Skocz do zawartości

T-55 AMV Takom 1:35 African Union


enten

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

w ramach odpoczynku od pierwszowojennych pokraków wyciągnąłem takie cudo. Odkupiony od kolegi z forum teciak z zestawu 

Takom 2095 Kraz 260V Tractor + T55 AMV Tank

20195_rd.jpg.22bba8b10b915f3a5da918e9e3ccc322.jpg

 

Model zacząłem niedawno w ramach odskoczni urlopowej i tak sobie po cichu sklejam obcą dla mnie materię :)

 

Model generalnie z pudła. Trochę dodatków w postaci gąsienic Friula i może jakaś drobnica.

Malowanie African Union.

Poskładałem gąsienice i chciałem się poradzić czy taki naciąg jest ok?

 

IMG_20190819_190532.thumb.jpg.b8154c4a2cd867b2ff3deef829d96d02.jpg

 

Drugie pytanie to co z bieżnikiem opon? Usunąłem nadlewki na kilku kołach ale wydaje mi się, że powinny być wyszlifowane na gładko plus ewentualnie jakieś ubytki...

 

Z góry dzięki za pomoc i sugestie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten zestaw u siebie w piwnicy - czeka na końcówkę tego roku.

Bardzo jestem ciekaw składalności - w tym przypadku czołgu. Jakies problemy się pojawiły przy spasowaniu lub jakieś dziwne wypychacze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołg skleja się świetnie, komplikacje przy stelażu pancerza aktywnego na wieży, Trzeba posiłkować się zdjęciami bo instrukcja trochę nieczytelna, poza tym świetny zestaw pozwalajacy wykonać perfekcyjny model. Ja akurat używałem gąsek zestawowych, bo też nic im nie brakuje, wymaga dużo pracy ale daje tez dużo satysfakcji.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udzielę się w związku z pytaniem kolegi odnośnie składności, gdyż jestem na ukończeniu wersji AMV

- uwagę należy zwrócić na montaż  kostek na wieży bo można wykonać je z za dużymi odstępami miedzy nimi.

- liny są do wymiany - stalowa lina ma za grube linki, plus uchwyty na linach do wymiany lub zabawy ( wypełnienie szpachlą jak u mnie )

- brakuje dwóch przewodów paliwowych 

- do dorobienia ścianki na pojemnikach pod wieżą nr cześci R6 i R7- niewiadome czemu producent zapomniał 

- do ponacinania wgłębienia w kostkach pancerza 

- do zrobienia od podstaw osłona reflektorów R19 R21

- do wymiany wszystkie zapasowe gąsienice M10 i chyba M 11 plus odtworzenie uchwytów mocujących - tu takom pojechał po całości niczym stary trumpenter 

 

tu macie jak to wygląda po przeróbkach 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Stojkovic napisał:

Dzięki za to info, spisałem już sobie.

Rzeczywiście będzie co robić.

Te zapasowe gęsi to źle odlane czy jak?

 

IMG_20190820_180917.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę na zdjęciach ale czy kostki po boku wieży ci się stykaja? Jak tak to ok. Generalnie bardo łatwo tu spier.. Bo nie mając naklejonych kostek ciężko jest określić czy dobrze przykleiliśmy podpory. Druga sprawa jeśli będziesz robił jak ja czyli wersję z brakującymi kostkami to po rozcięciu tych na fartuchacj i z przodu będziesz musiał uzupełnić pustke jakąś masą... 

Mnie do k doprowadza stary system wykonania lin a właściwie ich uchwytów tj w miejscu gdzie lina łączy się z uchwytem mamy ścięty uchwyt co w rezultacie trzeba wypełnić bo niestety będzie to widoczne 

IMG_20190820_204157.jpg

Plus w moim przypadku jest teraz kombinowania skąd wziąć uchwyty na skrzynki z amunicja do dshk. 

A i chyba ostatni mankament wieży to przynajmniej w moim modelu na jej tyle i bokach nie miałem zaznaczonych miejsc przyklejenia uchwytów i innych pierdolekm. Tu też straciłem sporo czasu dochodząc jak to ma wyglądać 

Edytowane przez skikut87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podwozia:

- bandaże gumowe zdecydowanie do przeszlifowania, ten "bieżnik" jest bardzo mocno przerysowany. Ten sam problem miałem w modelu w 1:72 od Trumpetera, nie wiem skąd się to producentom zwidziało.

- zwis gąsienic na pograniczu maksymalnego możliwego. Typowo w T-5x gąsienice nie dotykają od góry pierwszego i ostatniego koła jezdnego, cały czas mają "wypukłość ku dołowi". Zresztą zdjęć T-5x jest w necie bardzo dużo, pooglądaj.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Stojkovic napisał:

Wygląda jak Rumcajs z brodą ta wieża :)

No to mu dołożyłem tej brody :)

IMG_20190819_190653.thumb.jpg.c22b4ad70b910f5c3aabecb1e978f08e.jpg

6 godzin temu, Michal_G napisał:

Co do podwozia:

- bandaże gumowe zdecydowanie do przeszlifowania, ten "bieżnik" jest bardzo mocno przerysowany. Ten sam problem miałem w modelu w 1:72 od Trumpetera, nie wiem skąd się to producentom zwidziało.

- zwis gąsienic na pograniczu maksymalnego możliwego. Typowo w T-5x gąsienice nie dotykają od góry pierwszego i ostatniego koła jezdnego, cały czas mają "wypukłość ku dołowi". Zresztą zdjęć T-5x jest w necie bardzo dużo, pooglądaj.

 

 

Zwis gąsienic poprawiłem. Usunąłem po jednym ogniwku. Dwóch ogniw już nie dałem rady usunąć bo nie dało się już tego spiąć a spięta nie dała się założyć z kołem. W sumie to i tak zniknie pod fartuchem... :/

 

IMG_20190821_153851.thumb.jpg.a4930473c5f8c193a20c3c69dc6eb32d.jpg

 

Koła wyszlifowałem na gładko i dodałem delikatne ubytki - zgodnie z tym co zobaczyłem na zdjęciach (nie mówię o całkiem zużytych, takich wybuchniętych ? )

Nie mogę tylko wykminić jak powinno wyglądać łączenie po przyklejeniu bandaża do felgi.

Dodatkowo zauważyłem, że Friul nie robi ogniw lewych i prawych, więc lewą mam "pod włos" ?

19 godzin temu, skikut87 napisał:

Nie widzę na zdjęciach ale czy kostki po boku wieży ci się stykaja? Jak tak to ok. Generalnie bardo łatwo tu spier.. Bo nie mając naklejonych kostek ciężko jest określić czy dobrze przykleiliśmy podpory. Druga sprawa jeśli będziesz robił jak ja czyli wersję z brakującymi kostkami to po rozcięciu tych na fartuchacj i z przodu będziesz musiał uzupełnić pustke jakąś masą... 

Plus w moim przypadku jest teraz kombinowania skąd wziąć uchwyty na skrzynki z amunicja do dshk. 

A i chyba ostatni mankament wieży to przynajmniej w moim modelu na jej tyle i bokach nie miałem zaznaczonych miejsc przyklejenia uchwytów i innych pierdolekm. Tu też straciłem sporo czasu dochodząc jak to ma wyglądać 

IMG_20190819_190637.thumb.jpg.f0fbdea5e41c0ea422d91ff294e12276.jpg

IMG_20190819_190645.thumb.jpg.c163424710bb5366c3d2948a0d7d34c2.jpg

Zatem chyba to spier.....

Nawierciłem lufę karabinu. Dokleiłem kilka "cusiów" i obspawałem jedną z wieżyczek.

Kostki już zauważyłem, że trzeba uzupełniać. Na przednim pancerzu będę chciał "wybrakować" kilka kostek i zapewne błotnik ?

Jaki problem jest z tymi skrzynkami? Uchwyty?

Jaką antenę z abera powinienem zakupić? Zamówiłem już te wyrzutnie granatów dymnych bo te zestawowe są fatalne (przesunięcie formy).

Problem z tymi nieoczywistymi miejscami przyklejenia jest faktycznie słabą stroną tego modelu. Dodatkowo praktycznie każdy detal ma ślad łączenia formy lub delikatne błonki. Przy wycinaniu z ramki jeśli tniemy zbyt blisko plastik ma tendencję do wyrywania się z elementu (tnę ostrymi tamkami).

Na zdjęciach jeszcze widzę w kilku miejscach jakieś syfy po szlifowaniu.

 

Które linki z eureki będą odpowiednie? ER3506 czy ER3557?

Antena z Abera to R-113?

Edytowane przez enten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamte inne "problemy" w porównaniu z uchwytami i wielkością kostek pancerza aktywnego to pikuś. Ja zrobiłem nowy stelaż na kostki po stronie lewej. Przyszlifowałem wszystkie kostki gdyż te kładzione bezpośrednio na pancerz też nie do końca pasowały. Niestety model jest gdzieś na wystawie i nie mogę przesłać fotki, ale przy odrobinie samozaparcia da sie to położyć w co najmniej satysfakcjonujący sposób. Jest strona The modelling news ,tam jest relacja z jego budowy, przydatna ....  no i zdjęcia,  Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że wiele osób przed złożeniem swojego modelu podobnie jak ja szuka na forum, czy robił wcześniej ktoś inny.

Rzeczywiście znalazłem wątek na The modelling news i uważam, że jest to niezwykle pomocna relacja dla kazdego kto chce ugryźć afrykańczyka w białych barwach.

In-box: https://www.themodellingnews.com/2016/04/in-boxed-takoms-35th-scale-t-55-amv.html

budowa modelu: https://www.themodellingnews.com/2016/06/construction-review-ptii-andy-builds.html

malowanie: https://www.themodellingnews.com/2016/07/review-ptiii-andy-finishes-takoms-35th.html

Po przejrzeniu, jeszcze bardziej chęć na niego przychodzi i wena.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście posiłkuje się tą stroną stąd i pomalowanie wieży pod tymi kostkami ?

Tak przejrzałem zdjęcia to wychodzi na to, że te koła jezdne są złe. Pomijajac bieżnik, który można zeszlifować ale połączenie bieżnika z felga do wyszlifowania i nie ma zaznaczonego miejsca w bocznej części gdzie się kończy felga a zaczyna bandaż gumowy.

Wydaje mi się, że sensowny chyba będzie zakup kół miniartu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwis gąsienic jest teraz w sam raz. Teraz zauważyłem - coś z wahaczami chyba nie tak, koła jezdne nie są na tym samym poziomie.  No chyba że pojazd stanie na podstawce z ciut nierównym terenem który uzasadni taką pracę wahaczy. Co do gąsienic "lewych" i "prawych" - gąsienice w T-55 nie są symetryczne? Zaznaczenia przejścia bandaża w koło rzeczywiście nie ma. Ale to by się chyba dało namalować (lekko pociągnąć małym pędzlem wewnętrzną krawędź koła), w rzeczywistości ten detal jest widoczny tylko przy wozach wypucowanych "na defiladowo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.08.2019 o 16:02, enten napisał:

No to mu dołożyłem tej brody :)

IMG_20190819_190653.thumb.jpg.c22b4ad70b910f5c3aabecb1e978f08e.jpg

 

Zwis gąsienic poprawiłem. Usunąłem po jednym ogniwku. Dwóch ogniw już nie dałem rady usunąć bo nie dało się już tego spiąć a spięta nie dała się założyć z kołem. W sumie to i tak zniknie pod fartuchem... ?

 

IMG_20190821_153851.thumb.jpg.a4930473c5f8c193a20c3c69dc6eb32d.jpg

 

Koła wyszlifowałem na gładko i dodałem delikatne ubytki - zgodnie z tym co zobaczyłem na zdjęciach (nie mówię o całkiem zużytych, takich wybuchniętych ? )

Nie mogę tylko wykminić jak powinno wyglądać łączenie po przyklejeniu bandaża do felgi.

Dodatkowo zauważyłem, że Friul nie robi ogniw lewych i prawych, więc lewą mam "pod włos" ?

IMG_20190819_190637.thumb.jpg.f0fbdea5e41c0ea422d91ff294e12276.jpg

IMG_20190819_190645.thumb.jpg.c163424710bb5366c3d2948a0d7d34c2.jpg

Zatem chyba to spier.....

Nawierciłem lufę karabinu. Dokleiłem kilka "cusiów" i obspawałem jedną z wieżyczek.

Kostki już zauważyłem, że trzeba uzupełniać. Na przednim pancerzu będę chciał "wybrakować" kilka kostek i zapewne błotnik ?

Jaki problem jest z tymi skrzynkami? Uchwyty?

Jaką antenę z abera powinienem zakupić? Zamówiłem już te wyrzutnie granatów dymnych bo te zestawowe są fatalne (przesunięcie formy).

Problem z tymi nieoczywistymi miejscami przyklejenia jest faktycznie słabą stroną tego modelu. Dodatkowo praktycznie każdy detal ma ślad łączenia formy lub delikatne błonki. Przy wycinaniu z ramki jeśli tniemy zbyt blisko plastik ma tendencję do wyrywania się z elementu (tnę ostrymi tamkami).

Na zdjęciach jeszcze widzę w kilku miejscach jakieś syfy po szlifowaniu.

 

Które linki z eureki będą odpowiednie? ER3506 czy ER3557?

Antena z Abera to R-113?

Antene ja założyłem z Aber R 33

https://www.mojehobby.pl/products/Set-of-aerials-for-Russian-Tanks-like-T-34-T-55-T62-T-72-and-other-AFV.html

liny obojętnie które kupisz oba zestawy to liny do t 55 z tym, że ten 3557 ma jeszcze płachtę na wieżę czyli jest dedykowany pod zestawy wczesnych t 55 z Miniartu.

 

Ps. ja właśnie skończyłem walkę chyba już z ostatnim fuckupem czyli z skrzynkami do dshk - tutaj Takom pojechał po całości a niestety jeśli byśmy chcieli mieć ładne skrzynki i uchwyty bez męczenia się to musimy zainwestować około 100 zł na zestaw abera do t 55 z tamki ( 64 zł) tam tylko jest właściwa ilość uchwytów i zestaw E.T z skrzynkami do dshk ( 20 zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.