Jump to content

F-105D Polish Glider Trumpeter 1:32


KRL
 Share

Recommended Posts

Powrót do mojego ulubionego tematu czyli samoloty o napędzie odrzutowym.

Model F-105D od Trumpeter skala 1:32.

Jest to naprawdę duży model jak na samolot jednosilnikowy, jakość zestawu Trumpetera oceniam dość słabo - z pewnością nie jest to najlepszy model tego producenta w skali 1:32
Model wykonany tak jak lubię najbardziej prosto z pudła.

eshUG8V.jpg?1KuVbUPp.jpg?19wWQndl.jpg?1L3UNnJa.jpg?1eshUG8V.jpg?14rdl09f.jpg?1
vnbbQ4E.jpg?1bXl8njs.jpg?1E6ltVRd.jpg?1L3UNnJa.jpg?13urG8ZL.jpg?1

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, KRL napisał:

Model wykonany tak jak lubię najbardziej prosto z pudła.

A kto by przy tej skali i Twoim tempie wyrobił na pudło dodatków? :D

Model wygląda bardzo ładnie, i na dodatek ma naszego orła.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Plus za temat . W krakowskim muzeum jest taki samolot w malowaniu Kutyny . Ma trochę inaczej malowanego orła . W muzeum jest z jakimś podpisem , nie dojrzałem na zdjęciu z jakim ? Może drążyłes temat i wiesz która wersja jest prawidłowa - muzealna czy Twoja ? 

Pozdrawiam Hello

Edited by Hello
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Hello napisał:

W muzeum jest z jakimś podpisem , nie dojrzałem na zdjęciu z jakim ? Może drążyłes temat i wiesz która wersja jest prawidłowa - muzealna czy Twoja ? 

Pozdrawiam Hello

Ten podpis to "Yankee Air Polak". Na modelu (chyba) też jest - na zdjęciach dobrze nie widać, ale mam wrażenie, że jest tylko w złym kolorze - na czerwono. Mam ten model Trumpetera w 1:72 i tam na pewno jest na czerwono. W egzemplarzu muzealnym napis jest w kolorze białym - nie wiem czy taki był w rzeczywistości, ale jako, że przekazanie tego eksponatu do Muzeum mocno wspierał sam gen. Kutyna to pewnie Muzeum w kwestiach merytorycznych korzystało z Jego wiedzy.

 

Sam model świetny, szczerze gratuluję.

Mój w 1:72 w planach - taka powtórka z rozrywki po 20 latach po sklejeniu F-105D z kartonu z wycinanki bodajże Hobby Model:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Znalazłem dwa zdjęcia tej maszyny , co prawda czarno-białe ale napis na pewno nie jest czerwony jak tarcza herbu - będzie biały . Więc albo kiedyś krótko był czerwony albo Chińczykom cały czas " czerwono" . Przyznam się ,że nie wiedziałem o samolocie Kutyny w muzeum , u nas . I tym sposobem F-105 będzie trzeba zakupić ... , o ile jest w skali 1/48 .

Pozdrawiam Hello

P.S.  Dziękuję za nowy temat KRL i Axel

Link to comment
Share on other sites

Sam model w 1/48 to obecnie jedynie zdaje się Hobby Boss - nie wiem jak ten zestaw wygląda merytorycznie bo to nie moja skala.

Jeśli koniecznie musi być "Polski Latawiec" to stary zestaw Monogramu ma to malowanie w pudełku (tylko kwestia wieku kalek). Z "aftermarketowych" kalkomanii jest arkusz Superscale 48-269, ale tam jest godło całkowicie skopane. No i chyba sama kalka też do jakichś świeżych wypustów nie należy.

Sam samolot ma dość ciekawą historię. Nazwa własna "Polski Latawiec" nie była wcale określeniem pozytywnym - kontekst trochę podobny do "Polish Joke". Z resztą, w późniejszym okresie samolot służył pod innym przydomkiem. Dość długo był "odrestaurowywany" w Duxford, UK po czym został, również dzięki staraniom gen. Kutyny przekazany do Krakowa jako depozyt USAF Museum.

Przepraszam za OT.

Pozdrawiam,

Axel

Link to comment
Share on other sites

Jestem w tej chwili poza domem więc nie mogę zerknąć na model. Jest jednak wielce prawdopodobne że  kalka nie odwzorowuje wiernie oryginału.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.