Skocz do zawartości

F-14A Tomcat Italeri 1/48


moralezz

Rekomendowane odpowiedzi

Bladek, masz racje - z owiewką może być problem, o ile Moralezz zdecyduje się ją zrobić w pozycji zamkniętej. Przy otwartej, różnicy nie da się właściwie zauważyć.

Bez rozpórki, a ze szpachlowaniem, efekt byłby ten sam, bo kadłub jest poszerzony przez żywiczny kokpit.

Moralezz, ładnie sobie poradziłeś. Świetny Tomcat powstaje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Pomysł z rozparciem plastiku nie był zły. Sprawdź tylko co dalej bo z owiewka już tak nie zrobisz. Skoro masz milimetrowe szczeliny do szpachlowania, myślę że co najmniej tyle samo będzie Ci brakować owiewki niestety.
Bladek, masz racje - z owiewką może być problem, o ile Moralezz zdecyduje się ją zrobić w pozycji zamkniętej. Przy otwartej, różnicy nie da się właściwie zauważyć.

Bez rozpórki, a ze szpachlowaniem, efekt byłby ten sam, bo kadłub jest poszerzony przez żywiczny kokpit.

 

 

Panowie - wyjaśniam: owiewka będzie w pozycji otwartej, więc tak jak pisze Marcin - problemu nie będzie.

Generalnie model ma być w konfiguracji jak na zdjęciu poniżej (jeszcze nie jestem pewien kombinacji podwieszeń):

 

konfiguracja_zps58a868b2.jpg

 

Moralezz, ładnie sobie poradziłeś. Świetny Tomcat powstaje!

 

Bez szaleństw, bez szaleństw proszę. Poczekajmy do końca

 

Zaczynam się rozglądać za kociakiem w 32.

Fajnie to wygląda.

 

Dzięki AMO. Kocura w trzydwójce na pewno znajdziesz - tam dopiero będzie pole do popisu

 

Ciekawy przeszczep. Musimy zrobić porównanie i innych elementów

 

Do tej pory "przeszczepiłem" z Academy TCS, pokrywe działka, płetwy podkadłubowe i stateczniki pionowe. Na pewno wykorzystam tez belki podwieszeń, golenie podwozia z osłonami. Uzbrojenie podwieszane też raczej będzie podebrane, ale po delikatnym tuningu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Obie części kadłuba połączone ze sobą. Ale żeby nie było za pięknie - kolejny zonk. "Pokrywa" (żywicznego kokpitu) za fotelami załogi nie za bardzo pasowała do wyprasek - po sklejeniu całości wystawała ponad gdzieś o 1mm, a poza tym miała niewiele wspólnego z rzeczywistością - w oryginale jest tam wszystko pointowane, a Airesowy wyrób ma żebra. Więc najprostszym sposobem było usuniecie wszystkiego i zrobienie własnego elementu:

 

Oryginał

 

Doc1-307.jpg

 

70_zpseb0929b7.jpg

 

71_zpsc0eec120.jpg

 

72_zpsbf67959d.jpg

 

73_zpseb128973.jpg

 

Zrobiłem sobie szablon w programie graficznym - niestety mocno uproszczony, bo raczej w tej skali nie odwzorowałbym wszystkiego dokładnie. Wzorzec wydrukowałem na taśmie maskującej, wyciąłem kształt tej pokrywy z płytki polistyrenu grubości 0.2mm, nakleiłem i zaokrągloną igłą "wygniotłem łby nitów:

 

75_zpsed3bdc2d.jpg

 

74_zps8a1e6de8.jpg

 

69_zps95eff336.jpg

 

Efekt finalny:

 

76_zpsf3c28d80.jpg

 

77_zps4492b4f6.jpg

 

Dojdą jeszcze oczywiście wszelkie "pierdoły" związane z mechanizmem zamykania owiewki.

 

Ponadto pacjent przeżył przeszczep stateczników pionowych :

 

78_zps9ed80d23.jpg

 

79_zps2cbaec04.jpg

 

80_zpsee151498.jpg

 

81_zps1e2f297a.jpg

 

Jeszcze kosmetyczne poprawki i będzie OK.

 

Na chwile obecną model prezentuje się tak:

 

82_zps0ba95327.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiasem mówiąc mam na kim się wzorować przy następnym modelu :-D kawał zarąbistej roboty oglądam dalej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Coś drgnęło... Wiatrochron zrobiony od środka. Chciałem, żeby choć minimalnie przypominał to, co zrobił Giuseppe w swoim F-14 HB. Niestety wyszło jak wyszło. Do tego jeszcze fotki w makro mnie dobiły...Tak już zostanie:

 

86_zps2107d1be.jpg

 

85_zps0e7f2178.jpg

 

83_zpsca7442c5.jpg

 

84_zps5c5898dc.jpg

 

88_zps2dd7127e.jpg

 

89_zps070d629b.jpg

 

90_zps3a66789f.jpg

 

Tak to wygląda na "sucho"

 

87_zpsd2275d13.jpg

 

Generalnie było kilka podejść do tej części - o mało co nie zakończyło by się wszystko zniszczeniem elementu - przeróbki + żywice Airesa + zestawowe wypraski to nie jest dobre połączenie. Ponadto model dostał dwie podkadłubowe wyrzutnie AIM-54 i ostatecznie wybrałem konfigurację podwieszeń. Będzie tak, jak na poniższej fotce:

 

F-14-Tomcat2xPhoenix3xSparrow2xSidewinderVF-33_zps6d87fc08.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dlatego, że relacja dotyczy modelu najbrzydszego z brzydkich samolotu, a autor się nie przykłada ;)

 

A tak zupełnie serio, to te detale co tu Moralezz pokazuje, głównie nam tomkaciarzom mówią ile serca jest w to włożone. Zwłaszcza, że to zestaw Italeri.

 

Świetny Tomcat powstaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marcin za słowa otuchy - mam cichą nadzieję, że wkładając w niego sporo pracy, powstanie model, który swoim wyglądem nikogo nie przestraszy

 

Boros - jako "wodzirej" tego warsztatu, obiecuję że będzie coraz głośniej, dlatego zamieszczam małe postępy w pracach . "Wyposażyłem" komorę drabinki załogi - oczywiście wersja mocno uproszczona. Musiałem dużo kombinować, żeby zrobić i pokazać główne detale widoczne w tej wnęce - niestety popełniłem błąd już na samym początku budowy, robiąc ją za płytką i delikatnie za wąską, dlatego efekt końcowy nie powala:

 

91_zps30d856f0.jpg

 

92_zps4c278c6f.jpg

 

93_zps466fe442.jpg

 

Teraz czas na komorę sondy do uzupełniania paliwa w locie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja z Calverton - sonda do uzupełniania paliwa w locie i komora praktycznie gotowe. Do zrobienia został właściwie mechanizm wysuwania/wsuwania sondy+obudowa czerwonego reflektora (ale to dopiero przed samym malowaniem, po wklejeniu na stałe). Komora i cała sonda (z wyjątkiem pokrywy - blacha Edka) wykonana od podstaw:

 

Może to nie Master, ale cieszy :

 

95_zps6bca25ad.jpg

 

94_zpse18dfbab.jpg

 

99_zps39260fff.jpg

 

100_zps955cf063.jpg

 

101_zps5580dadb.jpg

 

102_zps667279f0.jpg

 

103_zps9d424dc3.jpg

 

"Pasowanko" :

 

98_zpsc497075d.jpg

 

97_zpsd4df02d1.jpg

 

96_zps1e249725.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał - jakie ja tam standardy kreuje... GEM, Darek, Marcin Witkowski - owszem, Oni kreują. Ja tylko staram się w miarę poprawnie skleić to, co jest w pudełku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Krótki raport z pola bitwy:

Z nowym rokiem Photobucket zrobił niespodziankę i pozmieniał mi adresy wszystkich zdjęć, dlatego w warsztacie wcięło wszystko. Może ktoś się kiedyś z tym spotkał i wie jak to odwrócić?

 

Jeśli chodzi o model - kadłub gotowy do malowania...

 

104_zpsb1da9986.jpg

 

105_zps016fd9bc.jpg

 

106_zps85fc2e38.jpg

 

107_zps31ded72b.jpg

 

...po surfacerze i delikatnych poprawkach blacharskich...

 

108_zps95279fee.jpg

 

109_zpsc2dba713.jpg

 

...i po preshadingu:

 

 

111_zps6e1c20bd.jpg

 

110_zps875fb532.jpg

 

Na pewno w ciągu kilku dni model dostanie kolor bazowy. Ponadto w budowie uzbrojenie podwieszane, hak i golenie podwozia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dopiero początek malowania - teraz zabawa z rozjaśnieniami/wypłowieniami paneli, w kilku miejscach touch-upsy oraz wszelkiego rodzaju zacieki/wycieki. Nie będę starał robić się jakoś bardzo zmęczonego samolotu, aczkolwiek nie chciałbym żeby to była "nówka sztuka" - oryginał z tamtego okresu nie był jakoś specjalnie styrany. Najbardziej i tak obawiam się soli, bo nigdy jeszcze tej techniki nie próbowałem. Ale jestem dobrej myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z prośba jednego z forumowiczów, sukcesywnie będę wrzucał fotki z poprzednich postów, z braku możliwości ich edytowania (które po "awarii" PB są niewidoczne). Proszę moderatorów o wyrozumiałość

 

Sekcja przednia:

 

6-1_zps8a11027b.jpg

5-1_zps83bd5147.jpg

4-1_zpscbe77289.jpg

7-1_zpsf49b9a42.jpg

12-1_zps2a922472.jpg

13_zps803b1aa6.jpg

14_zps89ce25de.jpg

15_zps82a818c1.jpg

17_zps7ee7bafe.jpg

19_zps1a880987.jpg

20-1_zps277a3619.jpg

21-1_zpscc152cc3.jpg

22_zps3831aa1f.jpg

23_zpsfd712dc7.jpg

24_zpsb957ff13.jpg

25_zpsfd2846ab.jpg

32_zps74c6ccf6.jpg

30_zps951df170.jpg

28_zps948f4284.jpg

38_zps5199453a.jpg

36_zps1dc2a31a.jpg

35_zps28b44f73.jpg

39_zps4db8b9c3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieżąca aktualizacja

 

Goleń podwozia przedniego zrobiona:

 

119_zps53615025.jpg

 

120_zps48bb1d60.jpg

 

121_zps6803aa53.jpg

 

Skrzydła i stateczniki poziome skończone - efekt powiedzmy, że mnie zadowala. Po złożeniu całości będzie jeszcze sól:

 

118_zps1c792e82.jpg

 

117_zps12374dbd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.