojazdy 1:1 nie maja czarnego lub innego koloru w liniach podzialu itp, ale jak slonce pada po katem to wtedy cien powstaje, a jako ze probojemy odwzorowac rzeczywistosc to jest to jedna z metod.

Po drugie, wash moze takze posluzyc do "brudzenia" pojazdu, wszelkiego rodzaju smary, kurz, piasek pozostaje w zakamarkach itp i wtedy wash dobrany pod katem kolorystcznym do warunkow w jakich taki pojazd sluzyl swietnie dodaja trojwymiarowosci modelowi.

 

Mozesz wash nakladac dwojako:

- na calosc szerokim pedzlem i jak podeschnie to scierasz w jednym kierunku, taki wash dziala bardziej jak filtr, powoduje sciemnienie calego modelu, dlatego jak sie chce tak zrobic to kolor bazowy musi byc polozny duzo jasniejszy, zeby potem sciemniec do prawidlowego odcienia.

Wez takze pod uwage ze zabezpieczenie modelu sidoluxem lub Klear-em przed washem rowniez spowoduje sciemnienie modelu.

 

- druga metoda jest nakladanie cienkim pedzelkiem troszke bardziej rozcienczonej mikstury w linie podzialu, dookola srubek itp, gdzie napiecie powierzchniowe cieczy (tak mi to kiedys tlumaczono) spowoduje ze wash rozleje sie tylko po tych liniach, dookola srubek itp. Zostawiasz tak jak jest i czekasz az medium ktorym rozprowadzales wash-a wyparuje pozostawiajac tylko pigment/farbe tam gdzie chcesz.

 

Teraz wracajac do odcieni, to powiem ze jak ja zaczynalem to wszedzie walilem czarnym ,teraz raczej staram sie dobrac kolor do ogulnej kolorystyki pojazdu np:

W przypadku pojazdow pustynnych zaczalbym od cieniowania brazem, potem kolor bazowy, a potem rozjasnienia paneli kolorem jasniejszym ( unikaj dodawania czarnego lub bialego w celu zmiany nasycenia farby, dodawanie farby bialej spowoduje wyblakniecie koloru bazowego, zamiast ladnego cieniowania), na koniec po zabezpieczeniu klearem lub sido wash z brazu van dyka lub innego brazu.

Jakbys robil model gdzie jest duzo zielonego to czern jak najbardziej sie nada, w przypadku szarych ( jak np smiglowce Korpusu Piechoty) to wash z ciemno szarego.

 

Jak na twoj pierwszy wash wyszlo bardzo fajnie, wytarlbym tylko bardziej powierzchnie plaskie, lebki srub, klamki itp.

Tak mozesz potem uzyc innego koloru, tylko przemysl gdzie i co zamiersz osiagnac (np: dodanie brudu, dalsze cieniowanie itp)

 

Mam nadzieje ze pomoglem tym troche przydlugim elaboratem

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczekiwanie na start z BV-ką troszke sie wydłuża, dlatego coś tam z łaski na uciechę, dłubię przy Abramsie. Nie wiem, czy ktoś coś napisze, czy komuś sie to podoba ale czołguś wyglada teraz tak, po washu ( pierwszym w życiu ). Za jakiś czas, rzucę na niego jeszcze pigment i bedzie koniec. Potem BV-ka, a po niej, samochodzik i reszta podstawki do Abramsów. O to kilka fotek:

 

Obraz335.jpg

 

Obraz336.jpg

 

Obraz337.jpg

 

Obraz342.jpg

 

Obraz338.jpg

 

Obraz339.jpg

 

Obraz341.jpg

 

Oczywiście to jeszcze nie cały wash, trzeba jeszcze troszkę, podciągnąć wieżę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gąski się świecą, bo ja jeszcze nic z nimi nie robiłem . Tak jak je pomalowałem, tak narazie są. A własnie, przy okazji, zapytam. Czy gąsienice w modelu was:bip:e się tak samo jak cały model??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model z tych zdjec wygląda elegancko.

Na gąsienicach washu się nie robi (przynajmniej się z tym nie spotkałem), poza tym niema sensu, bo jak będziesz dawał pigmenty na gąski to nie będzie washu widac.

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedle życzenia, kilka zbliżeń. Teraz dopiero widać, jakie mam braki w warsztacie. Będę ratował się pigmentami, które mam nadzieję przykryją nieco te malarskie babole. Zapraszam do pastwienia się :

 

Obraz347.jpg

 

Obraz343.jpg

 

Obraz344.jpg

 

Obraz345.jpg

 

Obraz346.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witamy Państwa serdecznie w programie z cyklu : Odgrzewamy kotleta . Gościem dzisiejszego talk show będzie czołg M1A1 Abrams. Nasz gość, pojawiał się już kilka razy w naszym programie, jednak jakiś czas temu postanowił zniknąć z oczu, by dziś znów powrócić . Co porabiał ? Czym się zajmował? Dlaczego zniknął?? I wreszcie co skłoniło go do powrotu?? Na te pytania, nasz gość odpowie, prowadzącemu ten program, słynącemu z nie dotrzymywania obietnic, rozpoczynania i nie dokańczania tematów, snującemu wielkie, nigdy nie zrealizowane plany, redaktorowi Grzegorzowi G.

 

A teraz na serio. Podkręcony relacją kolegi SALVA , postanowiłem wrócić do tematu Abramsa. Naczekał się biedaczek, na półce na swoją kolej i pewnie czekałby dalej gdyby nie Krzysiek ( dziękuję Krzyśku ). To że znów zawitałem do tego wątku, nie oznacza wcale że model skończyłem. Jak wiadomo ma on być częścią większego projektu, który zacząłem bez mała 4 lata temu. Temu modelowi brakowało anteny, kalek, kurzenia itp. itd. Zdecydowałem się na dorobienie brakujących elementów i troszkę go przykurzyć. No właśnie, troszkę przykurzyć, he he, to kurzenie wyszło mi troszkę słabo, bo model, wygląda jakby wpadł do bagna, szczególnie jego koła, masakra. No trudno, może uda mi się zetrzeć te pigmenty tak, aby to jakoś wyglądało. Muszę też wymienić panele CIP na przodzie wieży, te stare z oznaczeniami plutonu były zrobione z puszki po piwie, ale były tak powykrzywiane ze patrzeć na to nie mogłem. Nakleiłem na razie panele, będące częścią zestawu i zastanawiam się czy dobrze zrobiłem? Te zestawowe są tak jasne w kolorze, że według mnie nie pasują kolorystycznie do reszty modelu. a Co Wy o tym sądzicie szanowni koledzy?? Robić panele od podstaw, czy te mogą zostać?? Dobra, kończę pisanie, wstawiam fotki i idę usuwać te zwały błota z kół i gąsienic:

 

Obraz348_zpsbe4ea7d4.jpg

 

Obraz349_zps6f7bf934.jpg

 

Obraz350_zpsd3741b93.jpg

 

Obraz351_zpsff46fdf1.jpg

 

Obraz352_zps719a7f82.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że jednak dałeś mu (modelowi) szansę, bo zapowiada się ciekawie.

Ponieważ ostatnio jakoś mam awersję do niebieskiego tła, pozwoliłem sobie, tak na szybko Twoje trochę rozjaśnić i lekko zbalansować kolory z podostrzeniem.

Myślę, że dodało to uroku i mam nadzieję, że się nie pogniewasz ;)

 

Obraz351_zpsff46fdf1__zpseadbc539.jpg:original

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Przemku !! Oczywiście że się nie gniewam, ta metamorfoza, bardzo mi się podoba i chyba przy następnych fotkach, sam się pobawię photoshopem. Dzięki serdeczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda robię M1A2 firmy Tamiya, i nie wiem jaki Dragon daje materiał na CIP (panele). W modelu Tamiya jest to polystyren cienki , ok 0,3-0,5 mm i wygląda na modelu ok. Kolory paneli na zdjęciach abramsów są albo identyczne jak cały czołg albo o dwa tony jasniejsze, Jaśniejsze wyglądają lepiej, dają jakiś kontrast. Taśma na panelach jasny khaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele CIP w Dragonie, są zrobione w formie naklejki samoprzylepnej. Próbowałem ostatnio zrobić te panele na swoim modelu od podstaw, właśnie z polistyrenu o grubości 0,3 mm i moim zdaniem były stanowczo za grube, ale podkreślam, to tylko moje zdanie. Postanowiłem więc że te jasne panele pomaluję na kolor czołgu a potem, dokonam dalszych przeróbek.

 

Ok a teraz zwracam się z prośbą o pomoc. Otóż, chcę zapytać szanowne grono modelarskie jak się uzyskuje taki efekt:

 

m1a1_details_108_of_435_zps06b24417.jpg

 

Chodzi mi konkretnie o ten piękny zardzewiały kolorek na tym hmmm .. nazwijmy to pojemniku. Jeśli chodzi o malowanie modeli, to ok, na kolor podstawowy potrafię pomalować, ale malowanie wszelkiego rodzaju przerdzewień, czy zacieków , ogólnie rzecz biorąc, wszystkich tych smaczków, jest mi totalnie obce. Próbowałem to kiedyś robić, ale efekty były słabe. Chciałbym ten element, jakoś podrasować, co by zróżnicować, nieco, ten monotonny piaskowy kolor. Dodam jeszcze, że nie dysponuję, żadnymi rdzawymi pigmentami, czy innego typu specyfikami, sprawdzałem, nie mam nawet suchej pasteli w tym kolorze. Jedyne co mam to farbki, czarna, czerwona, pomarańczowa, żółta. Czy da się przy pomocy tych kolorów, uzyskać efekt jaki przedstawiony jest na zdjęciu. Za wszelkie porady z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich podglądających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !! Chciałem zapytać, czy ktoś z szanownych kolegów, ma może pomysł ja to:

 

Obraz353_zps1bb5c89c.jpg

 

jest przymocowane do tego:

 

Obraz354_zpse81741d9.jpg ??

 

Przejrzałem cały Prime Portal i mnóstwo fotek. Znalazłem jedną, ale ona nie wiele mi powiedziała:

 

M1A1_w_bullet_hits-1_zps9f964764.jpg

 

Na wcześniejszym modelu Abramsa, tą skrzynię po prostu dokleiłem super glutem do burty i już:

 

Obraz356_zpsf219baba.jpg

 

ale trzeba przyznać, że dość nie profesjonalnie wygląda ta lewitująca skrzynka. Jeśli, ktoś z kolegów, wie jak to wygląda w oryginale, prosiłbym bardzo o podzielenie się tą wiedzą. Dziękuję i pozdrawiam

 

P.S. Przepraszam za jakość tych fotek, ale mam nadzieję że coś tam widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały apdejciki . Dziś wziąłem się za obładowanie czołgusia. Nie będę dawał zarobic producentom drogich żywicznych maneli dla US Army, więc sam sobie strugam graty z milliputa . Tak to wygląda:

 

Obraz362_zps0dd24594.jpg

 

Obraz360_zps7261c1e9.jpg

 

Obraz361_zps94766c0e.jpg

 

Obraz358_zps2906cf17.jpg

 

Obraz359_zps1e606c46.jpg

 

Obraz357_zps4270e603.jpg

 

Szału ni ma ale parę groszy w kieszeni zostało . Jakby coś było nie tak, to proszę krzyczeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.