Skocz do zawartości

"Domowy X-20A" - czyli czym zastąpić firmowy rozcieńczalnik


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

To jak współmodelarz przeciętnie lepi przykładowo pięć - sześć modeli rocznie ( to i tak dość " płodny " współmodelarz ) i nie kupi flakona x20 tylko nakupuje składników do domowego rozcieńczalnika, to ile zaoszczędzi rocznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zawsze kwestia ceny półproduktów do ceny produktu w sklepie.

Te 4 pierwsze:

Octan izobutylu ~5-15%

Octan butylu ~-5-15%

Butanol ~10-20%

2-Butanol ~5-10%

 

wszystkie z tego co sprawdziłem do kupienia...

glikole tez sa i nie sa drogie.

 

W moim innym hobby od dawna zamiast kupować ładne puszki z kolorowym logo - kupuję prosto z fabryki skladniki czda i dzięki temu oszczedzam jakies 200-300% marży firm "branżowych". Tam jest o co się bić. Ceny półproduktów tez warto weryfikować bo związek wyprodukowany przez X potrafi być droższy nawet o 50% od tego samego wyprodukowanego przez Y przy tej samej skali czystości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

… Jeżeli kupisz materiał gdzieś w sklepie, 5L wody, 5L IPA i jedna butelka retardera,
Mi się udało kupić
  • Woda demineralizowana 5L — 6zł
  • IPA 5L — 55zł
  • Spowalniacz Tamiya 40ml — 15 zł

czyli zapłaciłem razem 76 zł.

masz za jakieś 40zł …
Daj namiary na te wersje półproduktów sumujące się do podanej przez ciebie wartości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PO8Pc17m.png

Z kosztami transportu 48zł, lub 60zł. Więcej rzetelnych faktów. Mniej szyderstw.

 

No to mamy 50zł...
48+15+6=69. Na dzień dobry twierdziłeś
… za jakieś 40zł …
Teraz się zaczynasz wycofywać o skacząc o 25%. Ile jeszcze takich prawd objawionych głoszonych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co kłócić o ceny poszczególnych produktów i tak przy kilku litrach mieszanki wychodzi taniej.

Zasadne jest pytanie czy warto magazynować takie ilości tytułowego płynu i czy robiąc samemu możemy uzyskać coś lepszego niż "firmowy X-20A" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wystarcza litr który kupiłem za nieprzyzwoite 14 zł ;)

Ja wolę IPA od kupowania X-20A z powodu jego uniwersalności do moich zastosowań bo czyszczę nim optykę, ekrany, klawiatury i wiele innych rzeczy w pracy i domu, a i żona też wykorzystuje do czyszczenia trudniejszych plam.

Wodę destylowaną mam zawsze w domu bo jest potrzebna do żelazka

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PO8Pc17m.png

Z kosztami transportu 48zł, lub 60zł. Więcej rzetelnych faktów. Mniej szyderstw.

 

Jakie szyderstwa ? koszty transportu LT z mojehobby czy innego sklepu tez trzeba w takim razie doliczyc - circa about od 10zl w zwyz. Dwa 5l izopropanolu Atlis wział z ekonomicznego punktu widzenia. Można kupić 1l - to i tak będzie wystarczającą ilością. Zakładając ze jest go 50% w mieszance - pozwala nam wykonać aż 2l, czyli 8x więcej niż butelka 250ml. 1l kosztuje 10zl.

 

Tak na prawdę nie ma co się bić o to czy to będzie 40zl czy 60zl. Jeśli z ogólnego rozrachunku wychodzi ze 1l jest 5x czy 10x mniejszy niż zakup w sklepie to jakie ma znaczenie wartość prefabrykatów ?

Dwa - zawsze można zrobić zakup grupowy - albo nadwyżkę odsprzedać w dobrej cenie. Jeśli produkt nie będzie gorszy niż x20 czy LT bo w zasadzie to teraz na ten temat toczy sie dyskusja a bedzie sporo tańszy to zapewne znajdzie nabywców ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atlis, widzę że znasz się na rzeczy - może zrób zestawienie, jakie rozcieńczalniki do jakich farb są najlepsze, do jakich ich nie używać, jakie środki do czyszczenia aero... taki poradnik byłby idealny dla początkujących a i bardziej zaawansowani by też pewnie skorzystali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cooper69 - wodę do żelazka mam z suszarki :-P IPA wykorzystuję tak samo jak ty.

 

VDR - produkt sprawdzony, tu nie ma co kombinować.

 

To w kontekscie LT było - bo jednak ponoć jest lepszy niż X20 ;) Co prawda butelkę LT mam więc w razie jakbym

musiał użyć Gunze C - zawsze pod ręką będzie ;)

 

Ale jak tylko wrócę do domu to pierwsze co to zamówię półprodukty, żeby domowe X20A wymieszać.

Tym bardziej ze filtr RO z DI pod szafką wisi i wodę mam 000 na TDS ;) więc odpada konieczność biegania za wodą demineralizowaną ;)

Jest jakaś szczególna różnica między wersją na samym izopropanolu i wodzie + retarder od wersji z tymi "butanolami" ? Czy nie ma co się

bawić i wystarczy wersja zubożona ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dużo racji w tym, co piszesz PaRazo.

Ja potraktowałem wykonanie domowego X-20A raczej jako 'zabawę', IPA kupiłem głównie w celu czyszczenia sprzętu malarskiego po malowaniu, a skoro już go miałem i miałem retarder Tamiya to sobie X-20A zrobiłem.

Myślę, że mało trzeźwo myślących osób robi to w ramach li tylko oszczędności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz za jakieś 40zł rozcieńczalnik na najbliższe 15 lat...

 

Ale po co mi rozcieńczalnik na najbliższe 15 lat ? Jak ja maluje modele równe 3 lata i zużyłem 1,5 flakona LT i 1/3 flakona X20 ( lepie przeciętną liczbę modeli jak tu prawie wszyscy , 5-6 modeli rocznie ) ...

 

Się zastanawiam jakie jest wytłumaczenie , po co to wszystko robić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wychylcie się poza czubek własnego nosa.

 

W skrócie.

Leveling Thinner nie używam bo musiałbym się pożegnać z modelarstwem - nie każdy (śmiem twierdzić, że mniejszość) ma własny pokój na hobby, w którym może robić i wąchać co chce.

 

X-20A obawiałbym się czyścić szkła obiektywów jakiegokolwiek aparatu, myć przy minimalnym ryzyku uszkodzenia klawiatury notebooków, zużyć pół szklanki na wyczyszczenie/odtłuszczenie powierzchni itp. itd.

 

Z IPA mogę to wszystko zrobić bezpiecznie bez zbierania miliona buteleczek.

 

Tylko tyle i aż tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ironia mode on]

Lobby marketingowe znów w natarciu "Ambasadorzy jacyś cy cóś ?"

[ironia mode off]

 

W zasadzie brakuje mi tylko retardera bo izopropanol używam do czyszczenia optyki, matryc i innych i w domu mam Inni wolą napychać kabzę firmom sprzedającym to samo z kilkukrotną marżą, inni za te pieniądze wolą kupić kwiaty małżonce, że ich z tym śmierdzącym majdanem jeszcze z domu nie wyrzuciła A jak różnicy nie ma to po co przepłacać ?

 

A tak już serio - jaka jest różnica między sklepowym X-20A a taką samoróbką ? Czego mogę się spodziewać ? Dajcie jakieś argumenty związane z użyciem tego - bo cenowe do mnie nijak nie przemawiają bo półprodukty mam na półce w domu (poza retarderem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super temat .

W dodatku jak wykorzystacie Wode + Retarder + Flow Improver macie fajną mieszankę do Vallejo .

Osobiście mam prawie wszystkie firmowe wynalazki (oprocz X20 bo korzystam z TL) to lubię czasem sam sobie zrobić ów mieszankę gdzie mam pełną kontrolę co chce osiągnąć.

Gdy chce bardziej "płynna" farbę mam więcej "Flow improver" gdy chce dłuższego schnięcia mam więcej Retardera.. itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.