Skocz do zawartości

Sergiej na sterydach - KA-226 - 1:72 - Amodel


Kon_Bar

Rekomendowane odpowiedzi

Podobno nauczyciele mówią "obyś cudze dzieci uczył". Ja złorzecząc zacznę mówić "Obyś short-run-a kleił" ;)

Naszło mnie na coś "z pudełka", "na szybko", "malutkiego". Wybrałem Kamova KA-226... z Amodel-u. Znalazłem zdjęcia oryginału z czterech różnych ujęć z jednej imprezy więc z ikonografią nie jest źle. Źle jest ze spasowaniem

 

Mam nadzieję, że ukleję coś podobnego do tego:

43875501010_9208b28c04_c.jpg

 

Dach - na razie po pierwszych szlifach usiadłem do zdjęć i od razu znalazłem trochę modyfikacji:

45642795392_7856a36536_c.jpg

A - lampa pozycyjna tylna

B - jakiś otwór (obie strony)

C - wybrzuszenie (obie strony)

D - całkowicie błędny kształt elementu (obie strony)

 

Osłony silników i przekładni - cześć składa się z dwóch elementów; nie wiem,czy to nie przymiarka do KA-226T (inne silniki, inny wydech)

43875503040_d0805dd011_c.jpg

A - ostre przejście; trzeba wyszpachlować w łuk

B - różnica w długości elementów ok 0,5 mm z każdej strony

C - śladowa imitacja nawiewów

D - za płytkie wloty powietrza

E - brak około 0,5 mm ścianki (bo nie schodzi się z resztą dachu)

 

Po dłuższej pracy mam coś takiego (obecnie znowu szpachluję szwy)

45642796652_24b02e72fb_c.jpg

Miałem to zdjęcie wrzucić jako pierwsze (i jedyne) i zapytać jaki pojazd ze StarWars sklejam ;)

 

Dalej łatwiej nie będzie - udowadnia to szybka przymiarka do burt... Dół na styk, pośrodku dziura na jakieś 2 mm. Będę dopasowywał do (pancernego) oszklenia

43875504860_c1e91d65d8_c.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj prawie kupiłem ten model. Bardzo podoba mi się ten wiatrak, a i miałem też lekką ochotę zmierzyć się z osławionymi wyrobami Amodelu. Ostatecznie zakup odłożyłem na "za jakiś czas" i teraz widzę że był to dobry pomysł bo znając siebie pewnie bym się zagrzebał w poprawkach na długi czas.

Masz we mnie wiernego obserwatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Koledzy za miłe słowa Niestety fajne, nieoklepane tematy to w 90% short-run-y :(

 

Wyrzucam drzwi boczne (model na szczęście przewiduje taka opcję; powinno być bez dorabiania.

44795312765_23951b6c67_c.jpg

 

Wyrzucam też zaślepki otworów pod małe okienka - skąd pomysł na ich zaślepianie?

30768892497_bea4775525_c.jpg

Dodatkowe przymiarki pokazały, że "splanowanie" połówek i wklejenie pomiedzy nie paska 0,5 mm daje dużo lepsze spasowanie środka

 

Jakieś tam przymiarki

45658668492_ff51890be9_c.jpg

Dobudowałem kanał pomiędzy kokpitem a kabiną (będzie go widać z kokpitu; zaślepka to nie to) oraz dodałem mały pasek pomiędzy ścianą a dachem (szpara)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj no ładnie - kolejny ratowik tym razem na hardkorowo ;) Szkiełka będziesz szlifował czy nowe robił?

 

A jaka kolejka...

Sam Amodel to Ka-15, (może) Ka-18, Mi-1, Mi-3...

Długo by wymieniać - ostatnio jak spisałem pudła to wyszło mi pewnie z 70 modeli - mogę (powinienem?) przestać chomikować i zacząć kleić

 

Odnośnie oszklenia - jest pancerne, ale przezroczyste. Chyba w tym modelu zostawię (bo jak zacznę dorabiać kopyto, tłoczyć, polerować, tłoczyć, polerować... Nie - to ma być projekt "prosto z pudła"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszło mnie na zmianę kształtu dachu. Amodel zaproponował jakiś klin na dachu, wg mnie powinien być tam "płynny garb".

30815304537_9464866ae3_c.jpg

Kolejne sesje ze szpachlą pozwalają zbliżyć się do oczekiwanego kształtu.

 

Krótka przymiarka tego, co do tej pory udało mi się zbudować.

31883767548_49f3d1809d_c.jpg

Rozmyślam nad wykonaniem podłogi wewnątrz z płatka 0,25mm HIPS (aby nie szlifować etc.)

Na zewnątrz podłoga wymaga położenia GRUBO szpachli i szlifowania. Co tam jest teraz lepiej nie pytajcie

 

Budowa tego modelu przyniosła mi jedną refleksję. Dawno temu jeden rzeźbiarz powiedział mi, że kształt rzeźby już jest w drewnie - rzeźbiarz musi go tylko wydobyć, uwolnić na zewnątrz.

Jak patrzę na części wycięte z ramek, to wiem, że kształt gdzieś jest w tych nadlewkach, ale jeszcze czasami ciężko mi go "uwolnić"

  • Like 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

stakor1 - zacząłem oglądać i przymierzać szybki i jednak... będę polerował :)

Trochę w celu pokazania postępów a trochę w celu sprawdzenia nowego forum (brawo za pięknie przeprowadzoną migrację; nowy silnik nie bardzo mi odpowiada miejscami, ale trzeba się przyzwyczaić...) aktualizuję stan prac. Fotele wyrzeźbione na podstawie jednej słabej fotki wnętrza. Wolanty dorobione, pasy dorobione (uproszczone), panel pomiędzy pilotami "pomaziany" trochę S-F, ale lepiej tak niż "czarna płyta". Dorobiłem też rury podwozia przedniego (bo po wycięciu okienek będą widoczne). Sensacji nie ma, ale w tym modelu postanowiłem poćwiczyć inne elementy niż detalizację. Jestem zafascynowany tym, że udało mi się skleić skorupę i: a) wszystko mieści się w środku; b) dach i kadłub w miarę do siebie pasują.

 

Kamov_KA-226_010.thumb.jpg.4a3c7649cece3a9fe811e08e3d13f0ff.jpg

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.