Skocz do zawartości

T-55A TAKOM 1/35


JFM

Rekomendowane odpowiedzi

W 11bczś było 4 T-55, czy są wiadome ich numery taktyczne ? Co oznaczać mógł biały trójkąt widoczny na niektórych wieżach?

Zrzut ekranu 2021-02-15 o 13.23.25.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model fajnie wyszedł, z tego co widzę TAKOM dał płytę nadsilnikową rosyjskich T-55A  i czeskie klapy przeprawowe nad wlotami powietrza. Zdjęcie do celów dyskusyjnych ze strony modeledo.

 

 

Powinna być taka jak w T-54:

 

 

Płyta nadsilnikowa naszego T-55:

 

 

prawidłowe klapy i płytę ma T-55A Miniart

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2021 o 19:02, dei napisał:

W 11bczś było 4 T-55, czy są wiadome ich numery taktyczne ? Co oznaczać mógł biały trójkąt widoczny na niektórych wieżach?

Zrzut ekranu 2021-02-15 o 13.23.25.png

Tak:

1. 8704 - d-ca batalionu;

2. 8705 - d-ca 1 kompanii;

3. 8718 - d-ca 2 kompanii;

4. 8731 - d-ca 3 kompanii.

Numery taktyczne batalionu: 8704 - 8743 - czołgi; 8744 - WZT-1;8745-WZT-2; 8746 - TOPAS R3 wóz dowodzenia .

Z numerami to w ogóle jest dziwna sprawa...?!?... Wiem na przykład z przekazu d-cy 3.kczpł, że po przezbrojeniu batalionu na PT-76 jeden z dowódców batalionu jeździł wozem z numerem 8710. On sam zaś jeździł wozem o numerze 8740. Gdzie tu logika...?... Zwyczajowo było tak, że wóz z pierwszym numerem w pododdziale był wozem dowódcy tegoż.

Niestety nie wiem w jakim celu był namalowany ten trójkąt...? Być może na potrzeby konkretnego ćwiczenia dla odróżnienia "swój/obcy". Natomiast trzycyfrowy numer nad numerem taktycznym to numer burtowy okrętu desantowego, na który dany wóz był ładowany.

Swój model budowałem kilka lat wstecz, kiedy nie miałem jeszcze tej wiedzy co teraz. Jak pisałem kilka postów wcześniej opierałem się na kolorowej  pocztówce, na której wg mnie jest T-55, ale teraz to już sam nie wiem...?!?...

 

Edytowane przez JFM
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za informacje .Jeden z wozów dowodzenia , była to wersja z wykuszem z tyłu wieży, niestety numer taktyczny jest zasłonięty.Wydaje mi się iż wóz z numerem 8731 to też może  być T-55 ,wnioskuje to po braku ,,grzybka'' na wieży ,co było cechą charakterystyczną dla T-54 , ale mogę się mylić ,jakość zdjęcia jest słaba .Pozdrawiam  

54462937_269625470597849_1532223526944112640_o.jpg

1404828_695682483860666_7611778083122542197_o.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dei napisał:

Dziękuje za informacje .Jeden z wozów dowodzenia , była to wersja z wykuszem z tyłu wieży, niestety numer taktyczny jest zasłonięty.Wydaje mi się iż wóz z numerem 8731 to też może  być T-55 ,wnioskuje to po braku ,,grzybka'' na wieży ,co było cechą charakterystyczną dla T-54 , ale mogę się mylić ,jakość zdjęcia jest słaba .Pozdrawiam 

Nie koniecznie... Należy pamiętać, że podstawowe T-54 były z czasem (w czasie remontów głównych, ale nie tylko) modernizowane do standardu AD, AM, AM1, AM2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda ,ale opierając się na fotografiach czołgów 11bczś to wozy T-54, są przed modernizacją i posiadają tę cechę.Mam na myśli wozy z numerami taktycznymi 8723,8722,8719,8713,8710,rodzi się pytanie kiedy były uwiecznione na zdjęciach. Czy posiada Pan informacje o T-34/85 w jednostkach 7DD, to też nieco zapomniany temat.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dei napisał:

Dziękuje za informacje .Jeden z wozów dowodzenia , była to wersja z wykuszem z tyłu wieży, niestety numer taktyczny jest zasłonięty.Wydaje mi się iż wóz z numerem 8731 to też może  być T-55 ,wnioskuje to po braku ,,grzybka'' na wieży ,co było cechą charakterystyczną dla T-54 , ale mogę się mylić ,jakość zdjęcia jest słaba .Pozdrawiam  

54462937_269625470597849_1532223526944112640_o.jpg

 

 

Ciekawe. Wychodzi na to że w Dywizji była używana wersja dla dowódcy batalionu T-55AD1. Szkoda że nie widać całego numeru.  To kolegi zdjęcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, JFM napisał:

A skąd to zdjęcie jeśli wolno spytać? Z jakiego filmu? Jest gdzieś dostępny?

Chodzi mi o zdjęcie wozu 8731 z trójkątem na wieży zjeżdżającego z rampy ODSa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dei napisał:

Czy posiada Pan informacje o T-34/85 w jednostkach 7DD, to też nieco zapomniany temat.Pozdrawiam

Szczątkowe. To temat, nad którym trzeba się pochylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dei napisał:

Czy posiada Pan informacje o T-34/85 w jednostkach 7DD, to też nieco zapomniany temat.Pozdrawiam

Temat był już kiedyś wałkowany na modelworku. To chyba najbardziej znane zdjęcie:

xlsar6i4gnclka73.jpg

Znalazłem jeszcze jedno:

60-img449.jpg.756f6f277be179f74c43c24b76f66ab6.jpg

http://www.7ldd.ocalicodzapomnienia.eu/wpis.php?wpisid=60

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mylmy pojęć Kol. Robercie. Mówimy o 7.ŁDD  (wcześniej 23.DD). Natomiast na powyższym zdjęciu jest wóz z 3.ppm MW z Dziwnowa (lub wcześniejszego 3.bpm MW).

 

Chodzi najprawdopodobniej o takie wozy. Piszę najprawdopodobniej, bo nie mam pewności czy to pojazd z Niebieskich Beretów...?...

OW.jpg

Edytowane przez JFM
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JFM napisał:

Nie mylmy pojęć Kol. Robercie. Mówimy o 7.ŁDD  (wcześniej 23.DD). Natomiast na powyższym zdjęciu jest wóz z 3.ppm MW z Dziwnowa (lub wcześniejszego 3.bpm MW).

To o tym nie wiedziałem. Szacun za znajomość historii LWP.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, OLO napisał:

Chyba tak wygląda tył wieży w wersji dowódczej, ten wykusz to za duży nie był.

9685696278_a903684fe9.jpg

To mi wygląda raczej na T-55AM2 KLADIVO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się ale w wersji dowódczej ze standardowym wykuszem na radiostację i w ksą żce o Meridzie służący na niej oficer pasjonat podaje że wykusz nie był odlewany tylko spawany z dość grubej blachy i wyściełany wykładziną antyradiacyjną pozdrawiam OLO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawie tak, ... ale trochę inaczej. 

Pancerz wieży nie był ruszany.  Aby z tyłu zmieściła się dodatkowa radiostacja R-112, wycinano część osłony antyradiacyjnej w środku. To co wycięto, przeniesiono na zewnątrz wieży  i obudowano blachą.

Edytowane przez Jarekk
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hipoteza że T-55A 7 ŁDD to wersje dowódcze (T-55AD1 lub T-55AD2) jest bardzo prawdopodobna. Skoro były to wozy dowódcy batalionu i dowódców kompanii to powinny być to wersje D. A czemu nie T-54D? Ano T-54D powstał przed T-54AM1 czyli pierwszą wersją która potrafiła forsować po dnie. W związku z tym T-54D były by dla 7 ŁDD bezwartościowe jako sprzęt desantowy. To oczywiście przy założeniu logiki (a gdzie się zaczyna wojsko tam logika się kończy) ale w sumie to chyba najbardziej prawdopodobne.  Koledzy bardziej oblatani w wersjach T-5x poprawcie jeżeli androny napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Michal_G napisał:

Hipoteza że T-55A 7 ŁDD to wersje dowódcze (T-55AD1 lub T-55AD2) jest bardzo prawdopodobna. Skoro były to wozy dowódcy batalionu i dowódców kompanii to powinny być to wersje D. A czemu nie T-54D? Ano T-54D powstał przed T-54AM1 czyli pierwszą wersją która potrafiła forsować po dnie. W związku z tym T-54D były by dla 7 ŁDD bezwartościowe jako sprzęt desantowy. To oczywiście przy założeniu logiki (a gdzie się zaczyna wojsko tam logika się kończy) ale w sumie to chyba najbardziej prawdopodobne.  Koledzy bardziej oblatani w wersjach T-5x poprawcie jeżeli androny napisałem.

Dokładnie tak to wygląda w moich "kwitach".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, JFM napisał:

Nie mylmy pojęć Kol. Robercie. Mówimy o 7.ŁDD  (wcześniej 23.DD). Natomiast na powyższym zdjęciu jest wóz z 3.ppm MW z Dziwnowa (lub wcześniejszego 3.bpm MW).

 

Chodzi najprawdopodobniej o takie wozy. Piszę najprawdopodobniej, bo nie mam pewności czy to pojazd z jednostki desantowej, czy obrony wybrzeża...?...

OW.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.