Skocz do zawartości

Bedford OSBT 5-ton - EMHAR - 1:24


copycat

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 67
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Oponki najpierw przetarłem papierem ściernym o gradacji ok. 500. Czynność którą trzeba wykonać w każdym modelu. Dzięki temu zabiegowi będą wyglądać dużo bardziej naturalniej. W moim przypadku będą dodatkowo lepiej trzymać farbę. Całość pomalowałem dość dokładnie farbkami akrylowymi.

IMG_0315.JPG

Od wewnątrz felgi wybrudziłem mieszaniną sidoluxu i ziemi z ogródka, którą już kiedyś przesiałem. Czasami używam mieszanki wikolu z gipsem i farbką. Wszystko w celu uzyskania faktury.

IMG_0316.JPG

 

Nadmiar farby ścieramy.

Wnętrze koło przód, najpierw przetarłem olejną rdzą, potem kolorami ziemi, szarą. Ziemię z tyłu poprawiłem olejami. Felgi przetarłem olejami.

Abteilung- jasna ziemia

Classico- brąz van dycka- przypomina mokrą ziemię i świetnie miesza się z jasną ziemią, dając odcienie wilgotnej ziemi.

IMG_0352.JPG

IMG_0354.JPG

IMG_0353.JPG

IMG_0357.JPG

Opony ściąłem od spodu, przy stojącym modelu da to fajny efekt uginania się opony.

IMG_0358.JPG

IMG_0359.JPG

Wybrudziłem i przykleiłem zbiornik paliwa. Rozlane paliwo to Abteilung Engine greas. Jak zrobiłem drewnianą kratkę to teraz sam już nie wiem. Było tam malowanie na szaro, kolorami drewna ciemnym brązem, przecierki suchym pędzlem. Na koniec nadmiar ciemno brązowej farby zdjąłem wacikiem nasączonym rozpuszczalnikiem.

IMG_0356.JPG

IMG_0362.JPG

 

Teraz druga w życiu polerka. Po malowaniu clearem powierzchnia była cała w drobnych paproszkach z farby. Powierzchnię wyrównałem papierem ściernym 2500. Potem pasty tamiya.

IMG_0336.JPG

IMG_0338.JPG

IMG_0339.JPG

Jak na mnie może być, są jeszcze woski, ale ja ich nie mam. Zastosowane pewnie by zakryły wszystkie drobne mikro rysy.

Chromy pomalowałem pędzelkiem, MM Chrome Silver.

IMG_0340.JPG

 

Tak to wygląda na chwilę obecną, przede mną szyby, rejestracje i znaczek na dachu.

IMG_0348.JPG

IMG_0350.JPG

IMG_0363.JPG

Przetarłem trochę drzwi, na dodatek pękła mi rama na szybę w drzwiach, miejsca te zamalowałem rdzą. Grill ciężko spasować z klapą, i chłodnicą, tą z silnikiem. Czeka mnie więc jeszcze ustawianie tego wszystkiego. Montaż błotników jest na tyle skomplikowany, że odradzam model początkującym, mimo świetnie przygotowanych zatrzasków. Trzeba trzymać kolejność składania, a tak to nie daje gwarancji że wszystko się dobrze złoży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie wyszło to połączenie kabiny z paką - efekt końcowy genialny! Jeśli chodzi o lakier, moim skromnym zdaniem, wosk byłby pomyłką a mikroryski lepiej pasują do charakteru samochodu. Koła dolewają wiadro realizmu do całości.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światła patrzą do góry zmieniłem im mocowanie i teraz mam. Ale co ja nie poprawie.

Marku tak to niby dobrze się składał, ale grill maska kabina nie bardzo się zgrywają.

 

Edit

 

Poprawione, a co. Grill trochę naciągnę, w prawo i też leży super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malowanie na błysk to moja pięta achillesowa. Sam się boję co z tego wyjdzie, tył kabiny wygląda tak sobie. Staram się malować cienkimi warstwami, nie chcę stracić szczegółów, ale myślę że kolejne warstwy clearu wyrównają, do tego polerka. W porównaniu do mojego pierwszego malowania na błysk, jest nieźle i da się coś z tego zrobić.

Pamiętam jak kiedyś skrytykowałeś Tornado za brak śladów eksploatacji na jego samochodach. Teraz widzisz, że wykonanie czystego, salonowego modelu to też spora sztuka ;)

A tak poza tym to bardzo ładny model i wzorowo prowadzona relacja z budowy - sporo można się z niej nauczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście muszę się do tego ze wstydem przyznać, krytykowałem, ale przecież nie za jakość lakierki bo mi daleko, za brak życia. Sam kiedyś robiłem czyste czołgi. . Model Tornado to był chyba Citroen, mimo, że czysty do tej pory robi na mnie wrażenie. Nie wszystkie jednak cywile to salonówki, pojazd użytkowy i używany, superczystego jeszcze nie widziałem. Zdarzają się super czyste załadowane piachem. Jak to wygląda-zabawka, to często słyszany zarzut z innych kategorii. Tchnijmy trochę życia w modele.

 

 

 

To już ostatni odcinek, zostały mi 4 części, które dość znacznie wpływają na wygląd, ale nic nie wnoszą do warsztatu. Dokończę je więc poza nim. Poprawię jeszcze brudzenie, może coś przeoczyłem. Na pewno w zawieszeniu widzę kilka pominiętych czystych szpar.

Malowanie świateł z plastiku, nie mylić z pleksi. Zdarza się tak, że światła są wykonane z nieprzezroczystego plastiku.

IMG_0360.JPG

 

Ja najpierw maluję je na kolor srebrny.

IMG_0361.JPG

 

A następnie pokrywam światełko farbką przezroczystą, czerwoną, pomarańczową. Tu akurat pactra, chociaż humbrol wydaje mi się że jest lepszy. Ale ze względu, że srebrna była olejna model master, nie chciałem żeby humbrol mi wszedł w reakcję z nią.

IMG_0367.JPG

 

Światełka odblaskowe to pleksi. Pomalowane od spodu na srebrno, od zewnątrz na czerwony przezroczysty, obwódki czarne.

 

Ponieważ to ostatni odcinek, a warsztat konkursowy ma być potraktowany instruktażowo, to nie może zabraknąć instrukcji robienia zdjęć. Wiele osób popełnia bardzo proste błędy przez co warsztat czy galeria nie nadają się do oglądania.

Po pierwsze fotografujemy model nie bałagan za nim. Najlepiej by było stosować namioty bezcieniowe, ale wymagają one miejsca i 2-4 źródeł bardzo silnego jednorodnego światła. Więc pokażę co można zrobić w domu bez nakładu kosztów powyżej 5zł.

Wiele osób instynktownie robi zdjęcia na oknie, jest to najjaśniejsze miejsce w domu. Zapewniamy w ten sposób maksymalną dostępną ilość światła, w domu.

IMG_0364.JPG

Może i tak, ale to zdjęciom nie pomoże.

IMG_0365.JPG

Błąd popełniony tutaj to kierunek światła. MA BYĆ ONO ZAWSZE ZA NASZYMI PLECAMI. Oświetlony został tył i góra modelu, natomiast interesująca nas cześć przednia jest w cieniu. Do tego dochodzą problemy z mydleniem słabszych obiektywów pod słońce.

Znacznie lepszym miejscem jest ok 1m od okna. Niby ciemniej.

IMG_0366.JPG

 

Ale światło pada tak jak trzeba. Dlaczego 1m, a nie 2m, może być i 0,5. Potrzeba nam trochę miejsca, żebyśmy wleźli tam z aparatem i najlepiej statywem.

IMG_0370a.jpg

 

Zdjęcie dodatkowo po zmniejszeniu rozmiaru wyostrzyłem. I rozjaśniłem w Picassie, chyba niepotrzebnie, ale na moim ekranie crt wyglądają dalej na ciemne, mimo że histogram z aparatu był prawidłowy. Na LCD powinny wyglądać lepiej, teraz może nawet są za jasne.

IMG_0370.JPG

 

Jedyny wydatek poza aparatem fotograficznym, komputerem, oknem to białe tło do kupienia w każdym sklepie dla plastyków 2-9zł w zależności od wielkości arkusza i jakości papieru.

Jeżeli ktoś ma możliwość robienia zdjęć w formacie RAW to polecam.

 

IMG_0371.JPG

IMG_0373.JPG

IMG_0375.JPG

IMG_0374.JPG

IMG_0378.JPG

IMG_0379.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak. Widzę, że lśniącej kabince dostało się po uszach kurzem i brudem - no i świetnie wyszło! Jestem tylko ciekawy jakich technik brudzenia użyłeś, żeby zapaskudzić tak lśniącą powierzchnie. Może coś a'la to: http://www.youtube.com/watch?v=XBWiz6ABJGo&feature=related

 

W każdym razie kolejny cukiereczek w twoim parku (brudnych) maszyn. Grats!

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to fajne, tylko... takie preparaty są z reguły drogie, a że drogie sklepy nie wchodzą w taki towar. Generalnie nie każdego na nie stać - więc ludzie bazują na środkach dostępnych finansowo. Po za tym takie filmiki de fakto nic nie wnoszą, brak w nich opisu preparatów, jest na szybko, i w dodatku w obcym języku. Ktoś mógłby sobie zadać trudu żeby zrobić to po polsku, powoli, i wytłumaczyć jak " krowie na miedzy" o co w tym wszystkim chodzi. Bo rzeczywistość jest taka że -- jeden wie, drugi prawie wie i np mówi --- to pocieniuj ale JAK? .

Model miodzio jeśli wziąć pod uwagę steraną życiem maszynę

Przemek oddaj mi mój okrągły stolik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko zdjęcia w Raw'ie zajmują więcej niż w JPG'u wiec przy wrzucaniu na forum będzie problem. Fakt metr od okna jest dobrym wyborem fotki wyglądają ładnie na LCD nie wyglądają źle chodź może są kapkę za jasne. Jakiego aparatu używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raw nie jest do pokazywania, tutaj bardziej myślałem o obróbce. Tylko Canon Rebel (300D), tutaj zdjęcia niestety z kitowym obiektywem.

Dostało mi się też za jednolite brudzenie, więc trochę poprawiłem.

IMG_0380.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.