Skocz do zawartości

Star 244


Bartosz Ciesielski

Rekomendowane odpowiedzi

Model Stara 244 w skali 1:43 od Resin Labor model jest ostatnim z formy. Przez co odlew nie był idealny zmęczenie formy. Przez co  sama żywica nie była idealna dorobiony kangur z dodatkowym oświetleniem , drabinka z tyłu wozu od podstaw. Malowany farbami Gunze i na to lakier bezbarwny K2. Przy budowie wzorowałem się na Starach należących do różnych osp

Edytowane przez Bartosz Ciesielski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako miłośnik wszystkiego co czerwone, ode mnie duży plus za wykonanie modelu polskiego samochodu. Tego Stara mam też w swoich planach, ale nie wiem czy uda mi go kiedyś zrealizować.

Czemu jedno światło jest czerwone? Czyżby to była taka duża OSP, że wysyła całą kolumnę samochodów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Marak napisał:

Jako miłośnik wszystkiego co czerwone, ode mnie duży plus za wykonanie modelu polskiego samochodu. Tego Stara mam też w swoich planach, ale nie wiem czy uda mi go kiedyś zrealizować.

Czemu jedno światło jest czerwone? Czyżby to była taka duża OSP, że wysyła całą kolumnę samochodów?

Marku na oglądałem się aut z osp i zdarza się że mają czerwone koguty na dachu i dodałem tak dla urozmaicenia ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bartosz Ciesielski napisał:

zdarza się że mają czerwone koguty na dachu

Miałbyś jakieś zdjęcie samochodów z takimi światłami?
Ja swego czasu mocno siedziałem w temacie naszych wozów strażackich, ale nigdy się z czerwonymi kogutami nie spotkałem, ani w PSP ani w OSP.

Niebieskie światło z tyłu też tylko z lewej, czy się mylę?

Edytowane przez Grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

same belki na starach to wynalazki ale tu na pytanie o wozy z czerwonym kogutem a jak chodzi o fotki to wzorowałem się na fotkach z strony Czerwonych Samochodów poza tym każdy z tych starów jest inny począwszy od kabin kończąc na drobnostkach jak wyposażenie czy tylna drabinka. Więc nie koncentrowałem się na jednym pojeździe tylko zrobiłem mix ciekawostek

Edytowane przez Bartosz Ciesielski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, dzięki za odpowiedź.
Samochody z OSP Lipnik masakra jakaś...
Jeszcze powinni sobie kolorowe wiatraczki zamontować.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Grzes napisał:

Jasne, dzięki za odpowiedź.
Samochody z OSP Lipnik masakra jakaś...
Jeszcze powinni sobie kolorowe wiatraczki zamontować.

Moje oczy też widziały sporo strażackiego wiejskiego tuningu... Niektóre przypadki to naprawdę masakra... Był nawet jeden Żuk z łańcuchami przyspawanymi do zderzaka i razem z nim pryśniętymi na biało (coś jak za wieżą Merkawy). Po co tego nie wie nikt... Pewnie dla walorów wzrokowych... 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Grzes napisał:

.... ale nigdy się z czerwonymi kogutami nie spotkałem, ani w PSP ani w OSP....

W czasach mojego dzieciństwa (lata 60-te) czerwone światła miała straż i karetki pogotowia. Niebieskie były zarezerwowane dla milicji. Wydaje mi się, że czasem widziałem karetki ze światłami żółtymi, ale może tylko mi się wydaje. Po wypadku byłej pani premier, troszkę poczytałem, bo nie wiedziałem, że światła czerwono-niebieskie może i musi mieć tylko pierwszy i  ostatni pojazd, gdy jedzie kolumna samochodów uprzywilejowanych. Cała reszta musi jeździć wyłącznie na niebieskich. Może strażacy z tej OSP byli zapobiegliwi i jak jadą solo włączają tylko niebieskie,  a gdy jadą w 2 lub więcej wozów włączają też czerwone. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że są kraje w których kolor pomarańczowy jest dla straży i pogotowia. Policja ma niebieskie tak jest w Hiszpani. W Turcji policja niebieskie i czerwone straż czerwone pogotowie niebieskie pomarańczowe. Wszystko zależy od kraju, Niemcy niebieskie wszystkie służby. Ale Czesi używają  kolorów czerwonego i niebieskiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
1 minutę temu, Bartosz Ciesielski napisał:

Ale Czesi używają  kolorów czerwonego i niebieskiego.  

Ciekawe, składamy wozy dla Czechów i mają listwy niebieskie, nie ma tam czerwonych świateł. Ani z przodu ani z tyłu. Będę w robocie to jeszcze raz popatrze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Marak napisał:

W czasach mojego dzieciństwa (lata 60-te) czerwone światła miała straż i karetki pogotowia. Niebieskie były zarezerwowane dla milicji.

Sporo można poczytać tu: http://www.prl998.pl/

Cytat

Samochody bojowe straży pożarnej


W latach pięćdziesiątych wszystkie pojazdy bojowe straży produkcji krajowej wyposażone były w dwie lampy ostrzegawcze barwy czerwonej(światła stałe) umieszczone pionowo na krawędziach dachu kabiny oraz w elektryczną syrenę o falującym tonie. Szczegółowe uregulowania w tej sprawie zawarto w zarządzeniu międzyresortowym z 1955 roku.

Pięć lat później znowelizowano przepisy dotyczące sygnalizacji pojazdów bojowych straży. Lampy ostrzegawcze o świetle stałym zaczęto zastępować lampami o obrotowym snopie światła zaś syreny o falującym tonie zamieniano na syreny dwutonowe. 

W 1963 roku weszło w życie nowe zarządzenie w sprawie sygnałów i oznakowania pojazdów uprzywilejowanych w ruchu. W dokumencie tym nowością była zmiana koloru sygnalizacji świetlnej z czerwonego na niebieski. Określono w nim również termin ostatecznego wycofania z pojazdów straży sygnałów w postaci świateł stałych (31 grudnia 1965). Do dnia 31 grudnia 1967 roku ustalono natomiast termin przejściowy, w którym dopuszczano możliwość używania sygnalizacji dźwiękowej z syreną jednotonową. 

 

 

Edytowane przez Grzes
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autko wyszło świetnie :super::super::super:. A co do pojazdów OSP to one faktycznie wglądają i są oznakowane w taki a nie inny sposób , bo Ochotnicza Straż Pożarna to jest raczej  stan umysłu ( aktywnych druchów OSP proszę o wybaczenie), i auto każdej OSP  MUSI wyglądać najbardziej bojowo w całej gminie lub nawet powiecie, dlatego ma tyle kogutów, sygnałów, lamp, krat z przodu  i jest tak dziko pomalowane we wszystkie wariacje czerwonego i białego :mrgreen:.Najbardziej podobał mi się ten Star 266 z OSP Lipnik z  tymi  wszystkimi światłami , a już szczególnie rozczuliła mnie zamontowana na zderzaku  ta krata ze Stara 660:haha:.Pozdr. A.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.