Skocz do zawartości

Sherman III Dozer "El-Mughazi" Dragon + UM 1/72


gumowy01

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Rozpoczynam kolejny temat w postaci Shermana III w wersji z zamontowanym urządzeniem spychającym Dozer. Pojazd docelowo ma być wykonany w malowaniu Dowództwa 2 Brygady Czołgów II Korpusu Polskiego z wiosny 1945roku o nazwie własnej "El Mughazi". Pojazd będzie budowany w oparciu o dwa modele, czyli wanna kadłuba z zawieszeniem i dozerem będzie pochodziła z zestawu UM "M4A2 Sherman with M1 dozer blade nr kat 214" góra kadłuba pochodzi z zestawu Dragona "Sherman III nr 7288" wieża też z zestawu Dragona "M4 75mm w/Deep Wading Kit Normandy nr 7367" Ktoś by się zapytał czemu taki rozszczep członków, ano dla tego że do Shermana III dostałem kadłub DV z żywicy firmy Iron Division II i będzie robiona z niego wersja z walk pod El Alamein, natomiast z M4 z kominami będzie robiony Sherman Fascine Carier.

Teraz zdjęcie oryginału

iNNhORM.jpg?1

zdjęcie pochodzi z publ. A.A. Kamiński Od Acromy do Zwycięscy cz.3

A teraz front robót połączenie wanny z UM z kadłubem z Dragona wbrew obawom będzie bardzo proste. Należy jedynie do kadłuba z przodu dodać paski polisternu aby dopasować go do przekładni z UM. Ku mojemu zaskoczeniu zawieszenie z UM jest całkiem w porządku. Sam dozer wymaga niewielkiego uzupełnienia detali. Lepszy byłby żywiczny z Calibre 72, ale ten z tego co się dowiedziałem nie jest już produkowany (szkoda bo go kiedyś posiadałem, jednak coś mnie podkusiło aby go sprzedać ) Największe to co zaobserwowałem na zdjęciu oryginału, że posiada on rzadko występującą odmianę wieży w polskich Shermanach III bez pistol portu, a co za tym idzie po drugiej stronie ma pogrubiony pancerz wieży czyli policzek.

Pierwsze zdjęcia wykonałem jednak aparat pojechał na wycieczkę zanim zrzuciłem zdjęcia i będzie z powrotem w przyszłym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Na wstępie chciałbym się przyznać że niejako celowo wsadziłem temat z tym Shermanem przed pokazaniem zdjęć rozgrzebanego warsztatu, chcąc wywołać dyskusję na jego temat, jednak do takowej nie doszło, szkoda

Tak więc pierwsze zdjęcia warsztatu, na razie poprawiona wanna kadłuba pochodząca z zestawu UM uzupełniona o charakterystyczne tury wydechowe z tyłu wykonane od podstaw, żaluzja nad nimi jest zmodyfikowana z jakiegoś Shermana z Dragona, tak samo jak ucho do haka holowniczego. Z przodu wanny na osłonie przekładni zamontowałem listwę ze śrubami mocującymi z blaszki pochodzącej z zestawu UM, którą jednak wcześniej nakleiłem na pasek polisternu gr 0,25 mm występ jak powstał przed listwą "zaszpachlowałem" masą dwu składnikową Miliput. Po wyszlifowaniu będzie tam charakterystyczny garb taki jaki powinien być w oryginale. Góra kadłuba pochodzi z Dragona aby spasowała do wanny z UM z jej przodu przykleiłem paski polisternu, oraz poprawiłem linie spawu. Kadłub jest w zasadzie gotowy do złożenia w całość pozostaje jedynie uzupełnić spawy przy bocznych wzmocnieniach kadłuba. Wieża w miejscu wyciętego pistol portu dostała kawałek płytki polisternowej i szpachli Tamiya, po drugiej stronie dorobiłem z miliputa policzek. O wózkach wspominałem wcześniej że fajnie się prezentują, górna płetwa jest z blaszki zestawowej UM. Muszę powiedzieć że w zestawie UM jest fajny profil do prawidłowego kształtowania tej blaszki. Na koniec kilka słów na temat Dozera. Ten z zestawu UM jedynie w zarysie przypomina oryginał, został on na razie posklejany z tego co zaproponował producent teraz będzie się waloryzował. Dosyć gadania teraz zdjęcia tego co zrobione.

Zapraszam do oglądania i oczywiście do dyskusji

QxJF1zG.jpg?1

ysiipZq.jpg?1

ODJOAzP.jpg?1

KGTi2fa.jpg?1

pFPPtu3.jpg?1

R1BdQ4o.jpg?1

RAJ0wCU.jpg?1

fre4wVE.jpg?1

Bl4n8Gz.jpg?1

Beuk3RZ.jpg?1

gwzQm0J.jpg?1

Ne8NJra.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny temat, będę często zaglądał Arturze Miałem kiedyś skompletowany zestaw pod budowę polskiego dozera tj. model dragona+ zestaw calibre72.. sprzedałem Konwersja calibre72 zdaje się że jest do sprowadzenia przez eduard z Wrocławia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka Hubercie

Cieszę się że się podoba. Co do Dozera z Calibra to dowiadywałem się u znajomego z Czech i się dowiedziałem że z produkcji wyszedł razem z kominami do Shermana. No chyba że w jakimś sklepie leży gdzieś zapomniany na zapleczu. Ale spróbuję powalczyć z tym co jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysł bardzo mi się podoba. a gąsieniczki jakie dasz? bo te z zestawu UMa niestety nie nadają się do niczego :-(

Po czym wnosisz? Dragon to o ile dobrze kojarzę w tej skali to gumy, a w UM ogniwka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jedynym (przynajmniej dla mnie- załączone do tematu) zdjęciu tego pojazdu na temat gąsienicy możemy powiedzieć niewiele. Myślałem o zastosowaniu gąsienicy T 49 pochodzącej z zestawu M4A1 Normandia Dragona. Taką gąskę posiadał bliźniaczy Hill 69. Co do gąsek z UM to mają jak całe Shermany uproszczenia. Nie wiem czy już nie są lepsze od nich stare gąsienice z Esci. A te z UM z powodzeniem będą służyć w jakimś projekcie jako dopancerzenie, pod warunkiem jak się je odwróci zębami do góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gumiaki Dragona są bardzo dobre wymiarowo i dobrze dają się kleić i malować. Ogniwka UMa są za wąskie, jesli dobrze pamiętam o 1,5 mm i to robi różnicę. Sam kiedyś kupiłem UMa tylko ze względu na gąsienice i niestety rozczarowałem się bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto miał takie problemy, no chyba że chciał połączyć np dłuższy kadłub od M4A4, na standardową wannę od M4 No to wtedy fakt wanna będzie krótka. A teraz poważnie wanna z UM, zresztą tak jak góra kadłuba wymiarowo pasują do siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Hej

Trochę ostatnio popracowałem przy Shermanku. Aktualnie kadłub jest złożony, na przekładni przedniej i wieży wykonałem imitację faktury odlewu. Wykonałem ją przy pomocy szpachlówki w tubce Tamiya Putty rozrzedzonej gunziakowym rozcieńczalnikiem Mr. Color Leveling Thiner. Najwięcej zabawy miałem z zamocowaniem prawidłowo jarzma M34A1, które to w tym co zaproponował dragon odbiegało znacznie od oryginału a mianowicie część nr A2 należało dopasować do otworu w kadłubie a następnie wkleić go na równo z kadłubem, następnie z części A15 należy zeszlifować kołnierz i wkleić na część A2, potem jedynie pozostaje dorobić kolucha transportowe i gotowe tak aby przedstawiały oryginał jak poniżej

Zkshs3f.jpg?1

zdjęcie pochodzi ze strony http://the.shadock.free.fr/sherman_minutia/index.html

Wymieniłem też lufę zestawową na toczoną z RB. Na chwilę obecną wykonałem jedynie spawy przy dodatkowych płytach pancernych oraz dodałem wykonane uchwyty w kadłubie i wieży.

A teraz zdjęcia. Proszę o uwagi i wskazówki.

znA7FXc.jpg?1

DHA3KKl.jpg?1

wcQdEnR.jpg?1

TSVNijf.jpg?1

5jq807e.jpg?1

PI6SEIl.jpg?1

8qwanCG.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popraw jeszcze spawy bocznych płyt dopancerzenia,bo słabo trochę wyglądają w kształcie. Szpary koło dorabianych uchwytów na wieży zalej szpachlą w płynie.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko na razie wykonałem zdjęcia po wklejeniu uchwytów wiem że są tam szpary w finale ich nie będzie to samo ze spawami. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień też wygląd gniazda dodatkowej anteny w przedniej płycie kadłuba w M4A2 wyglądała inaczej ,smok poszedł na łatwiznę i dał od M4( jak ktoś może niech wstawi zdjęcie bo ja nie mogę dzięki z góry) pozdrawiam OLO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

A dziękuję. Starałem się ją zrobić jak najbardziej delikatną i na wieży i na osłonie przekładni amerykański odlew był o połowę delikatniejszy od rosyjskiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę prac do przodu. Na sąsiednim forum kolega zasugerował wymianę górnej płyty nad silnikowej na fototrawioną. Przemyślałem sytuację z zakupem górnej pokrywy silnika z blaszki, i stwierdziłem że nie będę jej kupował tylko coś pokombinuję. Główny problem w tym co wydał Dragon to że żaluzje w osłonie są raz za duże, a dwa że są za głęboko. Postanowiłem w ich miejsce zainstalować te z UM po wcześniejszym wyżłobieniu miejsca, odpowiednim pocienieniu elementu z UM i dopasowaniu go do przygotowanego miejsca w kadłubie. Kilka zdjęć

Xi0bwVh.jpg?1

http://the.shadock.free.fr/sherman_minutia/engine_deck/engine_decks.html

Taki efekt chciałem osiągnąć, a oto co mi wyszło:

ErDKMO1.jpg?1

kzSmPRg.jpg?1

Efekt nie jest może powalający, jakoś ujdzie a jak nie to zamaskuję jakimś wyposażeniem, które i tak idzie na górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień też wygląd gniazda dodatkowej anteny w przedniej płycie kadłuba w M4A2 wyglądała inaczej ,smok poszedł na łatwiznę i dał od M4 pozdrawiam OLO

 

Dzięki Olo za podpowiedz W ferworze walki z dwoma modelami nie zauważyłem że ten element także został spartolony przez Dragona. Już poprawiłem.

Tak powinien wyglądać ten element w oryginale

w6f1KIP.jpg?1

http://the.shadock.free.fr/sherman_minutia/index.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się i będą wszystko po kolei

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam ponownie.

Dawno mnie nie było na warsztacie, przyczyn było kilka ale najważniejsze że dobrnąłem do zakończenia prac nad sklejeniem a w zasadzie wykonaniem od podstaw Dozera. Efekt mnie zadowala. Poprawiłem tez włazy w shermanie. Powoli kończę podstawkę, przygotowałem ludków i różne szpeje na model.

iKLwlm4.jpg?1

BenfF1V.jpg?1

LzLSrW8.jpg?1

XcezdaV.jpg?1

7lWksK8.jpg?1

lQdbg9k.jpg?1

1hGEa3T.jpg?1

REVjsFj.jpg?1

qzlSA56.jpg?1

RVe3257.jpg?1

Lta5Zy3.jpg?1

Akh7jBL.jpg?1

 

Teraz malowanie brudzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.