Skocz do zawartości

Jagdpanther G1 Meng Model


Baldigozz

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam taki nowy temat choć zasadniczo modelu w rękach jeszcze nie mam ale szukam inspiracji ? Przeglądając dostępną literaturę chciałbym sobie zbudować na tyle późny pojazd żeby nie miał zimmeritu. Tu nie wiem czy w grę wchodzą oba warianty lufy czy tylko ten dzielony. Poza tym korci mnie żeby wydech zrobić z tymi okrętowymi fajami. Co prawda w zestawie Menga nie ma tych elementów ale mam je w pudełku po Panterze RFM. No i mam kompletny chaos jeśli chodzi o kamuflaż. Korci mnie pójść w kierunku jednobarwnych żółtych malowań albo coś z geometrycznych wzorów, które gdzieś mi się obiły o oczy ale nie mogę znaleźć jakiegoś wiarygodnego źródła do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lufy jedoczęściowe były na modelach wcześniejszych posiadajace jedocześnie wczesne jarzmo i gniazdo działa. W modelch pózniwjszych stosowano działa dwuczęściowe, inne jarzmo i gniazdo działa. Grube wydechy stosowano w modelach z samego końca wojny. Nie znam dat wprowadzenia konkretnych elementów ale meser jak sie pojawi to pewnie uzupełni moja wypowiedz. Co do zimmeritu, spotkałem go tulko na modelach z działem jednoczesciowym. Kamuflaże byly różne, wszystko w zależności od producenta i okresu w jakim dany pojazd powstał.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasiadam i kibicuję bo i na mnie tak owa jagdpantera czeka w piwnicy. Ja swoja zamierzam zrobić jako wersję wczesną ( z skrzynką na tylnej płycie). Niestety z tego co się już zorientowałem przy tej wersji będzie trzeba dorobić zimerint, malowanie z instrukcji nie odpowiada niczemu realnemu no i pozostaje aspekt koła napinającego... są dwa typy wczesne które daje meng i późne poniżej link do relacji z budowy

https://www.track-link.com/forums/site_blogs/36446/flat

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko problem w tym, że jak tak sobie zgłębiam temat, to te Jadzie powyżej mogą być wersją G2 (poza nr 121). Jeśli oczywiście dobrze skumałem, że to ostatnia wersja - ta G2 miała płytę nadsilnikową z Panthery G z wysoką osłoną lewego wentylatora. No i w pudełku Menga raczej na 100 % jest tylko niski wentylator. Za to są też duże osłony rur wydechowych. No, a ten nr 121 ma dzieloną lufę ale zasobniki za nadbudówką jak te wozy z jednolitą lufą.

Meng daje kalki do takiego wozu nr 212 ale na schemacie malowania nie pokazuje zasobnika za nadbudówką, a na tym co prawda podłym zdjęciu ten zasobnik jednak widać. Za to nie wiem czy widać niski, czy wysoki wentylator?

Jadzia_6.jpg

Edytowane przez Baldigozz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jagdpanther No.212 - SPz Abt 654 - produkcja MIAG wrzesień-październik 1944 roku - i jest to wersja G1 z późnym tłumikiem. 
Model Menga - TS039 - Jagdpanther Ausf.G1 - ten model nie ma części do zbudowania wersji G2.

Pozdrawiam
Krzysztof
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Baldigozz napisał:

Są jakieś inne ujęcia tego wozu?

Kanadyjczycy zdobyli ten pojazd i zrobili mu trochę fotek.

Jagdpanther_1945.jpg
 

14 godzin temu, Baldigozz napisał:

...że ma późne koło napinające,... .

TAK. Na fotce poniżej dobrze widać (cząstkę) - koło późne

4f2b6fe7264fb6f2ca5968a89e9d0b96.jpg

I jeszcze parę fotek tego pojazdu.

7bb45e9b7540682dfc363174b1357aed.jpg

g04973_5526969.jpg

d83cd2a0299431ee1a99be8cf5f3a3e8.jpg

24ac338ac564274553a31a46b0b7e1b0_112426.

maxresdefault.jpg

Pozdrawiam
Krzysztof
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach czyli to ten wóz, bo te zdjęcia też miałem. Ciekawa sytuacja, bo wydaje mi się, że wszystkie zdjęcia przedstawiają tą samą sytuację tylko na tym zdjęciu, które ja wrzuciłem wóz jest jeszcze kompletny, a potem następuje jego rozbiórka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z analizy wychodzi mi, że jeszcze te 2 zdjęcia dotyczą tego wozu. Natomiast nie daje mi spokoju ten zaznaczony na czerwono fragment, bo coś mi tam nie pasuje w profilu, dlatego pisałem o zasobniku za nadbudówką. Na gniazdo dodatkowej anteny to nie wygląda, a może po prostu z tego słabego zdjęcia za dużo nadinterpretowuje?

Jadzia_6A.jpg

MOJA2.jpg

MOJA4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chopie, zapomnij o tym „212”, dobrze Ci radzę. Jest to jeden z najmniej rozpoznanych Jagdpanther, a to zdjęcie z widocznym numerem bodaj jedyne. Natomiast owszem, seria poza nim obrazuje jeden pojazd zdobyty w początkach marca 45. w Reichswald. Miałem się nie włączać, ale byłoby złośliwością zostawić Cię na pastwę własnych i cudzych złudzeń. 

Gdybyś miał i wczytał się w przyzwoitą kopię zdjęcia (1. załącznik) i porównał np. niższe położenie krzyża na boku, to już byś wiedział, że to NIE jest ów „212”. Jakiegokolwiek numeru zresztą się na nim nie doszukasz i nikomu się to jeszcze nie udało. „212” nie miał zaś tłumików płomieni - musiałyby być widoczne za tylną skrzynką z racji wyraźnego wysunięcia poza jej zarysy (w bocznym rzucie ok. 7 cm do tyłu i ok. 20 cm w górę). Zdjęcie omamiło już niejednego, bo może brali za tłumik sterczącą do góry klapkę pojemnika. Na fotografii „212” jest wyraźny kamuflaż, na tym drugim występuje chyba przetarte i nieco zmyte zimowe „wapno” tuszujące malowanie. Tyle kwintesencji, jeszcze kilka uzupełnień:  

O ile ten anonimowy był zapewne produktem MIAG, o tyle „212” nie pozwala na wiarygodną hipotezę o pochodzeniu. W grę wchodzi bowiem i firma MBA, produkująca Jagdpantery od listopada 44. Bez żadnych detali, danych i tylko na podstawie kamuflażu nic pewnego odpowiedzialnie nie da się stwierdzić. Np. wczesne Jp. z MBA mogły mieć wzór żywcem zapożyczony z MIAG - takiego podejrzenia nikt nie obali, bo nie ma podstaw.

Również przypisanie „212” do …Abt. 654 jest strzałem na ślepo. W tej jednostce jesienią i zimą 44/45. był konsekwentnie używany inny układ oznaczeń (numery i krzyże rozstawione poziomo). Jeszcze i teatry działań są niezbyt przystające - nr. 212 kojarzony bywa z walkami w rejonie Ruhry, a Abt. 654 „obsługiwał” od przełomu 44/45 tereny Alzacji i pobliże. Gdyby ten wóz był z Abt. 654, na 90% miałby ów pojemnik na tyle budy, typową samoróbkę batalionu. A tu tylko w wyobraźni mógł Ci się objawić - widać przecież całą tylną ścianę z otwartym włazem.

Na nieszczęście oba pojazdy z tych zdjęć wykazują podobieństwa, tyle że głównie spoza zakresu „hardware”. Podobne są pozycje Balkenkreuzów, podobna relokacja tuby na wyciory, podobne umajenie roślinnością. Ale to wszystko, plus jeszcze krój cyfr numeru „212” umieszczonego pod krzyżem odpowiada łącznie cechom Jagdpanther z batalionu 655.

To skrótowy protokół niezgodności.

1.mix.jpg

2.%22212%22.jpg

Edytowane przez JSJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zestaw Menga oferuje tylko ten jeden zestaw oznaczeń. Drugie malowanie późnej G1 to wóz bez oznaczeń, który potem chyba powędrował za ocean. Wozy 01 i 314, to wczesna wersja i na dodatek oba miały zimmerit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani MENG, ani jakiś nie-Meng nie powie, który wariant jarzma działa powinien mieć pojazd „212”, sam też zauważyłeś, że nie pokazują właściwego koła napinającego…, więc uzależnianie się od jakiejś malowanki nie jest zbyt roztropne. Tym bardziej, że widać jakie rozpoznanie tematu mają autorzy takich dzieł - w pokazanym zestawie z książki np. dwa egzemplarze „G2” niby w 1944 r.!  „G2” stworzono w 45. - większy komentarz zdaje się zbędny. Postaraj się raczej ustalić, co z tego zestawu można z sensem zbudować (w postaciach z okresu bezzimmeritowego, jak rozumiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbudować można z sensem bez problemu większego tylko jak go potem pomalować ? A ponieważ można wczesną, późną, z kombinacjami, to przyjąłem żeby się trzymać jakiegoś zdjęcia, a najlepiej zdjęć. Ta z Aberdeen też jakieś dyskusje wywoływała chyba. W zagramanicznych sklepach są kalki do 212 z czerwonym kolorem cyfr, Meng daje czarne, a Tank Power takie ładne schematy :) 

MOJA8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, JSJ napisał:

Gdyby ten wóz był z Abt. 654, na 90% miałby ów pojemnik na tyle budy, typową samoróbkę batalionu. 

Rure/Tube to ja na nim widzę bez większego problemu.:cool:

03a.thumb.JPG.65d347ccf2d379c341f41c5a089908ee.JPG

1 godzinę temu, JSJ napisał:

A tu tylko w wyobraźni mógł Ci się objawić - widać przecież całą tylną ścianę z otwartym włazem.

...  .:roll:

07.thumb.JPG.3e3a2ff76efc1b9fd7855e948d58099e.JPG

2 godziny temu, JSJ napisał:

Jest to jeden z najmniej rozpoznanych Jagdpanther, a to zdjęcie z widocznym numerem bodaj jedyne.

Nie jedyne i nie są tylko dwa :mrgreen: dostępne.

212.thumb.jpg.90f5425cbc1dc42e0932dc075f68fe91.jpg

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się mylisz konsekwentnie brnąc w "tożsamość" "212" i pojazdu z Reichswald. Punkty w błędnym typowaniu wedle detali podałem. Kolejne zdjęcia obrazują ten drugi pojazd, uzupełniając serię. Nie chodziło też o tubę-rurę, tylko o pojemnik na tyle nadbudowy, jaki przemawiałby za rzekomą przynależnością do Abt. 654. Jest na niektórych malunkach i chyba o tym pisał Baldigozz. Jeśli nie o tym myślał, to z zamieszania przynajmniej ta korzyść, że niektórzy dowiedzieli się jednej rzeczy więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie, a co do Twoich rozterek: 

Ja te wszystkie obrazki i jeszcze inne znam, dlatego właśnie twierdzę, że temat „212” jest śliski. Tu masz namalowany z finalnym jarzmem, gdzie indziej było jarzmo pośrednie, w kolorystyce też by się znalazły różnice.

Możesz oczywiście sobie wybrać narzuconą "wizję", ale bez potwierdzenia, bo wszak widać, że nie wiadomo co i jak. O kolorach numerów wiadomo tyle, że były z reguły ciemne, ale jeśli uwierzysz że pojazd był z Abt. 654, to wg autora monografii „Combat History of s.Pz.Jg. Abteilung 654” tam powinny być czerwone, a i tak przedstawiane bywały jako czarne, jak wyżej widać. Piękna gra przypadków. Odżałuj kalkomanie i poszukaj innych wzorców, nic lepszego nie poradzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym czy jest jakiś pojazd na tyle dobrze obfotografowany żeby nie budził wątpliwości? 212 jeśli są tylko te zdjęcia z boku rodzi pytania co było z przodem, tyłem. Za to ten z Reichswald jest całkiem ładnie obfocony ale nie widać numeru i kamuflaż jest słabo widoczny. To może sobie tego właśnie wezmę na warsztat. Kamuflaż walnę jakiś pod białą farbę albo nawet zostawię pod białym jednolicie żółty. Na zdjęciach z tyłu w ogóle jakoś słabo widać jakiekolwiek zróżnicowanie barw poza jasnym otoczeniem okolic zasobników, gdzie widać pewnie minię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Baldigozz napisał:

Za to ten z Reichswald jest całkiem ładnie obfocony ... . To może sobie tego właśnie wezmę na warsztat.

>>>Baldigozz<<< - moim zdaniem jak najbardziej słuszna decyzja. Pojazd ten ma sporo fotek i jak widać całkiem dobrych jakościowo.
Przepraszam Cię za zamieszanie - w materiałach obecnie mi dostępnych wszędzie opisują te fotki właśnie jako No.212.

3 godziny temu, Baldigozz napisał:

...nie widać numeru i kamuflaż jest słabo widoczny.

To też można zaliczyć do pozytywnych wiadomości.:cool: Dodatkowa ma mnóstwo "zieleniny na sobie".:mrgreen:

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W publikacjach, do których mam dostęp też ten wóz jest opisany jako 212. Dużo zieleniny ha, ha, to na dwoje babka wróżyła. Można się na tym przejechać. Zakupiłem co prawda eksperymentalnie coś pod taką zieleninę ale jak to wyjdzie zupełnie nie wiem. Natomiast ustalenie takiego spójnego materiałowo wozu jest dla mnie ważne głównie na etapie budowy. Wiadomo czy to kółko takie czy siakie itd. Potem można siąść i spokojnie się zastanawiać jak malować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paczuszka dojechała i he, he dalej nie będzie tak prosto. Koła napinające są tylko wczesne. Trzeba będzie szukać późnych, a tu widzę jak na razie tylko zestawy Friulmodel albo Panzer Art. Oba z kłopotliwą dostępnością. 

Edytowane przez Baldigozz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz czy w maxhobby nie ma panzerartu, ja tam kupiłem, może na stronie sklepu być niedostępny,ale napisz zapytanie do nich.

Edytowane przez smoker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.