Skocz do zawartości

"Sexton" Frankenstein 1/72


temir 2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Z Nowym Rokiem równym krokiem czyli pierwsza tegoroczna edycja zabawy pt.”Zróbmy sobie czołg” której to ofiarą padnie tytułowa samobieżna haubica „Sexton” .

 

Parę słów tytułem wprowadzenia:

Jedyny znany mi model tego pojazdu w małej skali to żywica Milicast’a – nie najnowsza, trudno osiągalna i ”nie miarowa” bo w skali 1/76. Chcąc więc zostać posiadaczem miniatury „Sextona” nie było innego wyjścia jak zbudować go sobie samodzielnie w oparciu o dostępne surowce.

Model będzie swoistym frankensztajnem składającym się z elementów skanibalizowanych z modeli M3 „Lee” Mirage’a, M4 „Sherman” Dragona oraz UM’a i przede wszystkim wkładu własnego.

Plany pojazdu można znaleźć np. w publikacjach tj.„Other Axis & Allied fighting vechicles” G.Bradford lub ”Artyleria samobieżna w PSZ 1940 – 1945” Z.Lalak i A.Kamiński i np. w czasopiśmie „Modelist konstruktor” 3/2004.

 

Wstęp czyli jaki pojazd i dlaczego „Breda”:

„Sexton” jak każdy pojazd budowany w większej ilości egzemplarzy poddawany był w trakcie produkcji różnym modyfikacjom co znajdowało swój wyraz w różnicach w wyglądzie zewnętrznym. Przystępując do zabawy musiałem to uwzględnić zanim ją rozpocząłem. Porównując materiały fotograficzne z komponentami których zamierzałem użyć w budowie modelu doszedłem do wniosku że najprościej będzie mi zbudować miniaturę pojazdu w polskich barwach z 1 PAMot. o nazwie własnej „Breda”. O takim a nie innym wyborze zadecydowało kilka czynników min.:

- aż cztery fotografie „Bredy” ukazujące pojazd z każdej strony – rzadkość, a w odniesieniu do pojazdów polskich szczególnie!

- ciekawe oznakowanie i kamuflaż

- kalki „ARMO” z kompletem oznakowania dla „Bredy”

- miałem potrzebne gąsienice i koła itp .

 

Można więc było zacząć zabawę .

 

Budowa:

Budowę modelu postanowiłem podzielić na etapy :

- dół: wanna kadłuba wraz z układem jezdnym

- góra: nadbudowa + wystrój zewnętrzny + częściowo wewnętrzny

- wnętrze + podstawa działa

- na koniec sama haubica wraz maską

 

Akt pierwszy, odsłona pierwsza:

 

Wannę podprowadziłem z zestawu UMa – rozszerzyłem ją „bezboleśnie” wklejając po bokach paski polistyrenu: było to możliwe dzięki podziałowi technologicznemu zastosowanemu przez producenta. W następnej kolejności „stjuningowałem” UMowskie szermanowe wózki nośne by upodobnić je do RAMowych doklejając „żebereka” oraz zamontowałem koła nośne wyszabrowane z M3 „Mirage’a”. Dokleiłem koła napędowe również pochodzące z M3 „Mirage’a” , napinające zaś z M4 „Dragona”, poczym nałożyłem również dragonowskie gąsienice. Następnie skleciłem z polistyrenu nadbudowę wraz częścią detali zewnętrznych i wewnętrznych.

 

A oto jak przedstawia się to co dotąd udało mi się wymęczyć :

 

IMG_1036_zpsf88987e2.jpg

 

IMG_1037_zpsdfd65a54.jpg

 

IMG_1038_zps31ed323d.jpg

 

IMG_1039_zpsa261f328.jpg

 

IMG_1040_zps3e74685e.jpg

 

IMG_1043_zps0f577f54.jpg

 

IMG_1044_zpsc2371b72.jpg

 

IMG_1045_zps0dbeafc8.jpg

 

C.d.n.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam!

Mam takie pytanie od czego będzie 25pdr???

Początkowo miałem ją zamiar „wszczepić” z zestawu Italeri/ESCI ale doszedłem do wniosku że zrobię ją od podstaw. No chyba że się jeszcze rozmyślę i jednak ją wszczepię …

Nie znałem tej strony . Bardzo fajne foty – niektóre z nich znam z innych źródeł ale większości nie.

Sexton ,,Zboiska,, ma więcej fotek

Rzeczywiście, ale po pierwsze nie mam kalek z tą nazwą ani nie zbywają mi odpowiednie dla tego pojazdu gąsienice .

Masz we mnie bacznego obserwatora.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny zaskakujesz pięknym tematem z cyklu czego brak w 1/72. Mam miejscówkę na podglądanie w pierwszym rzędzie. Co do 25 pdr. To poza stareńkim Esci Zvezda zapowiedziała tą haubico armatę na 2013 r ale się nie wyrobili pewnie wyjdzie, ino kiedy. Znając temira zanim się ta ukaże on już będzie miał swoją dużo lepszą. Kibicuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Te fotki które tam w stawiłem to są wszystkie jakie są rozsiane po necie.Ja je tylko zebrałem w jedno miejsce.

Siedzisz w tych górach i wystrzeliłeś Temir ,piękne, brawo,i pewnie będzie tylko jedna sztuka nic dla świata ?.Pozdrawiam

No cóż … Jak już zdążyłeś zauważyć i tym razem to znów solówka …

Po raz kolejny zaskakujesz pięknym tematem z cyklu czego brak w 1/72. Mam miejscówkę na podglądanie w pierwszym rzędzie. Co do 25 pdr. To poza stareńkim Esci Zvezda zapowiedziała tą haubico armatę na 2013 r ale się nie wyrobili pewnie wyjdzie, ino kiedy. Znając temira zanim się ta ukaże on już będzie miał swoją dużo lepszą.

Eee tam ! Z tą lepszością to bez przesady ale postaram się na tyle żeby chociaż wstydu nie było …

Piękny początek !

Oby tylko nie zapeszyć – ale mam nadzieję że koniec nie rozczaruje …

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny 'Frankenstein' i jak zawsze niebanalny temat. 'Skracz' wyszedł świetnie - czysto i równo co wcale nie jest takie proste (Ci co to robili wiedzą o czym mówię).

Stosowanie gąsienic z Dragona jest moim zdaniem wysoce dyskusyjne ale u Ciebie nawet jakoś 'siadły' i nie rażą swoją gumowatością. Nacinałeś ogniwka?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Piękny 'Frankenstein' i jak zawsze niebanalny temat. 'Skracz' wyszedł świetnie - czysto i równo co wcale nie jest takie proste (Ci co to robili wiedzą o czym mówię)!

Och! Czuję się wielce skonfundowany taką komplementacją!

Stosowanie gąsienic z Dragona jest moim zdaniem wysoce dyskusyjne

Ooo! A czemuż to?

Generalnie w większości przypadków nie miałem z nimi żadnego problemu – no ale chyba że chodzi o tą „mniejszość” o czym niżej …

u Ciebie nawet jakoś 'siadły' i nie rażą swoją gumowatością.

Nacinałeś ogniwka?

Uchowaj Boże! Dragonowskie deesy po raz wtóry – pierwszy przy LVT- sprawiły mi bardzo przykrą niespodziankę bowiem samoistnie zaczęły pękać w krytycznych miejscach .

Szczęście w nieszczęściu polegało na tym że bardzo dobrze łapie je superglut i proces udało się zatrzymać .

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dyskusyjne ze względu na 'gumowatość' - ogniwo prawdziwej gąsienicy nie ulega przecież wygięciu na kołach napędowych/napinających. Jeśli ogniwa są małe albo silnie urzeźbione to pół biedy - nie rzuca się w oczy. Przy szermanach czasem to widać (u Ciebie wyszło OK). Deesy do T-34 to już zupełna porażka.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam!

 

Na początek mała skrzynka odpowiedzi:

Jest dyskusyjne ze względu na 'gumowatość' - ogniwo prawdziwej gąsienicy nie ulega przecież wygięciu na kołach napędowych/napinających. Jeśli ogniwa są małe albo silnie urzeźbione to pół biedy - nie rzuca się w oczy. Przy szermanach czasem to widać

u Ciebie wyszło OK

Deesy do T-34 to już zupełna porażka.

A bardzo subiektywnie: aczkolwiek generalnie podzielam Twoją opinię w tej materii to pozwolę sobie zauważyć że przy pewnym wysiłku i przy odpowiednim nakładzie pracy można uzyskać w ostateczności akceptowalny efekt ...

Jak zwykle - niezwykle ambitny projekt w Twoim wykonaniu

Wygląda bardzo starannie i świetnie

No cóż… Staram się …

ile czasu - tak z ciekawości zajął Ci ten model dotychczas?

Trudno powiedzieć – szczęśliwi czasu nie liczą a w tym wypadku dodatkowo Bożonarodzeniowo – noworoczna nirwana sprzyja takim przedsięwzięciom …

 

Zobaczymy "na żywca" w Bytomiu?

Po pierwsze wątpię abym zdążył z tą produkcją , a po drugie to pewne inne względy czynią mój udział w tej jakże prestiżowej imprezie wielce problematycznym …

 

A teraz kolejna odsłona dramatu:

 

Prace nad wystrojem zewnętrznym można uznać niemal za ukończone:

 

IMG_1054_zps35d3d5a1.jpg

 

IMG_1053_zpsbca6a9de.jpg

 

IMG_1050_zps002291d2.jpg

 

IMG_1047_zps7b3a00d9.jpg

 

Następny krok to wykończenie wnętrza przedziału bojowego tj. podłoga, stanowisko kierowcy z przyległościami itp..

 

C.d.n.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ładny postęp prac. Nity z tyłu zgaduję że to Archer. Jest szansa zobaczyć go gotowym w Bytomiu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zawsze takie projekty budzą we mnie nie kłamany podziw. Brawo! Oglądam uważnie.

Nity z tyłu zgaduję że to Archer.

Jest szansa zobaczyć go gotowym w Bytomiu

Na początek mała skrzynka odpowiedzi:
Zobaczymy "na żywca" w Bytomiu?

Po pierwsze wątpię abym zdążył z tą produkcją , a po drugie to pewne inne względy czynią mój udział w tej jakże prestiżowej imprezie wielce problematycznym …

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.