Jump to content
fiedotow

[OPEN]ZTS Jak 1M + hand made

Recommended Posts

Jako, że mam troszkę wolnych chwil w pracy (uroki pracy na świetlicy z dziećmi) i prowadzę szkolną modelarnię, postanowiłem dołączyć jeszcze jeden projekt.

A mianowicie Jak 1M!

No dobra… Ostatnio obrodziło nimi…

Czemu Jaczek? Z sentymentu. Pamiętam, jak po raz pierwszy zobaczyłem Go w Bydgoszczy na przełomie lat 70 – 80 z serii Mikro72. Jako mieszkaniec internatu nie miałem zbyt dużo wolnej kasy a tu w posusze modelarskiej takie CUDO. Wkrótce stałem się jego posiadaczem. Pierwszego wykonałem pzp, następne były przeróbki. A więc I- 29 I, 7W ze stałym podwoziem, 9 , 1-I itd.

Później zabrać się chciałem za wykonanie pełnego wnętrza wg Skrzydeł w Miniaturze, ale skończyło się na pocięciu kadłuba i rozpoczęciu prac nad silnikiem.

Po zmianie miejsca zamieszkania i wielu innych zmianach projekt poszedł w zapomnienie. Czasem w poszukiwaniu czegoś zaglądałem do pudła z modelami i odkładałem na dalszy plan realizację Jaczka.

Aż przyszedł dzień ogłoszenia konkursu. Oczywiście Spitfire – moja miłość (moja Pani nie jest zazdrosna).

I myśl o Jaczku wróciła. Odkopałem staruszka (chyba druga seria) i niestety zawód. Okazało się, że w „strychowym Jaczku” brak kadłuba. Mam co prawda ICMowski 9DD, ale to nie to… No to szybkie zamówienie razem z Iłem (jak się wyrobię to też zrobię) i do dzieła.

Tyle wstępu (wiem długiego).

Inboksik…

p1040363nm.jpg

Pudełko – standard ZTS…

p1040360u.jpg

p1040361.jpg

p1040362uv.jpg

… i jego zawartość.

Formy były przerabiane. Świadczy o tym „dziwny” podział spodu płata. Nie wiem, co Autor miał na myśli tworząc coś takiego. BEZSENS totalny! Zatem płat starego Jaczka znajdzie zastosowanie. Lepiej od pierwowzoru wygląda kółko ogonowe…

Obiecuję żadnych firmowych dodatków. Wszystko hand made! Nawet jeśli użyję „żywicy”, to własnego wyrobu.

Wasz Aleksandr Fiedotow.

Acha! Malowanie jedynie słuszne – 1PLM Warszawa!

Trza było krzykać Olek że kadłubek potrzebujesz, akurat mam na zapasie na czarną godzinę trochę pokrojony, ale jest Powodzonka

A żebym to ja wiedział... Ale i tak robiłem zakupy i 9 złociszy z groszami nie majątek...

Ale dzięki

Organizatorzy powinni chyba w tej sytuacji stworzyć odrębną kategorię Jaków. Chyba najszerzej obsadzony typ. Bardzo się cieszę, że kolejny w klasie OPEN. Śledzę z uwagą. Sam nie mogę wystartować, bo mój nie spełnia wymogu regulaminu, został rozpoczęty długo przed konkursem. Ale poobserwuję, można się będzie czegoś nauczyć

Witam kolegę za swoim Jakiem,też waloryzuje mojego Jaczka domowymi sposobami-życze powodzenia przy pracy i będę podglądał.

pozdrawiam bartosz69

W oczekiwaniu na zaschnięcie szpachlówki na kadłubie Spitfire postanowiłem zrobić choć kawałeczek do Jaczka. Posiłkuję się opracowaniem ze Skrzydeł w Miniaturze.

Powstał taki oto fotelik pilota...

p1040385h.jpg

p1040386kk.jpg

p1040387x.jpg

p1040388u.jpg

p1040389.jpg

Jako, że nie miałem wczoraj w pracy przy sobie aparatu zdjęcia z początkowych prac dopiero teraz (fotel powstał wczoraj wieczorem w domu).

Płat właściwie sam się złożył. Użyłem tego starego, bo nie ma tego głupiego podziału technologicznego. Wnęki to płytki plastikowe i ciągnione pręciki. Przeryte podziały blach. Mało tego więc szybko na razie idzie.

p1040392e.jpg

p1040394.jpg

Powstała też połówka kratownicy. Rysunki kratownicy przeskalowałem z jakiejś kartonówki rosyjskiej – bardzo fajna! Nie wiem, czy użyję całej, czy będzie to trening przed stworzeniem strip downa, ale na razie się klei.

p1040390x.jpg

Kratownica prezentje się rewelacyjnie. Natomiast trzeba będzie uważać w razie umieszczania jej w kadłubie, bo jeśli jest dokładnie w skali, trzeba będzie ścianki zeszlifować do grubości papieru. Wygląda na to, że w kategorii Jaczków powstaje faworyt. Jeśli można to proszę o zwrócenie uwagi że oparcie fotela nie łączy się z miską lecz jest zamocowane właśnie do kratownicy - choć po zamontowaniu pewnie kwestia zrobi się niewidoczna. Ogólnie bardzo mi się podoba

Dużo pracy z dziećmi a mało czasu dla siebie. Szlifowanie w celu odchudzenia wnętrza i próba nitowania nową zabawką. Fajnie idzie, ale mało widać

p1040411w.jpg

To jeszcze nie dopasowywanie...

p1040415a.jpg

Po przetarciu ołówkiem troszkę widać... to linia ołówka jest krzywa, nie nity

A to "moje" dzieciaki i fragmencik ich dorobku.

p1040408f.jpg

Piętnaście kinder-niespodzianek

Chłopie szacun.

Czy wnęki wklejasz przed sklejeniem płata ?

pozdrawiam

Sławek

W przypadku Jaka - tak

Piętnaście kinder-niespodzianek

Chłopie szacun.

Tak właściwie to jestem co niektórych "dziadkiem", bo uczyłem ich rodziców

Troszkę z dzisiejszych działań dopołudniowych.

Dalszy ciąg nitowania...

p1040421f.jpg

p1040428x.jpg

... i prac nad kadłubem

Bardzo fajna jest ta kratownica! Rurki pozyskujesz z rozciągniętych ramek czy może to jakiś gotowy produkt?

Pozdrawiam

Ipkinss

A listwy przy kratownicy kwadratowe czy okrągłe? Jeśli kwadratowe to prośba o krótki opis technologii (jeśli inna niż gotowy profil fabryczny lub karty telefoniczne wg znanej metody Pana A. Ziobra).

Listwy to cięta ostrą Olfą płytka plastikowa 0,2 mm. Tnę przy bardzo małym nacisku ostrza bo inaczej się zwija.

Troszkę o Jaczku.

Pocienianie burt i dopasowywanie kratownic.

p1040571h.jpg

Wyciąłem "podłogę" żeby wstawić tam nową (żałuję, że nie zrobiłem tego przed klejeniem).

p1040573l.jpg

Nitowanie opancerzenia zbiorników.

p1040574t.jpg

Jak widać na górnym zdjęciu korekty wymaga statecznik pionowy. Ale to w kolejnej części.

fiedotow zazdroszczę Ci warsztatu i czasu

Powiedz mi jaki jest sens klejenia tej kratownicy w miejscu nie widocznym po sklejeniu połówek k-ba

p1040571h.jpg

... poza tym dla treningu

I takiej odpowiedzi oczekiwałem

Tak jak w przypadku Spita ,nie mogę sie doczekać malunku w Twoim wykonaniu

Spitka chyba będę malował razem z jego odpowiednikiem w 1:48 a ten jeszcze daleeeeko...