Skocz do zawartości

Pęsety


jawkers

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator

Witam.

Nie znalazłem nic na temat pęset na forum, więc postanowiłem założyć ten temat.

Może ktoś jeszcze z niego skorzysta. A jak wiadomo, pęseta przyjaciółka modelarza jest.:D

 

Zamierzam spróbować swoich sił w modelarstwie okrętowym.

Kupiłem model pancernika i jak zobaczyłem te mikroskopijne detale to od razu stwierdziłem, że moimi pęsetami nie ma szans na uchwycenie któregokolwiek z nich.

Mam pęsetę Tamiya, ale ona nie jest precyzyjna. Jej grube ścianki nie dają dobrej kontroli i pewnego uchwytu.

Mam też gięte pęsety Falcona, ale one mają ząbkowaną powierzchnię i do małych elementów się nie nadają.

Czy znacie jakieś godne polecenia pęsety, których używacie i są dostępne w polskich sklepach modelarskich itp?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pęset mam chyba z 10, ale najlepsza to mosiężna, kupiona ponad 40 lat temu w NRD w zestawie z plastikowym budzikiem do złożenia dla dzieci za 4 NRD-owskie marki.

Ale do miniaturowych elementów w okrętach najlepsza chyba będzie samoprzylepna kredka. Małe elementy, które najczęściej wystrzeliwały z pęsety, taką kredką najłatwiej przenieść we właściwe miejsce na modelu.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kredką nie ogarniesz wszystkiego. Do 1/700 potrzebujesz kilka dobrych penset.

Wydalem kupę kasy na wiele penset z modelarskiego i nie jestem z nich zadowolony.  W końcu trafiłem przypadkiem w Castoramie na ST-12 firmy topex znanej raczej z niskiej jakości artykułów metalowych. O dziwo to najlepsza penseta jaką pracowałem. Szczerze polecam. 

Pinceta-TOPEX-nr-ref.jpg.5b48fd5220fb7c52784f42df1ca95a46.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, krzy65siek napisał:

To prawda, ale jest troszkę zbyt miękka. Końcówki się wyginają i zużywają.

Może racja, ale to zależy co się chwyta. Przy flyhawku 1/700 jawkersa to raczej będzie jak łapanie komara za nie powiem co.. Niżej Oerlikon z 7 elementów. Mi się nic w pensecie nie wygło :wojo:

48494507407_a1136e887b_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Jeszcze przed założeniem tego tematu, zamówiłem dwie pęsety precyzyjne, ze sklepu modelarskiego.

Pęsety to Italeri:

  • prosta nr. 50814
  • zakrzywiona nr. 50813

JpeCvLQ.jpg

Pęsety są na prawdę precyzyjne, biją na głowę Tamiya, Falcony oraz "no name" jakie posiadam, które mają grube końcówki.

Końce pęset Italeri schodzą się idealnie oraz są cienkie, wykonane ze stali i jest na nich jest napisane "nie są namagnetyzowane".

Praktyka pokarze jak będą się spisywały.

Zakrzywione.

Aixsfed.jpg

InsOWOG.jpg

Proste.

4DqAW4h.jpg

gQzUE7Y.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Tamiya 7404774048, 74052, 7410874109 i 74117. Jestem z nich zadowolony. Nie odzywałem się bo wypowiadali się znacznie bardziej doświadczeni koledzy.

Skoro italerowskie Ci pasują to może rozważ Pęstety antymagnetyczne kpl. 5 szt. Kupiłem w 2015 dla syna. Synowi odpowiadały. Potem podarowaliśmy bratankowi i też zdają egzamin.

Edytowane przez kjp_a_man
Język polska.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20190816_213153.thumb.jpg.798226608b0e171504756bdc6c82eba0.jpg

Od góry:

  • Tamiya 74109
  • Tamiya 74108
  • NoName ze sklepu ToraToraTora
  • Tamiya 74048
  • Tamiya 74047
  • Tamiya 74117 — inne zastosowanie
  • Tamiya 74052 — inne zastosowanie

IMG_20190816_213305.thumb.jpg.ee1095afc81be1f1e289e9a49c191839.jpg

Od lewej

  • NoName ze sklepu ToraToraTora
  • Tamiya 74048
  • Tamiya 74047

 

Przepraszam za jakość zdjęć — robione „na szybko” byle czym.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.