Skocz do zawartości

IŁ-18, Krugozor, 1:80 (chyba), vintage


drabik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jak przystało zlepiacza z sentymentem za to bez większych umiejętności, postanowiłem po raz kolejny pójść za "zwem natury" i spróbować zrobić coś samolotopodobnego z wyrobu modelopodobnego marki Krugozor. Dla ciekawych: to taka opcja pośrednia między najbardziej prehistorycznym Plasticartem a Allangerem (pozbawionym m.in. "bocznych dziurek okiennych). Prehistoryczny plasticart, w przeciwieństwie do późniejszych modeli tej marki nie posiadał chociażby okien, zamiast których, posiadacz mógł sobie wkleić folię...

 

v2012031812591177450863.jpg

 

Krugozorowaty planista musiał coś pić (brać?) i z pewnością nie była to herbatka ziołowa ; inaczej nie jestem w stanie wytłumaczyć sobie takiego położenia okien kabiny... W związku z czym cały czas próbuję z tym coś zrobić, czego efekty widać poniżej. Docieram niestety do etapu niemocy techniczno - decyzyjnej; czyli po prostu nie wiem co dalej. Pomysły są różne, od wydmuszki (której jeszcze nie robiłem) po wklejenie cienkich ramek i równie cienkiej folii przez wyginanie na gorąco przezroczystego plexi - flexi... Doradźta cosik Ludzie...

 

v2012031812591569277353.jpg

 

A tymczasem zlepiłem dwa silniki - jeśli mają być "wintydżowe" - tzn. kręcącymi się śmigłami, muszą być w nie uzbrojone już teraz. Później sprawią zapewne sporo problemów, ale co tu nie będzie problematyczne?

 

v2012031812591631984430.jpg

 

... i zacząłem dziubać przy jednym ze skrzydeł - pozbywając się tych dziwnych "przejściówek" między skrzydłem a silnikiem, nie pasujących do siebie (podobnie jak wszystkie inne elementy tego modelu) w najmniejszym stopniu. Ale cóż - uparłem się, to i mam...

 

v2012031812592073729742.jpg

 

A co do malowania - będzie oczywiście moje ulubione, czyli trójbarwne z pierwszego okresu eksploatacji tego samolotu przez "LOT". I podobnie jak miało to miejsce w przypadku "antosia" - samodzielne...

 

Pozdrawiam!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia życzę i oczywiście dopinguję Mam dwa takie stworki, jednego z Alangera, a drugiego z Krugozora. Są prawie kopiami Plasticarta, ale maja kilka różnic. Skala chyba raczej 1:100, ale szczerze, nie przeliczałem więc głowy nie dam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia życzę i oczywiście dopinguję Mam dwa takie stworki, jednego z Alangera, a drugiego z Krugozora. Są prawie kopiami Plasticarta, ale maja kilka różnic. Skala chyba raczej 1:100, ale szczerze, nie przeliczałem więc głowy nie dam

 

Skali jak Częstochowy bronić nie zamierzam;) Przyjmijmy, że "jakaś"

Obydwa stworki są naprawdę stworzaste no i faktycznie to prawie kopie Plasticarta. Niestety, owe prawie robi czasami mocno upierdliwą różnicę... Dzień zakończyłem wklejonymi w skrzydło silnikami; otoczy je spora dawka szpachli z włóknem szklanym - inna nie miałaby tu sensu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O- prawdziwy wintydż model...z ZSRR.

 

Rzekłbym nawet CCCP Pamiętacie rodzime rozwinięcie rzeczonego skrótu?

 

A ja się uważałem za masochistę... Co do okienek. może clearfix?

 

Nie ma to jak sobie strzelić w kolano;) a co do okienek - też o tym myślę, czy pod clearfixa podkleić by bezbarwną folię?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jedno pamiętam - chyba że chodzi o inne...

BTW - a jakiego MI ileś tam tyż od Krugozora ktoś jeszcze ma ??

Z IŁ em życzę powodzenia i będę zaglądał jak tam postępy nad igruszką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jedno pamiętam - chyba że chodzi o inne...

BTW - a jakiego MI ileś tam tyż od Krugozora ktoś jeszcze ma ??

Z IŁ em życzę powodzenia i będę zaglądał jak tam postępy nad igruszką.

 

Myślę, że pamiętasz jedyne krążące o cepie;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cep, Cepa, Cepem Pogania? Ja takie pamiętam Jak się kiedyś dziadka zapytałem co oznacza CCCP na koszulce piłkarza, to mi właśnie tak odpowiedział

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Hej, budowa wstrzymana?

 

. Pomysły są różne, od wydmuszki (której jeszcze nie robiłem) po wklejenie cienkich ramek i równie cienkiej folii przez wyginanie na gorąco przezroczystego plexi - flexi... Doradźta cosik Ludzie...

 

Wleić lity kawałek pleksi o grubości nawet trochę większej niż te dziury w kadłubie. Potem wyszlifować, wypolerować i odpowiednio zamaskować.

Nie pytaj tylko skąd mam Ci wziąć taki materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę na tej stronie http://www.autoelektromechanika.com.pl/index.php?t_str=I%C5%82-18+%22pod+lup%C4%85%22

to okna są tworzone z prostych, płaskich szyb, więc można wyciąć je np. z jakiegoś opakowania ze sztywnego plexi(coś np. w jakie są pakowane kable komputerowe)

i później te małe szybki posklejać tworząc odpowiedni kształ.

Przy odpowiednio delikatnym nacinaniu możesz też w sumie ominąć etap klejenia ich, tylko ponacinać w miejscach zagięć- patrz modelarstwo kartonowe, tak taką technikę często się stosuje.

 

Pzdr.

Jaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się uważałem za masochistę... Co do okienek. może clearfix?

 

Nie ma to jak sobie strzelić w kolano;) a co do okienek - też o tym myślę, czy pod clearfixa podkleić by bezbarwną folię?

 

Clear fix, zwłaszcza jak jest położony grubą warstwą, lubi się zapadać po wyschnięciu. Chyba lepiej będzie wykonać okna z jakiejś przezroczystej płytki, wkleić indywidualnie i wyszlifować i wypolerować na równo z kadłubem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dwóch i pół roku twórca zapewne albo zdołał dokończyć archeologiczno-wspomnieniowy model, albo też ciepnął go już do śmieci... tak sądzę, że wybrał drugą opcję.

 

Taki model to majątek. Nie wierzę, że Krzycho tak lekkomyślnie wyrzuca na śmietnik rarytasy kolekcjonerskie.

 

 

A skala jest 1/100 (chyba). Tak jak Plasticart i Alanger.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój brak "pomysła" na okna przypomniał mi sposób wykonania tychże okien przez A.Ziobra w Li-2:

wyciął odcinek wypraski zawierający okna z pewnym zapasem , wklejając w to miejsce taki sam odcinek przeźroczystego plastiku np. opakowanie płyty CD . Potem już etap szlifowania , polerowania( od obiadu do bólu) ... musi być bez śladu łączenia . Natomiast same okna to już naklejone maski z taśmy ...i malowanko.

 

Pełen szacun za wybór tematu...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.