Skocz do zawartości

Bitwa pod Radzyminem


Czes

Rekomendowane odpowiedzi

Maly opis wydarzenia.

Bitwa stoczona w czasie II wojny światowej na prawym brzegu Wisły na wschód od Warszawy w dniach 25 lipca – 5 sierpnia 1944 r. pomiędzy radziecką 2 Armią Pancerną a niemieckimi oddziałami m.in. dywizjami Waffen-SS Wiking i Totenkopf oraz dywizją Hermann Göring. Bitwa zbiegła się z działaniem Armii Krajowej z radzymińskiego Obwodu "Rajski Ptak", której oddziały w lipcu 1944 przystąpiły do akcji "Burza.Pierwsze sowieckie jednostki zwiadowcze dotarły pod Warszawę pod koniec lipca 1944 roku, a sowiecki 3 Korpus Pancerny nacierając od strony Mińska Mazowieckiego w kierunku pn-zach podszedł na odległość 5 km od mostu na rzece Narew w Zegrzu. Bitwa rozpoczęła się 31 lipca od niemieckiego natarcia w rejonie Radzymina. Już 1 sierpnia niemieckie 19 DPanc. i 5 DPanc. SS po spotkaniu się pod Okuniewem zamknęły pod Wołominem w okrążeniu sowiecki 3 Korpus Pancerny, który został zniszczony do 3 sierpnia. W dniu 2 sierpnia jednostki radzieckie przeszły do defensywy. Walki trwały do 10 sierpnia.

W bitwie po obu stronach wzięło udział ok. 1000 czołgów, z czego ponad połowa została zniszczona w walce.

received_337023613567023.png

received_590965024662667.jpeg

received_363761254443303.jpeg

received_233061584283469.jpeg

received_296584287668936.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dudzio napisał:

Diorama bardzo mi się podoba :) Czy znasz jakąś literaturę do poszerzenia wiedzy na temat bitwy, która jest tematem ?

Literatury zadnej nie znam na temat tej bitwy,kierowalem sie tym co znalazlem i przeczytalem w internecie.

Edytowane przez Czes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znasz jakąś literaturę do poszerzenia wiedzy na temat bitwy, która jest tematem ?

Literatury jest zatrzęsienie. Począwszy od artykułów Roberta Wróblewskiego, po książkę Bączyka i in Bruckenkopf Warsaw 1944. http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4874732/bruckenkopf-warschau-1944-odcinek-poludniowy-karczew-otwock-celestynow-wiazowna

 

Pozdrawiam

Krzysiek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
W dniu 29.01.2019 o 14:13, krzy65siek napisał:

Literatury jest zatrzęsienie. Począwszy od artykułów Roberta Wróblewskiego, po książkę Bączyka i in Bruckenkopf Warsaw 1944. http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4874732/bruckenkopf-warschau-1944-odcinek-poludniowy-karczew-otwock-celestynow-wiazowna

 

Pozdrawiam

Krzysiek

 

Hej. Zachęcony poleceniem kupiłem i przeczytałem powyższą pozycję. Była bardzo ciekawa, jednak na temat Bitwy pod Wołominem znalazłem tam może z pół akapitu... Skoro literatury jest zatrzęsienie, to może podrzucisz coś jeszcze? Mieszkam na tych terenach i chciałbym lepiej poznać ich dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cytat

Była bardzo ciekawa, jednak na temat Bitwy pod Wołominem znalazłem tam może z pół akapitu... 

No bo to dopiero jedna z części.

Sporo za to będzie w starych numerach "Poligonu" (teraz o wszystkich można powiedzieć, że są "stare", bo "Poligon" padł). Można szukać po nazwisku autora (Norbert Bączyk).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 1 year later...

Nie wiem jak malowałeś tego platana na SSmanach ale jak na tą skalę to petarda. Gratuluję! Dopatrzyłem jeszcze że są spodnie w Tello Mimentico i też ladnie. Tylko jedna uwaga- spodnie z palatana nie były szyte. Ale mogło się zdarzyć ze krawiec dywizyjny uszył z nadwyżek materiału do napraw. Z reguły takie produkty trafiały do oficerów, podoficerów i pododziałów rozpoznania.

Edytowane przez 7urgen
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.