Skocz do zawartości

Mil Mi-17 Eastern Express 1/144


tees

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów.

No i kolejna miniaturka w skali 1/144 ukończona. Tym razem padło na śmigłowiec. Przyznam ze z duża rezerwa podchodziłem do tego modelu patrząc na wypraski i przyznam szczerze że wątpiłem czy wogóle można z tego coś zrobić , coś co będzie można nazwać modelem a nie zabawka.

Spory wkład pracy , porównywalny z modelem tego śmigłowca w innej skali dał jednak w miarę dobre jak na mój gust efekty. Najwięcej pracy było przy korektach kształtów bryły śmigłowca. Dorobienie wielu elementów było już w zasadzie kosmetyką.Największe wątpliwości budził u mnie oszklony przód tego modelu. Elementy składowe naprawdę nie napawały optymizmem. Jednak po końcowym montażu stwierdziłem ze ta cześć tego modelu jest lepiej odtworzona jeśli idzie o sam kształt niż na przykład w modelu Mi-8 Zwezdy w skali 1/72. Przyszedł czas na malowanie. Z racji braku odpowiednich kaleczek z numerem taktycznym nie miałem większego wyboru. Dopasowany numer 607 pochodzi z zestawu kalkomanii Italeri dedykowanego do ................An-2 w skali 1/72. Konkretnie do chińskiego malowania tego samolotu. Oczywiście brak godła 103 Pułku jest do uzupełnienia dzięki pomocy koleżeńskiej jednego z kolegów z tego forum . No i oczywiście musiał być w kamuflażu wiec wybrałem tenże śmigłowiec z początkowego okresu użytkowania w 103 Pułku. Ten póżniejszy dwubarwny jakoś mi potocznie mówiąc nie lezy.

Co mi wyszło z tego pokazują fotki.

68e8ac2be59953e7.jpg

aa347596eaa79b3d.jpg

2369ad4769db963c.jpg

7d2b71cc05f94a6f.jpg

c07eb987ee18eea0.jpg

f0f24c2d0d19d804.jpg

d724582b5f844ec9.jpg

a8231955d228a033.jpg

 

W magazynku czeka jeszcze drugi egzemplarz który będzie jako maszyna uzbrojona ale to dopiero za jakiś czas.

Oczywiście fotka z pieniążkiem. A jakże .

3cb9d80faed5ca07.jpg

 

I w komplecie z modelem Antka . Na półce naprawdę tworzą zgrany duet .

560e2b76547b8a6d.jpg

 

Pozdrawiam

Darek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,tak to prawda-Zvezda to się może uczyć od ciebie...jak ma wyglądać przód tej maszyny ...a tak wogóle super model,fajnie wymalowany,mój klimat .....i pytanie które już ci zadano-jakie to kolorki,jeśli możesz podać...i z jakich lat jest te malowanie?...bo wydaje mi się,że to podobny okres jak ten z którego chcę wykonać mój MI-2 2212

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dobre słowa opini kolegów. Naprawdę milek w oryginale (mam na myśli model) prezentuje się fajnie.

Jeśli chodzi o szachownice to odsyłam was do fotki która się podpierałem przy budowie tego śmiglaka.Zdjęcie to powinno rozwiać wątpliwości.

 

http://galeria.aviateam.pl/photo/4459

 

Może i troszeczkę na niej te kolorki nie takie jak na modelu ale moja podporą były też również artykuły prasowe (Lotnictwo z szachownicą) opisujące służbę naszych Mi-17tek w Polskim Lotnictwie od samego początku jak również ich kolorystykę i właśnie na ich podstawie postanowiłem wyostrzyć kolorki do stanu w jakim u nas zaczynały służbę. Data wykonania tego zdjęcia to 1992 rok . Temu może odcienie już nieco na niej są wyblakłe a sam śmigłowiec wszedł na stan lotnictwa w latach osiemdziesiatych.

Kolory jakie użyłem to: Ochra - mieszanina na oko Humbroli 83 , 125 , 186 i białej 34.

Szaro niebieski to Pactra A41 z domieszką A49 navy blue i czarnej . Równiez na oko

Lekko wypowiała oliwka to Gunze H64 - RLM dark green 71

Niebieska na spodzie to Gunze H45 przyciemniona Gunze H69 - RLM gray 75

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 91 albo 92 roku,modernizowali u nas kolej linową "NA KOPĘ"...i właśnie pamiętam maszynę,która dżwigała ostro podpory i beton...numerów bocznych nie pamiętam,ale mój wzrok przyciągały wymalowane "oczy" nad kabiną,w kolorze niebiesko-biało-czarnym...tak kojarzę...i od tamtej pory zostałem już na stałe miłośnikiem tego śmigłowca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szachownice i kamo zmienialy sie jak rękawiczki, ale .....

1. link do zdjecia to napewnio nie Tomaszów jak napisano na zdjęciu

2. jako dzwigi to chyba Mi-17 z Kukurystanu latały - mialy oczeta

reszte informacji uzupelni Cinekf1

 

poczułem się wywołany do tablicy :-)

 

Dokładnie Adam, oczy opisane przez Sławka nosiła 605 z Leźnicy, , "smutne" czarno - żółte miała 602 - też z "Kukurystanu" :-)

 

zdjęcia autorstwa Wacława Hołysia

gldf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szachownice i kamo zmienialy sie jak rękawiczki, ale .....

1. link do zdjecia to napewnio nie Tomaszów jak napisano na zdjęciu

2. jako dzwigi to chyba Mi-17 z Kukurystanu latały - mialy oczeta

reszte informacji uzupelni Cinekf1

 

poczułem się wywołany do tablicy :-)

 

Dokładnie Adam, oczy opisane przez Sławka nosiła 605 z Leźnicy, , "smutne" czarno - żółte miała 602 - też z "Kukurystanu" :-)

 

zdjęcia autorstwa Wacława Hołysia

gldf.jpg

kartonowy MI-17 z firmy GPM ma w opisie przydział w Łęczycy....a te niebieskie oczka miał tylko ten egzemplarz?...bo jeżeli tak-to ten był u nas w Karpaczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj koledzy mieszacie, mieszacie ludziom w głowach...

a te niebieskie oczka miał tylko ten egzemplarz?...
Nie tylko. Taki sam kolor i wzór, tylko bardziej zmrużone miał "602" z Leźnicy.
jako dzwigi to chyba Mi-17 z Kukurystanu latały
Sto Trzeci też robił prace dźwigowe.

 

A modelik świetny, bo :

- z szachownicami

- łaciate kamo

- no i ta skala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to dobrze bo miałem Cię już uświadamiać :-)

 

Co to zadań dźwigowych nie twierdzę, że monopol miała tylko Leźnica, potwierdziłem tylko kwestię oczu na leźnickich Hipach. Natomiast co do oczu na 602 to były dwie wersje:

pierwsza:

87ia.jpg

 

i druga - ostatnia :-(

3jqx.jpg

druga fotka oczywiście Wacław Hołyś :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast co do oczu na 602 to były dwie wersje
No dokładnie jak piszesz i pokazujesz.

Z tymi żółtymi to nawet stoi u mnie na półeczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten śmigłowiec tarmosił u nas słupy(605 lub 602)....bo sprawa wyglądała tak,że najpierw przyleciał piękny,bialy, czechosłowacki MI-8...ale oni nie dali rady,więc "poprosili" wojsko...I wtedy dopiero pierwszy raz zobaczyłem,że w podobnych bryłach i gabarytach istnieją dwie różne maszyny MI-8 i MI-17...A jak zobaczyłem te ślepia,to dla mnie miłość od pierwszego wejrzenia...i pamiętam,że pochodziły spod Łodzi...więc wiem już teraz,że napewno z Łęczycy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 years later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.