Skocz do zawartości

Filtry-jak je wykonać?


Ar2r

Rekomendowane odpowiedzi

co to filtry??? ale pytanie, są w aucie, o te Ci chodzi???

Chodzi o filtry zapewne jako technikę modelarską

Czy to forum o samochodach czy o modelarstwie ??

Mądre pytanie:haha:

 

To tak jeśli chodzi o technikę to jest to technika najczęściej stosowana w militarnych modelach.Polega na tym żeby zróżnicować lub poprawić kolor podstawowy.Polega na zastosowaniu farb olejnych z rozcieńczeniem z rozpuszczalnikiem w proporcjach 5% farby i 95% rozpuszczalnika. Nie polecam pędzla do nakładania filtrów chyba ,że chcesz uzyskać celowo zacieki.

Pozdro

 

PS:Filip ty łobuzie, wyprzedziłeś mnie z postem

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej zamknie tak myślę

 

Ja nie wiem żyjemy w XXI wieku i niektórzy jeszcze nie wiedza co to znaczy słowo:

search

szukaj

google

To tych analfabetów XXI wieku informuję ,że istnieje taka strona jak www.google .pl i należy tam wpisać co chcesz ,nacisnąć szukaj i włala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam pędzla do nakładania filtrów chyba ,że chcesz uzyskać celowo zacieki.

 

To dziwne, bo w wielu poradnikach filtry polecają nakładać pędzlami...

 

Wystarczy nie "rozmazywać" pędzlem filtra a jedynie przykładać pędzel do modelu - wszystko ładnie się rozleje. Na youtubie jest filmik gdzie ładnie to pokazują przy budowanie KT chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z kolei od wielu osób i wielu poradników wiem ,że raczej nie powinno się kłaść filtrów pędzlem ,a powinno się aerkiem .Nie wiem co jest poprawniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzicie, samodzielności trochę.

Na większość pytań padły już odpowiedzi - naprawdę.

 

 

 

Ciekawe czy ten temat zamknie moderator?

Vox populi, vox dei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • Super Moderator

Witam.

Proszę o opisanie, napisasnie, przedstawienie metody waloryzacji modelu filtrami. Chciałbym i napewno inni, dowiedzieć się z czego się składa filtr. Chodzi min., jakie składniki mieszamy, bądz są może gotowe, jak nakładamy, kiedy i gdzie. Poprostu wszystko co dotyczy filtrów.

 

Z góry dziękuję wszystkim, którzy przybliżą tą dotąd znaną tylko z nazwy technikę

 

EDIT:

Jeżeli taki temat już istnieje, proszę o usunięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są gotowe, np MIGa, ale ja nie polecam. Robię sam na bazie White Spirita i farb Van Gogha. Rozcieńczenie co najmniej 1:5 dla rozpuszczalnika, im więcej go dasz, tym bardziej będzie transparentny. Model pokrywać pędzlem zanurzonym w sam raz, czyli nie można dać za mało, bo się robią smugi i nie za dużo, bo plamy. Można dość długo poprawiać na mokro, później ewentualnie ścierać i kombinować z samym White Spiritem. Filtry mają za zadanie scalić ze sobą kolory, np. w kamuflażu trójkolorowym nakładając je globalnie, albo zróżnicować jeden odcień przez nakładanie punktowe. Dzięki nim można dość znacznie zmienić odcień. W razie kolejnych pytań wal

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem właśnie na etapie nauki filtrów i... efekty mnie zaskakują.

W przeciwności do Tomka, jako medium dla farb artystycznych używam benzyny do zapalniczek (np. Ronsonol, do kupienia w kioskach).

Jeśli władasz językiem Szekspira, dobry artykuł na temat filtrów znajdziesz tutaj: http://www.missing-lynx.com/rare_world/rw02.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Filtr, najlepiej robić z farb olejnych dla artystów obowiązkowo TRANSPARENTNYCH (przezroczystych) rozcieńczanych terpentyną bo dłużej wysycha.

 

Nie kupujcie filtrów MIGa, zbyt ciekawe nie są...

 

Nakładać pędzlem prosto na farbę bazową. Pokryć sido dopiero po nałożeniu filtra.

 

 

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakładać pędzlem prosto na farbę bazową. Pokryć sido dopiero po nałożeniu filtra.

 

Tak kategorycznych opinii raczej bym się wystrzegał. Ilu modelarzy, tyle sposobów i kolejność także różnorodna.

 

Nakładać pędzlem prosto na farbę bazową.

Jeżeli malujesz akrylami. Jeżeli zaś olejami, to filtr na bazie white spiritu, czy innego rozcieńczalnika do olei, pięknie zeżre Ci wówczas farbę.

Poza tym pozostaje kwestia powierzchni. Na błyszczącej, filtry będą spływać. Da to większą możliwość kontroli, ale wymusi większą ich ilość, aby były widoczne. Na satynowym lakierze (jak zdaje się zaleca Mig w poradniku), albo bezpośrednio na bazowej akrylowej od razu powierzchnia będzie pięknie chłonęła, ale z kolei praktycznie brak wówczas możliwości doraźnych poprawek, tylko trzeba będzie co najwyżej korygować kolejną warstwą.

 

Pokryć sido dopiero po nałożeniu filtra

To również kwestia uznania. Rób na wyczucie. popatrz na model i zobacz czego w danym momencie Ci w nim brakuje. Jeśli "głębi", to rób najpierw washa, a jeśli odpowiednich kolorów, to filtruj. Znajdź własny patent, to chyba najlepszy sposób

 

A ja z kolei od wielu osób i wielu poradników wiem ,że raczej nie powinno się kłaść filtrów pędzlem ,a powinno się aerkiem .Nie wiem co jest poprawniejsze.

 

Modelarstwo to nie medycyna, tu nie ma sztywnych reguł, co jest poprawne, a co nie, co jest dobre, a co jest be. Dobre jest to, co przynosi pożądany efekt i czego wygodnie Ci się używa. Lepiej Ci się robi pędzlem- rób pędzlem, lepiej aero- rób aero,a potem możesz z wszystkimi wymieniać się doświadczeniami i ewentualnie próbować czegoś innego. Powodzenia

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.