Jump to content
Botan

Zapowiedzi/Nowości - First To Fight (kolekcja Wrzesień 1939)

Recommended Posts

Nie mam numeru 12...jeszcze

nie sądziłem , ze trzeba kupic wszystkie wydania by zobaczyc okladke nr 13...

Ale dajmy juz temu spokój. Moje oczy i ciekawość juz zostały zaspokojone ...

Mały opis tego co znajdziemy w pudełku nr. 13 z FTF.

Wkrótce: Renault FT-17* w/ octagonal turret - FTF PL1039-13 (1/72)

W numerze 13. otrzymamy model tylko z jedną wieżą (octagonalną = ośmiokątną), w kolejnych numerach będzie model z wieżą odlewaną Berlieta. Oba zestawy będą posiadały dwa rodzaje uzbrojenia, karabin maszynowy Hotchkiss wz. 14 kal. 8 mm oraz armatę Puteaux SA 18. Przednie koła w układzie jezdnym są wczesnej wersji produkcyjnej, drewniane wieloklinowe.

*- skrót FT to nic innego jak skrót faible tonnage (franc.), co oznacza lekkiego tonażu (lekki), a nie French Tank* (tank/czołg = char), która to nazwa jest często błędnie używana. Hmm, sam parę razy popełniłem ten błąd :(

Zauważyłem, że kilka sklepów pośpieszyło się i posiada ten model w swojej ofercie z wprowadzającym modelarzy w błąd opisem modelu: FT-17 Light tank (hexagonal turret), a nie (octagonal turret).

10404432_819807158037336_3267604611050568251_n.jpg

Edited by Guest

To dlaczego w ramkach są 2 wierzyczki?

Bo nie opłaca się robić oddzielnych ramek dla wieżyczek. Chyba widziałeś ramkę od "Wrotki"??

Bo nie opłaca się robić oddzielnych ramek dla wieżyczek. Chyba widziałeś ramkę od "Wrotki"??

Nie

Czyli będą pracowicie wycinać wieże z ramek przed zapakowaniem? Czasem widuję takie podejście do tematu i nie przestaje mnie ono dziwić - dodawanie sobie roboty tylko po to, żeby modelarzom (klientom) zrobić na złość.

Przyznam, mnie też to trochę dziwiło, ale ... czy to jest jakiś problem? Ja go nie widzę, tylko to, że FTF'y siedzą i mordują się z tą wycinanką

Musi to wyglądać komicznie i chciałbym to zobaczyć

Nie

To masz problem

przede wszystkim "wieŻyczki" ,a nie wieRZyczki"

wiekszość przeglądarek na komputer daje informację o ortografii :-)

po drugie mimo mozolnego wycinania komuś na FB zdarzyło się dostać Fiata 621 z k.m nie wyciętym z ramki więc jest cień szansy ,że ktoś dostanie obie wieżyczki :-)

co do tłumaczenia spotkałem się też z " Franchisseur de Tranchées" "trench crosser"

co do tej ramki...kupię po sztuce bo mam jakąś wizję ale wolę stareńkiego RPM z kompletem kadłubów i wież i uzbrojeniem

Czyli będą pracowicie wycinać wieże z ramek przed zapakowaniem? Czasem widuję takie podejście do tematu i nie przestaje mnie ono dziwić - dodawanie sobie roboty tylko po to, żeby modelarzom (klientom) zrobić na złość.

no właśnie...w przypadku FT-17 mogliby i tak z powodzeniem zostawić obie wieżyczki bo i tak da się zrobić albo z ośmiokątną wieżyczką albo z odlewaną....więc i tak trzeba kupić kolejny model do tej drugiej wersji...ta sama sprzedaż ...specjalne bicie piany ,żeby wydłużyć czas trwania kolekcji...

jasne ,ktoś spyta co zrobić z wieżyczkami ,które nie wykorzystamy?

zrobić fragment dioramki z linii Maginota w wbudowanymi wieżami w roli bunkrów.

http://the.shadock.free.fr/Tanks_in_France/stmarcel/imagepages/image26.htm

http://www.wargameterrain.co.uk/index.php?act=viewProd&productId=26

Zauważyłem, że kilka sklepów pośpieszyło się i posiada ten model w swojej ofercie z wprowadzającym modelarzy w błąd opisem modelu: FT-17 Light tank (hexagonal turret), a nie (octagonal turret).

10404432_819807158037336_3267604611050568251_n.jpg

Gwoli ścisłości - wieża odlewana produkowana była przez odlewnię Paula Giroda w Ugine, a wieża granasta została opracowana i produkowana przez zakłady Berliet, jako "substytut" ze względu na nieregularne dostawy z Ugine.

W literaturze wieżę odlewaną nazywa się najczęściej "wieżą Girod", a graniastą "wieżą Berliet". *

Zatem Twoja fotka sieje wśród modelarzy jeszcze większy zamęt niż słówko "hexagonal" użyte przez konkurencję (jak mniemam).

* - Wielki Leksykon Uzbrojenia, tom 5 - Czołg lekki Renault FT

*- skrót FT to nic innego jak skrót faible tonnage (franc.), co oznacza lekkiego tonażu (lekki), a nie French Tank* (tank/czołg = char), która to nazwa jest często błędnie używana. Hmm, sam parę razy popełniłem ten błąd :(

FT to nie skrót tajemniczej nazwy, tylko oznaczenie projektu zgodnie z wewnętrznym kodem używanym w zakładach Renault (następnym po czołgu projektem był 7-tonowy samochód przeznaczony do przewozu czołgów na dłuższych dystansach - Renault FU) - źródło j.w.

Sporo zdjęć ocalałych FT-17 z całego Świata zebranych w jedną całość.

PS. czy zauważyliście, że modele znajdujące się w tle na pudełkach są w pewnym sensie zapowiedziami modeli jakie mają ukazać z serii?

- C2P = Bofors 40mm

- SdKfz. 263 = Pz.I B*/Wz.29

- TK-3 = Kfz. 15

- Kfz. 13 = Fiat 621*

- Wz. 34 = Opel Blitz

- Pz. I B = Boforsy wz.36* (x2)

- Pz. III D - TKS z KM*

- Wz. 34-II = SdKfz 221

- xxxxx = C4P*

- xxxxx = Kfz 14*

- xxxxx = PaK 36* (x2)

- xxxxx = wóz konny (komplet)*

- xxxxx = Fiat 621 z ckm*

- xxxxx = CKM wz.30*

- xxxxx = FT-17

- xxxxx = KB UR*

- xxxxx = 47 mm Granatnik wz.36

- xxxxx = Panzer III E*

W tle, koło FT obsługa wozu konnego.

10390077_807173285967390_5830592040250025017_n.jpg

CKM/RKM Browning/

1959439_807173279300724_1401883025015588880_n.jpg

itd...

*- ukazały się/ukażą się.

No to jak już tak iść w merytoryczną czystość to nie powinno być na pudełku "Renault FT" ?

następnym po czołgu projektem był 7-tonowy samochód przeznaczony do przewozu czołgów na dłuższych dystansach - Renault FU

Oj akurat Renault FU to by się przydał... Może Beck wypuści - Adamie wiesz coś może?

Oj akurat Renault FU to by się przydał... Może Beck wypuści - Adamie wiesz coś może?

Powiem tak, każdy może napisać do Darka i zapytać się. On nie gryzie, tu jest kontakt.

No to jak już tak iść w merytoryczną czystość to nie powinno być na pudełku "Renault FT" ?

Ależ oczywiście - z tym, że jest to uwaga kierowana do wydawcy, a nie do mnie...

Choć z drugiej strony p.Adam Jońca w cytowanej wcześniej publikacji pisze również...

"Kiedy pojawił się zapis FT-17, nie bardzo wiemy.

Może ma to związek z tym, że Amerykanie swoją kopię czołgu FT nazwali M1917, a może z jeszcze późniejszymi wydarzeniami, gdy we Francji zmieniono system oznaczania wprowadzanych do służby czołgów i np. czołg piechoty zakładów Renault z 1935 roku dostał symbol R35, a czołg kawaleryjski wytwórni Hotchkiss symbol H35. Bałagan powiększyli Niemcy, nazywajac zdobyte w 1940 roku francuskie czołgi FT - Panzerkampfwagen 17/18 R 730(f).

Nazwy FT-17 nie należy traktować jako błędnej - dodanie "17" po prostu dobitniej wyraża, że chodzi o czołg z 1917 roku, a nie a jakikolwiek inny czołg Renault."

co ciekawe czasem więcej informacji i zdjęć znaleźć można wpisjąc "skróconą" nazwę tj. Renault FT niż "pełną" FT-17...

taka mała dygresja z poszukiwań zdjęć tego przyjemnego czołgu...

O traktorku, warto poczytać i pooglądać:

- Track Story 10 - Renault FT

- Vanguard 46 - The Renault FT Light Tank

- Bruno Jurkiewicz - Les Chars français au combat

- Steven J. Zaloga - French Tanks of World War I

zakupiłem to pokażę zawartość i porównuje z raczej jedynym osiągalnym w tej skali konkurentem tj RPM

DSCF3822_zps2ba7fdd0.jpg

th_DSCF3831_zps846cf5ac.jpg th_DSCF3824_zps26ab68c0.jpg th_DSCF3825_zps27216062.jpg

th_DSCF3828_zpscd0b451d.jpg th_DSCF3829_zps68a589de.jpg th_DSCF3830_zpsdaa06e57.jpg

i trochę porównań z RPM

DSCF3832_zpsa05efb13.jpg

DSCF3835_zps57cafb3a.jpg

DSCF3839_zps24c1d42d.jpg

przymiarka na "sucho"

th_DSCF3862_zpsd5ac0ec1.jpg th_DSCF3863_zps05092b89.jpg th_DSCF3865_zps4610f70e.jpg

następny zapowiadany jest Pz.Kpfw.III Ausf. E....fajnie bo spodziewałem się tego modelu pod koniec roku.

Mam i ja.Można smiało żenić RPM z FTF...A już na pewno pożyczać armatkę,nad brakiem której w FTFie boleję.

Będzie okazja wykorzystać kupione kalki.

Liczyłem na Kfzeta 14 w nr 14stym...

ja po kfz 13 zakupię sobie jednak RPM lub ACE....

a FT z działkiem też ma być ....pewnie z okrągłą wieżą.

szkoda ,że na kadłubie zrobili te rowy mariańskie na łączeniach blach.Na wielką pochwałę zasługują gąsienice i układ napędowy.Naprawdę świetnie wyszło.Śmiem zaryzykować stwierdzenie ,że chyba są to najlepsze gąski od początku serii. Wielka szkoda jednak,że w zestawie nie ma żadnych kalek. Przecież tyle jest malowań,tyle oznaczeń ,a tu bida ,aż piszczy.

Trzeba będzie więc zakupić owe kalki ,o których wspomniano wcześniej.

http://www.jadarhobby.pl/modelmaker-decals-d72015-polskie-czolgi-19201939-172-p-37059.html

Przecież tyle jest malowań,tyle oznaczeń ,a tu bida ,aż piszczy.

Na wrzesień ????

O ile dobrze pamiętam to polskie pojazdy poszły na wojnę z zamalowanymi / usuniętymi wszelkimi oznaczeniami poza tablicą rejestracyjną (a ta w czołgach umieszczana była ... wewnątrz pojazdu)

Co do wcześniejszego okresu - prawda - malowań i oznaczeń czołgu FT było sporo, ale ta seria gazetowa to "Wrzesień 1939" a nie "pojazdy Wojska Polskiego"...

Ale czytałem gdzieś ze nie wszystkie egzemplarze mialy zamalowane znaki...choc faktycznie nieco pojechalem z ta ilością. ..

Co do modeli jakie mają się ukazać po Pz.III E, to będzie (najprawdopodobniej):

- FT-17 z odlewaną wieżą i armatką.

- Kfz. 14 (ramka jest gotowa).

- Bofors 37 (już są) / Fiat 621 z CKMeme (już jest)

- Pak 36 (już są)

Nie jestem tylko pewien do końca tych armatek, ciekawe co s obsługą, jest tylko ma "szarych" ramkach.

Jeżeli chodzi o FT-17ki, to nie ma co kombinować z zapożyczaniem, przecież wystarczy mieć po 2. sztuki i będą w sumie cztery modele w czterech wersjach. Co do Pz.III E, to jest on super

Co do oznaczeń FT-17, to Tomasz napisał, że nie było ich. Jest kilka pozycji wydawniczych i masa zdjęć w necie.