Skocz do zawartości

SZUKAMY informacji i zdjęć o sprzęcie Aliantów.. do II WŚ...


bigmodel

Rekomendowane odpowiedzi

W porządku, nie zamierzam Cię na siłę przekonywać do swoich racji. W końcu to twój model i Tobie przede wszystkim powinien się podobać.

A tak przy okazji, dopytywałeś się o stronę, z której pochodzą zdjęcia. Udało mi się ściągnąć te kilka tysięcy fotek zanim stronka zniknęła więc jeśli jesteś zainteresowany to daj znać, najlepiej na priv.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja może dodam dwa grosze do rozmowy :)

"STARA" to pomysł autora kalkomanii - na dodatek z błędem językowym "ZTARA". Mnie się to nie podobało i protestowałem przed wydaniem, ale poszło.

No cóż - dzisiaj na tych niewyraźnych zdjęciach ja widzę bardziej STARĄ niż cyferki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mam następujące pytanie. Na załączonym zdjęciu Shermana na lufie są białe paski i coś tam zamontowano. Czy ktoś wie może co to za paski i co zamontowano na lufie. Drugie pytanie dotyczy elementu namalowanego (chyba namalowanego) z prawej strony dodatkowego opancerzenia zasobników z amunicją. Co to jest?

 

image.png.9da68f4862d4e7e695a4a11e699eca4b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na lufie to przypomina pistolet maszynowy Thompsona, gdzieś czytałem że go montowano na lufie do wstępnego wszeliwania w cel. A to drugie to oznaczenie trafienia wozu wrogim pociskiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że ten znak dla artylerzystów składał się z dwóch elementów. Drugim był krzyż złożony z czterech prostokątów i małego krzyżyka w środku a jego fragmenty widać koło twarzy tego pana, który stoi najbliżej czołgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega OLO napisał

 

W dniu 17.02.2023 o 11:31, OLO napisał:

to przypomina pistolet maszynowy Thompsona, gdzieś czytałem że go montowano na lufie do wstępnego wszeliwania w cel

 

Moje pierwsze skojarzenie było takie samo. Thompson. Ale czy aby na pewno? Bo na razie to tylko nasze domysły? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wierzyć podpisowi pod zdjęciem to rok 1944 i walki w Apeninach Emiliańskich. Zdjęcie pochodzi z książki o Pułku 4 Pancernym  Skorpion. Miłej nocy pozdrawiam OLO. 

Skorpiony.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czy Crusadery AA III z 1DP miały malowane białe gwiazdy rozpoznawcze dla lotnictwa (te z białą obwódką) na górnej części wieży? Dokładnie to chodzi mi o wóz z 2 pułku znany między innymi z książki p. Kamińskiego od "Acromy do Zwycięzcy" cz. 8. Czy są znane inne zdjęcia tego wozu? 

Na tym zdjęciu dostrzegłem też coś co mnie zastanawia. Mam wrażenie że numer WD pojazdu i tabliczka tonażowa 20 jest na jakiejś dodatkowej płycie. Ta biała kreska nad numerem wygląda jakby krawędź jakiejś płyty. Czy tylko ja to widzę w ten sposób?

image.png.ef9edf0a73a1de61461973d088d7b000.png

Edytowane przez Endrju
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest wzmocnienie fabryczne na przeciwlotniczych Crusaderach. Jeśli chodzi o gwiazdy, to regulaminy przed wysłaniem do kontynentalnej Europy nakazywały obowiązkowe malowanie. Ale czy wszystkie to miały? Pozdrawiam OLO. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się znaleźć dwa zdjęcia Crusaderów z 1 DP gdzie widać górną cześć wieży. Jedno zdjęcie pojazdu z 1 pułku a drugie zdjęcie z 10 psk. Na obu pojazdach nie ma gwiazd więc na pewno nie wszyscy namalowali je. Na niektórych brytyjskich wozach też ich nie ma. Można chyba przyjąć, że na wspomnianym wozie ich nie było. Moje pytanie pojawiło się w związku z modelem IBG Crusadera AA 1:72 gdzie producent zamieścił schemat malowania tego wozu z gwiazdą na górnej części wieży ale chyba nie do końca można wierzyć producentowi bo z kolei na zdjęciu są elementy (napisy na błotnikach, znak szwadronu dowodzenia na przedniej płycie), których w zestawie kalkomanii brakuje.

@OLO A wiesz coś więcej na temat tej dodatkowej płyty? Przyznam że nie bardzo rozumiem sens wzmacniania tego miejsca na przeciwlotniczych Crusaderach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdy bywały też malowane z tyłu kadłuba na osłonie silnika. Jeśli chodzi o to wzmocnienie to powiem tak: nigdy się nad sensem montowaniago go nie zastanawiałem. Angole dali to jest i tyle pozdrawiam OLO. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Przeszukując zdjęcia polskich Shermanów w sieci natknąłem się na dwa Shermany V które posiadały właz po stronie ładowniczego. Pierwszym takim wozem był wóz d-cy 24 Pułku Ułanów płk Dowbora. Dla ilustracji zagadnienia załączam 3 zdjęcia tego wozu. Drugim wozem jest wóz z 4 zdjęcia, które w sieci opisane było jako wóz z 1 DPanc. Czy ktoś z kolegów ma jakąś wiedzę na temat tego dodatkowego włazu. Czy montowali go amerykanie czy też jest to patent brytyjski? Kształt włazu sugeruje że jest to właz z Cromwella. No ale to tylko snucie domysłów. 

 

1622548286_CzogredniShermanV-24PulkUanw-001a.thumb.jpg.b4b951bf03ba71a40ee98a756d716645.jpg

 

925424876_CzogredniShermanV-24PulkUanw-001b.thumb.jpg.b9642099f522d3ffeeee601c54c10ed8.jpg

 

1945995130_CzogredniShermanV-24PulkUanw-001e.thumb.jpg.823e58e4ec2cba6b26576c9bc82ef4cb.jpg

 

1082296057_ShermanA.jpg.647b070fb3d0e8511cb73a043120b5c3.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.