Skocz do zawartości

IJN Kirishima 1942 1/700 (Fujimi)


blacman

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuje za miłe słowa...

 

Tak z ciekawości : ile planujesz tych wiosłowych maleństw zbudować?

Kirishima miała 4 takie łodzie wiosłowe plus 4 kutry motorowe.

Łodzie będą jeszcze miały nieco detali. To takie "zgrubne" zdjęcia....

Ale jeśli wyjdą dobrze to do kolejnych projektów można będzie je z powodzeniem wykorzystać. Praktycznie każdy okręt japoński miał 4-6 takich łodzi.

 

 

Krok milowy dokonany z sukcesem ! Pokłady pasują. A dokładnie to pasuje ustawienie trójnożnego masztu względem poszczególnych pokładów. Bardzo się tego obawiałem, ale wyszło nadzwyczaj dobrze!

 

11934465655_71512a5294_b.jpg

 

11934451865_af274cb55b_b.jpg

 

11935286226_e84f07fb56_b.jpg

 

11935301146_a0375f84d7_b.jpg

 

11935280606_1df76fddbd_b.jpg

 

teraz można się spokojnie zająć projektowanie wnętrza nadbudówki

A to już będzie czysta przyjemność...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 417
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Pięknie budujesz tą wieżę !! Podoba mi się, że podobnie jak oryginał, elementem konstrukcyjnym jest trójnóg masztu.

Mam nadzieje, ze do Bytomia przywieziesz jakiś model. W przypadku Twojego modelarstwa, prawdziwym przeżyciem będzie zobaczenie tego mikroświata na żywo !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godziny przy Kirishimie mijają a efektu w postaci materii póki co niewiele

 

Postanowiłem zamienić jednak pokład drewniany na trawiony blaszki i malowany...

Podział deskowania jest opracowany od podstaw - mam nadzieje, że będzie bliski rzeczywistości: szczeliny wzdłużne są o różnej grubości (różnica do 20%), szczeliny poprzeczne są nieregularne oraz też o różnej szerokości. Liczę na to, że wręcz część podziału desek zniknie w procesie trawienia.

 

12020368893_ca97ba19f7_b.jpg

 

12020080355_f08b65fc39_z.jpg12020925496_cce262ba16_z.jpg

 

12020084685_73ae72e082_z.jpg12020380653_edb4fec90f_z.jpg

 

Własny projekt daje kontrole na poprawnym deskowaniem krawędzi wokół barbet, wyposażenia pokładowego oraz innych detali. Pokład drewniany jest tu nieco uproszczony....

 

Plan jest taki aby również odtworzyć krawędź wokół pokładu:

 

12020976796_e7260d45c0_b.jpg

 

jest to łatwe do osiągnięcia - zestawowy kadłub na to pozwala:

 

12021065786_6ecc4d3ff9_b.jpg

 

12020229025_86e2e72923_b.jpg

 

wystarczy go odpowiednio zeszlifować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro bawisz sie Corelem w stopniu jak widze dosc zaawansowanym , moze wartoby bylo poklad samoprzylepny zrobic , taki wydrukowany , szczeliny przetrasowac niezbyt ostrym narzedziem tak zeby wypuklosci osiagnac .

Mozna podebrac np. z modeli kartonowych wzorzec kolorow i przekopiowac go do Corela i podstawic . Tak kombinuje.... Moze taniej by bylo i szybciej niz fototrawione . Klejenie z paskow raczej nie wchodzi w gre w 1:700 ale ....

Sam ukladalem kiedys poklad z wycietych paskow forniru , a drugim razem z balsy. Co prawda to byly inne skale ( fornir 1:300 , a balsa 1:100 ) .

Fuso Halinskiego ma bardzo ladny rysynek drewna - mozna by podebrac i pomniejszyc na potrzeby Kirishimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

 

Coś tam jednak z plastiku zostanie.... np kadłub!

 

Skoro bawisz sie Corelem w stopniu jak widze dosc zaawansowanym , moze wartoby bylo poklad samoprzylepny zrobic , taki wydrukowany , szczeliny przetrasowac niezbyt ostrym narzedziem tak zeby wypuklosci osiagnac .

.

 

 

Myślałem o tym.... Problem jest natury technologicznej. Projekt komputerowy wygląda super na ekranie:

 

12055074925_df4429b155_b.jpg

 

i wydrukowany z pewnej odległości nawet całkiem dobrze:

 

12055932966_42959fcd78_b.jpg

 

W rzeczywistości wydruku wszelkie kolory oddawane są za pomocą 4 drukarskich ( i drukarkowych też) kolorów CMYK, poprzez ich odpowiednie nakładanie. Nakładanie nie ma charakteru ciągłego. Symulacja koloru najczęściej odbywa się w poprzez druk malutkich kropek jednego koloru różnie układanych: losowo, diamencikowo, kwadracikowo. Nałożenie odpowiedniej, zmiennej ilości/gęstości kropek poszczególnych składowych daje kolor końcowy- w zasadzie jego rozmazany obraz.... Nasze oko nie wychwytuje tych szczegółów. Tzn normalnie zużyte oko 40latka nie wychwytuje .

 

Monitor czyni to podobnie - mieszając barwy RGB - tyle że 100 razy na sekundę

 

Przy powiększeniu wydruk daje jednak taki widok rzeczywisty:

 

12055938306_97d235ef79_b.jpg

 

 

Dodatkowo jest też kłopot z zanikaniem barwy w procesie oddziaływania promieni słonecznych. Ale z tym można sobie poradzić.

 

Możnaby wydrukować pokład jeśli byłaby dostępna technologia druku kilkoma kolorami ale w pełnym wypełnieniu i w pełnym zadruku kolorem. Nie znam takich drukarek niestety....

Można to też zlecić do druku w drukarni, gdzie drukują tyloma kolorami iloma się chce. I to kolorami pełnymi - tak jak trzeba !

 

Minimum drukowanych sztuk - 500.

Nie wiem czy znajdziemy tylu chętnych na pokład

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uff...

projektowanie blaszek pagody zakończone...

teraz trzeba to wytrawić

W sumie nadbudówka główna będzie miała ponad 300 blaszanych elementów. Przy okazji tego rysowania można było opracować technologie montażu tego całego ustrojstwa...

 

12226091963_92e8ab0776_b.jpg

 

mam nadzieję, że zadziała ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi kontury i wymiary poszczególnych elementów z planów czy ze zdjęć i pomiarów plastikowych elementów?

 

jak zwykle - hybryda

 

Gdzieś musisz mieć zgodność z modelem aby się "wkleić" - czy też "wmontować". Poziom pierwszy projektowany był w oparciu o plastikowy model, zweryfikowany już dostępnymi mi planami:

 

12233438785_41b4d865c0_b.jpg

 

Pozostałe zaprojektowałem w oparciu tylko o plany i dostępne zdjęcia. Czyli całość elementów powstało od nowa. Do dalmierza cała nadbudówka jest przerysowana i będzie blaszana. Ale trzeba oddać honor Fujimi - plastikowa pagoda jest bardzo zgodna z dostępną dokumentacją. A dokumentacja... jak to w przypadku jednostek IJN bardzo skromna.

 

12234013986_fd3b9fce94_b.jpg

 

pozdrawiam!

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem sobie prosty przyrządzik: pytka plexi na stalej wysokosci, prostopadle do powierzchni fotografowania. Robie zdjecia i jak raz oblicze skale powiekszenia - wiem, ze jest ona powtarzalna dla wszystkich zdjec.

Taka obserwację tez mam: im blizej obiektyw obiektu tym większe zniekształcenie z powodu perspektywy. Tzn elementy pionowe nie sa pionowe tylko skośne. Najlepiej miec byłoby dobrego zooma i robić zdjęcia z odległości ok 30-40 cm. Tak sobie myślę, że dobry byłby też skaner z dużą głębią ostrości aby bezpośrednio skanować elementy. Mój niestety się nie nadaje do tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

ufff...

 

projektowanie pokładu zakończone.

Zobaczymy jak to wyjdzie po trawieniu... Deskowanie najbardziej dyskretne jak to jest możliwe. Zamodelowałem obrysy deskowania poszczególnych elementów wyposażenia pokładowego, nadbudówek oraz barbet. Nadbudówka rufowa pod pokładem lotniczym zostanie przekonstruowana. Pomosty na łodzie będą nowe - blaszane.

 

12468287184_ac5a3d95db_b.jpg

 

Generalnie liczę na na to, że zamierzony cel w postaci jednolitej powierzchni zostanie osiągnięty z możliwością dokładnego odwozorania elementów wyposażenia pokładowego. Nie będą one "tonąć" w grubości drewnianego pokładu naklejanego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Prace adaptacyjne na pokładem rozpoczęte:

 

13724974044_9fc6422d31_b.jpg

 

13724577715_847f56484b_b.jpg

 

całość wyposażenia pokładowego usunąłem:

 

13724990354_12986c71b1_b.jpg

 

 

swoją drogą jakość odwzorowania szczegółów przez Fujimi jest naprawdę wysoka:

 

13724627443_b7033cb555_b.jpg

 

pokład blaszany gotowy, gniazda do osadzania wyposażenia pokładowego (zwłaszcza wentylatorów) w prawidłowych rozmiarach oraz w prawidłowym obrysie deskowania

 

13724949204_c9d32e9920_b.jpg

 

 

wstępne przymiarki pokładu z blaszki:

 

13724610073_70b4fb8f46_b.jpg

 

13724604413_9e471928d7_b.jpg

 

 

leży naprawdę dobrze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam

Bardzo ciekawy warsztat, czy byłbyś w stanie podesłać jakiegoś linka z informacjami jak należy przeprowadzić proces trawienia blach? Rozumiem, że startujesz od rysunku wektorowego, ale potem świecisz klisze i co dalej? Kiedyś coś takiego przygotowywałem, ale miałem firmę, która mi trawiła blachy i polimery, no ale tutaj to chyba inaczej należy podejsć do tematu.

 

pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło bardzo dobrze, ba nawet można powiedzieć że super

Hmmm tylko jest jedno ale trzeba to potem pomalować. I tu jednak jest wyższość pokładów drewnianych. Jak dla mnie osobiście

 

I tak gratuluję i czekam na ciąg dalszy.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.