Skocz do zawartości

SBLim-2 HobbyBoss 1:72


Mikele

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Tak, jak wspominałem, w ramach relaksu po niemiaszku wracam do modeli z szachownicą. Model bedzie wyjątkowo rekreacyjny, przeróbki zaplanowałem w minimalnym stopniu (obwódki zegarów na pulpitach, rączki drążków sterowniczych), więc myslę, że uwinę się dość szybko. Model bedzie w malowaniu biała 312, kalki, a w zasadzie same numery, wykorzystam ze starego zestawu Kopro, bo rozmiar szachownic na arkusiku jest nieprawidłowy.

 

Na dzień dzisiejszy model wygląda tak:

 

041711105853.jpg

 

041711105919.jpg

 

041711110010.jpg

 

041711110032.jpg

 

041711112209.jpg

 

Zdjecia niestety prawie w ogóle nie pokazują dorobionego nitowania na powierzchniach skrzydeł i statecznika pionowego (docelowo na całym płatowcu), które w zanakomity sposób urozmaica bryłę tego szkraba.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzorowałem się, bardzo zgrubnie z resztą, na zdjęciu blaszki Parta. Kolorystykę btałem z tego zdjęcia.

 

Najpierw namalowąłem biały pas, zamaskowałem i pomalowałem pulpity bazowym czarnym. Na to kleiłem kółka z czarnego, miedzianego drutu (nawijany na igłę 0.9mm, ale i tak wyszły za duże, bo nie zmieściłem wszystkich ). Później wewnątrz tarcz zegarów zapiściłem po kropelce czarnego błyszczącego lakieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są, pisałem w pierwszym poście, Biała 312, z kalkami ze starego Kopro. Ponieważ zdjęć oryginału nigdzie nie znalazłem, a i na podstawie zdjęć wielu innych limów w kamuflażu, postanowiłem solidnie odrzeć do z farby do gołego duralu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Humbrol 32, dość ciemny szary. Z resztą to ten kolor, który robi za podkład na całym płatowcu. Od razu mówię, że nie mam żadnej literatury ani zaplecza fotograficznego do modelu, poza schematem kamuflażu. Na koniec we wnęki na na pokrywy pójdzie dość mocny wash.

 

ps. SBLimy latały z tymi zbiornikami?

 

64004451.jpg

 

Myślałem, czy by ich nie podwiesić pod skrzydła w naturalnej barwie duralu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dłuższą przerwę z powodu awarii aerografu. Kilka dni zajęło mi jego czyszczenie i doprowadzenie do ponownego użytku. NIestety, odbiło się to na samym malowaniu, bo jak to zwykle bywa, o problemach dowiedziałem się nanosząc farbę na model trzy dni temu (co widać na skrzydłach). Na szczęście tragedii wielkiej nie ma, drobny papier ścierny załatwi sprawę.

 

042211175117.jpg

042211175213.jpg

042211175317.jpg

 

Kolor to Humbrole 89 i 147 w proporciach 3:2. Co prawda powyższa instrukcja podaje inne barwy, ale prawdę mówiąc na zadnym zdjęciu żadnego polskiego samolotu bojowego takiej barwy nie widziałem, wolałem kierować się doborem barw, które najczęściej wykorzystuję do "lotnictwa z szachownicą".

 

ps. jakiego rozmiaru powinny być czachownice na SBLimach? Na instrukcji w poście wyżej i do kalkomani Kopro na kadłubie są większe niż na stateczniku pionowym i skrzydłach, natomiast w zestawie szachownic techmodu dla Limów przewidziane są szachownice o tych samych wymiarach, z resztą, takie same jak dla Mi-8/17, Mi-24 czy MiG-23 i MiG-29.

 

Ktoś z Was zna wymiary szachownic na Limach? Po rzeczywistych wymiarach jakoś już bym sobie szachownice dobrał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według techmodu i ich instrukcji z zestawu szachownic wychodzi że powinny to być kwadraty 6.97 - 7.00 mm. oczywiście w skali 1/72. Szachownic o takich wymiarach szykaj.

A tak na marginesie . Czy ktoś z kolegów dysponuje chociażby jednym zdjęciem SBlima w tym kamo i z białym numerem. Ja osobiście nie spodkałem się z żadną wzmianką o takim kamuflażu . Ale nie twierdze że takowego nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielono-brązowy SBLim to SF z pudełka KP.

 

No to wpadziocha Ale już za późno, zielony na górę położony, kończę go w takim malowaniu.

 

Swoją drogą, wyjasniło się, czemu tak trudno o zdjęcia białej 312

 

ps. dzięki wszystkim za pomoc z szachownicami, pokieruję się wartościami z "Aeroplanu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemno zielony - oliwkowy ,przynajmniej takie sa na zdjeciach SBlim p.Hołysia z 45 PLM oraz czerwone numery taktyczne . Białe /pełne numery/ pojawiły sie w SP w końcówce lat 70 tych w serii p. Kowalskiego ,,Polski samolot i barwa,, gdzie znajdziemy nawet Lim -2 w kamuflazu z białym numerem 312 . Sa tez Lim-6 bis z białymi numerami .Jednak na zdjeciach z 6 PlmSz sa tylko białe obramowania ,wewnatrz posiadaja kolor kamuflazu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.