Skocz do zawartości

T-62 Italeri 1:72


Michal_G

Rekomendowane odpowiedzi

Zacząłem prace przy takim starociu, ex ESCI. Kupiłem okazyjnie na Allegro. Wierność oryginałowi bardzo słaba.

Malowanie będzie standardowe oliwkowe radzieckie (Pactra A114, pędzlem), z emblematem gwardii. Na udział w pracach "podpuściłem" żonę dla której jest to pierwszy kontakt z modelarstwem. Wciągnęła się, z pasją wycina elementy z ramek i maluje, wspiera mnie mocno.

 

Jak narazie zmontowany kadłub i podwozie. Z tego co wymaga poprawki:

- wash na gąsienicach (siena palona, olej dla plastyków) - miejscami zbyt rdzawy, niepotrzebny na bocznych krawędziach gąsienic - do poprawy zasadniczym kolorem gąsienic i przytępienia na etapie brudzenia pastelami

- będę jeszcze walczył z połączeniami górnej i dolnej części kadłuba z przodu i z tyłu

- malowanie górnej części kadłuba wymaga jeszcze miejscami poprawek

 

t62kadlub2409201109.jpg

t62kadlub2409201101.jpg

t62kadlub2409201102.jpg

t62kadlub2409201104.jpg

t62kadlub2409201105.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie ja swojej przez 30 lat nie moglem przekabacić . I do dzisiejszego dnia serdecznie nienawidzi moich modeli , ale twardo nie daje się i do dzisiaj je robię.Opór materii jest większy niż się jej wydaje. Grunt to konsekwencja.Co prawda jestem już w wieku ze zony nie muszę się bać. Jedyna kara jaka człowieka może spotkać to spieszenie ( czyli zabranie kluczyków od auta)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Poprawki malarskie na kadłubie i zmontowana prawie cała wieża. Uchwyty dla desantu wymienione na druciane.

Do uzupełnienia w następnym etapie:

- przeszlifowanie połączenia górnej i dolnej części wieży

- wyrównanie uchwytów dla desantu

- pomalowanie końcówki lufy

Tym razem fotki niby przy naturalnym świetle a kolor wyszedł mocno przekłamany, z Olive Drab zrobił się jakiś ciemnozielony... Coś musiałem skaszanić przy robieniu zdjęć...

t62wieza2110201115.jpg

t62wieza2110201108.jpg

t62wieza2110201111.jpg

t62wieza2110201112.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem fotki niby przy naturalnym świetle a kolor wyszedł mocno przekłamany, z Olive Drab zrobił się jakiś ciemnozielony... Coś musiałem skaszanić przy robieniu zdjęć...

 

Balans bieli:) Ustaw na cieplejsze kolorki i zobacz krzywe w dowolnym (ale sensownym) oprogramowaniu do obrobki zdjec. Zobacz na model i sproboj znalesc ustawienia najblizsze modelowi w rzeczywistosci. Obiektyw 'widzi' inaczej niz my

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

math dziękuję za trop w sprawie fotek. Obrabiam ACDSee. Poprawiłem balans bieli (doprowadziłem do tego że biała kartka której używam jako tło jest rzeczywiście biała nie niebieskawa). Ale zasadniczy kolor jak był zielony zamiast oliwkowego tak jest dalej... Gdzie szukać w ACDSee tych krzywych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Doszły beczki na paliwo (wiem, są trochę krzywo, wyrównam), trochę drobiazgów i belka do wyciągania z błota (z patyka znalezionego na spacerze). Pasy identyfikacyjne (Czechosłowacja 1968) malowane Vallejo Foundation White częściowo z użyciem taśmy maskującej Tamiyi a częściowo "od ręki" - (zresztą w rzeczywistości idealnie równe nie były) - wymagają jeszcze poprawek małym pędzlem.

t62pasy0411201102.jpg

t62pasy0411201104.jpg

t62pasy0411201106.jpg

t62pasy0411201107.jpg

t62pasy0411201109.jpg

t62pasy0411201110.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylot lufy do lekkiego rozwiercenia - obecnie ma około 1.2 mm średnicy, powinien mieć 1.6 by uzyskać w rzeczywistości kaliber 115 mm.

W następnej kolejności jeszcze parę drobiazgów (wkm plot, uchwyty do siatki maskującej na wieży), potem kalki. Dopiero po kalkach wash i brudzenie - przynajmniej taką mam obecnie koncepcje kolejności prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Belka do wyciągania z błota pocieniona. Wylot lufy rozwiercony. Pasy poprawione. Kalki z wygrzebanych pozostałości (oryginalne miały zbyt małe cyfry). Doszedł wash (brąz van Dycka, olej dla artystów) i wytarcia (ołówek i srebrna kredka) - autorstwa głównie mojej Żony.

W następnym etapie dojdzie wkm plot i liny holownicze, potem brudzenie.

t6203122011wash15.jpg

t6203122011wash05.jpg

t6203122011wash07.jpg

t6203122011wash08.jpg

t6203122011wash09.jpg

t6203122011wash11.jpg

t6203122011wash12.jpg

t6203122011wash14.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na niektórych zdjęciach nie widać że to 1/72.

 

Widać, widać. I nie mam nic do wykonania bo jest ładne tylko do samego zestawu. Mi on bardziej przypomina zabawkę z kiosku niż model. Italerka się nie popisała no chyba, że czołg w realu tez tak wygląda. Nie wiem bo się nie znam. ;)

Czekam na dalsze prace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi on bardziej przypomina zabawkę z kiosku niż model. Italerka się nie popisała.

No nie - bo to stare Escii - lata 80-siate XX W.

2/3 72 Italki z pancerki to dawne Escii.Raz lepiej/raz gorzej.Tak jest w przypadku T-62.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Tym razem niedużo nowego. Wkm plot. na wieży, przyciemniony wylot lufy od wnętrza i wydech, wstępnie ułożone liny holownicze wygięte z drutu. Czarna Pactra złazi mi z drutu przy byle dotknięciu, pomaluję liny jeszcze raz Humbrolem - może lepiej złapie.

t62wkmliny3101201105.jpg

t62wkmliny3101201101.jpg

t62wkmliny3101201104.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmatuj drut papierem ściernym (grubszym) i odtłuść. Farba będzie trzymała się.

Swoją drogą, to wymień te gąski na fototrawione lub żywiczne, te plastikowe fatalnie wyglądają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, to wymień te gąski na fototrawione lub żywiczne, te plastikowe fatalnie wyglądają.
Gdzie można takowe dostać i w jakiej cenie? Cena o tyle ważna że model kupiłem okazyjnie i nie bardzo mi się uśmiecha wydać na gąsienice więcej niż na całą resztę - a sam model i tak cudem zgodności z oryginałem nie będzie.

 

Edyta:

znalazłem - 38 zł czyli prawie 2x więcej niż dałem za model - nie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie warto, mam inne zdanie. Często bywa, że model kosztuje np. 10 zł. a waloryzacje pow. 50 zł. tak to jest, ale liczy się efekt końcowy, że model wygląda jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.