Skocz do zawartości

Revell Pirate Ship 1:72


jacocapone

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 months later...

Witam,

ciąg dalszy zmagań. Pora piąć się w góra.
Na niektórych zdjęciach pokazywałem zamocowane wanty na masztach. Wanty wykonałem z liny kupionej. Nie za bardzo byłem zadowolony z efektu. Jakoś nie dawało mi spokoju i w końcu wszystko rozebrałem i skręciłem liny własnoręcznie. Każda wanta jest dodatkowo opleciona w miejscu mocowania z masztem. Docelowo miało to zwiększać trwałość liny przed otarciami. Oplot wykonałem z najcieńszej nitki jaką miałem.

owijka.jpg
oczka.jpg


Tak oplecione liny zamocowałem na maszcie i przymocowałem do jufersów według wzoru.

Wi%25C4%2585zanie%2Bjufers%25C3%25B3w%2B2.jpg
platforma.jpg

 

wan%2B1.jpg

 

wan%2B2.jpg

 

wan%2B3.jpg


Powolutku montuje kolejne wanty ...

Pozdrawiam

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model genialny, i mam pytanie, bo możliwe, że przegapiłem, w jaki sposób wykunojujesz tak wyrobione jufersy? Bo chyba nie są kupione...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, unicaunica napisał:

Dlaczego czemu naciagi want sa czarne?

Bo to jest olinowanie stałe z reguły smołowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

59 minut temu, ManiekB napisał:
4 godziny temu, unicaunica napisał:

Dlaczego czemu naciagi want sa czarne?

Bo to jest olinowanie stałe z reguły smołowane.

Większość uważa, że talrep to olinowanie ruchome więc przewiąz w talrepie powinien być jasny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Większość "profesjonalnych" modeli ma ten przewiąz w kolorze czarnym. Biały występuje raczej w mniejszości. Zdecydowałem się na wariant czarny. Bardziej pasuje do charaktery łodzi 

Edytowane przez jacocapone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam,

prace w około marsa na fokmaszcie prawie ukończone. Dużo zabawy było z katarpinami, bo miejsca mało i co chwilę mi się gdzieś coś luzowało. Długo sie zastanawiałem, jaką wersje mocowania katarpin zastosować i zdecydowałem się na tą jak poniżej.
 

8388ec00f59bf6ea37b54a21.jpg
 
+ odrobina przydatnej teorii.
 
Podwantki%2B2.jpg
Do gałki tureckiej podchodziłem cztery razy, aż w końcu się udało :)
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
11.JPG
 
Kolejnym krokiem było mocowanie foksztagu i usztywnienie bukszprytu.
 
55.JPG
ogol%2Bprzod%2Bblizej.JPG
 
Tak to teraz wygląda :) Dłubie dalej...
ogol%2Bprzod.JPG
ogol.JPG
Edytowane przez jacocapone
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Cześć,

dziś krótko i na temat. Prace idą systematycznie do przodu. Aktualnie poziom drugi na fokmaszcie gotowy. Zabieram się za wiązanie wyblinek. Dużymi krokami zbliżam się do grotmasztu :)

 
20191102_221819.thumb.jpg.a886047a19cf520564fd36e9a686c3e7.jpg
 
20191103_152345.thumb.jpg.200b12a744514c39e5071eac9f9331db.jpg
 
20191103_152640.thumb.jpg.353969f1e0381f440c3e245285c0253c.jpg
 
20191103_152541.thumb.jpg.f3b232a9e030c316ac41eb27ca8ae6f4.jpg
 
20191103_152418.thumb.jpg.0e49f7e64a5d1597dba9da1347855ced.jpg
 
20191103_152502.thumb.jpg.9e01777dfb2f3e224a79d3cd87af2b62.jpg
 
20191103_152527.thumb.jpg.7369b5b4244d4113f079b6486ad5a31d.jpg
 
20191103_152435.jpg
20191103_152732.thumb.jpg.2ca263e012af60fc7eeec9725e8dce97.jpg


Do usłyszenia

Edytowane przez jacocapone
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Szkoda, że na fokmaszcie masz źle ułożone górne jufersy. Doły jufersów powinny być w jednej linii.

Są ułożone prawidłowo. Górna linia jufersów jest równoległa do dolnej linii. I tak powinno być. Nawa wantowa jest pod kątem więc jufersy jufersy też muszą być. W poziome mają być ułożone wyblinki. Stąd zawsze się robi efekt klina między pierwszą wyblinką a górną linią jufersów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jacocapone napisał:

Są ułożone prawidłowo. Górna linia jufersów jest równoległa do dolnej linii. I tak powinno być. Nawa wantowa jest pod kątem więc jufersy jufersy też muszą być. W poziome mają być ułożone wyblinki. Stąd zawsze się robi efekt klina między pierwszą wyblinką a górną linią jufersów.

Masz racje odnośnie ułożenia jufersów. Mój błąd. Natomiast odnośnie  ułożenia wyblinek czytałem kiedyś bardzo mocno rozbudowaną dyskusję. Chodziło o to, czy wyblinki mają być równoległe do  linii wodnej czy też do ławy wantowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...

Wybaczcie moje uwagi. Tak, jestem tu swiezy i szukajac wiedzy o malowaniu i postarzaniu modeli plastkowych natrafilem na ten watek. Byc moze, ze przyjmiecie je nieprzychylnie bo niczego tu nie zaprezentowalem. Mimo to mam dwie uwagi. W modelu zle umieszczone sa kluzy. W rzeczywistosci byly umieszczone jak najblizej osi okretu a wiec przy stewie dziobowej i nizej.

https://pixers.de/poster/hms-victory-1887105

Druga uwaga odnosi sie do otworu przez ktory przechodzi pletwa sterowa. W rzeczywistosci byl niewidoczny bo byl zasloniety impregnowanym berezentem lub skora aby woda nie dostawala sie do wnetrza kadluba. To samo dotyczy obejm przez ktore wchodza w poklad pnie masztow. 

Prosze nie traktowac tego jako krytyki modelu. Jest piekny. Gratuluje !

Roman

 

 

Edytowane przez misienka2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi. W obu przypadkach masz racje. Jeśli chodzi o  kluzy to tak zostały wytopione w formie i nie  zdecydowałem się ich ruszać. Obawiałem się, że nie będę w stanie zaślepić ich pierwotnego miejsca tak że nie będzie tego widać, więc zostało jak było.

Co do płetwy sterownej to zobaczę czy da się jeszcze z tym coś zrobić na tym etapie bez utraty efektu. Zajmę się tym po  zakończeniu olinowania stałego jak będę uzupełniał detale przed pracami nad rejami.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.