Skocz do zawartości

[OPEN]ZTS Jak 1M + hand made


fiedotow

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że mam troszkę wolnych chwil w pracy (uroki pracy na świetlicy z dziećmi) i prowadzę szkolną modelarnię, postanowiłem dołączyć jeszcze jeden projekt.

A mianowicie Jak 1M!

No dobra… Ostatnio obrodziło nimi…

Czemu Jaczek? Z sentymentu. Pamiętam, jak po raz pierwszy zobaczyłem Go w Bydgoszczy na przełomie lat 70 – 80 z serii Mikro72. Jako mieszkaniec internatu nie miałem zbyt dużo wolnej kasy a tu w posusze modelarskiej takie CUDO. Wkrótce stałem się jego posiadaczem. Pierwszego wykonałem pzp, następne były przeróbki. A więc I- 29 I, 7W ze stałym podwoziem, 9 , 1-I itd.

Później zabrać się chciałem za wykonanie pełnego wnętrza wg Skrzydeł w Miniaturze, ale skończyło się na pocięciu kadłuba i rozpoczęciu prac nad silnikiem.

Po zmianie miejsca zamieszkania i wielu innych zmianach projekt poszedł w zapomnienie. Czasem w poszukiwaniu czegoś zaglądałem do pudła z modelami i odkładałem na dalszy plan realizację Jaczka.

Aż przyszedł dzień ogłoszenia konkursu. Oczywiście Spitfire – moja miłość (moja Pani nie jest zazdrosna).

I myśl o Jaczku wróciła. Odkopałem staruszka (chyba druga seria) i niestety zawód. Okazało się, że w „strychowym Jaczku” brak kadłuba. Mam co prawda ICMowski 9DD, ale to nie to… No to szybkie zamówienie razem z Iłem (jak się wyrobię to też zrobię) i do dzieła.

Tyle wstępu (wiem długiego).

Inboksik…

p1040363nm.jpg

Pudełko – standard ZTS…

p1040360u.jpg

p1040361.jpg

p1040362uv.jpg

… i jego zawartość.

Formy były przerabiane. Świadczy o tym „dziwny” podział spodu płata. Nie wiem, co Autor miał na myśli tworząc coś takiego. BEZSENS totalny! Zatem płat starego Jaczka znajdzie zastosowanie. Lepiej od pierwowzoru wygląda kółko ogonowe…

Obiecuję żadnych firmowych dodatków. Wszystko hand made! Nawet jeśli użyję „żywicy”, to własnego wyrobu.

Wasz Aleksandr Fiedotow.

Acha! Malowanie jedynie słuszne – 1PLM Warszawa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trza było krzykać Olek że kadłubek potrzebujesz, akurat mam na zapasie na czarną godzinę trochę pokrojony, ale jest Powodzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Organizatorzy powinni chyba w tej sytuacji stworzyć odrębną kategorię Jaków. Chyba najszerzej obsadzony typ. Bardzo się cieszę, że kolejny w klasie OPEN. Śledzę z uwagą. Sam nie mogę wystartować, bo mój nie spełnia wymogu regulaminu, został rozpoczęty długo przed konkursem. Ale poobserwuję, można się będzie czegoś nauczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oczekiwaniu na zaschnięcie szpachlówki na kadłubie Spitfire postanowiłem zrobić choć kawałeczek do Jaczka. Posiłkuję się opracowaniem ze Skrzydeł w Miniaturze.

Powstał taki oto fotelik pilota...

p1040385h.jpg

p1040386kk.jpg

p1040387x.jpg

p1040388u.jpg

p1040389.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że nie miałem wczoraj w pracy przy sobie aparatu zdjęcia z początkowych prac dopiero teraz (fotel powstał wczoraj wieczorem w domu).

Płat właściwie sam się złożył. Użyłem tego starego, bo nie ma tego głupiego podziału technologicznego. Wnęki to płytki plastikowe i ciągnione pręciki. Przeryte podziały blach. Mało tego więc szybko na razie idzie.

p1040392e.jpg

p1040394.jpg

Powstała też połówka kratownicy. Rysunki kratownicy przeskalowałem z jakiejś kartonówki rosyjskiej – bardzo fajna! Nie wiem, czy użyję całej, czy będzie to trening przed stworzeniem strip downa, ale na razie się klei.

p1040390x.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kratownica prezentje się rewelacyjnie. Natomiast trzeba będzie uważać w razie umieszczania jej w kadłubie, bo jeśli jest dokładnie w skali, trzeba będzie ścianki zeszlifować do grubości papieru. Wygląda na to, że w kategorii Jaczków powstaje faworyt. Jeśli można to proszę o zwrócenie uwagi że oparcie fotela nie łączy się z miską lecz jest zamocowane właśnie do kratownicy - choć po zamontowaniu pewnie kwestia zrobi się niewidoczna. Ogólnie bardzo mi się podoba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo pracy z dziećmi a mało czasu dla siebie. Szlifowanie w celu odchudzenia wnętrza i próba nitowania nową zabawką. Fajnie idzie, ale mało widać

p1040411w.jpg

To jeszcze nie dopasowywanie...

p1040415a.jpg

Po przetarciu ołówkiem troszkę widać... to linia ołówka jest krzywa, nie nity

 

A to "moje" dzieciaki i fragmencik ich dorobku.

p1040408f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wnęki wklejasz przed sklejeniem płata ?

 

pozdrawiam

Sławek

W przypadku Jaka - tak

 

 

A to "moje" dzieciaki i fragmencik ich dorobku.

 

Piętnaście kinder-niespodzianek

Chłopie szacun.

Tak właściwie to jestem co niektórych "dziadkiem", bo uczyłem ich rodziców

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę o Jaczku.

Pocienianie burt i dopasowywanie kratownic.

p1040571h.jpg

 

Wyciąłem "podłogę" żeby wstawić tam nową (żałuję, że nie zrobiłem tego przed klejeniem).

p1040573l.jpg

 

Nitowanie opancerzenia zbiorników.

p1040574t.jpg

 

Jak widać na górnym zdjęciu korekty wymaga statecznik pionowy. Ale to w kolejnej części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.