Skocz do zawartości

Jak zrobić jaka z jaka? 1:48


Kuba

Rekomendowane odpowiedzi

Tytuł nieco przewrotny ale pytanie jak najbardziej serio.

Lubię ciąć modele i przerabiac. Kupilem sobie kalki do polskich Jakow i chciałbym też moc zrobić jaka 9P w skali 1:48.

Z czego można go wykonać? Załóżmy, że dostępne są modele Jaka 1b Eduarda Jaka 3 zvezdy i Jaka 9DD modelsvit.

Czy któregoś można w miarę przerobić lub złożyć jeden z elementów wyżej wymienionych ?

 

Wiem, że pytanie nieco teoretyczne ale może ktoś już to obmyslal lub dyskutował?

Dzięki za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupić dobre monografie - "Jak-9P" Z. Luranca ze Skrzydeł w miniaturze czy Jak-7/9 R. Bocka z AJ Press, mierzyć, ciąć i sklejać. Roboty by było od cholery, dużo samodzielnego dłubania. Osłonę kabiny pewnie by trzeba robić od podstaw, przynajmniej częsciowo, bo tylna jej część jest mocno wydłużona - dłuższa niż we wcześniejszych wersjach za wyjątkiem U.

 

Swoją drogą - jakiś czas temu zacząłem dyskusję o żywicznym modelu w 1:48 i odezwał się do mnie człowiek z ofertą - ja sobie dałem spokój z kilku względów, ale może może, jak to przeczyta, Ty byś dobił targu. Chyba, że to o modelarskie "gonienie króliczka" rzeźbą i scratch'em chodzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej: że trzeba ciąć mierzyć i sklejac to wiem. Pytanie tylko gdzie i co?

O przesuniętej kabinie wiem ale pytanie np o usterzenie i skrzydła: czy są te same lub maja taki sam obrys? Takie zespoły jak podwozie, śmigło z kołpakiem, wiatrochron i osłona? Chodzi mi takie obrazowe ujęcie zmian w tej wersji względem wcześniejszych i na ile można wykorzystać wymienione zestawy a na ile zmiany są tak szerokie, że trzeba całkiem nowe zrobić.

Pytam bo mam te kalki, też książkę Polish Wings 20 o jakach no i tego DD modelsvit gdzieś w szafie od dawna i tak bez pomysłu na niego.

Dzięki za głos w temacie.

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSCN3701_zpsacgjf7fs.jpg

Źródło: Jak-7 Jak-9 R. Bock, Monografie lotnicze 47, AJ Press

 

 

Skrzydło i podwozie w 7 i 9 było takie samo - inne niż w 1 i 3. Okaptowanie silnika, chłodnice, osłona kabiny - to na bank. I pamiętać należy, że 9P miał cały płatowiec z durali, więc do usunięcia pokrycie płócienne z 9DD, trasowanie linii podziału i nitowanie.

 

ps. 9DD był samolotem o zwiększonym zasięgu - miał dodatkowe zbiorniki paliwa w skrzydłach. Przy przerabianiu na 9P musiałbyś usunąć z dolnej powierzchni pokrycie luków zbiorników zewnętrznych (najbardziej na zewnątrz od osi podłużnej) i pokrywy wlewów na górnej powierzchni skrzydeł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają także ŁA-9 - ale i niezłe ceny ;]

Widzę że sam temat podobny do tego jaki już omawiałem z Mikele...

Pierw JAK-9P potem JAK-3P

 

Obydwa do zrobienia... przy sporym nakładzie pracy, cierpliwości i gotówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego Jak-9DD można stosunkowo niedużym nakładem zrobić Jak-9M - zaszpachlować zewnętrzne zbiorniki na skrzydłach to chyba najbardziej pracochłonna z przeróbek.

Nie zdziwiłbym się, gdyby Jak-9P wypuścili Chińczycy. Na ten rok zapowiadają Ła-9/11, to może i Jak-a zrobią, przecież u nich latały. Inna rzecz, na ile to do Jak-a będzie podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno końcówki skrzydeł do zmiany - 9P miał zaokrąglone, tymczasem 9-tki ogólnie miały taki charakterystyczny mocny kąt na światłach pozycyjnych.

Tak jak Mikele pisał - całe płótno do przerobienia na metal. Osłona kabiny z wydłużonym tyłem i inną limuzyną - wg moich spostrzeżeń na planach wiatrochron powinien być cofnięty względem DD o dodatkowy 1 mm, skorygowane położenie chłodnic, antena z okienkiem w kadłubie, obrysy sterów i stateczników trzeba by porównać do planów, na oko są ok, kołpak śmigła wg planów winien być nieco krótszy i bardziej okrągły niż spiczasty z mniejszą przednią nakładeczką. Rury wydechowe - po 6 pojedyńczych. Uzbr 3 x 20mm.

 

Pewnie masa rzeczy wyjdzie w toku. Powyższe to tak na gorąco. Luranc i Bock obowiązkowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo.

Czyli opcje na dziewiątke z szachownicami są tak naprawdę dwie:

 

[1] prosta przeróbka na wersję M nie wymagająca korekt geometrii modelu wyjściowego

 

[2] zaawansowana przeróbka na wersję P

 

Wiem od czego zacząć szukać, książkę AJ Press nawet chyba mam w domu to już sobie popatrzę pod kątem obu przeróbek. Zestawy DD mam w sumie dwa więc nie będzie dylematu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo.

Czyli opcje na dziewiątke z szachownicami są tak naprawdę dwie:

[1] prosta przeróbka na wersję M nie wymagająca korekt geometrii modelu wyjściowego

[2] zaawansowana przeróbka na wersję P

Jeszcze jedna opcja jest na dziewiątkę z szachownicą, szczególnie gdy chcesz trochę poszlifować:

1-F-1777-194-632x.jpg

A nawet druga:

1-F-1777-20-632x.jpg

 

Kompletna dokumentacja zdjęciowa najlepszych polskich Jaków tutaj:

http://fototeka.fn.org.pl/pl/strona/wyszukiwarka.html?key=Historia+jednego+my%C5%9Bliwca&search_type_in=tytul&view_type=tile&sort=alfabetycznie&result[]=5682&lastResult[]=5682&pageNumber=1&howmany=50&view_id=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jeszcze jedno szybkie pytanie: czy model Jaka 3 Zvezdy 1:48 zawiera model silnika WK-105 czy WK-107A?

Rozumiem, że ten drugi tj. WK-107A jest prawidłowy dla Jaka 9P.

Od razu drugie pytanie: czy nawet jeśli Zvezda daje silnik WK-105 to można go ucharakteryzować na prawidłowy dla Jaka 9P?

Dziekuję z góry za informacje, te radzieckie silniki są dla mnie dość zagadkowe.

 

btw - mam już plany z monografii AJ-Press i temat przeróbki samego płatowca w miarę ogarniety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W modelu Jaka-3 jest WK-105. W WK-107 musiałbyś zrobić inny układ dolotowy. Te czarne tuby po bokach rzędów cylindrów zamiast tych złotych dynksów na pierwszym zdjęciu. I to by z grubsza w modelu załatwiło temat. Npo jeszcze położenie rur wydechowych tez by trzeba poprawić. W 105 1-2-2-1, w 107 każdy indywidualnie w równych odstępach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.