Jump to content

"MAUS V2" Takom 2050 1:35


keravnos
 Share

Recommended Posts

Witam. Jako że ostatnio straciłem motywację do pracy nad SU-152 postanowiłem zrobić coś mniej wymagającego. Padło na najświeższy wypust firmy Takom, mianowicie czołg Maus V2. Najpierw słów kilka o samym czołgu. Maus to jeden z kilku paranoicznych projektów III Rzeszy, pojazd o wadze 198 ton. W 1942 roku podjęto decyzję o opracowaniu superciężkiego czołgu, a prace nad tym powierzył Ferdynandowi Porsche sam Adolf Hitler. Powstało kilka projektów,a w maju 1943 roku zaprezentowano Fuhrerowi drewnianą makietę czołgu. Zlecono również do produkcji 150 pojazdów, jednakże w październiku zostało ono anulowane. Sam projekt był kontynuowany w celach badawczych. Z perspektywy czasu wiadomo, że Maus był pomysłem całkowicie chybionym, jego przydatność i skuteczność bojowa była również mocno dyskusyjna. Gigantyczna waga, prędkość dochodząca do 13 km/godz. oraz ilości paliwa jakie pochłaniał (ok 1400 l na 100 km) predysponowały go bardziej do miana ruchomego bunkra. Wyprodukowano 2 prototypy, w tym właśnie rzeczony V2 posiadający wieżę. Po zdobyciu przez Armię Czerwoną zakładów w których pracowano nad Mausem znaleziono kilka niedokończonych kadłubów. Jedyny istniejący egzemplarz, znajdujący się w muzeum w Kubince, jest połączeniem dwóch prototypów.

 

e49a65c8dcd20c7671eb8f40649c4384.jpg

 

 

 

A teraz słów kilka o samym modelu. Jest wielki. Nawet bardzo. Pozostałe modele stojące na półce wyglądają, jakby były w innej skali.

Zestaw jest wykonany bardzo porządnie, brak nadlewek i śladów po wypychaczach w widocznych miejscach. Kadłub oraz wieża mają ładnie wykonaną strukturę metalu. Największym wyzwaniem jest podwozie, ze względu na zastosowany w czołgu skomplikowany system zawieszenia oraz gąsienice. Są plastikowe, natomiast poszczególne ogniwa składają się z kilku sklejanych razem części. Plus jest taki, że są ruchome.

Model planuję wykonać bez żadnych dodatków, zastanawiam się nad malowaniem dwubarwnym (dunkelgelb na podwoziu oraz surowa wieża w minii), ale możliwe, że plany jeszcze sie zmienią. A poniżej kilka fotek plus porównanie wieży z dłubanym aktualnie SU-152.

 

Fo6rNyQ.jpg

 

mLL45kC.jpg

 

klQlUcN.jpg

Link to comment
Share on other sites

Małe pytanie do znawców tematu - jako że projekt zahacza trochę o SF, w końcu pojazd nie był używany w warunkach bojowych mam ochotę trochę poszaleć i zrobić inny kamuflaż. Pojazd ma dosyć jednorodną bryłę więc chciałbym nadać mu jakiś ciekawy wygląd. Przeglądając różne schematy malowania moją uwagę przykuł następujący:

 

Ausf-G_Pol_autumn_1944.png

 

i teraz pytanie. Jak prezentował się na całym pojeździe? czy biegł po całości, przez górę kadłuba itp. czy był tylko po bokach, natomiast reszta pojazdu była w bazowym zielonym kolorze?

Link to comment
Share on other sites

A jakim to można być znawcą od fikcyjnych, wymyślonych kamuflaży A.D. 1946 ? :-)

 

W sumie racja

ale są na tym świecie ludzie, którzy się uważają za ekspertów i znawców S-F

 

Sry za offtopa

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Praca nad modelem idą powoli. Ogólnie wszystko idzie bezproblemowo, chociaż Takom ma wielki minus za spasowanie wieży - tak fatalnie wykonanego elementu nie widziałem nawet w modelach Zvezdy. Nie wiem, czy tak jest we wszystkich egzemplarzach, ale w moim wieża nie chciała nawet wejść w otwór w kadłubie, nie mówiąc o jej obróceniu. Musiałem zeszlifować ponad milimetr plastiku na pierścieniu wieży, żeby dało się ją wcisnąć i ustawić na miejscu. Poza tym zestawowa lufa była dosyć słaba, więc postanowiłem ją podmienić na metalową. Ponieważ na rynku nie ma dostępnej lufy dedykowanej do Mausa od RB zakupiłem model dedykowany do Jagdtigera ( w obu pojazdach montowane było to samo działo - 12.8 cm Kanone 80) i po jego delikatnym skróceniu w części przy jarzmie nie widać żadnej różnicy. Poza tym w międzyczasie dłubię przy zawieszeniu które jest dosyć skomplikowane i zabiera sporo czasu (wiem, że widać ślady po wypychaczach ale nie usuwałem ich bo i tak nie będzie nic widać).

 

WvR97Qv.jpg

 

3lL6vnM.jpg

 

EOg7FvR.jpg

 

1JYivmb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Wszystkie części wycięte, pomalowane podkładem i przygotowane do dalszego montażu. Najwięcej zabawy było z gąsienicami - Takom zaprojektował je w taki sposób, że są całkowicie ruchome, tak samo jak zawieszenie. To plus, minusem był fakt, że jedna składa się ze 165 części. Po złożeniu każda ma ponad pół metra, jak ktoś chce to z dwóch da radę zrobić nawet pasek do spodni. Podwozie skleję dopiero po pomalowaniu kół i wózków, bo są na tyle skomplikowane że po montażu malowanie będzie bardzo utrudnione. A poniżej parę fotek.

 

5RI8vTr.jpg

 

FETA3pZ.jpg

 

pR43zCl.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kolejna aktualizacja tematu. Z racji kompletnie zabudowanego podwozia postanowiłem najpierw wykończyć je na gotowo, a dopiero później zamontować fartuchy. Na pierwszy ogień poszły gąsienice, które pomalowałem kolorem dark tracks od Ammo a później prysnąłem bardzo rozrzedzonym kolorem satin black (40% rozcieńczalnika, 40% transparatora i 20% farby). Następnie potraktowałem pigmentami imitującymi piasek i ziemię oraz wytarcia od kół (pigment gun metal poprawiony miękkim ołówkiem). W następnej kolejności pójdą koła oraz wózki i całe podwozie. A tak prezentuje się obecny stan:

 

kp32fxd.jpg

 

Vrx4l5q.jpg

 

USg0iH2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Fajnie wyszły te gąski

Tylko przy tym czołgu to nie wiem czy nie zbyt mocno skorodowane

 

Nie użyłem na nich niczego imitującego rdzę - tylko ziemia i piasek w różnych odcieniach. A sam model oraz malowanie to trochę S-F. Trzymając się ściśle faktów miałbym dość ograniczone pole do popisu więc robię pojazd z cyklu "co by było, gdyby..."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dawno żaden model nie szedł mi tak opornie jak Maus. Miał być model na odstresowanie a wyszło jak zawsze inaczej ;P 3 razy poprawiałem weathering na elementach zawieszenia, w końcu udało się na tyle, że jestem w miarę zadowolony. Kształt elementów zawieszenia i fakt, że nie ma drugiego pojazdu o takiej konstrukcji dodatkowo utrudnia pracę.

Poniżej zdjęcia jak na chwilę obecną prezentują się elementy. Na szczęście potem zostaną tylko koła i montaż całości, a dalej już pójdzie z górki:)

 

Fv5DTnu.jpg

 

DC6kaMr.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Witam wszystkich po "małej" przerwie. Przeprowadzka i niekończący się remont sprawiły, że modelarstwo odeszło na dalszy plan. Na szczęście już się ogarnąłem i mogę wrócić do dłubania. W międzyczasie byłem tak niezadowolony z efektów pracy i ogólnego kierunku w którym szedł Maus zmyłem wszystko i zacząłem od nowa. Podwozie zostało ponownie zapodkładowane i pomalowane na zielono, podobnie jak koła i wózki. Ruszył również weathering podwozia. Teraz powinno być już z górki (mam nadzieję). A poniżej fotki jak wygląda to na chwilę obecną:

 

MUCEHFi.jpg

 

rPz5o2E.jpg

 

FEchOzk.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mały postęp prac - podwozie zostało ukończone w 90%. Została tylko ostatnia warstwa pigmentów, założenie zawieszenia oraz gąsienic i ujednolicenie brudzenia.

Ostatnim krokiem przy podwoziu będzie upchnięcie sporej ilości ziemi w zakamarkach gąsienic, żeby osiągnąć mniej więcej taki efekt:

f4f0242fcac9cbcc5d2cc3c5be94868e.jpg

 

A poniżej jak zawsze kilka fotek

 

WzvJys7.jpg

 

ytu1mBW.jpg

 

DvbtP5U.jpg

 

6Inc0Ki.jpg

 

xI4Taeg.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.