Skocz do zawartości

T-72M4CZ, Tamiya modyfikowana - 1:35


karol 111

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 114
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dzięki !

Jeśli to co jest w tym warsztacie kogoś inspiruje i motywuje do działania, to z kolei dla mnie taki komentarz jest dużą satysfakcją.

---------------------------------

Dzisiaj tylko jarzmo.

Zgodnie z podpowiedzią na PWM do zwaloryzowania osłony jarzma wykorzystałem folię aluminiową spożywczą.

Z fragmentów ujęć tego elementu zbudowałem sobie w głowie obraz jak ta osłona ma/powinna wyglądać.

 

m4cz052.jpg

 

m4cz053.jpg

 

m4cz054.jpg

 

Najpierw oryginalną część obłożyłem czymś co później miało zniknąć pod folią. Układając folię trzeba pilnować, żeby jej za bardzo nie pognieść i nie podziurawić, co jak widać na zdjęciach nie do końca mi się udało.

Dziura pod lufę trochę mi się omsknęła, ale jak przymierzyłem lufę, to szkody nie będzie. Narazie psuje zmysł estetyczny

 

m4cz055.jpg

 

m4cz056.jpg

 

m4cz057.jpg

 

m4cz058.jpg

 

m4cz059.jpg

 

m4cz060.jpg

 

m4cz061.jpg

 

m4cz061.jpg

 

m4cz062.jpg

 

m4cz063.jpg

 

m4cz064.jpg

 

m4cz065.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czy w T-80 można zastosować, to samo rozwiązanie jeśli chodzi o jarzmo?? Bo chyba nie ma żadnych różnic jeśli idzie o armaty w tych dwu czołgach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice mogą być (i są) w samym jarzmie i osłonie. Trzeba zwrócić uwagę jak ta osłona się układa, jak tworzą się fałdy.

Można z folią kombinować i jak efekt jest lepszy od fabrycznego, to czemu nie.

Manipulując kawałkiem folii można go zbyt mocno pognieść a to niedobrze. Patrząc na zdjęcia to te osłony nie są tak wymiętolone jak mogłoby to wyjść z folii gdy ją za bardzo pognieciemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dyna-72 (bo tak nazywa sie pancerz reaktywny zastosowany w M4) na wieży skończony.

Szybko poszło, prawda ?

 

m4cz066.jpg

m4cz067.jpg

m4cz068.jpg

m4cz069.jpg

m4cz070.jpg

m4cz071.jpg

 

Czujniki opromieniowania laserowego typu SCC-1 Obra, polskiej produkcji produkowane przez Przemysłowe Centrum Optyki S.A., stosowane też w Twardym.

 

m4cz072.jpg

m4cz073.jpg

 

m4cz074.jpg

m4cz075.jpg

 

Latem występuje u mnie naturalne spowolnienie robót modelarskich. Gorące dni i parne noce sprawiają, że nie chce mi się siedzieć przy warsztacie. No, ale teraz wraz ze skracaniem się dnia, prace przy modelu stopniowo przyspieszą.

Następny meldunek złożę, jak już wieża będzie gotowa, żeby nie przedłużać tej żmudnej dłubaniny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokrywa włazu dowódcy ruchoma?

 

Nie, i zasadniczo model będzie pozamykany na cztery spusty.

 

Tak się tylko zastanawiam...można u Ciebie zamówić niektóre elementy

 

Sam bym pozamawiał co tylko by się dało żeby sobie ulżyć. Np. u jo modyfikację płyty silnikowej, no... cały tył najlepiej

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam bym pozamawiał co tylko by się dało żeby sobie ulżyć. Np. u jo modyfikację płyty silnikowej, no... cały tył najlepiej

Skąd ta próba uniknięcia pracy?-umiejętności i talentu Ci nie brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Skąd ta próba uniknięcia pracy?-umiejętności i talentu Ci nie brakuje.

Dzięki, ale czas,czas...

 

...................................

 

Z wieżą się uporałem.

 

m4cz079.jpg

 

m4cz080.jpg

 

m4cz081.jpg

 

m4cz082.jpg

 

m4cz083.jpg

 

Kosz z boku nadto odstaje od wieży bo wycięty jest z jednego kawałka i sprężynuje, ale potem jak włożę do niego zwiniętą plandekę, to uformuję go jak należy.

 

m4cz084.jpg

 

Peryskop (a właściwie przyrząd obserwacyjny Attila ) skleiłem z siedmiu krążków bo nie znalazłem odpowiedniego pręta ani choćby rurki, później szpachlowanie i szlifowanie.

 

m4cz088.jpg

 

m4cz076.jpg

 

m4cz077.jpg

 

m4cz078.jpg

 

m4cz085.jpg

 

m4cz086.jpg

 

m4cz087.jpg

 

m4cz089.jpg

 

Wieżę odstawiam na bok i już jej nie tykam. Następny etap to kadłub, a z nim to będę miał ubaw po pachy, zwłaszcza z zadkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzięki Panowie, zobaczymy jak to będzie wyglądało po nałożeniu podkładu, ale póki co nowy rozdział ...

 

KADŁUB

 

Przede wszystkim, to trzeba go wydłużyć.

Teoretycznie da się to zrobić bardzo prosto. W praktyce trzeba było uważać, żeby nie było skrzywień i zwichrowań.

Ale najpierw pierwowzór:

 

m4cz090.jpg

 

m4cz091.jpg

 

źródło: "T-72/72M Variants in detail" WWP 2006

 

m4cz091b.jpg

 

źródło: www.militaryphotos.net

 

Jak widać inżynierowie z Nowego Jicina ambitnie podeszli do tematu modernizacji.

Toż nawet T-90 nie ma tak przebudowanego kadłuba w stosunku do T-72, jak ten czeski tank !

Patrząc na zdjęcia, linia cięcia wydawała mi się jedynie słuszna:

 

m4cz092.jpg

 

wytnij... dosztukuj...przyklej...

 

m4cz093.jpg

 

Coraz mniej Tamiyi w Tamiyi.

Wanne z tyłu trzeba będzie nadbudować mniej więcej tak, jak na tej rycinie poniżej:

 

m4cz094.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest po prostu piękne, wieża jest mega. Ja to bym był za tym żeby po skończonej budowie nie malowac tylko zostawic te wszystkie świecidełka:peace:

Ja to podziwiam takich jak ty, którzy potrafią zrobic coś całkowicie wspaniałego w oparciu podstawowy zestaw. Wielki szacunek i krata za tak wspaniałą pracę sie należy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Zanim zacznę ciąć plastik to najpierw dany element wycinam z kartki bloku technicznego przy czym często wystarczy mi sam kształt przekroju tego elementu jego profil albo rzut. Tak łatwiej i szybciej jest mi robić przymiarki, docinać lub robić na nowo, tak długo aż uznam, że jest ok. No, taka specyfika robienia precyzyjną metodą "na oko", czyli z samych tylko zdjęć.

Dobiero jak już mam taki papierowy szablon, to wymiary przenoszę na płytkę i tnę, tnę, tnę ...

 

Zrobienie płyty silnikowej podziłem na części. I tak jedna część gotowa.

 

m4cz095.jpg

 

m4cz096.jpg

 

m4cz097.jpg

 

m4cz098.jpg

 

m4cz099.jpg

 

m4cz100.jpg

 

m4cz101.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.