Skocz do zawartości

W upalny dzień nad jezioro tylko czołgiem. PZ.Inż.130 1/72


FLECZER

Rekomendowane odpowiedzi

Nie rozumiem skąd ta zaciekłość i zarzucanie braku racjonalności, zwłaszcza że napisałem, że wykonuję też pojazd w formie nieuzbrojonej

 

Mój model, mimo że oryginał nigdy nie został uzbrojony, otrzyma nkm 20mm.

 

To ja już tutaj czegoś nie rozumiem

 

W oparciu o ogólnie dostępne dane i swój projekt modelu kartonowego w skali 1/25, przygotowałem poglądowy rysunek. Widać na nim kontury wieży, zielone kontury zarysu NKM, szarą podstawę wieży z jej pierścieniem oporowym i wymiary odległości jakie dzielą NKM od podstawy wieży. Do tego, trzeba pamiętać, że wieża zwężała się ku górze, tak więc na wysokości ramion dowódcy w ogóle już nie było miejsca na nic.

 

1_zpszw7ncn4k.jpg

 

O ile sam NKM może i dałoby się jakoś wcisnąć do środka (pozostaje kwestia utrudnionej wymiany magazynka ładowanego od góry, no chyba, że przy otwartym włazie), to obsługa działka, przy tak małej ilości miejsca jest niewykonalna.

To oczywiście tylko moje analizy i spostrzeżenia, jakie przeprowadziłem podczas projektowania modelu kartonowego. Sam początkowo chciałem, by model kartonowy miał NKM, ale jak skleiłem wieżę i wsadziłem tam makietę NKM'a, od razu stwierdziłem, że montaż tej broni byłby w rzeczywistości szaleństwem.

 

W sumie to bardzo ciekawa dyskusja, na tematy dość często ignorowane przez modelarzy i rysowników. Wszystko na zasadzie bezmyślnego powielania.

Takie małe moje kamyczki do tej dyskusji:

1. Na rysunku jest chyba nkm A, a były jeszcze wersje B, C, D. Zwłaszcza wersja D może być interesująca i najbardziej rozwojowa z lufą o 15 cm krótszą. Planowane były tez wersje z zasilaniem taśmowym i za pomocą magazynka

2. wieża najwyraźniej jest niedopracowana, jakby zdjęta z TKW, ale pamiętajmy że pierwsza wieża do 7TP też była podobna i podobne były problemy. Raczej stawiam na to, że docelowo, gdyby doszło do produkcji seryjnej wyglądałaby całkiem inaczej,

3. Pewnie ten czołg miał mieć nkm 20 mm, ale nie w tej wieży i nie ten karabin. Do tej wieży mógł wejść co najwyżej nkm D. Gdybym ją sam robił pewnie, albo zrobię bez uzbrojenia, albo z nkm tyle że w innej wieży, albo jedno i drugie w dwóch wersjach. Raczej wykluczam wersje tylko z ckm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Chciałbym jeszcze zobaczyć jak sobie poradziłeś z gąsienicami.

 

Mówisz masz

Długo się zastanawiałem czy publikować dowody na moją nienormalność ale w końcu żyje się tylko dwa razy. Każde ogniwo składa się z 6 elementów.

 

DSC06463.JPG

 

DSC06465.JPG

 

DSC06466.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... podziwiam siłę charakteru i determinację, ale wracając do sprawy nie uważasz, że prościej (wydajniej) zamiast dołować wszystkich oglądających Twoją pracą użyć sposobu?

Np: http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=87&t=30473&start=30 - opracowanego przez Kolegę pmroczko. Zaręczam skuteczność.

 

OK tylko że to są gąski fototrawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... podziwiam siłę charakteru i determinację, ale wracając do sprawy nie uważasz, że prościej (wydajniej) zamiast dołować wszystkich oglądających Twoją pracą użyć sposobu?

Np: http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=87&t=30473&start=30 - opracowanego przez Kolegę pmroczko. Zaręczam skuteczność.

 

OK tylko że to są gąski fototrawione.

 

i wyglądają lepiej niż Twoje^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... podziwiam siłę charakteru i determinację, ale wracając do sprawy nie uważasz, że prościej (wydajniej) zamiast dołować wszystkich oglądających Twoją pracą użyć sposobu?

Np: http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=87&t=30473&start=30 - opracowanego przez Kolegę pmroczko. Zaręczam skuteczność.

 

OK tylko że to są gąski fototrawione.

 

i wyglądają lepiej niż Twoje^^

 

Nie sztuką jest zamówić, kupić za milion monet model pełen szczegółów, składający się jak klocki lego. Sposób, który jest w linku to poskadanie gasek fototrawionych. Nie bardzo rozumiem na czym polega problem z poskladaniem już gotowych elementów. Co innego ich ,,produkcja'' i projekt ( tu wielki szacun dla kolegi z linku) a na tym się nie znam więc robię z tego co mam. Dodam że to jest ''low budget'' projekt. Co do wyglądu moich gąsek to wszystko jest jeszcze podczas obróbki. Będzie lepiej Zależy mi na pustym zębie grzebieni gąsienicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam wole te robione ręcznie. Fototrawione są ładniejsze ale są jakby sztuczne, jak jakaś produkcja seryjna. A te ręczne to piękna modelarska robota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żmudne tworzenie substratów gąsienic trwa. Do tego powstają brakujące detale. Wiatraczek w upał zawsze się przyda

 

DSC06493.JPG

 

Dodatkowo małe pytanie. Co to jest za sprzęt na lewym pływaku? W modelu firmy Choroszy są to 3 rury/pałąki owinięte brezentem. Do czego to mogło służyć?

 

Pzinz130_d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiają się drobiazgi.

 

Łopaty. Początkowo chciałem sobie pożyczyć z FtF ale modele będą całkowicie samoróbkami.

 

DSC06506.JPG

 

Zapuściłem nieco washa żeby sprawdzić jak wyglądają gąski. Jestem zadowolony. Niebawem wrócę do ich dalszej produkcji.

 

DSC06509.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapuściłem nieco washa żeby sprawdzić jak wyglądają gąski. Jestem zadowolony.

A nie są aby trochę krzywe i każde ogniwo wygląda inaczej?

 

Trochę tak. Jak to w ręcznej robocie bywa. Na razie ważne dla mnie jest, że detale będą widoczne. Jak całkowicie zagąskuję model prysnę cienką warstwą farby żeby był jednolity kolor i postaram się igiełką wyrównać niedoskonałości i rozwiercić okrągłe otwory.

Martwi mnie trochę przekrzywiony pływak po prawej stronie i nie wiem czy dam radę to wyrównać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem filozofię robienia czegoś takiego. Czy zamiast robić 200 krzywych ogniw nie lepiej zrobić 10 ładnych i równych i odlać je w żywicy? Nie bardzo rozumiem ideę ręcznej roboty, której wyniki są po prostu złe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Czołem

Te tyczki obstawiam że bosaki... co do gąsek zgadzam się z w/w zdaniem szkoda psuć model średnio wyglądającym elementem lepiej dłużej i dopracować detal.

Pozdro zaglądam dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Opóźnienie 2-3 dni względem planów. Brakuje gąsienicy po jednej stronie. Potem zabieram się za egzemplarz nieuzbrojony.

 

DSC06694.JPG

 

DSC06695.JPG

 

DSC06697.JPG

 

Nadliczbowa wieżyczka znalazła się na swoim miejscu. TKW wykonany z modelu TK-3 First to Fight. Brakuje jeszcze kilku drobiazgów i nitowania.

 

DSC06698.JPG

 

DSC06699.JPG

 

DSC06700.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan na dzisiaj. ,,Uzbrojony'' jest pomalowany. Dzięki że całość jest w jednym kolorze temu mogę teraz wyłapać niedoskonałości i je poprawić. To samo dotyczy gąsek. Chwila z pilnikami i igłą i będzie ok. Aparat ledwo daje radę.

 

DSC06753.JPG

 

DSC06741.JPG

 

DSC06747.JPG

 

DSC06743.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.