Jump to content

Tiger I #304 Frankenstein


Melnikov
 Share

Recommended Posts

Cześć.

 

Na warsztacie ląduje model Tygrysa Academy 1:35.

 

Z góry proszę o powstrzymanie się od głupkowatych komentarzy. Model ten dostałem od osoby, która nie ma wprawy w budowaniu modeli.

 

Historia modelu jest taka:

 

Zrobiłem dla kumpla Panterę (viewtopic.php?f=68&t=58731). Pantera ta spodobała się jego znajomemu i spytał się skąd ją ma, więc ten pierwszy wspomniał o mnie. Skontaktował nas ze sobą i zainteresowany spytał się mnie, czy nie pomalował bym modelu, który on skleił. Przystałem na propozycję, ale nie widziałem modelu Tygrysa wcześniej. Na ziemi niczyjej przekazał mi model w pudełku i powiedział co go interesuje. W domu po wyciągnięciu z opakowania doszedłem do wniosku, że nawet moje najlepsze malowanie nie zmieni dużo, więc zasugerowałem, że przerobię mu go delikatnie. Lecz delikatna przeróbka gryzła by się z jego wizją. Tygrys ten jest wersją wczesną, a jemu zależało na modelu Tygrysa z Francji '44 z zimmeritem. Nie jestem specem, ale po powierzchownych poszukiwaniach doszedłem do wniosku, że można spróbować odwzorować wersję MID na bazie tego co mi dał. Tak więc zabrałem się do dłubania. bez większych problemów dotrwałem do tego etapu.

 

Jest to zlepek Academy, Dragon 6700 i hipsu. Z "Oryginału" zostaje tylko wanna, układ jezdny, kratownice nad przedziałem silnikowym, lufa, oraz osłona jarzma kulistego.

Model ten nie będzie w 100% idealnie odwzorowany, ale chcę się przybliżyć najbardziej jak się da używając tylko tego co mam pod ręką, bez dodatkowych zakupów. Liczę na waszą pomoc. Każda sugestia będzie brana pod uwagę, ale z góry mówię, że nie wszystko pewnie zrobię ;) Lecz, kto wie? Czas mam do początku Marca, więc bez pośpiechu.

 

Jest to mój pierwszy taki model. Pierwszy raz też będę robił zimmerit i spawy. Mam greenstuff do spawów, oraz szpachlę Tamiyi i Miliputa do zimmeritu, oraz odpowiednie narzędzia. Kopytka i rolki z Trumpetera, oraz "grzebyczki" chyba z Tamiyi.

 

24051540317_6283137322_b.jpg

27139291089_c4661255e8_b.jpg

38880386522_4e7c8ab42f_b.jpg

38915750091_cc4fa80cb7_b.jpg

38200623614_07d8759507_b.jpg

38029648755_e37ce434dd_b.jpg

24051519527_55fefe393a_b.jpg

38880384802_b8ee720c73_b.jpg

25044448498_b28d3dd6e5_b.jpg

38200616834_dba0919421_b.jpg

24051524767_937c99e5ba_b.jpg

38200622314_6f89b26ee5_b.jpg

25048811798_3f356ae2d2_b.jpg

38204873944_840b6b0141_b.jpg

25121534438_151b7a1986_b.jpg

24128460217_5c0c81c142_b.jpg

 

 

 

Będę robił wersję ze schematu nr 7. Posiadam kalki ;)

 

 

 

27215784119_aab78a3a8c_b.jpg

 

Pozdrawiam

Mel

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dobra robota, jestem pod wrażeniem.

Z takich uwag merytorycznych:

Dach od wieży masz od wersji późnej, a te miały "pogrubiony" strop. Nic już pewnie z tym nie zrobisz, ale śmiało możesz zaślepić otwór na rakietnicę w tylnej sekcji dachu i dorobić spaw w poprzek dachu:

 

35925806305_1d1ed6c760_c.jpg

 

Usuń też wsporniki pod rury systemu filtrów na klapie silnikowej.

Link to comment
Share on other sites

Dobra robota, jestem pod wrażeniem.

Z takich uwag merytorycznych:

Dach od wieży masz od wersji późnej, a te miały "pogrubiony" strop. Nic już pewnie z tym nie zrobisz, ale śmiało możesz zaślepić otwór na rakietnicę w tylnej sekcji dachu i dorobić spaw w poprzek dachu:

 

35925806305_1d1ed6c760_c.jpg

 

Usuń też wsporniki pod rury systemu filtrów na klapie silnikowej.

 

Tak tak. Te mocowania usunę, to wiem. zastanawiała mnie najbardziej górna płyta wieży. Będę musiał też przerobić właz po prawej stronie.

Link to comment
Share on other sites

...

Dach od wieży masz od wersji późnej, a te miały "pogrubiony" strop. Nic już pewnie z tym nie zrobisz, ale śmiało możesz zaślepić otwór na rakietnicę w tylnej sekcji dachu i dorobić spaw w poprzek dachu:

 

Dach wklejony kropelką. Mogę spróbować go wyrwać i zrobić nowy ;-)

EDIT.

 

Albo wyrwać, osadzić jakieś 0,5 mm niżej i greenstuffem robiąc spaw wyrównać do odpowiedniej wysokości górę względem boków?

Link to comment
Share on other sites

Teraz to idziesz na maksa.

 

Trochę niechcący idę w stronę budowy modelu od podstaw w większej skali. Teraz wiem, że nie jest to aż takie trudne. Problemem jest tylko układ jezdny, czyli odlanie ogniw i kół. Ale to może kiedyś, moja Pantera w 1:16, albo 1:8 będzie sobie stała na honorowym miejscu w mieszkaniu :-P

Link to comment
Share on other sites

Górna płyta robi się ;) Włazy jeszcze nie są przyklejone. Dopiero wszystko spasowuję. Jak CA stwardnieje na dobre, to zeszlifuję nadmiar. Muszę też zeszlifować podstawę włazu, ponieważ jest za gruba ;). Jutro na wieże będę naklejał HIPS grubości kartki papieru, aby osiągnąć ten sam efekt, co na górnej płycie pancerza uwzględniając szczeliny na spawy.

 

38303811064_4fb4c0b158_b.jpg

38303811894_f5665d4a5f_b.jpg

25149021148_b81696e3bb_b.jpg

38983675272_d850e1c096_b.jpg

38133303135_ba5f9b010a_b.jpg

 

Pozdrawiam

Mel

Link to comment
Share on other sites

SUPER produkcja.

Jak widać - z czegoś co imitowało Tygrysa (wypust - Academy) - też można zrobić coś dobrego.

Tylko to już nie są klocki LEGO tylko Modelarstwo przez wielkie "M". Jak za dawnych "dobrych" czasów.

Żeby było dobrze trzeba to zrobić samemu.

Fakt podstawa jeszcze do zeszlifowania - ale zawiasy prawidłowe dla tej wersji.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Link to comment
Share on other sites

Dzięki wszystkim za uznanie i motywację ;)

 

Postanowiłem, że nie będę zeszlifowywał podstawy, tylko wytnę otwór w płycie i wpuszczę właz do niego. Dzięki temu będę miał pewność, że będzie równo. Obawiałem się, że mogę nierówno zeszlifować podstawę. Jeśli głębokość zostanie zatwierdzona przez was, to wkleję całość i zaszpachluję szpary między nową częścią, a dachem ;)

 

39006777122_4d90c2bb8a_b.jpg

38157308225_f0dfe5ed1f_b.jpg

38157308725_cea2fa9dd1_b.jpg

 

Pozdrawiam

Mel

Link to comment
Share on other sites

To jest trochę wcześniejsza wersja Tygrysa. Doskonale widoczna grubość podstawy włazu. >Powiększyć proszę do oglądania<

tiger-tank-021-1.jpg

 

Podstawa przykręcana - nie przyspawana. Dobrze widać miejsca śrub. >Powiększyć proszę do oglądania<

Flickr_-_davehighbury_-_Bovington_Tank_Museum_057_The_Tiger_panzer.jpg

 

Krzysiek (bazylms) może być

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Link to comment
Share on other sites

To jest trochę wcześniejsza wersja Tygrysa. Doskonale widoczna grubość podstawy włazu. >Powiększyć proszę do oglądania<

tiger-tank-021-1.jpg

 

Podstawa przykręcana - nie przyspawana. Dobrze widać miejsca śrub. >Powiększyć proszę do oglądania<

Flickr_-_davehighbury_-_Bovington_Tank_Museum_057_The_Tiger_panzer.jpg

 

Krzysiek (bazylms) może być

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

Jeśli mnie gałganizatory nie mylą to wysokość podstawy jest taka sama, albo niemalże taka sama jak wysokość tych osłon włazu w najwyższym punkcie, a osłona jest w najwyżsym miejscu zrównana z klapą. Może pójść tym tropem? Umieścic klapę na włazie, dopasować do niej osłonę i do niej odnieść się osadzając całość w otworze?

Link to comment
Share on other sites

Krzysiek, jak najbardziej. W dodatku od razu wiadomo o czym mowa. Jestem Ci bardzo, o wdzięczny za tą zmianę.

P. S. Widzę że w Bovington byłeś.

 

Już nie zaśmiecam tylko patrzę na te czary jakie się tutaj wyprawiają.

Link to comment
Share on other sites

Właz mogę uznać za skończony. Zostały jeszcze tylko zawiasy. Postarałem się oddać najlepiej jak umiałem wygląd ze zdjęcia podrzuconego przez meser262. Dodałem też warstwę HIPS'u na górze wieży. Jutro będę wycinał paski w poprzek pod spawy ;)

 

24200316207_40dd662798_b.jpg

24200315857_4590fbb1cc_b.jpg

39030261282_1f96fc2f1d_b.jpg

 

 

Myślę, że ta głębokość osadzenia jest idealna.

 

24200311477_692edfdb66_b.jpg

38351107814_a3233f0ae2_b.jpg

27283981429_3d3b1f4248_b.jpg

 

Pozdrawiam

Mel.

Link to comment
Share on other sites

Krzysiek to ja jestem wdzięczny.Znów czegoś od Ciebie się nauczyłem - dziękuję.

 

Melnikov - grubość i osadzenie podstawy jest SUPER, utrzymaj tak dobry detal przy zawiasie - i cały ten element będzie .

Sam właz powinien się zamykać trochę głębiej. Powinien być bardziej wpuszczony w podstawę, przez co zawiasy będą mniejsze/niższe.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

No i jeszcze trzeba dorobić "dynks" do zamykania włazu.

Link to comment
Share on other sites

...

Sam właz powinien się zamykać trochę głębiej. Powinien być bardziej wpuszczony w podstawę, przez co zawiasy będą mniejsze/niższe.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

No i jeszcze trzeba dorobić "dynks" do zamykania włazu.

 

Spód klapy szlifowałem, żeby usunąć imitację mechanizmu zamykania, rant i uszczelkę. Muszę jeszcze poprawić, aby dociskał się ładnie do podstawy. A o 'dynksie' wiem. ;-) Jego dorobię jak już całość będzie gotowa i pokrywa wklejona. Uniknę w ten sposób urwania farfocla przez przypadek, jak to mam w zwyczaju :-P

 

Jak ten tygrys wyjdzie dobrze, to w przyszłości biorę się za Panterę 'Magdę'. Model/bazę dostałem kiedyś od kumpla, a i kalki zakupiłem w zeszłym roku ;-) Lecz najpierw muszę skończyć kilkanaście zaczętych modeli ;-)

 

Pozdrawiam

Mel

Link to comment
Share on other sites

Rzuca się w oczy świetne cięcie Hipsu, szczególnie stropu wieży ( dokładniej przejście z okręgu w prostą ).

Możesz zdradzić technikę?.

 

Po prostu rysuję na hipsie i przedłużam proste linie. Zaznaczam ołówkiem kreseczkę przejście z okręgu w prostą. Cyklem wycinam okrąg, a potem linijką prostą. Na koniec papierem szlifuję okrąg, a pilnikiem proste. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Wieży ciąg dalszy.

 

Zawiasy od włazu zostawiłem na później. Dziś zająłem się budową wieży. Bok po wycięciu potraktowałem suszarką do włosów, aby delikatnie dało się go wygiąć w łuk, a następnie osadziwszy ją na okrągłym prawidle zalałem wrzątkiem, aby zbliżyć do odpowiedniego kształtu. Bez tego zabiegu całość nie trzymała by się. HIPS jest za sztywny i były by za duże naprężenia, oraz sam w sobie jest kruchy, a nie elastyczny i prędzej by się złamał niż wygiął ;)

 

Samą wieżę zrobiłem troszkę lepiej niż poprzednią. Wziąłem pod uwagę wcięcia, których nie było we wcześniejszej wersji ;) Całość i tak będzie dopasowywana i szlifowana, aby wszystko się zgrało idealnie ;)

 

39081990892_50733b27ca_b.jpg

39081989282_7747384ed0_b.jpg

 

I po chwili mamy takie coś

 

38403405964_afc45e7013_b.jpg

 

Pozdrawiam

Mel

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.