Skocz do zawartości

Poolse 1ste Onafhankelijke Parachutistenbrigade


Gerd

Rekomendowane odpowiedzi

Niniejszym postanowiłem zrealizować plan, który „chodził za mną od baaardzo dawna” mianowicie projekt Willysa w dość ciekawej konfiguracji ciągnika artyleryjskiego. (Lecz czy Willys, może jeszcze zaskoczyć? Przecież robił chyba wszystko…)

 

Tytuł warsztatu może sugerować, iż budowana scenka będzie przedstawiać pojazd 1.Polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej z okresu walk z Holandii we wrześniu 1944r. Nie upieram się przy tym, ponieważ jak wiemy dywizjon artylerii lekkiej 1PSBS w operacji „Market-Garden” udziału ostatecznie nie brał. Zatem 75mm haubice M-8, nie wspierały walczących w Driel Polaków.

 

Tym samym kwestię miejsca pozostawiam otwartą. Może to być jeszcze na Wyspie przed lotem na Kontynent, może już w Niemczech jako wojska okupacyjne po zakończeniu wojny, a może jednak plan wsparcia krwawiącej w powstaniu Warszawy powiódł się i właśnie odbywa się koncentracja po szczęśliwym lądowaniu na błoniach…

 

W każdy, razie budowany model w założeniu ma stanowić możliwie bliską prawdy wariację na temat, której bazą są rzecz jasna zdjęcia:

 

obraz2p.jpg

 

obraz1de.jpg

 

obraz3d.jpg

 

Do budowy zamierzam wykorzystać powszechnie znany zestaw Willys MB Tamiya No.219,

 

willysbox.jpg

 

haubica M-8, S-Model nr E029 oraz…

 

m8box.jpg

 

…samodzielnie wybudować przyczepę Mk.I Lightweight 10cwt Airborne Trailer.

 

Willys Tamiya mimo, że ma 15 lat to chyba najlepszy na rynku model. Być może nie długo zagrozi mu Willys z Bronco – ale to się jeszcze zobaczy jaki będzie stosunek jakości do ceny i czy skórka za wyprawkę będzie warta.

 

Dlaczego S-Model a nie Vison? Cena podobna Vision, bardzo przyzwoity… ano zanim pokazał się Vision kupiłem S-Model. Już jakiś czas temu no i doczekał się.

 

Dlaczego „Zrób To Sam”, a nie Resin Cast 351158? To akurat bardzo proste 40€ to za dużo – nawet za dwie sztuki. Oczywiście już na wstępie kłopot stanowić będą koła. Trailer to brytyjska konstrukcja i koła trudno zastąpić czymkolwiek. Koła pochodzą od pojazdu Austin Tilly z cywilnym bieżnikiem. Tak, tak – Tamiya produkuje taki model (No.308) nie mam go. Hussar produkuje interesujące mnie elementy, pod numerem 35097. Póki co zamierzam zastąpić je niestety „czymkolwiek”, a w trakcie realizacji projektu spróbuję jakoś pozyskać. A zatem do roboty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się fajny temat sam sklejałem ten model i bardzo dobrze go wspominam a jeśli chodzi o ten od Bronko to już jest dostępny http://www.exito.sklep.pl/pl/p/BRONCO-CB-35106-135-US-GPW-14-ton-4x4-Utility-Truck-Mod.1942-w10-CWT-Trailer-Airborne-Crew/13465 oglądałem go na żywo i zestaw imponuje chyba sprawie go sobie na gwiazdkę http://modelarmour.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2871:bronco-gpw-4-ton-4x4-utility-truck-trailer-a-crew&catid=37:kits&Itemid=60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oglądałem go na żywo i zestaw imponuje chyba sprawie go sobie na gwiazdkę

Skorzystałem z Twoich linków, faktycznie przyzwoity i ulepszony w kilku miejscach, jednak półtorej stówy to mimo wszystko (jak dla mnie) przesada.

 

aż prosi się o dioramkę.

Będzie, wszystko będzie… w swoim czasie.

 

Nie zastanawiałeś się nad przyłączeniem do projektu grupowego?

Owszem, ale nie z tym. Moja wizja, pomysł na ten zaprzęg nie jest przedstawiony na żadnym z prezentowanych zdjęć, choć ostatnie – kolorowe - jest najbliższe tego, co chcę zbudować. Niestety na nim brytyjskie „Czerwone Diabły”. Stąd nie spełniam kryteriów regulaminowych.

 

widzę, że cosik ciekawego będziesz nam serwował

Zobaczymy czy się uda, ale postaram się.

 

Zaczynamy…od końca. Jako pierwsza na warsztat wjeżdża 75mm amerykańska haubica M8 z dywizjonu artylerii lekkiej, a raczej z S-Modelu.

 

m8inbox1.jpg

 

Sam dywizjon artylerii lekkiej 1PSBS składał się z:

-dowództwa dywizjonu,

- plutonu łączności

- 2 x bateria (po 4 działa w każej).

Czyli razem osiem dział. Dywizjonik jak widać lichutki. Według nomenklatury piechoty to raptem bateria i to nie pełna (dział powinno być 9) tyle, że u spadochroniarzy to się liczy nieco inaczej.

 

Żywica lekka, łatwa i przyjemna. Wszystkie części z woreczka. Nic nie brakuje. Powiedziałbym na nawet lekkie nadstany – są dwie osie. Ładny odlew bez bąbelków, stadium obróbki to formalność. Chodzi jedynie o usunięcie pozostałości po odlewach.

 

m8inbox2.jpg

 

m8a1.jpg

 

Żadnych specjalnych ingerencji raptem kilka drucików i łańcuszek.

Składa się przyjemnie, szybko i o…

 

m8a3.jpg

 

m8a2.jpg

 

…haubica w pozycji marszowej gotowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Żywica lekka, łatwa i przyjemna. Wszystkie części z woreczka. Nic nie brakuje. Powiedziałbym na nawet lekkie nadstany – są dwie osie. Ładny odlew bez bąbelków, stadium obróbki to formalność. Chodzi jedynie o usunięcie pozostałości po odlewach.

Czy miałeś inne zestawy tej firmy w łapkach? Chciał bym się zaopatrzyć u nich, ale nie wiem jak jest z jakością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haubica, w ostatnich podrygach Pactry, chyba doczekała się końca, jak jednak będzie w ostateczności to się jeszcze zobaczy.

 

m8b1.jpg

 

m8c1.jpg

 

m8d1a.jpg

 

 

Aby zabierać się do budowy przyczepki potrzebowałem planów (to chyba trochę za duże słowo, powiedźmy „rysunków”). To właśnie był jeden z głównych czynników hamujących dawne postanowienie rozpoczęcia tego projektu. Przygotowując się do wykonania owych rysunków starałem się zgromadzić jak najwięcej. Głównie opierałem się o poniższą stronę:

http://horsa.bizland.com/OBLI/Trailer.htm

 

Jednak najważniejszą fotografię, z wymiarami, co znacząco ułatwiło sprawę znalazłem tu:

http://hmvf.co.uk/forumvb/showthread.php?24393-Dimensions-Mk1-British-Airborne-trailer

 

Rysunki na papierze milimetrowym wykonałem jeszcze latem, ale dopiero teraz mogę na ich podstawie zabrać się do strugania modelu.

 

trailerplany.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Budowa zajęła kilka dni. W końcu święta sprzyjają takim projektom. Do wykonania przyczepki wykorzystałem plastikowe profile, starą kartę telefoniczną, płytkę PCV o grubości 0,5mm oraz kilka części z modelarskiego prosektorium. W sumie wyszło to tak:

 

trailera2.jpg

 

trailera1.jpg

 

trailera3.jpg

 

Cały czas otwarta pozostaje kwestia kół od Austina Tilly. Jednak gdybym chciał czekać aż będę dysponował wszystkimi niezbędnymi elementami to pewnie sprawa przeciągnęła by się o kolejne kilka… lat. Póki, co będą koła od poległego ‘łilisa’, a jak się trafią to się wymieni na właściwe.

Teraz przyszedł czas na ciągnik, ale to już w nowym roku.

 

Wszystkiego dobrego Koleżeństwu na 2013 rok!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawa za temat. Piękna haubica i przyczepa. Osobiście jestem fanem pojazdu jeep szczególnie w kombinacjach LRDG,SAS lub Para. Skala nie moja, ale w 1/72 też można coś fajnego wykombinować zwłaszcza że Dragon wydaje fajne jeepy, haubicę też zakupiłem z ACE i tak jak w twoim przypadku przyczepa będzie od podstaw. Może też się pochwalę jak zacznę to kombinować. Podsyłam linka jak by był potrzebny.

 

http://visualcollector.com/OBLI/JeepSignals.htm

 

Pewnie jednak już go znasz- dużo fajnych zdjęć

 

Pozdrawiam i życzę Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku

 

Artek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Osobiście jestem fanem pojazdu jeep szczególnie w kombinacjach LRDG,SAS lub Para. Skala nie moja, ale w 1/72 też można coś fajnego wykombinować zwłaszcza że Dragon wydaje fajne jeepy, haubicę też zakupiłem z ACE i tak jak w twoim przypadku przyczepa będzie od podstaw. Może też się pochwalę(...).

 

Zdaje się że Smok wydał ostatnio Willysa w wersji S.A.S. Przyznam, że jestem go ciekaw. Boję się tylko, że połknę haczyk... Haubica z ACE jeśli chodzi o jakość jest pewnie - jak wynika z mojego doświadczenia w postępowaniu z produktami ACE - biegunowo odległa od przywołanego Dragona. Co nie oznacza że niemożliwa do zrobienia. Tym bardziej zachęcam do pokazania. Jak do się mówi - ' w kupie siała'. Będzie raźniej.

 

W budowie pojawiają się pewne postępy. Tamiyowski Willys, zwyczajowo bardzo przyjazny.

 

a3at.jpg

 

 

Na przedniej masce zamontowałem stelaż dla zasobników na pociski haubiczne oraz przygotowałem dodatkowe kanistry do zamontowania między i za przednimi siedzeniami.

 

Główna modyfikacja to dodanie radiostacji (Wireless set No 19 - własnej produkcji) oraz elementów wyposażenia typowych dla pojazdów z radiem.

- skrzynek na obu błotnikach i tylnym vis a vis radia;

- dodatkowych baterii przed przednim siedzeniem i na tylnej burcie;

- uchwytu antenowego i anteny też na tylnej burcie;

(części wymienionych przeze mnie rzeczy na tym etapie nie widać ale zapewniam, że istnieją i wkrótce się zmaterializują na dowód czego przedstawię odpowiednie obrazki)

 

a6ay.jpg

 

Malowanie przebiegło gładko i po prawdzie nie za wiele tego było. Samochodzik i przyczepka to maleństwa. (Kółka od używanego auta).

 

c2ar.jpg

 

Projekt zaczął niebezpiecznie ewoluować, doliczyłem się siedmiu potrzebnych mi do niego figurek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie wychodzi. Kilka dni temu dotarł do mnie jeep S.A.S ze "Smoka" 1/72 typowy dla tego producenta. Główne charakterystyczne elementy tego pojazdu zostały zachowane, reszta to inwencja własna wykonania w oparciu o zdjęcia z epoki. Po układzie części w ramkach można stwierdzić że w niedługim czasie zostanie wydany jeep z S.A.S bądź L.R.D.G z Afryki północnej. Tak się zastanawiam czy nie zabrać się za ten moździerz w wersji mobilnej z linka który ci podrzuciłem, moździerz jest ze Zwiezdy. Jedyny problem w mojej skali to figuranci. Na Chwilę obecna walczę z jeep-em z dopancerzeniem Dragona. Trzymam kciuki za zestaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się miało pomalować się pomalowało, nawet kierowca się zrobił.

 

e8my.jpg

 

e9m.jpg

 

e10m.jpg

 

Raz wsadzony za 'fajerę' niech siedzi. Boje się go wyciągać.

 

e11mf.jpg

 

e12m.jpg

 

e13ms.jpg

 

to już cały pociąg, w prawdzie poskłądany na roboczo, ale tak z grubsza to ma być.

 

e14m.jpg

 

Teraz figurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękności Widzę że warsztat prawie na ukończeniu, będziesz dodawał podstawkę. Trzymam kciuki za efekt końcowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.