Skocz do zawartości

1/72 RT-2PM Topol (Zvezda)


pmroczko

Rekomendowane odpowiedzi

Cieszę się, że się spodobało - bardzo dziękuje za komentarz i za miłe słowa! Pozdrawiam

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 4.03.2019 o 00:05, pmroczko napisał:

Co mnie tak naprawdę zatrzymało to to, że zdałem sobie sprawę, że żyrokompas z zestawu ("słoniowa noga" jak niektórzy piszą) ma poważny problem. Ta część przez długi czas była tajna i nie było wiadomo jak to wygląda, a teraz, kiedy dostępne są lepsze zdjęcia widać, że Zvezda mocno tę część uprościła a co gorsza tylko w wersji podniesionej część przedstawia się w miarę akceptowalnie - to co Zvezda proponuje w wersji opuszczonej (a tak chcę to pokazać) nie nadaje się dla mnie wcale. Popatrzcie sami - część z zestawu (już po moich drobnych przeróbkach), widać też fragment instrukcji:

gyro01.jpg

Stan faktyczny:

kubinka-moscow-oblast-russia-jun-450w-29 stock-photo-kubinka-moscow-oblast-russia stock-photo-kubinka-moscow-oblast-russia

Dzień dobry!

żeby nie ograniczać się do narzekania, narysowałem sobie w trójwymiarze nowy żyroskop. W piorunującym tempie, niecały tydzien od wysłania rysunku miałem już w rękach wydruk. Pomalowałem go tylko podkładem, bo bez tego strasznie ciężko się to fotografuje i pomalowałem na czerwono części, które będzie trzeba odciąć - ramki. Wygląda to dosyć obiecująco:

gyro02.jpg gyro03.jpg gyro04.jpg

Gdyby ktoś chciał kopię czegoś takiego, to jest dostępna tutaj:

https://www.shapeways.com/product/GSLQBKMQD/1-72-correct-gyroscope-for-the-ss-25-topol-launche

I jak tam, co sądzicie?

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie wyszło. Robi wrażenie, zdecydowanie podniesie jakość modelu. Trzeba będzie kupić... pytanie czy planujesz jeszcze jakieś dodatki do Topola bo może zamówię odrazu więcej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie  wiedziałem że te pojazdy były używane w Wietnamie:). Oglądanie Twoich warsztatów jest dla mnie zawsze ucztą dla oczu Paweł:benc:. , po tym ,jak podszedłeś do tematu tego żyroskopu. Ten między kontynentalny potwór też mi się  podoba, ale wolałbym go w jedynej słusznej skali 1/35 ciekawe jaką by miał wtedy  długość i wysokość ,zwłaszcza z rakietą w pozycji startowej .Pozdr. A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

Bardzo dziękuję za komentarze!

SAW - Bardzo dziękuję za te miłe słowa. Niestety na razie nie planuję innych rzeczy do "Topola" rysować, chociaż jak widać z tego wątku jest tam kilka dodatków, które warto jest mieć - nie mówiąc już o samej rakiecie czy wnętrzu kontenera. Ale może zainteresują Cię inne rzeczy z Shapeways - np. Kałasznikowy w skali 1:72:

https://www.shapeways.com/product/69FEGJTCL/1-72-akm-7-62mm-rifle-12x?optionId=76934768

tomek74 - ?

Adam - wielkie dzięki! Oczywiście że nie były... To raczej jest taka odskocznia, a też temat bardzo na czasie w tych niespokojnych dniach. Jak to zwykle na samym początku chciałem to zbudować prosto z pudełka - niestety zawartość pudełka i chora zawartość czaszki na to nie pozwoliły... No ten żyroskop był chyba najsłabszą częścią zestawu. No a skala 1:35... Jeden Rosjanin nawet zbudował taki model, od podstaw. Jeśli chodzi o rozmiary, to zarówno długość, jak i wysokość w pozycji startowej to prawie ten sam rozmiar, wychodzi trochę ponad 600 mm. Szerokość pojazdu w 1:35 by była jakieś 90 mm - trochę węższy od przeciętnego czołgu. Tak czy inaczej znalezienie dla niego miejsca w gablocie mogło by być wyzwaniem - nie mówiąc już o znalezieniu dla niego miejsca w budżecie... Naprawdę, skala 1:72 to całkiem dobre rozwiązanie tutaj. Nawet cały konwój, z pojazdami zabezpieczenia, albo chociaż jego część można jeszcze w tej skali zrobić.

Jeszcze raz dziękuję za komentarze i pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzień dobry!

No i mam już moją część pomalowana i zainstalowaną. Dorobiłem jeszcze z drutu miedzianego i ołowianego co grubsze przewody. Z przyjemnościa mogę powiedzieć że do modelu Zvezdy/Revella moja część pasuje doskonale:

gyro05.jpg

Bardzo dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M.A.V. - bardzo dziękuję za te miłe słowa. Modele Zvezdy, przynajmniej te które robiłem, oceniam dosyć wysoko, ten zresztą też - ale są trzy takie miejsca, które sprawiają wrażenie, że komuś pod koniec roboty się odechciało.

Krzysiek - bardzo dziękuję. Faktem jest, że można by próbować jeszcze więcej dorabiać, ale ja się nie podejmę - bo musiałbym te instalacje gdzieś pociągnąć, a brakuje dokumentacji. Nie mówiąc o tym, że mogło by się to roznieść na resztę modelu... Muszę tu dla siebie granicę postawić. Ale może inni modelarze w swoich modelach... Swoją droga powiedziałbym, że Topola nie widzi się zbyt często budowanego, prawda?

A ja się biorę za drzwi do kabin, tam też sporo detali jest.

Jeszcze raz dziękuję za komentarze, pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dzień dobry!

I jako się rzekło - drzwi. Zestaw kabin zawiera bardzo male detale (klamki, uchwyty) i kalkomanie na drzwi. W związku z tym można zbudować ciekawie wyglądające podzespoły:

door01.jpg

Jak widać do malowania przymocowałem drzwi do patyczka od lodów przy pomocy zwiniętej w rurkę, klejem na zewnątrz taśmy maskującej. Jest to bardzo praktyczny trzymak.

Jeszcze kilka detali i model będzie gotowy - pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzień dobry!

No i na koniec jeszcze fotka przedstawiająca te wspomniane kilka detali:

paint11.jpg

Wspomnę tylko osłonę reflektora na dachu kabiny (fototrawionka z tego samego zestawu co kabiny), druciane stopnie i zlutowaną od podstaw drabinkę.

Następna już będzie galeria, ale czekam na odpowiednie światło...

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

No to świetne wiadomości! To ja sie teraz zabiorę za coś z Wietnamu (warsztat wkrótce!), a teraz zapraszam do galerii:

Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.