Skocz do zawartości

T-55A TAKOM 1/35


JFM

Rekomendowane odpowiedzi

Piękny czołg i ładnie wykonany. Też chcę TAKOM sztukę!!! Jakie kolory użyłeś na bazę i rozjaśnienia? Czwarte i ostatnie zdjęcie super - świetnie wygląda z półprofilu :)

Edytowane przez TAW
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że jak miałem naście lat to z ul. Słowackiego można było dostrzec cały  szpaler tych wozów stojących w dwóch rzędach lufami do siebie. Były to już czasy BOW a nie ŁDD a czołgi po jakimś czasie pojechały na nie istniejącą bocznicę towarową we Wrzeszczu i dalej w Świat.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, enten napisał:

Z tego względu, że sam lepię obcą dla mnie materię jaką jest dla mnie T55 to zapytam:

- naciąg gąsienic zbyt mały?

- bieżnik na oponach niewytarty - czy długo się utrzymywał?

Trudno odpowiada się na pytanie retoryczne...? Powiedzmy, że to "nówka sztuka" prosto z fabryki - to odnośnie bieżnika, a co do naciągu - to faktyczne mogłem się bardziej postarać... Dziękuję za zwrócenie uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, TAW napisał:

Piękny czołg i ładnie wykonany. Też chcę TAKOM sztukę!!! Jakie kolory użyłeś na bazę i rozjaśnienia? Czwarte i ostatnie zdjęcie super - świetnie wygląda z półprofilu :)

Podkład AMMO ONE SHOT GREEN. Z kolorem to bywa różnie..., praktycznie cały czas eksperymentuję. W tym przypadku była to mieszanka Mr. Hobby 421+52+304 - proporcji niestety nie pamiętam...

Miło mi i cieszę się, że się podoba - dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2019 o 00:13, FAHR napisał:

Pamiętam, że jak miałem naście lat to z ul. Słowackiego można było dostrzec cały  szpaler tych wozów stojących w dwóch rzędach lufami do siebie. Były to już czasy BOW a nie ŁDD a czołgi po jakimś czasie pojechały na nie istniejącą bocznicę towarową we Wrzeszczu i dalej w Świat.  

Ciekawe co Pan pisze....(...?!?...)? Czy aby na pewno były to T-54/T-55? Z tego co mi wiadomo w 1974 roku 11.bczś został przezbrojony w PT-76 i PT-76B i tym samym przeformowany w 11.bczpł, a poza tym cały czas był dyslokowany w Słupsku. Biorąc pod uwagę fakt, że 7.ŁDD została przeformowana w 7.ŁBOW w roku 1986, ciekawym i zastanawiającym jest to co Pan pisze...?

Edytowane przez JFM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, chorąży napisał:

Bardzo fajny, dłubnę też sobie takiego i postawię obok T-34 z orłem z kotwicą   ? ,  a kalki skąd ?

Numery i rąby Echelon nr D356216, kotwice zamawiałem w MF-ZONE u Pana Bartosza. Jakby co to kilka kolorów mogę odstąpić.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, JFM napisał:

Ciekawe co Pan pisze....(...?!?...)? Czy aby na pewno były to T-54/T-55? Z tego co mi wiadomo w 1978 roku 11.bczś został przezbrojony w PT-76B i tym samym przeformowany w 11.bczpł, a poza tym cały czas był dyslokowany w Słupsku. Biorąc pod uwagę fakt, że 7.ŁDD została przeformowana w 7.ŁBOW w roku 1986, ciekawym i zastanawiającym jest to co Pan pisze...?

Kolego, panów sobie darujmy ? Pamiętam, że te wozy zostały sprzedane gdzieś dalej za granicę (jakaś Afryka chyba). Ekspediowali je eszelonem z Wrzeszcza z nieistniejącej dzisiaj bocznicy, która znajdowała się za dzisiejszą Galerią Bałtycką. Czołgi stały w odległości około 300 metrów od płotu jednostki, na przedłużeniu jednej z wewnętrznych ulic odchodzącej od bramy, także były dobrze widoczne z chodnika. 

Edytowane przez FAHR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, FAHR napisał:

Kolego, panów sobie darujmy ? Pamiętam, że te wozy zostały sprzedane gdzieś dalej za granicę (jakaś Afryka chyba). Ekspediowali je eszelonem z Wrzeszcza z nieistniejącej dzisiaj bocznicy, która znajdowała się za dzisiejszą Galerią Bałtycką. Czołgi stały w odległości około 300 metrów od płotu jednostki, na przedłużeniu jednej z wewnętrznych ulic odchodzącej od bramy, także były dobrze widoczne z chodnika. 

Dzień dobry, Chciałem tylko powiedzieć, że czołgami, które Kolega widział "...z chodnika.", nie mogły być T-54/T-55. Były to najprawdopodobniej PT-76, które 1992 roku, a właściwie 1991 ostatecznie zakończyły służbę w WP i zostały sprzedane do krajów "3-go świata", podobnie jak BWP-2, T-54, T-55. Pozdrawiam.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To były na 100% T-54/55. Okres, o którym piszę to lata po 1992 r. (myślę, że max do 1994-95 r.) więc, doczytałem, że wtedy lokatorami koszar była 1 Gdańska Brygada Obrony Terytorialnej (brązowe berety). Te czołgi nie stanowiły wyposażenia jednostki tam stacjonującej- stały tam na zasadzie składowania raczej. 

Edytowane przez FAHR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, FAHR napisał:

To były na 100% T-54/55. Okres, o którym piszę to lata po 1992 r. (myślę, że max do 1994-95 r.) więc, doczytałem, że wtedy lokatorami koszar była 1 Gdańska Brygada Obrony Terytorialnej (brązowe berety). Te czołgi nie stanowiły wyposażenia jednostki tam stacjonującej- stały tam na zasadzie składowania raczej. 

To przepraszam za nie porozumienie, a właściwie moje nie zrozumienie. Znaczy się koszary na Słowackiego były przestankiem przed załadunkiem na statki i dalszą drogą do nowych właścicieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No żesz piknie! Czeka u mnie w kolejce T-55A w 1:72 od Revella, to już wiem w jakim malowaniu będzie (jeżeli tylko emblemat 7 ŁDD na czarnym tle zdobędę). Czy zachowały się jakieś zdjęcia T-55A z 11 batalionu? Zdjęć T-54A kilka znam, ale żadnego z 4 (liczba poprawna!) T-55A z tej jednostki nie widziałem. Co do poprawnego oddania polskiej wersji T-55A w modelu nie wypowiem się, za mało w temacie siedzę. Gąsienice rzeczywiście za luźne, najczęściej nie dotykały pierwszego i ostatniego koła jezdnego od góry. Antenę radiostacji Amba zeżarła?

Tak czy tak postrach Duńczyków wyszedł!

Edytowane przez Michal_G
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Michal_G napisał:

No żesz piknie! Czeka u mnie w kolejce T-55A w 1:72 od Revella, to już wiem w jakim malowaniu będzie (jeżeli tylko emblemat 7 ŁDD na czarnym tle zdobędę). Czy zachowały się jakieś zdjęcia T-55A z 11 batalionu? Zdjęć T-54A kilka znam, ale żadnego z 4 (liczba poprawna!) T-55A z tej jednostki nie widziałem. Co do poprawnego oddania polskiej wersji T-55A w modelu nie wypowiem się, za mało w temacie siedzę. Gąsienice rzeczywiście za luźne, najczęściej nie dotykały pierwszego i ostatniego koła jezdnego od góry. Antenę radiostacji Amba zeżarła?

Tak czy tak postrach Duńczyków wyszedł!

Najbardziej rozpoznawalne i w zasadzie jedyne, to te wydane w formie pocztówki. Innych niestety nie mogę publikować.?

Antena jest na swoim miejscu, tylko nie rozłożona...?

image.png.a39d65e19ca6aa3dfad1125e362e21a9.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za fotkę. Ładnie widać na niej charakterystyczny układ gąsienic T-5x, taki ładny miękki zwis z wypukłością ku dołowi. Charakterystyczna dla wozów z 7 ŁDD łamana rura (łamana żeby w ładowni ODS-a nie zaczepiała) też dobrze widoczna. Co to jest to białe na przednim pancerzu na dole?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie warto by było, tak dla "potomnych" aby Pan JFM  opublikował instruktarz albo podpowiedzi dotyczące oznakowania czy barw  jednostek LWP związanych z piechota morską ? Podział gdzie czarne a gdzie niebieskie tło itd, itd.

Jako ekspert może zachciał by się chociaż w sposób uproszczony podzielić?  Maluję btr-40 i zastanawiam się czy nasza "piechota morska go przypadkiem tez nie używała, wprawdzie pierwotnie miał być wzorowany na "jak grom z jasnego nieba" ,  ale....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2019 o 09:56, Michal_G napisał:

Co to jest to białe na przednim pancerzu na dole?

Pływak, element mechanizmu podnoszącego rurę do pozycji pionowej.

Rura 01.JPG

Rura 02.JPG

Rura 03.JPG

Edytowane przez JFM
Błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, chorąży napisał:

Czy nie warto by było, tak dla "potomnych" aby Pan JFM  opublikował instruktarz albo podpowiedzi dotyczące oznakowania czy barw  jednostek LWP związanych z piechota morską ? Podział gdzie czarne a gdzie niebieskie tło itd, itd.

Jako ekspert może zachciał by się chociaż w sposób uproszczony podzielić?  Maluję btr-40 i zastanawiam się czy nasza "piechota morska go przypadkiem tez nie używała, wprawdzie pierwotnie miał być wzorowany na "jak grom z jasnego nieba" ,  ale....

Bardziej siedzę w temacie 6 PDPD, ale coś tam mogę pomóc. Swego czasu na forum gdańszczan wygrzebałem wątek o wspomnieniach ze służby w desancie morskim http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=5497&postdays=0&postorder=asc&start=0 a w nim takie zestawienie.

kotwice_2_360.jpg

 

 

Edytowane przez Michal_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza, brakuje jedynie koloru bordowego, który był przypisany do Dowództwa, Sztabu, kompani ochrony i regulacji ruchu no i oczywiście 52, kompanii rozpoznawczej. Aha jeszcze małe sprostowanie, otóż 41. drt miał kotwicę ciemnozieloną, a kotwica 34. pd była jasnoszara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam prośbę o kotwice. służyłem w 8 BZ w Kołobrzegu i Brygada miała na pojazdach kotwice na czerwonym polu, takie jak 29 bplot. Czy mam szansę na przechwycenie takowych? A model zacny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.