Skocz do zawartości

Nieplastikowo-niekartonowy model IJN YAMATO 1945 1/200


Doody

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 85
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Wypróbowałem dzisiaj nowo zakupiony, jednoskładnikowy podkład do aluminium. Muszę powiedzieć, że zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Podkładu nie można (a przynajmniej jest trudno) zeskrobać z pomalowanej folii aluminiowej paznokciem. Folia się odkształca a podkład na niej pozostaje. Mogę go śmiało polecić.

 

podklad-alu1_jpg_300x300_q85.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam plastikowych części u siebie więc się nie obawiam

Ale mogę to dzisiaj sprawdzić i dam znać.

 

Nawet sprawdziłem "od reki" na burcie testowego Zuikaku

Podkład tak szybko wysycha, że nie narusza powierzchni. Tylko po co stosować podkład do aluminium na plastik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś jak ten klej na amelinium trzyba w starciu z taśmą maskującą? Szkoda byłoby Twojej roboty gdyby miało się okazać że to poszycie zlezie razem z taśmOM przy zdejmowaniu maskowania. Rozbudziłeś od dawna odkładany na półkę pomysł.... napisałbyś coś więcej o tym jak się z tym pracuje? możesz na priva jak nie chcesz śmiecić we wONtku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia tak dobrze się trzyma pokrytej akrylowym podkładem szpachli, że miałem spore problemy aby odkleić niektóre (spartolone) paski.

Każdy pasek trzeba tylko dobrze docisnąć do powierzchni. Paski bez nitów dociskałem (jeździłem po nich) okrągły plastikowym przedmiotem (może byś nożyk olfy byle tą stroną bez zadziorów). Natomiast paski nitowane, pomiędzy nitami dociskałem rurką do napojów w której wcześniej zastygło trochę lakieru. A brzegi (jedno milimetrowe paski zewnętrzne) dociskałem odwrotną stroną pęsety.

Maskował będę prawdopodobnie papierową folią malarską (wcześniej trochę zdezelowaną). Taka taśma prędzej oderwie farbę z amelinium niż folię od kadłuba. Tego jestem pewien. A zastosowany powyżej podkład do alu tak dobrze się trzyma folii, iż powiedzenie "to jest amelinium tego nie pomalujesz" jest nie do końca prawdziwe

Trochę obawiam się o wystąpienie zacieków waląc takim "śprajem" bezpośrednio. Nie wiem czy nie będę np. psikać najpierw do zbiorniczka aero i dopiero malować fukawką dla większej kontroli nakładanej warstwy. Tu z kolei obawa czy "napsikana" farba nie będzie za gęsta? i czy ewentualne rozcieńczenie rozpuszczalnikiem nie wpłynie na trwałość i przyczepność podkładu. Trzeba będzie zrobić kilka próbek foliowych i pobawić się w różne konfiguracje. A co no wONtku to im więcej rozmów tym lepiej dla modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim dużym "obiekcie" myślę że spokojnie możesz walić to z puchy ino krótkimi sikami, lepiej psiknąć 10 razay cieniutko niz raz za grubo Moje obawy wywołuje trzymanie się tych ponitowanych płyt ( głównie ich krawędzi tych z nitami ). No i gdzie one amelinium dostac można, bo na handouty od blacmana chyba nie ma co liczyc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem podobną folię w sklepach z wyposażeniem kominków (służy do uszczelniania izolacji) ale zawsze możesz zapytać Grzegorza gdzie nabył

Folia naprawdę się trzyma nadspodziewanie mocno. Nawet 2-3 mm paski trzymają się spoko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często nadużywane określenie "opad szczeny" tutaj nie jest nadużyciem. Znakomity modelarski warsztat. Modelarska pewność siebie. Znakomita celowość działań, co przy tak skomplikowanym technologicznie modelu jest rzadkością. To jest modelarska uczta !! ,-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Doody piękny model. Ale proszę Cię napisz kto wytrawił Ci blaszki. I jakiej firmy była folia którą okleiłeś kadłub. Sam poszukuję takiej foli do swojego modelu. Ale to co mi oferują nie spełnia moich wymogów. Jest i za gruba, a i klej nie taki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rykrol,

Jak już pisałem wcześniej folię mam od Blacmana i nie wiem do końca skąd pochodzi ale widziałem podobną o gr. 0,035mm na papierze w sklepach z wyposażeniem kominków.Jest to folia do uszczelniania izolacji (ale nie wiem czy to ta)

Co to trawionych blaszek to oprócz wyrysowania ich przeze mnie resztę również wykonała firma na Słowacji albo w Czechach, którą pilotował Blacman, tak że też namiarów Ci nie podam. Co do folii to trzyma się do podłoża świetnie. Może podłoże jest nie właściwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś zapóźniony jestem z odpowiedzią...

No i gdzie one amelinium dostac można, bo na handouty od blacmana chyba nie ma co liczyc

Liczyć nie można, bo Kolega Doody zgarnął całą rolkę, którą ja (i pewnie Ty) miałbym do końca życia a on "zmarnuje" na jeden model.... Ale jak pięknie ją marnuje!!

Folię kupiłem na mierzejewsk.pl we Wroclawiu.

Jest jeszcze miedziana o grubości 25 mikronów. Do kupienia w większości sklepów dla elektroników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak zwykle tylko ja będę w dupę bity A tak konkretnie to do czego ta folia służy? Nazywa się to to jakoś? Poszukam tu u siebie, Darek pisał o izolacji kominków, to jest jakiś trop.... Ta wasza ma 0.035 mm tak? Szczuka już jest i wydaje się być idealną kandydatką to takowych eksperymentów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się martwię o spadek czujności Kolegi...

Walcowaliśmy blache...np u Foresta. Chyba też było gdzieś przy okazji burt Washingtona..

 

Na poważnie to mogę dla Ciebie to zanabyć i wysłać. Daj znać na prv JakByCo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Niestety ze względu na dość dużą ilość pracy zawodowej musiałem trochę odpuścić z modelem

Powiem tylko, że pomalowałem go podkładem w sprayu do powierzchni aluminiowych i efekt jest zadowalający.

Niestety to wszystko co udało mi się uczynić.

Spróbuję coś ruszyć w okresie pomiędzy Świętami a Nowym Rokiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
  • 1 month later...
  • 5 months later...
Spróbuję coś ruszyć w okresie pomiędzy Świętami a Nowym Rokiem.

Jak już poruszyłeś temat to ja się pytam o których mowa? Bo jedne już minęły a tutaj naprawdę super się działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.