Skocz do zawartości

SZUKAMY informacji i zdjęć o sprzęcie Aliantów.. do II WŚ...


bigmodel

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 22.06.2021 o 21:20, filipsg napisał:

Czy znane są jakiekolwiek porządne zdjęcia czołgu z boxartu Crusadera III od IBG? Wóz z białą trójką i bez numerów seryjnych pojawił się już wcześniej w modelach Italeri i Tamiya, ale nigdzie nie jestem w stanie trafić na zdjęcia potwierdzające takie oznakowanie. W archiwum IWM są dwa zdjęcia czołgu z taką trójką na wieży, ale nie widać na nich w ogóle oznaczeń kadłubowych.

Tu poszukaj:

https://www.worldwarphotos.info/gallery/uk/british-tanks/crusader-tank/crusader-iii-tank/

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Poszukuję informacji odnośnie umiejscowienia anten dla radia No.19 Wireless Set na M5A1 Stuart VI. Mam swój typ bazujący na średniej jakości zdjęciach ale szukam potwierdzenia zanim przykleję anteny (co do umiejscowienia "czerwonej" nie mam żadnych wątpliwości tak kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje typ i umiejscowienie "niebieskiej"

c0a46d558954a603.jpg

Edytowane przez macias13_84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są wszystko albo M5, albo wczesne M5A1, i amerykańskie radia SCR-508, poszukuję umiejscowienia anten dla brytyjskiej radiostacji No.19/22 jakie były stosowane na "maczkowych" Stuartach w plutonach rozpoznawczych szwadronów dowodzenia 1ppanc, 2ppanc, 24puł i 10psk. Niestety AFVclub dodaje anteny ale w instrukcji(AF35161) jest tylko amerykańska podstawa anteny (B23)

Edytowane przez macias13_84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś mam troszkę więcej czasu zatem postaram się naświetlić w czym leży problem.

W instrukcji od późnego M5A1 (AF35161)nie ma informacji odnośnie umiejscowienia anten dla brytyjskiej radiostacji, podobnie jest z wczesnym M5A1(AF35105) choć w obu zestawach takowe występują na ramce B.

 

Natomiast w instrukcji od M3A3 Stuart V takowe lokacje są zaznaczone.

981a35b0815db2b0.jpg

Na sieci można znaleźć zdjęcie Stuartów z oboma typami podstaw dla montażu typu "B" pod antenę typu "G" długości 24" oraz montaż "A" dla anteny "F" długości 4 lub 8ft. Niby nawet by się pokrywało z tym co proponuje AFVclub z tym, że mam mieszane uczucia czy aby na pewno podstawa jest spawana do boku a nie tyłu wieży

878be16c9d835339.jpg

 

Jednakże przeglądając nieliczne zdjęcia naszych Stuartów wydaje się, że wspomniane anteny znajdują się na oryginalnym amerykańskim sponsonie w osi symetrii wieży

 

Plutom rozpoznawczy szwadronu dowodzenia 1ppanc

2d0fc272fd2aa543.jpg

 

Oraz d4cc7d2be95fb745.jpg 10psk - o czym mogłaby świadczyć świadczyć obecność Cromwelli w tle i wielkość i umiejscowienie gwiazd

 

Dlatego też chciałbym zapytać czy spotkał się ktoś może z jakąś inną fotografią "maczkowych" Stuartów z widocznymi oboma typami anten

Edytowane przez macias13_84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...
  • Super Moderator

LRC Otter posiada ktoś fotki z PSZ?

12. Pułk Ułanów Podolskich, który po reorganizacji 2. Korpusu Polskiego w 1945 r. przekazał je 7. Pułkowi Ułanów Lubelskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Greif napisał:

LRC Otter posiada ktoś fotki z PSZ?

12. Pułk Ułanów Podolskich, który po reorganizacji 2. Korpusu Polskiego w 1945 r. przekazał je 7. Pułkowi Ułanów Lubelskich.

Cudów się raczej nie spodziewaj, dwa zdjęć Otterów  z czasów używania ich przez 12. Pułk Ułanów Podolskich. 

Jakieś zdjęcia, chyba były w którymś z zeszytów "Śladami Polskich Gąsienic". 

 

 

063.jpg

064.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Dwa pytanka do szermanoholików:
1. Czy ten wihajster za włazem dowódcy to będzie puste łoże dla Browninga M2? Miejsce się zgadza, ale kształt wydaje się dziwny.
2. Czy są jakieś sensowne opracowania dotyczące Shermanów RMASG? Głównie chodzi mi o zdjęcia "Warspite'a", ale każde informacje się przydadzą.

 J1VV1h.jpg.573793f546318c46c61f0c3acf61e735.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam. Jakiś czas temu stałem się szczęśliwym posiadaczem zestawu Uni Models Nr 205 z modelem Achillesa IIc w skali 1:72. Po zrobieniu inbox-u okazało się że w wariantach malowania jest jeden polski wariant a mianowicie Achillesa z 7 pułku o swojsko brzmiącej nazwie własnej "Stara".  Przyznam szczerze że jakiś wielkim znawcą tych pojazdów nie jestem ale z taką nazwą wcześniej się nie spotkałem. Poszukiwania w sieci i swoich zasobach drukowanych okazały się daremne. Nie znalazłem żadnego Achillesa z tą nazwą. Czy ktoś z kolegów może zgłębił już ten temat i może mi coś wyjaśnić? Czy był Achilles o tej nazwy w 7 pułku czy też jest to jakiś błąd wydawcy modelu?

Pozdrawiam. Andrzej.

 

P.S. Właśnie zauważyłem że mi w tym momencie 1000-ny post stuknął na forum MW.

Edytowane przez Endrju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Endrju napisał:

Witam. Jakiś czas temu stałem się szczęśliwym posiadaczem zestawu Uni Models Nr 205 z modelem Achillesa IIc w skali 1:72. Po zrobieniu inbox-u okazało się że w wariantach malowania jest jeden polski wariant a mianowicie Achillesa z 7 pułku o swojsko brzmiącej nazwie własnej "Stara".  Przyznam szczerze że jakiś wielkim znawcą tych pojazdów nie jestem ale z taką nazwą wcześniej się nie spotkałem. Poszukiwania w sieci i swoich zasobach drukowanych okazały się daremne. Nie znalazłem żadnego Achillesa z tą nazwą. Czy ktoś z kolegów może zgłębił już ten temat i może mi coś wyjaśnić? Czy był Achilles o tej nazwy w 7 pułku czy też jest to jakiś błąd wydawcy modelu?

Pozdrawiam. Andrzej.

 

P.S. Właśnie zauważyłem że mi w tym momencie 1000-ny post stuknął na forum MW.

Znawców od wszystkiego to nie ma.....,ale kalki są:

https://www.star-decals.net/35-C1242.html

35-C1242_01.jpg

35-C1242_A.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robertmodelarz

To tylko kalkomanie, które niczego nie potwierdzają a teoretycznie mogły być źródłem informacji dla Uni Models. Ja zakładam, że kalkomanie mogły tez powstać bez zdjęcia bazując na jakimś opisie słownym w jakimś materiale źródłowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo szukałem na kompie śladów po dawnej wymianie korepondencji z autorem kalek. Poniżej efekty:

image.jpeg.91fa84c594883bea7c31e6a799748ad5.jpeg

753.jpg.81fdc7140f8a4bfea9fc0528e86f8d1b.jpgimage.gif.0c209104f2a10dc8f8e86dfc1166fc8d.gifimage.jpeg.19e40eeba29e772cdee0b548793ff2bd.jpeg

image.jpeg.6213caa585a1f5b962479e4fd2b61acd.jpeg

Zdjęcia oczywiście ze znanej, już nie istniejącej witrynki zamieszcone w celach dyskusji.

 

Grafika przedstawia pierwszą wersję kalek z nazwą "ZTARA" :)

 

Na prawie 100 % zdjęcia powojenne najprawdopodobniej przy zdawaniu sprzętu. Dokupić wagon SSyms i można robić winietkę.

 

EDIT - > jeszcze jedna fotka, inne pojazdy, ale widoczna nazwa stacji:

image.jpeg.4660b675068805fa74a9fd72f319a907.jpeg

Edytowane przez martinello
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@martinello Super. Dziękuję bardzo za informację i zdjęcia.  Cały czas zastanawiałem się czy to możliwe że ten wariant pokazany przez Uni Models nie jest jakimś błędem. Kalomanie pokazane przez Roberta dały mi do myślenia ale pewności nie miałem dalej. Tak w ogóle to ta nazwą została chyba odnaleziona stosunkowo niedawno bo starsze źródła o tej nazwie nie wspominając. A co owiesz na temat schematu malowania tego zaproponowanego przez Star Decals. Nie widziałem nigdy w znanych mi źródłach takiego malowania polskich pojazdów w II korpusie. Czy ten sposób malowania został odtworzony z załączonych zdjęć? Ja tego nie widzę. Pewnie wiesz coś na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd wziął się kamuflaż w przypadku tego akurat pojazdu, bo ja nie widzę nic takiego na zdjęciu.

Ale takie kamuflaże nie były niczym nadzwyczajnym, np polskie archery były tak malowane.

Sam Achilles to powojenne uzupełnienie, raczej nie brał udziału w walkach.

Nazwą pojazdu,  tak jak zdjecie znane jest juz jakieś 10 lat od czasu szerokiej prezentacji tych charakterystycznych zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie o kamuflaż wzięło się również stąd że UM zaproponował jednolite malowanie. Pozostanę przy opcji, którą zaproponował UM. Tak przy okazji zdjęć wyszło, że UM zaproponował do zestawu nieprawidłowe kółka i trzeba będzie je zmienić.

11 godzin temu, martinello napisał:

Zdjęcia oczywiście ze znanej, już nie istniejącej witrynki zamieszcone w celach dyskusji.

 

O jakiej witrynie wspomniałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie o te elementy pomiędzy którymi znajduje się napis STARA. Po dłuższej analizie różnych zdjęć doszedłem, że mogą to być pojedyncze ogniwa umocowane pomiędzy tymi dwoma okrągłymi elementami które znajdują się na wieży i na kadłubie. Niestety nie wiem do czego służą, Czy ktoś z kolegów może to potwierdzić?

Drugie pytanie dotyczy elementów umocowanych w tylnej części kadłuba na takim rusztowaniu, Mi to wygląda na nakładki na gąsienice (ostrogi?) do jazdy po śniegu. Czy ktoś z kolegów może to potwierdzić?

 

image.jpeg.92a0e4f97b425ec9cc4a9ca1498a5c7c.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@martinelloDzięki Marcin. Na Ciebie zawsze można liczyć. Dzięki za wyjaśnienie do czego służyły te elementy na wieży i kadłubie. Przeglądając zdjęcia z moich zasobów i szukając w sieci nie znalazłem żadnego Achillesa z dodatkowym pancerzem, więc jeszcze parę pytań.  Czy w praktyce stosowano dodatkowe opancerzenie na Achillesach? A może ja nie wiem na co patrzeć na zdjęciach? Wyjaśnisz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wrócić jeszcze na chwilę do tej "nazwy" wymyślonej przez Bisona.
Pewnie włożę kij w mrowisko ale do kalek Bison/Star Decals trzeba podejść z dużą ostrożnością bo projektant niestety czasem trochę fantazjuje.
Na temat tego Achillesa rozmawiałem kiedyś z autorem albumów "Od Acromy do Zwycięzcy", który miał w swoich zbiorach zdjęcia w odrobinę lepszej jakości.
Według Niego na początku jest 2 i 3 a na końcu 6 a z tego wynika, że to nie była nazwa tylko numer W.D. często malowany właśnie w tym miejscu.  
W poprzednich postach były zamieszczone dwa zdjęcia z przyciemnionymi prostokątami. Proponuję przyjrzeć się dokładnie temu niższemu. W pierwszym znaku skośna belka wychodzi z lewej strony dolnej poziomej belki tak jak w literze Z albo cyfrze 2 a nie z prawej jak by musiało być w przypadku S.  W kolejnym znaku gdyby to była litera T to odległości między pionową belką a sąsiednimi znakami powinny być równe ale belka jest znacznie bliżej prawego znaku a na dodatek dołem się zawija tak jak litera J albo cyfra 3.   
To bardziej mi wygląda na coś w tym rodzaju:

 

858067194_Achilles-Civitanova.jpg.cbc818fd136cd3c9a3b0c30d3f872f76.jpg

 

Jeszcze parę uwag do oznakowania pojazdu. Wóz nie należał do 7. Pułku Przeciwpancernego jak podaje pokazana wyżej instrukcja a do 2. w związku z czym nie powinien mieć Syrenek na czerwonym tle tylko Pancerne Ramię na białym tle bo pułk wchodził w skład 2. Warszawskiej Dywizji Pancernej.
Oznaczenie było malowane na przednim pancerzu w okolicy lewego reflektora. Ponadto po przeciwnej stronie tzn. przy prawym reflektorze powinna być czerwono-niebieska tablica z numerem 77. Analogiczne oznaczenia powinny też być na tylnej ścianie kadłuba.
Jeżeli projektanci UM faktycznie wzorowali się na tych kalkach to niestety powielili trochę nieścisłości.   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBan Ja zawsze podchodzę z ostrożnością do tematów na które nie ma potwierdzenia w dokumentacji zdjęciowej. Stąd też moje pytanie. Fajnie że podjąłeś temat. Żadnych kijów i mrowisk nie będzie ale podyskutować można. Autora nie znam, oceniać nie będę a wpadki zdarzają się wszystkim. 

 

Godzinę temu, PioBan napisał:

Na temat tego Achillesa rozmawiałem kiedyś z autorem albumów "Od Acromy do Zwycięzcy", który miał w swoich zbiorach zdjęcia w odrobinę lepszej jakości.
Według Niego na początku jest 2 i 3 a na końcu 6 a z tego wynika, że to nie była nazwa tylko numer W.D. często malowany właśnie w tym miejscu.  

 

To bardziej mi wygląda na coś w tym rodzaju:

858067194_Achilles-Civitanova.jpg.cbc818fd136cd3c9a3b0c30d3f872f76.jpg

 

Ta teoria nie do końca do mnie przemawia mimo, że podparta znanym autorytetem.  Już wyjaśniam dlaczego. Napis lub numer na pojeździe wygląda na zatarty jakby celowo. Zdjęcie jest z okresu zdawania sprzętu więc rozumiem że wycierano nazwy własne, godła jednostek itp. ale po co by zamazywano numery ewidencyjne? Dalej idąc tym tropem. Niszczyciele było oznaczane numerem WD zaczynającym się od litery S + 6 cyfr. Tu jest 5 cyfr. Tzn że część numeru WD została ukryta pod ogniwami gąsienic. Po co by zasłaniano część numeru ewidencyjnego i to w momencie zdawania pojazdu gdy ten numer mógł mieć znaczenie? W książce Magnuskiego "Wozy bojowe PSZ 1940-1946" na stronie 150 jest wykaz wszystkich numerów WD dział M10 nadanych przez Brytyjczyków. Zaproponowane przez Ciebie fragmenty numerów WD nie wpisują się w to zestawienie.  

Co do przynależności tego pojazdu to masz rację, że był to pojazd z 2 pap. Zdjęcie ze strony 150 pokazuje ten sam pojazd w innym ujęciu z odpowiednim podpisem. Jeśli pozostanę przy nazwie STARA dla mojego Achillesa to przynajmniej jednostkę skoryguję. 

image.thumb.png.aa768ec967d0c52d32e01a3a25e0674d.png

 

image.thumb.png.cd9c23d624739456ecc2e546e2cf7107.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napis nie jest zatarty tylko mocno zakurzony i stąd problemy z jego odcyfrowaniem. Usuwaniem nazw i innych oznaczeń nikt sobie głowy nie zawracał. Na przekazywanych jednocześnie Shermanach nazwy są widoczne chociaż też mocno przykurzone a w jednostkach 2. Korpusu, szczególnie szkolnych było mnóstwo sprzętu w oznakowaniu poprzednich użytkowników.

 

Podane przeze mnie numery są przykładowe. Pewne czy prawie pewne są tylko dwie pierwsze cyfry i ostatnia.  Na trzeciej pozycji wstawiłem 5 przez analogię do numeru innego polskiego Achillesa 235120, a 8 z drugiego przykładu widziałem na jakimś M10.   Ale gdyby w tym miejscu wstawić 0 to już mieścimy się w trzecim od góry przedziale z zacytowanej przez Ciebie tabeli.

Litera S w numerze WD była czasem pomijana jak np. w przytoczonym  już 235120 a ogniwa raczej nie były przykręcane w celu ukrycia czegokolwiek. Zauważ, że następny wóz też ma takie ogniwa a nie widać na nim żadnych numerów czy napisów więc kto i co chciałby tam ukryć?  Zresztą gdyby ten numer był taki ważny przy przekazywaniu to jaki byłby problem żeby odkręcić jedną śrubę i odsunąć ogniwo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie podyskutować ale tak naprawdę nasza dyskusja przypomina mi trochę zabawę w odgadywanie co widzisz na rysunku, starą kobietę czy młodą kobietę. Ty widzisz co innego, ja widzę co innego. Możemy oczywiście kontynuować dyskusję, wynajdywać nowe argumenty i podważać inne. Tylko czy ma to sens. Przy tym materiale zdjęciowym niewiele już wymyślimy. Oczywiście nie wykluczam że to Ty masz rację ale tak jak wspomniałem wcześniej w tym momencie Twoje argumenty nie przekonują mnie.  Co do modelu to jeśli nikt do sprawy nie doda jakiś dodatkowych informacji to przyjmę że jest to napis i tak skończę model. Ostatecznie zawsze będzie można to poprawić jeśli kiedykolwiek wypłyną jakieś nowe informacje. Dziękuję jeszcze raz za włączenie się w dyskusję. :toast:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.