Skocz do zawartości

F/A-18A+ // Academy // 1:72


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 304
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No SETem - z tego co pamiętam to chyba Ty mi doradzałeś jak poprawić kalkomanię na wyświetlaczu w kabinie Rafale - i ten patent świetnie się tam sprawdził.

Tutaj spróbowałem to samo, ale nie wyszło.

Zapodaj ten drastyczniejszy patent, rozważę ten pomysł.

 

Jeśli to nie wyjdzie, to mam awaryjne rozwiązanie: znalazłem kalkomanię od Drakena, gdzie trafił mi się spory kawałek przezroczystego filmu, wystarczający rozmiarem dla moich potrzeb.

I na tym kawałku spróbuję wydrukować to "300", dzięki temu mam gwarancję że kalkomania ładnie wsiąknie potem w powierzchnię skrzydła (arkusz do druku kalkomanii Techmodu nie jest zbyt dobry).

Próbowałem testowo drukować to na mojej drukarce, ale problemem jest atrament, który nie drukuje się jak na normalnym papierze, tylko lekko skrapla się jak na natłuszczonej powierzchni.

Chyba przed właściwym wydrukiem spróbuję trysnąć na tę kalkomanię matową mgiełką lakiery, wtedy może przyczepność dla lakieru będzie lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy własnym wydruku możesz mieć problem z trafieniem w kolor.

 

Drastyczna metoda generalnie polega na rozpuszczeniu warstwy lakieru pod kalkomanią. Trzeba tylko dobrać odpowiednio słaby rozpuszczalnik. Opowiem calą historię do początku. Otóż przy "kretowaniu" modelu pomalowanego emaliami zauważyłem, że o ile się dość wcześnie zareaguje można odzyskać całkiem sporo kalkomanii, która spływa z naruszonej powierzchni farby. Kret nie uszkadzał kalki i po wypłukaniu w czystej wodzie i naniesieniu na nowy papier z warstwą klejącą, kalkomania była zdatna do powtórnego użytku. Tyle mojej praktyki.

Teraz nieco teorii, ponieważ akurat nie miałem do czynienia z farbami nitrocelulozowymi Gunze. Jednak chemia organiczna podpowiada podobne rozwiązanie i dla Gunze GX rozpuszczalnikiem może być to np. alkohol. Wydaje mi się jednak, że nitroceluloza po upłynnieniu zeżre kalkomanię. To dość agresywny związek i dlatego nie poleca się go na kalkomanie. Jak masz odwagę, to spróbuj a potem opisz na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam odwagi.

Nie, to za duże ryzyko że coś schrzanię z powłokami lakierniczymi, a z malowania tego modelu jestem szczególnie zadowolony, bo wreszcie wyszło mi wszystko tak jak sobie zaplanowałem.

Zaryzykuję z drukiem kalkomanii.

Jeśli nie trafię z kolorem to nie problem, bo w tym miejscu (krawędzie spływu) łatwo to będzie tak pobrudzić, żeby oba napisy wyglądały podobnie.

W końcu ciemnoszary i czarny to nie są kontrastowe kolory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wnęki podwozia gotowe.

Robiąc je wzorowałem się na pewnym kapitalnym F/A-18A którego warsztat Karambolis pokazał mi na Britmodellerze.

Po raz pierwszy wszystkie kabelki i rury wyposażyłem w ręcznie namalowane, albo zrobione z kalkomanii, obejmy i zaciski.

Nie wyszło idealnie, ale chyba i tak lepiej niż zazwyczaj to robię.

Mnie się podoba, mam nadzieję że i Wam także.

 

093.jpg

 

094.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wash został położony.

Użyłem średniego szarego z zestawu Ammo of Mig Jimenez do samolotów marynarki, chyba nie wygląda najgorzej.

Ten model ma bardzo fajne linie podziału, niby dość płytkie, a jednak wash trzyma się w nich bardzo ładnie, nie trzeba było wiele poprawiać.

Na wszystko położyłem półmat Gunze, ale coś podejrzanie się samolot teraz błyszczy.

Zobaczymy jak na to będzie się kłaść brudzenie.

Bo to już ostatni etap przed montażem.

 

095.jpg

 

096.jpg

 

Przy okazji zamontowałem też podnośnik do owiewki (oderwała się przy okazji blaszka z przodu, potem dokleję, teraz na zdjęciu trochę odstaje) i na próbę włożyłem ją do kabiny.

Jak widać pasuje wszystko perfekcyjnie.

 

097.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie, miło mi że się podoba.

 

Numerek wyszedł super ! Ja go zrobiłes ?

 

Jak wspominałem: wyciąłem z jakiejś starej kalkomanii kawałek przezroczystego filmu (z jakiegoś dużego numeru, gdzie pomiędzy cyframi była taka wolna przestrzeń z filmem), natrysnąłem odrobinę lakieru przezroczystego matowego, żeby atrament lepiej się trzymał, nakleiłem na kartkę i wydrukowałem na drukarce atramentowej.

Czcionka to po prostu zwykły Times New Roman, wyboldowany, rozmiar 13.

Nie wyszło zbyt dobrze, bo atrament po wydrukowaniu lekko się zbierał w kilku miejscach, jakby powierzchnia kalkomanii była natłuszczona, nic nie mogłem z tym zrobić.

Ale z daleka wygląda dobrze.

 

Karambolis - nie ma sensu go tłumić, bo on wyszedł nieco jaśniejszy, przez to "kropelkowanie" atramentu niż oryginał, więc jeśli już to lepiej tłumić oryginalną kalkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się go więc przygasić.

 

Panowie, potrzebuję poradę co do brudzenia, bo tu jak zwykle czuję się jak dziecko we mgle.

Hornety są z reguły bardzo brudne, postanowiłem się jednak wzorować na konkretnym zdjęciu konkretnej maszyny:

 

f18reddevil_20080322.jpg

 

Jak widać najbardziej pobrudzone są centralne obszary skrzydeł, znacznie mniej tego brudu jest na ich krawędziach i na samym korpusie maszyny.

I tak chciałbym to mniej więcej zrobić.

Pobawiłem się przez moment z jednym skrzydłem, na próbę.

Co o tym sądzicie?

 

098.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw lekko pociapałem cieniami do powiek: oil stain, na to sadza i trochę porozcierałem.

To był taki podkład.

Potem cienkim i grubym patyczkiem do uszu (cienki to ten Tamki) porobiłem mnóstwo małych i dużych takich skupisk kropeczek z preparatu Streaking Effect Ammo of Mig Jimenez - ma on taki fajny, brązowo-bury kolor, w sam raz do brudzenia.

Gdy to podeschło, sztywnym pędzelkiem nieco podzióbałem te plamki, żeby je nieco porozcierać, a na koniec to samo, ale pędzelkiem zwilżonym White Spiritem porozcierałem to do postaci plam jak na zdjęciu.

Smugi na klapach to znowu cienie Tamki, odrobina śliny i gąbeczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.